Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

3 hours ago, I*m with the pilots said:

 

 

Nasi ljudi ne veruju drugima, pogotovo ako su neki arhineprijatelji koji nemaju dusu i ne umeju da se vesele kao Srbi.

 

 

U poslednje tri dekade se broj udvostrucio, sto zbog sagledavanja potencijalnih rizika, sto zbog nedostatka osoblja.

 

Kompletna anestezija se inace izbegava, majkama bude jako tesko da se povrate iz tog stanja, cirkulacija ti je u autu i ne znas gde si (kako mi ispricase*). Zena sa kojom sam delila sobu jedan dan je imala taj slucaj, nimalo prijatno za videti.

 

 

Meni se desilo da oftamolog u malom gradu u Njemackoj ne prepozna cmicak. Pitao je da li mi je nesto upalo izmedju oka i kapka? Ne znam kako se veselio.

 

Nedostatak osoblja ne moze biti uzrok povecanog broja carskih rezova, jer za cr upravo treba vise osoblja nego za prirodan porodjaj. Broj opravdanih carskih rezova se povecao zbog sve vece starosti porodilja koje em ulaze u trudnocu sa hronicnim bolestima, em imaju cesce komplikacije u trudnoci.

 

Totalna anestezija se izbjegava jer i beba bude uspavana. Ti teski oporavci majke nakon totalne anestezije su greska anesteziologa.

Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

43 minutes ago, Mel said:

 

I Svajcarska je kad tak krenesh da guglujesh cifre.

Ne zameri @Mel ne mogu da ucestvujem u razgovoru kad ne znam nista o tome. Na sve to imas tesko iskustvo. 

Porodilista u Srbiji bi trebalo da budu tema broj 1, i uopste tretman trudnica i porodilja, i ici cu na svaki protest 

Link to comment
3 minutes ago, Sandradjer said:

Ne zameri @Mel ne mogu da ucestvujem u razgovoru kad ne znam nista o tome. Na sve to imas tesko iskustvo. 

Porodilista u Srbiji bi trebalo da budu tema broj 1, i uopste tretman trudnica i porodilja, i ici cu na svaki protest 

 

Ne vidim kako jedno iskljuchuje drugo.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, I*m with the pilots said:

Verovatno cu zazaliti sto ovo pisem, ali hajde.

 

 

Nasi ljudi umeju i dalje da traze doktore koji pricaju neki nas jezik, zubari su po pravilu jeftiniji za te velike stvari, stvar je i navike i cene. I neobavestenosti ili nepoverenja. Nasi ljudi ne veruju drugima, pogotovo ako su neki arhineprijatelji koji nemaju dusu i ne umeju da se vesele kao Srbi. Nasi ljudi se cesto drze svojih krugova, cesto zapravo ne zive izistinski u tom novom drustvu (a ne zive ni u Srbiji), eno koliko njih ne dodje u Srbiju nikad vise ali glasa za Vucica, mislim najbnolje je da uzimamo te ljude za reper. Ovako izvuci iz toga da je zdravstvo bolje i postenije i humanije u trenutnoj Srbiji naspram te "EU" je jako nategnuto.

 

 

Ovo je apsolutni horor i ljudski poraz koji je Mel dozivela (+ imam medju poznanicima uzasan slucaj nemara doktora koji je doveo do smrti bebe :sad:, u Svajcarskoj, ne smem da pitam dokle se stiglo sa tuzbom oko koje je inace pomogao drugi doktor, sad kad su konacno dobili dete drugi put). Samo, reci da je to pravilo u toj "EU" naspram tako divnih svih isksutava u Srbiji je opet nategnuto, da ne kazem nesto gore.

 

Ovo da se u EU ne radi carski da bi bolnica smanjila troskove mi je posebni hajlajt. (Bolnice su sve vise korporacije i stvari ce ici na gore ako se tome ne stane na put). Bolnice super zaradjuju generalno od operacija, barem u Nemackoj, i stalno ide debata oko nekih problema da ljudi ne treba da odmah prihvate operacije (iako ih ne kostaju ni cent).

Konkretno u Nemackoj je skoro 30% dece rodjeno carskim rezom (statistika), to mi uopste ne deluje kao mali broj, naprotiv! U poslednje tri dekade se broj udvostrucio, sto zbog sagledavanja potencijalnih rizika, sto zbog nedostatka osoblja. Negde sam procitala da CR kosta skoro tri puta vise nego redovni porodjaj, tako da je bolnici cak u interesu da se to desi, ako cemo tako da gledamo. Dodatno je CR sa njihovog gledista manje rizika za ceo proces i manje prostora za potencijalne odstete. Ono sta se dogadja godinama je da bolnice pokusavaju da smanje broj CR zbog tog imidza jer se dosta kritikuje sto od strane babica sto doktora, tako da sam citala i o nekoliko slucajeva gde je bas odlagano da se to uradi sve dok baaaaaaas ne mora. Lose, naravno. Ali ako se ostavi da se stimulise CR, doci cemo za dvadeset godina da se bas iz komocije bolnica svi poradjaju tako, a ne znam stvarno zasto bismo zeleli takav svet.

 

@Shan Jan To skakanje mi deluje kao zastarela stvar. Dve (drugarica u Nemackoj, poznanica u Australiji) su imale slucaj da su kontrakcije stale kada je beba vec bila u porodjajnom kanalu a sve dotle je bilo super. Imale su hitni carski rez, nikakvo nasilno fizicko guranje. Brzo objasnjeno sta se dogadja. Prilicno im je identicno bilo sve. Posle toga bebac mora makar na neko krace pracenje, u slucaju prve je bilo nekih malih srcanih smetnji usled te "traume" koja se bebanu dogodila, ali je sve dobro zavrseno.

(Za Nemacku) Doktor te ne poradja vec ti pomazu babice ali je u bolnicama tako da je uvek barem jedan doktor dezuran u smeni a tim za carski rez odmah na dohvat ruke. Porodjajne sale i one za op su odvojene ali odmah jedne pored druge ili iza coska. Danas je pogotovo "lako" uraditi brzo carski rez tamo gde se zena odluci da ima epidural, jer je vec prikacen sistem za omamljivanje (radi se o dozama) te se grune dodatni nivo da ti potpuno anestezira taj deo tela. Kompletna anestezija se inace izbegava, majkama bude jako tesko da se povrate iz tog stanja, cirkulacija ti je u autu i ne znas gde si (kako mi ispricase*). Zena sa kojom sam delila sobu jedan dan je imala taj slucaj, nimalo prijatno za videti. Spomenuta drugarica nije bila prikacena za epidural ali su brzo uradili sta je potrebno za tu delimicnu anesteziju tako da je to sve ispalo dobro. Brzo se oporavila, a pre dva meseca je dobila drugo dete prirodnim porodjajem. (Razlika pet i po godina)

 

* Jedna moja poznanica je imala slucaj da je porodjaj prosao sasvim dobro ali je placenta ostala unutra i onda su je morali operisati odmah i bila je u potpunoj anesteziji. Kaze da kad se probudila, bukvalno nije znala ni ko je ni sta je a kad je kao malo dosla ka sebi, doneli joj dete, na sta je rekla, "slaaadak je..a sto ste mi ga doneli? cije je ovo dete?") Zivot pise viceve.

 

@Svemir Zeka Dulu su mi imale dve drugarice (Madjarska, Nemacka), super stvar. Samo sto je placas sam (nema jos nekog ni privatnog osiguranja koje to pokriva u celosti).

U Nemackoj kao osoba +1 (tj. u teoriji osobe +n, ali ko bi vodio citavu svitu sa sobom!) uopste ne mora da bude otac, moze i prvi covek na stanici ako hoces. Kada se prijavljujes u bolnicu pred termin, mozes da navedes i "rezervnu" osobu, tako da ako se pojavis sa najboljom drugaricom jer ti je muz zaglavljen na poslu ili u prevozu niko ne bude iznenadjen. Sve naravno moze i bez te prijave unapred ali stvari idu tehnicki brzo onda, nema bukvalno nikakve birokratije kada dodjes, sve do detalja ste odredili unapred. Ja sam bila na stand-by u slucaju tri trudnoce ali su tate uspesno stigle.

 

Nije poenta muza da dodje tamo da drzi batinu da ne bi bilo nekih nezgoda. Protiv toga se bori sistemski a ne tako sto vodimo svoje muzeve ili partnere. Zena treba da ide na porodjaj bez elementarnog straha, a ako ima potrebu za nekim, kim god, taj neko da bude tu. Ne mora taj neko nista da radi. Tebi je, vise kad se prvi put poradjas nego kasnije, potrebno samo da znas da je neko tvoj tu - ili da ti bude ruka ili da ti doda vodu ako su svi drugi zauzeti na drugom mestu, ili znas tu radost pa zelis da je neko iskusi. Plasis se tog nepoznatog a porodiliste, koliko god novo i lepo bilo, je ipak neki nepoznati hladni prostor koji se vezuje za muke. Prirodno mi je da zelis da si u dobrom drustvu jer to ume da traje u nedogled, a babice u principu uglavnom ne znas od pre. Posto sam bila na turi po porodilistu a onda bila i na kursu za buduce roditelje tamo, upoznala sam nekoliko babica i sestara sa stanice i vec sam se osecala drugacije; zato sam to posle uvek preporucivala drugim prvim mamama i sve su se slozile da je to bila dobra stvar. Ono sto nikako ne zelis je da ti neko ili nesto smeta, tako da tu dobro vredi razmisliti da je osoba sa tobom neko ko nece da ti odmaze (jer ima i takvih). Meni drugog puta nije bio potreban niko - vec sam jednom prosla stvar i to je potpuno drugacije iskustvo od one prve kosmicke nepoznanice. Ali svakako sam htela da ide i muz ako hoce, jer je to jedna jebeno lepa stvar. On je rekao, kao i gomila drugih tata koje znam, ne bih propustio to ni za sta, pa sto da mu to uskratim ako meni ne smeta da bude tamo. Znam za slusaj (pricala mi babica) gde za drugo dete tata nije bio pozvan nego je otisla sestra, jer je bio super nervozan prvog puta i nervirao sve. Nije to za osudu.

Strah da mogu biti vredjana ili da mi je radjeno neto protiv moje volje nisam imala ni prvog puta, citala sam i pricala sa mamama i neke su me cak i pitale zasto ih pitam za takve stvari. Uprkos tome sto moze da se desi neki propust ili da prodjes katastrofalno, to je vise izuzetak a ne pravilo.

 

---

 

Inace mi je neukusno ovo saljenje sa traumom i gubitkom potencije muza :rolleyes: ako ode na porodjaj (kao da ce on morati da gleda u vaginu i anus svoje zene dok izlazi dete, koje inace kao nikad nije video u raznim polozajima, mislim svi smo imali seks) na ovoj temi gde je zeni ubijeno dete.

Izjava koju ste naveli je izjava jedne glupace ili jednog glupaka i na to se ne treba smejati vec odgovoriti na to, uzivo i na internetima.

 

 

Zašto bi zažalila, pa sve si u pravu. 

Da izdvojim ono zbog čega si bila oprezna: 

- ja nisam išla s tim da će neko da me maltretira, načitala sam se i naslušala, ali opet, idem pa ću da vidim. Imala sam jedno loše iskustvo s babicom drugog puta, koja me terala da dojim a ja tražila dohranu, posvađala sam se i da nije dala detetu (koje je kasnije dojeno 20 meseci), ja bih krenula dalje po porodilištu. Ostalo, ovo pižđenja sestara, to me nije ni zanimalo. Ali ok, razlikujemo se.

- naravno da nije poenta oca da bude bodigard, to je potpuno pogrešan pristup

- nekad otac na porođaju, uz svo poštovanje, nije uputan, ali stvarno. Mi to nismo ni razmatrali, doduše ni porodilište ne dozvoljava. Sad kad gledam unazad, tokom prvog carskog reza bila sam budna. Anesteziolog mi sve vreme sedi iznad glave, muž je mogao biti sa strane (?). Namučila sam se, pao mi je jako pritisak, bila sam u bunilu, šibnuli neki efedrin da me povrate. Ja mislim da bi to njemu da je bio bilo takvo mentalno mučenje, a ne bi mogao ništa da mi pomogne. 

- takođe, čula sam u par navrata i to da je muž/dečko imao reakciju i na ženino telo posle porođaja. I to iz prve ruke, znači nije rekla-kazala. I to ne od nekih džibera kojima je žena tek eto onako....

 

Raspon ljudskih reakcija je prevelik da se generalizuje, ma koliko retrogradno zvučalo. Neko je napisao ovde "ako žena ne želi iz bilo kog razloga" - bilo bi ok ispoštovati da i žena može sasvim legitimno da ne želi.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Paul Gompitz said:

Ti teski oporavci majke nakon totalne anestezije su greska anesteziologa.

Verovatno. Ja sam se tri puta iz totalne probudila odmah kad su me pozvali. Posle drugog porođaja, nisam ni otvorila oči, znala sam i gde sam i šta sam, pitala sam "jel beba dobro", "jeste", ajmo dalje, to je primarno bilo

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
10 minutes ago, Shan Jan said:

Sta su mane carskog reza zbog koga se izbegava?

Rizici od anestezije, sece se trbusni zid i materica. Beba nije prosla kroz porodjajni kanal sto je signal telu majke da prirodni proces oporavka u svakom smislu pocne. Fizicki, hormonski,...

  • Hvala 1
Link to comment
16 minutes ago, Shan Jan said:

Sta su mane carskog reza zbog koga se izbegava?

Veća je smrtnost majki i komplikacije. Carski je operacija - mogućnost tromboembolije, zarastanje nekoliko slojeva tkiva, priraslice....ja sam ih na drugom imala toliko da je doca (onaj Ilija) me čistio sat vremena samo to, da ne dođe do bućkuriša, krvarenja i....svačeg nečeg. Svako novo sečenje - nove priraslice. 

Mogućnost infekcije rane....

Ima još, ovo mi prvo pada na pamet...

  • Tužno 1
Link to comment
40 minutes ago, Shan Jan said:

Sta su mane carskog reza zbog koga se izbegava?

 

To je major surgery. Ipak svi ti rizici nisu nishta u poredjenju sa rizicima kojima se majka i dete izlazu kad se odluchi da porodjaj koji ne napreduje vaginalno i pored sati i sati indukcije, gde se beba ne spushta, po dekretu odluchi da se ofrsira da 'ne dam ti carski rez'.
 

Ponovicu, rizici carskog reza koji su realni su nishta u poredjenju sa rizima do kojih dovodi ovakvo postupanje kroz koje sam proshla ja i jako puno zena i u Srbiji i u EU.

  • +1 2
Link to comment

@Shan Jan

Sad je sve to neuporedivo bolje. Stariji doktori su ucili iz knjiga da se sa svakom novom trudnocom povecava rizik od rupture materice ako su prethodni porodjaji bili CR pa se do relativno skoro nije preporucivala treca trudnoca u tim slucajevima.

Hvala nebesima da CR postoji. Nekada davno su bebe i mame umirale 

Edited by Sandradjer
  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

 

To je major surgery. Ipak svi ti rizici nisu nishta u poredjenju sa rizicima kojima se majka i dete izlazu kad se odluchi da porodjaj koji ne napreduje vaginalno i pored sati i sati indukcije, gde se beba ne spushta, po dekretu odluchi da se ofrsira da 'ne dam ti carski rez'.
 

Ponovicu, rizici carskog reza koji su realni su nishta u poredjenju sa rizima do kojih dovodi ovakvo postupanje kroz koje sam proshla ja i jako puno zena i u Srbiji i u EU.

 

Takodje repeating theme sa mojih grupa podrshke je da na kraju chesto ipak urade i taj carski koji se dernjaju da ti ne daju, ali nakon shto ti unishte dete. Pa eto tako nisam ni te priraslice makar ushparala da ne dobijem

Link to comment
16 minutes ago, Mel said:

 

 

nishta

S dužnim poštovanjem, ovako rečeno nije tačno. 

Očito se nisi susrela s tim vrstama komplikacija. Meni je žena na oči gotovo umrla. Bilo je pitanje sekunde. Infekcije nisam ni brojala, koliko ih je bilo.

 

Da, bebi je komfornije da se rodi carskim.

Link to comment
14 minutes ago, Mel said:

 

Takodje repeating theme sa mojih grupa podrshke je da na kraju chesto ipak urade i taj carski koji se dernjaju da ti ne daju, ali nakon shto ti unishte dete. Pa eto tako nisam ni te priraslice makar ushparala da ne dobijem

Bila sam juče u stanju da skočim i posvađam se sa svima jer je to tvoje iskustvo i jako je uticalo na tebe, s posledicama. Međutim s ovakvim stavom, neću. 

Svaka sledeća operacija za mene je dodatni veliki rizik. Slepo crevo možda, možda histeroktomija...šta god. 

Link to comment
Just now, Svemir Zeka said:

S dužnim poštovanjem, ovako rečeno nije tačno. 

Očito se nisi susrela s tim vrstama komplikacija. Meni je žena na oči gotovo umrla. Bilo je pitanje sekunde. Infekcije nisam ni brojala, koliko ih je bilo.

 

Da, bebi je komfornije da se rodi carskim.

 

S duznim poshtovanjem,ajde prochitaj moj post - rizik za majku u situaciji koju sam opisala je nishta u poredjenju sa situacijom da se protokoli prenebegnu (shto je vrlo chesto opisano u mojim grupama).

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...