Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Okej, ali ja stvarno mislim da je kontekst ovde jako bitan. Klinci su to pričali među sobom, i ta šala nje bila namenjena svima. Mislim da je u intimnim krugovima čak i degutantno šaljenje mnogo prihvaltjivije (zato što sagovornici znaju pravu težinu reči onog drugog i nisu u iskušenju da je shvate kao išta više od šale). Ovde je problem nastao kad Pemblton prečuo rečenicu koja nije bila upućena njemu.

 

Takođe, moram da ponovim ono što je rekla Morgana - mislim da klinci u nekom trenutku života skoro nužno prolaze i kroz tu fazu poigravanja sa ozbiljnim pa i tragičnim stvarima. Ne mislim da je to nešto toliko strašno, mada bi svakako neko mogao da im skrene pažnju na okrutnost i neosteljivost takvog igranja (a neko verovatno i hoće u nekom trenutku).

 

Upravo tako.

 

edit: B92 

Beograd -- Profesionalno udruženje novinara Srbije (PROUNS) i Sindikat novinara Srbije (SINOS) izražavaju protest povodom izveštavanja o ubistvu Tijane Jurić.

Edited by Notorious
Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu se sve zna ko je, samo su se izvukli, pare, veze, ali je osnovni refleks države bio na rasvetljavanju i kažnjavanju, čak su i ministri (tj. njihovi vozači) morali da sednu malo kod sudije, da barem u prolazu vide one kojima su ubili bližnje, ovo je malo drugačije, drugi nivo dna.

 

Rade se te stvari na svim nivoima. Samo kad ne dodje do suda, onda je teze cuti za to...

 

Znam za nekog sportistu koji je ubio neke ljude kolima pa su murijasi davali krv umesto njega, i sl...

Link to comment

 

apel da se zabrani lesinarsko ponasanje medija moago bi se gurati kao 'tijanin zakon' kroz soc mreze, da se stekne neka masa za pritisak na vladu prije no sto bagra kontekstualizuje temu kao kvazislobodu kvazigovora

Link to comment

e ovo (dozivotna robija) je vec zanimljiva tema. rekao sam vec sta mislim o smrtnoj kazni, ali se sa ovim tekstom slazem. ne vidim sta je toliko glupo u ideji da se spreci mogucnost povratka psihopate u zajednicu da bi zavredjivalo fejspalm.

 

ako moze da mi se lepo odgovori, bez omalovazavanja sto ovo pitam.

Antić je vrlo vešt retoričar. Na početku teksta kaže da "Постоје, нажалост, тешки случајеви који заокупе пажњу читаве јавности и уједине је у захтеву на одлучну акцију.", te da "...ужасни крај девојчице Тијане Јурић која је тек била на прагу живота ... позива нас да нешто морамо да предузмемо". 

 

 

Ova konstatacija, da je naša javnost ujedinjena oko odlučne akcije, u ovom slučaju nije tačna. Prosto, čovek pretpostavlja da se svi slažu s njim. Ne. Ne treba nam odlučna akcija, u smislu koji sugeriše dalje u tekstu, niti oko toga postoji konsenzus. Pa ministar pravde (uzgred, njegov učenik i appointee) je vrlo jasno rekao da je postojeća kaznena politika sasvim adekvatna, te da postojeći pravni okvir pruža sasvim dovoljno prostora da "nešto preduzmemo".

 

Ne mislim da je ubistvo Tijane adekvatan povod da se pokrene inicijativa za pooštravanje kaznene politike. Zločin koji je počinjen nesumnjivo je odvratan ali ni za ratne zločine se ne izriću tako stroge kazne, gde se broj žrtava piše sa dve, tri pa čak i četiri cifre.

 

Neko je danas lepo montirao lice Ratka Mladića na onu naslovnu stranu Informera, sa propratnim tekstom "ovako izgleda lice monstruma".

 

Meni se jako dopala trezvena reakcija norveškog društva nakon onog masakra koji je počinio Brejvik. Vrlo odmerene izjave zvaničnika, i (čini mi se) uglavnom pribrane reakcije javnosti i korektno izveštavanje medija. 

 

Hajde da se ugledamo na takve države. 

Edited by pacey defender
Link to comment

 

Svetlana Ceca Ražnatović održala je sinoć koncert pred više od 20.000 ljudi na stadionu u Guči.

Ona je tom prilikom pevala svoje hitove iz cele karijere, a posebno se rastužila kada je zapevala svoj hit "Pile". Naime, Ražnatovićeva je ovu pesmu posvetila svirepo ubijenoj Tijani Jurić...

Dok je Ceca pevala "Pile", publika je i pevala i plakala sa njom... Nakon toga je usledila i "Kukavica", jedan od njenih najvećih hitova.

Podsetimo, Ceca je održala koncert u Guči u petak, koji je trebalo da bude održan dan ranije, ali je zbog loših vremenskih uslova prebačen za subotu. Takođe, sav prilog od prodatih ulaznica, odlučila je da pokloni nastradalima u poplavama.

Edited by extragluv
Link to comment

A to kad Antić napiše da su poplave bile nesreća objektivnog karaktera...to je zvaničan stav Države ili on lupeta?

Baš nikakva istraga se ne vodi?

Link to comment

E da, turnbull na više mesta pogodio metu, naročito sa 

 

 umesto da se institucije popravljaju, a ovde pre svega mislim da užasne probleme u sudstvu i policiji, žeđ za pravdom se utoljuje spektakularnim postrožavanjem kazni.

 

Link to comment

vidim da turnbull vise u stvari kritikuje tekst, tj. autora i nacin na koji je pristupio temi, nego samu ideju. 

 

 Zločin koji je počinjen nesumnjivo je odvratan ali ni za ratne zločine se ne izriću tako stroge kazne, gde se broj žrtava piše sa dve, tri pa čak i četiri cifre.

 

sto ne znaci da ne bi trebalo.

 

sto se tice toga da li je lik psihopata ili nije, ne volim da se igram recima odnosno terminima (mislim da jeste, btw), ali ono sto znam je da, ako je nesto common sense, onda je to stav da takva osoba treba da se drzi iza resetaka ceo zivot da vise niko nikad ne bi dosao u situaciju da razmislja i strepi hoce li ponovo da se pretvori u demona ili nece.

Edited by Zhota
Link to comment

zašto je common sense to da treba da ga držimo iza rešetaka a ne da ga ubijemo? smrtnom kaznom ćemo apsolutno isključiti svaku mogućnost da se ponovo pretvori u demona (unutar zatvora, recimo). 

Edited by pacey defender
Link to comment

ti to ozbiljno? zato sto je ubijanje nepovratna radnja, za pocetak. uostalom, procitaj kritiku smrtne kazne koju je napisao namenski na ovoj temi, to je sasvim dovoljno.

Link to comment

 

 

Istini za volju, i kod njega postoji jedan utilitaristički argument (koji samo dodaje na zbrci) - a to je da će strože kazne imati deterrence effect na buduće potencijalne počinioce ovakvih zločina generalno preventivno dejstvo, što je najblaže rečeno vrlo sumnjiva teza, i koliko znam empirijski podaci joj ne idu u prilog. Moj half-educated guess je da likove poput ovog to ni najmanje ne sprečava da čine ovakve zločine. Možda bi to imalo nekakvog uticaja na racionalne career criminals vrsioce krivicnih dela u vidu zanata, koji se možda donekle i vode nekakvom cost-benefit analizom, a ovom liku, kao i drugima poput njega, zaprećena kazna će biti poslednja stvar na pameti.

 

 

 

 

Fix'd.  :fantom:

Link to comment

ma pitao sam te čisto polemike radi, jer si potegao common sense

 

pa isto kao da si me pitao "zasto se zajebavati sa vadicepom kad mozemo da razbijemo flasu?".

 

mislim, zezam te malo, ali na to se svodi. voleo bih da procitam sta stvarno imas protiv dozivotne robije, a ne neka opsta mesta o tome kako treba da se ugledamo na norvesku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...