Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pogledala sam ranije propise, od 1945. naovamo. Doživotni zatvor nikada nije bio u sistemu krivičnih sankcija u SFRJ/ Srbiji. Što se tiče Antića, tekst bih svrstala u kolumnistička lupetanja. To su sadržaji namenjeni u dnevnopolitičke svrhe, bez dubljih posledica. Uz to, tekst se opire ozbiljnoj stručnoj analizi jer je Antić profesor naslednog prava, te mu je dozvoljeno da piskara za Politiku, ali ne i dalje od toga.

Kao glavni argument protiv uvođenja kazne doživotnog zatvora je što je ova kazna suprotna principu nulla poena sine lege certa, tj. da krivičnopravna norma mora biti određena i precizna u što većem stepenu, a i suprotna načelima krivice i srazmernosti, te treba izbegavati krivične sankcije neodređenog trajanja.

 

to se da lako zaobici, uvodjenjem kazni od 50, 60, 70 i vise godina, ne?

 

kad smo kod te norveske, oni ce po svoj prilici morati da traze neka zaobilazna resenja da bi uradili ono sto je svakom racionalnom coveku jasno da mora da se uradi, naime da brejvik ne vidi vise beli dan. cemu to kad se sve moze lakse regulisati?

Edited by Zhota
Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po stoti put, srpska klasika: 

 

problem - zakon se ne poštuje

rešenje - promenimo zakon

 

 

Taj fazon. Srpsko krivicno zakonodavstvo vec vazi za jedno od strozijih u Evropi.

Link to comment

Poremećaj ličnosti (psihopatija) nije izlečiv, jer se radi o drugačijoj strukturi ličnosti a ne nekom skupu simptoma koji su manje ili više podložni tretmanu. Zato je i važno znati radi li se o klasičnom poremećaju ličnosti ili nečemu drugom. Pristup rehabilitaciji/resocijalizaciji i prognoza prilično zavise od toga. Mislim da je Turnbull hteo na to da ukaže. 

 

Na to, i na cinjenicu da ako bi se utvrdilo da je to uzrok, njemu ne bi sledio zatvor vec mera bezbednosti lecenja u zatvorenoj ustanovi.

Link to comment

Na to, i na cinjenicu da ako bi se utvrdilo da je to uzrok, njemu ne bi sledio zatvor vec mera bezbednosti lecenja u zatvorenoj ustanovi.

Sta bi lecili?

Link to comment

Na to, i na cinjenicu da ako bi se utvrdilo da je to uzrok, njemu ne bi sledio zatvor vec mera bezbednosti lecenja u zatvorenoj ustanovi.

Gresis! Poremecaji licnosti ne uticu na uracinjivost kod izvrsenja krivicnih dela. Uostalom, veliki broj psihopata/sociopata vodi sasvim normalan zivot, postujuci sve drustvene norme, mada kod nih moralnost (u smislu razlikovanja dobro/zlo) nije bazirana na empatiji i osecanju krivice kad se uradi nesto lose, vec se radi o naucenom ponasanju. Ima na tu temu knjiga nekog neurologa koji je sasvim slucajno, prilikom nekog istrazivanju, u kome je radjena fMRI njega i njegove porodice, shvatio da je on sam psihopata, a da je pri tome veoma dobro uklopljen u sredinu (ni on, ni okruzenje to nisu primetili).

 

Edit: ref na knjigu

 

James Fallon: The Psychopath Inside: A Neuroscientist's Personal Journey into the Dark Side of the Brain (New edition), ISBN/EAN: 9781101603925 / 9781101603925

Edited by Aion
Link to comment

Ne bih ulazio u samu psihopatiju, sociopatiju itsl. Zaista se ne razumem u to. Kod nas, poremecaji licnosti mogu da budu osnov za oslobadjanje od krivice. Uslov je da je sam poremecaj u vezi sa izvrsenim krivicnim delom. Kleptoman je npr. neuracunljiv kad je kradja u pitanju, ali se za ostala dela normalno krivicno goni. Paranoik je neuracunljiv ako nekog napadne usled fobije, a uracunljiv ako izvrsi utaju poreza.

 

 

Zajebano je sa mentalno zaostalima. Oni takodje mogu krivicno da odgovaraju, ali je na sudiji da proceni da li je izvrsilac bio sposoban da razume pravnu normu.

Link to comment

Gresis! Poremecaji licnosti ne uticu na uracinjivost kod izvrsenja krivicnih dela. Uostalom, veliki broj psihopata/sociopata vodi sasvim normalan zivot, postujuci sve drustvene norme, mada kod nih moralnost (u smislu razlikovanja dobro/zlo) nije bazirana na empatiji i osecanju krivice kad se uradi nesto lose, vec se radi o naucenom ponasanju. Ima na tu temu knjiga nekog neurologa koji je sasvim slucajno, prilikom nekog istrazivanju, u kome je radjena fMRI njega i njegove porodice, shvatio da je on sam psihopata, a da je pri tome veoma dobro uklopljen u sredinu (ni on, ni okruzenje to nisu primetili).

 

Edit: ref na knjigu

 

James Fallon: The Psychopath Inside: A Neuroscientist's Personal Journey into the Dark Side of the Brain (New edition), ISBN/EAN: 9781101603925 / 9781101603925

 

http://youtu.be/jOyAndLa5HU?list=UUvQECJukTDE2i6aCoMnS-Vg

Link to comment
Juče smo sahranili našu Tijanu. Došlo je mnogo ljudi sa svih strana da je isprate i pruže podršku. Želim da se zahvalim svima na tome. Naročito želim da se zahvalim svima koji su pomagali onako kako su mogli da Tijana bude pronađena - ne mogu vam svima pojedinačno zahvaliti iako ste to zaista zaslužili. Hvala svakome ko je podelio njenu sliku sa podacima, objavu, članak u novinama. Hvala svima na saučešću i rečima podrške i ohrabrenja - ne postoje te reči koje mogu utešiti, ali zahvalni smo na iskrenoj nameri onih koji su ih uputili. Želim da se zahvalim i onim čestitim novinarima koji su pomogli da se stvori dovoljno medijske pažnje da pronalaženje Tijane postane prioritet. Želim da se zahvalim i policiji koja je zaista uložila maksimum da ona bude pronađena, a verujem da bi se do rezultata i brže došlo da ih nije kočila birokratija. 

 

Hvala i onim drugima - hvala novinarima pojedinih tabloida koji su nam svima zagorčali život maltretirajući na prvom mestu Tijaninu porodicu, pa onda i nas rodbinu i prijatelje. Naročito hvala gospođi iz jednog tabloida koju neću imenovati jer još uvek nemam dozvolu da to učinim, a koja je ucenjivala Tijaninu porodicu tako što je uslovljavala objavljivanje njene slike davanjem izjave porodice za njihov list. Hvala svima koji su širili dezinformacije i svesno sipali so na otvorenu ranu svima nama. Hvala bezdušnicima koji su u komentarima pametovali i sprdali se sa celom situacijom. Hvala svim urednicima portala koji su preneli svaki najužasniji i najbolniji detalj ovog slučaja i zadovoljno trljali ruke dok su brojali tiraž, broj poseta i klikova. Hvala im što su još jednu tragediju naše familije pretvorili u rijaliti šou i pružili željnoj publici jedan neponovljiv spektakl. Pogotovo hvala fotografima koji su se poput hijena sručili na Tijaninu skrhanu porodicu i prijatelje škljocajući fotoaparatima kao gladnim čeljustima dok nam se svaki zvuk zatvaranja blende zarivao u dušu poput kljuna lešinara, a oni su slikali, unosili nam se u lica kako bi uhvatili svaki grč, svaki jecaj, sve i jednu prolivenu suzu, radujući se svakom ovekovečenom urliku bola, patnje i nemoći njenih najbližih (kada sam ih najkulturnije zamolio da prestanu da slikaju u crkvi, pognuli su glavu dok se nisam vratio do njenog sanduka i onda nastavili da škljocaju, znajući da nikome od nas nije do života, a kamoli do pravljenja scene pred sandukom ubijenog deteta). Pratili su čitavu povorku škljocajući bez grama saosećanja ili razumevanja prema mukama u kojima smo se nalazili. Okupili su se oko iskopane rake i škljocali, škljocali, škljocali...Hvala im i što će toliku bezdušnost da pravdaju profesionalnošću i što će mirno spavati čak i ako pročitaju ovo što je napisano. Svi ovi ljudi imaju duše koliko i stvor koji nam je oduzeo Tijanu, samo što njima za to niko nikada neće suditi. 

 

Imam i jednu molbu za sve vas - nemojte pričati o smrtnoj kazni i metodama mučenja koje biste primenili na monstrumu. Većina vas bi nehajno prošla pored siledžije koji šamara devojku na ulici - pravili biste se da niste to videli jer to nije vaša stvar. Onda, kada biste pročitali u novinama da je ta ista devojka pronađena mrtva, navalili biste svom silinom na tastaturu, da hitno zatražite smrtnu kaznu za zločinca. Zbog vas koji okrećete glavu, zbog vas koji smatrate da ništa loše što se dešava u vašem prisustvu nije vaša stvar, zbog vas koji se posle svega pitate u kakvom to društvu živimo - zbog vas i živimo u ovakvom društvu. I ko će izvršiti tu smrtnu kaznu? Vi? Pa većina vas nema hrabrosti da se suprotstavi kakvoj gospođi koja ide do šaltera preko reda, a kamoli bezdušnom ubici i silovatelju. Država da uradi nešto? Vi ste, ljudi, država. Vi da uradite nešto. Većina vas ništa neće učiniti, nikada i ni za koga sem za baš najbliže. Ova će se priča pričati još koji dan i onda ćete svi zaboraviti na sve što se desilo i nastaviti po starom - dok opet ne strada neki maleni anđeo. Za većinu vas se sve završilo još juče - za nas više ništa i nikada neće biti isto. 

 

Za kraj želim da vam poručim ovo - volite. Govorite jedni drugima da ih volite, ali najbitnije - pokazujte ljubav jedni prema drugima. Ne odlažite posete, ne uzimajte jedni druge i vreme koje vam je preostalo zdravo za gotovo. Nikada ne znate kada bi mogao doći vaš poslednji zajednički trenutak. Tijana je živela okružena ljubavlju svih nas, svoj kratak život je provela u ljubavi koju je od svih nas dobijala i koju je svima nama pružala. Ako postoji neki lepši svet, teško da je iko više od nje zasužio da se tamo preseli. Za nas koji ostajemo, ovaj naš svet je njenim odlaskom postao hladnije, sumornije i surovije mesto.

 

 
Edited by Eraserhead
Link to comment

U svakom slucaju, bazne stanice mogu, kao i u slucaju ubistva devojcice, da puno kazu. Ako hoce da govore...

 

Kako, u ovom slučaju, mogu da se iskoriste podaci sa baznih stanica?

Link to comment

@Eraser

 


Hvala i onim drugima - hvala novinarima pojedinih tabloida koji su nam svima zagorčali život maltretirajući na prvom mestu Tijaninu porodicu, pa onda i nas rodbinu i prijatelje. Naročito hvala gospođi iz jednog tabloid a koju neću imenovati jer još uvek nemam dozvolu da to učinim,

 

 

... najzad se neko setio da tuzi govna.

 

Daj boze da se oko ovoga napravi dobar baz, mada mi se strepnja veca od nade.

 

btw. zelim da se forumu iskreno se izvinim za ovu recenicu:

 

Sve ovo pisem iz ugla posmatraca. A da sam slucajno u kozi ovog nesrecnog oca, mesar ne bi doziveo sudjenje.

 

... od sada cu ove stvari zadrzati za sebe. Jeste legitiman stav ali je nerazuman i ne doprinosi ni raspravi ni zivotu.

Edited by Caligula
Link to comment

Okej, ja ću da se vratim na osnovnu temu topika.

Meni je apsolutni DOOM da drugi put ove godine mi na posećenijim sajtovima možemo da vidimo snimke ubistava i pogibija. Otišao sam na đubre telegraf i pročitao onaj tekst. Tamo piše sekunda u kojoj se na snimku dešava pogibija. Snimak nisam puštao i...ne znam.

 

To nisu ljudi, to su kanibali. Ne znam šta je ono.

 

DOOM

Link to comment

Moguće je da znaju ko je, ali se brzo sklonio on(a) i /ili automobil, pa ne mogu dalje dok ne nađu materijalne dokaze i lociraju osumnjičenog, a imenima ne mogu licitirati pre saslušanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...