Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Just now, đorđe geprat said:

nadam se. no,kao što ne znamo šta je potpisano vezano za kosovo, za rio tinto, zi đin, lin long, qrac palac, ne znamo ni kakvu težinu ima ovo pismo. ako nije lagarija. i kao što se NBGrađani plaše da će biciklističko-pešački most da prerast u ulicu ima smisla strahu od nove ujdurme braće.

na koje pismo mislite?

ovo što je frenk okačio nije pismo, nego dopis ministarstva u kojem se daje tumačenje trenutno važećeg zakona.

možemo eventualno da debatujemo o tome da li su dali ispravno tumačenje zakona ili ne.

Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    940

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

više puta sam se opekao, zna @mire kako je to

 

osnovno je da na forumu diskutuješ o temama o kojima ne znaš ništa

 

teme o kojima imaš makar osnovno znanje samo mogu da te iznerviraju, ništa dobro tu ne može da se dogodi

Edited by Braća Strugacki
  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, Braća Strugacki said:

osnovno je da na forumu diskutuješ o temama o kojima ne znaš ništa

 

teme o kojima imaš makar osnovno znanje samo mogu da te iznerviraju, ništa dobro tu ne može da se dogodi

to sam davno rekla u vrlo sličnoj formi 1 forumašici.

ono - raspravljaj samo o onome o čemu ne znaš, nema glava da te boli.

Edited by pt 2.0
poludeću od autokorekta
  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, pt 2.0 said:

na koje pismo mislite?

ovo što je frenk okačio nije pismo, nego dopis ministarstva u kojem se daje tumačenje trenutno važećeg zakona.

možemo eventualno da debatujemo o tome da li su dali ispravno tumačenje zakona ili ne.

kako bi drukčije nazvao pisani odgovor ministarstva jednoj advokatskoj kancelariji koja je tražila mišljenje o.....? mene je jednako zabrinulo mišljenje "da nije da ne može" kao i ideja da se tako nešto ima na umu.

 

ličn, nemam ništa protiv upotrebe nuklearne energije u mirnodopske svhe, neminovno je to, ali sam skeptik da se to primei u ovoj, ovakvoj srbiji u kojoj nisam siguran da će saksija biti kako treba zalivana

sve u svemu, mislim da smo saglasni u - mrš sa takvom idejom.

Link to comment

mene zanima otkud uopšte advokatskoj kancelariji ideja da šalje takav upit, wtf?

sve je legalno, nema pravne prepreke, ali opet koji je smisao? zašto nisu pitali smeju li kinezi da izgrade kosmodrom na avali ili da privežu nosač aviona ispod brankovog mosta?

 

i kako/zašto je to "procurelo", da li je namerno pušteno u javnost da se sablažnjavamo zbog nečega što se neće desiti dok u međuvremenu... what?

Link to comment
47 minutes ago, Frile said:

mene zanima otkud uopšte advokatskoj kancelariji ideja da šalje takav upit, wtf?

to nije advokatska kancelarija sama smislila, nego njen klijent koga data kancelarija zastupa. strane kompanije ovde zastupaju domaće advokatske kancelarije, to nije ništa neuobičajeno.

 

47 minutes ago, Frile said:

sve je legalno, nema pravne prepreke, ali opet koji je smisao? 

smisao je da kinezi vide postoji li pravna prepreka da ovde dovedu mini elektranu za svoje potrebe (grejanje + struja)

 

po mom mišljenju (ali ja nisam pravnik!), odgovor ministarstva kojim se zakon tumači je netačan. reč je o

zakonu o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana u SRJ ("Sl. list SRJ", br. 12/95 i "Sl. glasnik RS", br. 85/2005 - dr. zakon), koji je i dalje na snazi, on je dosta kratak i navodim ga u celosti u spojleru.

Spoiler

Član 1

Zabranjuje se izgradnja nuklearnih elektrana, postrojenja za proizvodnju nuklearnog goriva i postrojenja za preradu isluženog nuklearnog goriva za nuklearne elektrane u Saveznoj Republici Jugoslaviji.

Zabrana se odnosi na: donošenje investicionih odluka, izradu investicionih programa i tehničke dokumentacije za izgradnju nuklearnih elektrana, postrojenja za proizvodnju nuklearnog goriva i postrojenja za preradu isluženog goriva za nuklearne elektrane.

Član 2

Odredbe člana 1. ovog zakona ne odnose se na naučnoistraživačke i istraživačko-razvojne radove, rudarsko-geološke istražne radove, geološko-seizmička istraživanja i obrazovanje kadrova.

Član 3*

(Prestao da važi)

Član 4

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji ("Službeni list SFRJ", br. 35/89).

Član 5

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".

u SMR tipa ACP-100 pomenut u dopisu je postrojenje koje energiju nuklearne fisije pretvara u električnu energiju, što je po definiciji nuklearna elektrana, ma kako male snage bila. 

 

jedini zakon na snazi u državi srbiji koji zapravo tretira rad i licenciranje nuklearnih postrojenja jeste zakon o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti 

("Sl. glasnik RS", br. 95/2018 i 10/2019).

u tom zakonu se daje definicija nuklearnog postrojenja u tački 73, član 5 (Značenje izraza):

"nuklearno postrojenje jeste objekat, postrojenje, ili nekoliko funkcionalno povezanih postrojenja koja su smeštena na istom lokalitetu i kojima upravlja isto lice, za preradu ili obogaćenje nuklearnog materijala, postrojenje za proizvodnju nuklearnog goriva za istraživački nuklearni reaktor, istraživački nuklearni reaktor, postrojenje za upravljanje istrošenim nuklearnim gorivom iz istraživačkog nuklearnog reaktora i postrojenje za upravljanje radioaktivnim otpadom;"

 

primetite da se u nabrajanju objekata u zakonskoj definiciji nigde ne spominje nuklearna elektrana, mada je ova definicija zapravo izvedena iz definicije pojma "Facility" kako je definisan u IAEA Safety Glossary (IAEA je međunarodna organizacija koja donosi sigurnosne standarde za ovu oblast za ceo svet), pri čemu ovaj pojam tamo obuhvata i nuklearnu elektranu (Nuclear Power Plant), a pri usklađivanju sa EU direktivama iz ove oblasti nije iz COUNCIL DIRECTIVE 2009/71/EURATOM (kolokvijalno Nuclear Safety Directive) uvršćen pojam "Nuclear installation", koji takođe obuhvata i nuklearnu elektranu (Nuclear Power Plant).

 

u tom zakonu se dalje, u stavu 1 člana 116 (Saglasnost o nameri izgradnje nuklearnog postrojenja) navodi:

"Vlada daje saglasnost o nameri izgradnje nuklearnog postrojenja, kao i o nameri nabavke mobilnog postrojenja za obradu radioaktivnog otpada."

 

IMHO, da bi se uopšte moglo govoriti o uvođenju SMR elektrana u Srbiju neophodno je kao minimum minimuma (mrzi me da ulazim u analizu šta bi još sve bilo neophodno dopuniti i menjati u drugom od dva domaća zakona koje sam pomenula, ili da vam navodim sve članove tog zakona koji uključuju javnost, studije uticaja na životnu sredinu i sve ostalo):

- izmeniti član 1 zakona o zabrani izgradnje NE u SRJ

- izmeniti definiciju pojma u tački 73 člana 5 ovog drugog zakona, tako da obuhvati i NE (i naravno pregledati ceo zakon da se vidi da li je koherentan i smislen ili su neophodne druge izmene i dopune).

 

EDIT. uzgred, za sprovodjenje ovog drugog zakona uopšte nije nadležno ministarstvo energetike, već regulatorno telo u oblasti (i ona pravna i fizička lica na koja se zakon odnosi). lokalitet nuklearnog postrojenja utvrđuje Vlada Republike Srbije, i saglasnost o nameri izgradnje takođe daje Vlada.

za sprovođenje Arhuske konvencije (pravo građana na dostupnost informacija, i pravo da građani učestvuju u donošenju odluka koje se tiču žuvotne sredine) i Espoo konvencije (prekogranična procena uticaja na životnu sredinu) zaduženo je ministarstvo zaštite životne sredine (odobravanje elaborata o proceni uticaja npr. izgradnje i rada nuklearnog postrojenja na životnu sredinu, itd.)

Edited by pt 2.0
  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment
7 minutes ago, pt 2.0 said:

smisao je da kinezi vide postoji li pravna prepreka da ovde dovedu mini elektranu za svoje potrebe (grejanje + struja)


Onda je ovo zaista razlog za uzbunu, svejedno što naše zakonodavstvo to neće dozvoliti. Vlasnici/predstavnici Zijina ne bi vodili računa o bezbednom radu takve mini-elektrane.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Frile said:

o bezbednom radu takve mini-elektrane.

Kad smo kod mini, u onom pregledu tehničkih karakteristika ACP-100 stoji da je plant footprint 200.000m2, odnosno 0.2 km2.

 

Ja sam izričito protiv izgradnje ili uvođenja NE u zemlju koja ima ovakvu sigurnosnu kulturu i kadrovsku politiku u toj oblasti,

bez obzira na to da li je sama mini-elektrana u vlasništvu strane kompanije ili naše države.

Edited by pt 2.0
  • +1 8
Link to comment
2 hours ago, pt 2.0 said:

sa kojim tim stavom tačno?

 

Sa stavom "moram da sikćem na budalaštine"

 

Da me @Shan Jan ne shvati pogrešno, ne mislim da mu je post budalaština ili nešto. 

  • +1 1
Link to comment

 

35 minutes ago, pt 2.0 said:

Kad smo kod mini, u onom pregledu tehničkih karakteristika ACP-100 stoji da je plant footprint 200.000m2, odnosno 0.2 km2.


u početku sam mislio da je to neki reaktorčić poput onih na nuklearnim brodovima... kad ono postrojenje > 400 x 400 metara
(doduše oni na vodi ne moraju da brinu o dostupnosti vode za hlađenje; pretpostavljam da veći deo ove kvadrature otpada na veštačko jezerce)

Link to comment

Zakon o drzavnoj upravi

 

Davanje mišljenja

Član 80

Na traženje fizičkih ili pravnih lica, organi državne uprave dužni su da daju mišljenja o primeni odredaba zakona i drugih opštih akata, u roku od 30 dana.

Mišljenja organa državne uprave nisu obavezujuća.

  • Hvala 1
Link to comment

Meni nije problem da se "daje mišljenje", čak pozdravljam da se to radi, pogotovo kad ostaju pisani tragovi.

Meni je indikativno da neko ima ovakvu nameru uopšte.

 

 

...shiit has hit the fan.....

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Meni nije problem da se "daje mišljenje", čak pozdravljam da se to radi, pogotovo kad ostaju pisani tragovi.

Meni je indikativno da neko ima ovakvu nameru uopšte.

 

 

...shiit has hit the fan.....

 

u nekom trenutku bitnog projekta, razvoj zatraži informaciju od pravnog odeljenja - ukoliko razvijemo X, u koliko naših fabrika ćemo moći sa pravne strane da implementiramo rešenje X, pravno odeljenje kontaktira ljude na terenu i oni zatraže mišljenja gde god da su prisutni, da pokriju svoj organ za sedenje u slučaju da stvarno dođe do sprovođenja nekog projekta

 

onda oni završ studiju i urade računicu koji model nečega im se najviše isplati da rade, uzimajući u obzir sve parametre

 

od toga do potencijalne implementacije je dalek put

 

 

  • +1 3
Link to comment

Poslednje dve strane izgledaju kao srpski Tviter - neko nešto odvali, bude poučen da lupeta budalaštine, ali svejedno krene priča "Znaam, nije tako, ali ova država..."

 

 

7 hours ago, Hamlet Strašni said:

Zakon o drzavnoj upravi

 

Davanje mišljenja

Član 80

Na traženje fizičkih ili pravnih lica, organi državne uprave dužni su da daju mišljenja o primeni odredaba zakona i drugih opštih akata, u roku od 30 dana.

Mišljenja organa državne uprave nisu obavezujuća.

 

Osim mišljenja Ministarstva finansija.

Link to comment
8 minutes ago, napadaj said:

Poslednje dve strane izgledaju kao srpski Tviter - neko nešto odvali, bude poučen da lupeta budalaštine, ali svejedno krene priča "Znaam, nije tako, ali ova država..."

 

 

 

Osim mišljenja Ministarstva finansija.

Za organe poreske uprave. Koliko znam nisu obavezujući za obveznika, odnosno upravni sud u eventualnom sporu.

 

 

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...