Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Shan Jan said:

Propustila si ti svasta @Sandradjer :lolol:

 

Ja bih uveo kao apsolutno pravo da otac prisustvuje porodjaju. Kazu da zene lakse podnose bol kad im je tu muz a i nesto sumnjam da bi se bilo koji doktor i/ili sestra usudili da se ovako ponasaju dok je on tu.

 

Svoje forumašenje na b92 sam započela na ovu temu: nikad otac meni na porođaju.

 

2 hours ago, Klara said:

 

To je preopširna tema, postoje moralne težnje, aspekti na koje ne bi trebalo da utiče bilo šta što će naterati osobu da proda obraz i ispadne nečovek.

Nije moral nešto što je jedna slika za javnost, a druga u naša četiri zida. Upravo dela to otkrivaju.
Adaptiranje ne treba da menja naša moralnih načela, jer se naša moralna načela temelje na savesti i slobodi da delujemo u skladu sa savešću i uverenjima.
Tako da, ako stranka ili bilo koji drugi spoljni faktor od mene napravi alavog lopova i nasilnika, nisam ja ni bila moralna osoba.
Čestit čovek nije licemeran.

Sve je to tačno u teoriji. 

Tako kaže filozofija o moralu. Kategorički imperativi....

I to jeste tačno, ali jeste tačno da je i čovekov karakter savitljiv.

Vidim da mnogi podržavaju tvoje mišljenje, to je zato što se u diskusiji kreće od sebe i misli se da je u kamen uklesano. 

Pa nije. 

Šta misliš, zašto živimo kako živimo od 1990.? Zato što je poštenje ovde predominantna crta? Pa ne bih rekla. Zašto je došlo do toga da kad je smenjen Sloba, nakon par godina mi vidimo opet: nepotizam, koristoljublje, sitnosopstveništvo, koruptivnost - dakle ne-čestitost. To što su neki imali "potencijal" koji se nije video....kako se meri taj potencijal?

Pre par strana smo pričali o eksperimentima koji ukazuju (ne dokazuju) da su ljudi u stanju u svakakve skotove da se izmetnu u određenim okolnostima. Samo onaj Majlgremov eksperiment dosledno u ponavljanim istraživanjima pokazuje cifru od oko 65% onih koji bi rokali šokove dok ne rane ili ubiju. 

Možda si ti u 35%, verujem za sebe da jesam i ja, tako mi cv i pokazuje, ali šta ćemo s one dve trećine? 

 

P.S. Sasvim izvesno postoje Srđani Aleksići, malo ih je, ali postoje.

Sve svoje poslove ja sam menjala zbog moralne nekonzistentnosti sa sopstvenom radnom etikom. Pa baš zato tvrdim: mnogo je njih koji će da okrenu glavu od ovoga ili onoga. Toga sam se bar nagledala. I to je moralni prekršaj po meni. 

Djuro je pitao da li je neko iz druge branše rešio da kaže kad nešto ne valja među kolegama. Evo da odgovorim: ima. 

Edited by Svemir Zeka
  • Hvala 1
Link to comment

I dalje mi jedna stvar nije jasna u ovom slučaju oko ove trudnice i ostalih.

 

Akušersko nasilje - Valjda je cilj da pomogneš osobi da se porodi a ne još više da je mučiš, odnosno da ceo postupak prođe bezbolnije. Kapiram da je potrebno da drže trudnicu babice i da ako dobije neki napad da mogu da je kontrolišu da bi doktor sproveo poređaj uspešno. Ali to udaranje, pritiskanje stomaka, uopšte mi nije jasno, pogotovo taj nedostatak osećaja kad su i te žene nekome majke. Kako je moguće da se neko iživljava nad nekim drugim u tom momentu i još da bude bezobrazan?

Link to comment

Samo mi je muž falio ma porođajima, šta kao, e vidi i empatiši :D

 

Ni tamo, ni u jednoj od bolnica. Ja sam tu došla da obavim posao, ne treba mi ničije mrljavljenje. 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Statistika EU:

 

za statistiku o smrtima (a gde su komplikacije) ne znam kako bih uporedila medju zemljama. Statistiku radi ko kako hoce. Recimo sad u sluchaju serije ubistava i teshkih invalididteta u UKju, ima i ovaj detaljchic:

 

Quote

Deaths were not reported appropriately, which meant the high fatality rate could not be picked up by the wider NHS system, a manager who took over after the deaths has told the BB

 

Npr:

Quote

 

  • As well as the seven murder convictions, Letby was on duty for another six baby deaths at the hospital - and the police have widened their investigation
  • Two babies also died while Letby was working at Liverpool Women's Hospital

 

 

Ovo je sestra, optuzena je na kraju samo za 6 ubistava i josh izvestan broj dece koja su teshki invalidi shto se ne istiche dovoljno po momo mishljenju.

Nakon shto su je sklonili s aposla te godine u njenoj bolnici mislim da nijedno dete nije umrlo posle porodjaja. Ali eto, statistika nije pokupila da neshto  shto treba da je 0-1 smrt godishnje iznosi nekoliko dece svake godine jer se desila jedna sluchajnost - da smrti redovno nisu prijavljivane.

I to je ono o chemu pricham kad pricham o bolnicama koje su postale korporativne - nema neke odbrane da ti u timu ne zavrshi sociopata, ali ovde je stvar sistemska, ova zena omogucena je da unishti zivote bar 20ak dece i njihovih porodica josh dugo nakon shto su je kolege provalile shta radi.

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment

Uloga oca na porodjaju:

 

Na Lukinom porodjaju je bio prisutan otac, i ne samo na njegovom nego i generalno to je na zapadu skoro uvek praksa - dosta zena kojima su napravili isto shto i meni su imali ocheve na porodjaju. Nece ti lupati shamare dok te unishtavaju ali ima drugih nachina.

  • +1 1
Link to comment

Meni lično bi bila korisnija, ono što sad zovu "dula" (ne mora da se zove tako njuejdžerski). Žena koja zna kroz šta prolaziš. Daje ti psihološku podršku, ali i zna da ti kaže kako da se okreneš, kako da dišeš, kako da ti bude lakše. Neka koja je sama prošla i/ili videla bezbroj situacija. To iskustvo i empatija iz te pozicije bi mi pomogli. Čak i da je nikad ranije nisam videla. Neke žene uviđaju i neguju žensku solidarnost, pogotovo u takvim, specifično ženskim situacijama. Meni topla ženska podrška u trenucima slabosti mnogo više znači, jer znam da me razume i zna kroz šta prolazim.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Meni lično bi bila korisnija, ono što sad zovu "dula" (ne mora da se zove tako njuejdžerski). Žena koja zna kroz šta prolaziš. Daje ti psihološku podršku, ali i zna da ti kaže kako da se okreneš, kako da dišeš, kako da ti bude lakše. Neka koja je sama prošla i/ili videla bezbroj situacija. To iskustvo i empatija iz te pozicije bi mi pomogli. Čak i da je nikad ranije nisam videla. Neke žene uviđaju i neguju žensku solidarnost, pogotovo u takvim, specifično ženskim situacijama. Meni topla ženska podrška u trenucima slabosti mnogo više znači, jer znam da me razume i zna kroz šta prolazim.

 

Moje lichno mishljenje - muz ne shkodi, ali ako je neko stvarno potreban, treba bar josh neko, majka, dula itd.

U nashem sluchaju da je bilo pameti da znamo da treba da ukljuchimo kameru i snimamo, Luka ne bi bio invalid, jer su svesno ishli na rizik da ne bi radili carski i da se uklope u te neke zahteve za smanjen procenat carskih, i pri tome su prekrshili nekoliko vrlo ozbiljnih procedura josh pre trenutka samog nanoshenja povreda detetu i asfiksije.

Tu osoblje radi procenu sme li ili ne da se upushta u to u zavisnosti od prisustva i podrshke trudnici.

 

 

  • Tužno 6
Link to comment

Bila je prica ali ne znam koliko je tacna da u Srbiji ima previse carskih rezova. Licno znam zene koje su izabrale taj vid porodjaja. I u privatnim bolnicama gde se placa, porodjaj je carski rez uglavnom.

Pa je jedno vreme bila neka kampanja da to nije dobro, da je CR operacija sa vise rizika 

Edited by Sandradjer
Link to comment
1 minute ago, Sandradjer said:

Bila je prica ali ne znam koliko je tacna da u Srbiji ima previse carskih rezova. Licno znam zene koje su izabrale taj vid porodjaja. I u privatnim bolnicama gde se placa, porodjaj je carski rez uglavnom 

 

Tako je, u razvijenom svetu ih nema previshe kao kod nas jer imaju target i to je to. Bukvalno trecina dece u mojim grupama za podrshku je iz situacija gde se majke zale da im nisu dali carski iako je prirodan porodjaj vec trajao predugo, dete se nije spushtalo uopshte ili se dete nije spushtalo dovoljno, detetu su otishli parametri itd itd. shto bi sve po zapadnim protokolima bile tachke kad se prelazi na carski - ali protokol je jedno a target drugo.

Ali zato je statistika za carski stvarno dobra, a troshkove cerebralne paralize snosice porodica. Tu i tamo po Evropi i josh tu i tamije po UKju uspevaju litigacije ali ugl ne. Majke jedna drugoj daju savete kako da smanje shansu da prime prazan fajl, neke prichaju o stranicam akoje fale iz dokumenta...

Ali bitno je da su se uklopili u br carskih, to je najbitnije.

Link to comment

@Mel

Nehuman je svet postao.

Ovde je problem druge vrste, ako CR dobijaju oni sa vezom ili za pare u drzavnim porodilistima koliko ga ne dobiju osobe kod kojih postoje medicinski razlozi. Kapaciteti su ograniceni 

 

Link to comment
Just now, Sandradjer said:

@Mel

Nehuman je svet postao.

Ovde je problem druge vrste, ako CR dobijaju oni sa vezom ili za pare u drzavnim porodilistima koliko ga ne dobiju osobe kod kojih postoje medicinski razlozi. Kapaciteti su ograniceni 

 

 

Pa to je neobichna situacija da su istovremeno kapaciteti ogranicheni (i koliko hocesh da ih ogranichish) i da je carskih previshe, a da na sve to imash josh i ekstreman sluchaj bele kuge tj broja porodjaja ispod sveke mere. Ali Srbija je to, zemlja raznih chuda.

Mislim mi trenutno nemamo ni neki dovoljan kapacitet za vatrogasce, kod sestre zgrada mogla da izgori dok su konachno stigli. Kapiram da treba da radimo na tome da se smanji incidenca pozara.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...