Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

e ovo (dozivotna robija) je vec zanimljiva tema. rekao sam vec sta mislim o smrtnoj kazni, ali se sa ovim tekstom slazem. ne vidim sta je toliko glupo u ideji da se spreci mogucnost povratka psihopate u zajednicu da bi zavredjivalo fejspalm.

 

ako moze da mi se lepo odgovori, bez omalovazavanja sto ovo pitam.

Edited by Zhota
Link to comment

ok, ako pretpostavimo da postoji neko telo koje se ipak bavi medijima i u ovom kontekstu, mozda da probamo sa nekom onlajn peticijom?

jebemliga, najbolje bih voleo da olos licno zaspem koktelima, ali mozda prvo pokusati fino.

 

Možda bi neko od forumaša vičnih peru mogao da sroči kratak tekst i da se pokrene peticija, za početak. 

Link to comment

Je l' pričamo negde o onom dečku što je poginuo na Brankovom mostu a policija šatro ne može da nađe ubicu iako je vozio auto kakvih ima svega 5-6 u Beogradu?

Vidim na Tviteru da se povodom toga organizuje i neki protest sutra...

Link to comment

Sad sam doživeo ozbiljan stres na stanici busa.

Stojimo na stanici ja i troje stednjoškolaca jedna od njih devojka.Pričaju oni tako i jedan od njih će devojci:

Nemoj da te zakopam ko Tijanu!

Ja sam se tako okrenuo i izgleda da sam ih tako pogledao da je devojka prebledela.

Jebote jedva sam se uzdržao da ne počnem da lupam šamare!

Jbm ti sve da ti jbm znači sad ćemo da se šalimo sa ovim!

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

ma vidi, nisi u pravu.

niko ozbiljno to ne misli, ta sprdnja je otudjena od stvarnog stava i osjecaja.

neminovno je da taj dogadjaj, apsolutno tragican, bude obradjen i tako. 

Link to comment

Je l' pričamo negde o onom dečku što je poginuo na Brankovom mostu a policija šatro ne može da nađe ubicu iako je vozio auto kakvih ima svega 5-6 u Beogradu?

Vidim na Tviteru da se povodom toga organizuje i neki protest sutra...

 

Spomenuto je negde. Prva vest na politikinom sajtu. Ono što me interesuje, a ovde ima nekih koji su navodno bliski ovom "zanatu", da li je moguće da je policija namerno "tražila" pogrešan model da zločinac ne bi pobegao dok ga ne nađu?

 

Sad sam doživeo ozbiljan stres na stanici busa.

Stojimo na stanici ja i troje stednjoškolaca jedna od njih devojka.Pričaju oni tako i jedan od njih će devojci:

Nemoj da te zakopam ko Tijanu!

Ja sam se tako okrenuo i izgleda da sam ih tako pogledao da je devojka prebledela.

Jebote jedva sam se uzdržao da ne počnem da lupam šamare!

Jbm ti sve da ti jbm znači sad ćemo da se šalimo sa ovim!

Poslato sa WC šolje by BVK

 

...

ne znam

idi na jalova generacija temu...mislim da je tamo mesto priči o tome

Link to comment

ma da, srednjoškolici su prilično nepromišljeni i netaktični. mladac nije ni svestan kako drugima može delovati ono što je izgovorio. 

Link to comment

ma vidi, nisi u pravu.

niko ozbiljno to ne misli, ta sprdnja je otudjena od stvarnog stava i osjecaja.

neminovno je da taj dogadjaj, apsolutno tragican, bude obradjen i tako. 

 

slazem se, cini mi se da je to samo nekakav ventil na takav nacin da se neko suocio sa stresom koji je ukljucivao kompletnu situaciju povodom ovog dogadjaja. mozda je i to njegov poziv u pomoc da sa nekim poprica o tome, pogotovo sto je to rekao na glas, na stanici, da ga svi cuju ili barem neko.

 

mozda da si se okrenuo i pokusao da objasnis da to nije u redu, da izazoves saosecanje kod tog momka, ne znam.

 

edit:

 

zreliji ljudi te sokove brze obradjuju. kod mladih je to samo sok. ne shvatanje u potpunosti sta to znaci, a opet ih isto pogodi kao i starije.

Edited by hoffnung
Link to comment

ma vidi, nisi u pravu.

niko ozbiljno to ne misli, ta sprdnja je otudjena od stvarnog stava i osjecaja.

neminovno je da taj dogadjaj, apsolutno tragican, bude obradjen i tako. 

 

+1

Link to comment

e ovo (dozivotna robija) je vec zanimljiva tema. rekao sam vec sta mislim o smrtnoj kazni, ali se sa ovim tekstom slazem. ne vidim sta je toliko glupo u ideji da se spreci mogucnost povratka psihopate u zajednicu da bi zavredjivalo fejspalm.

 

ako moze da mi se lepo odgovori, bez omalovazavanja sto ovo pitam.

 

Nema omalovažavanja, ne mislim ni ja da je ideja beyond the pale. U demokratskom društvu može da se priča o raznim zakonskim rešenjima, pa i o ovom (pa i o smrtnoj kazni, zašto da ne). Ali ovde postoji više problema. Prvo, Antićev predlog, kao i Stefanovićev ispad (za koji, posebno nakon ovog teksta, slutim da uopšte i  nije nikakav ispad, nego taktika), spadaju u prepoznatljive populističke metode - umesto da se institucije popravljaju, a ovde pre svega mislim da užasne probleme u sudstvu i policiji, žeđ za pravdom se utoljuje spektakularnim postrožavanjem kazni.

 

Dalje, obrati pažnju koliko se tvoje opravdane (sklanjanje nepopravljivogtm zločinca iz društva kako više ne bi bio u stanju da čini zločine), razlikuje od Antićevog. Tvoje je utlitiarističko, njegovo (via Hegel) retributivističko. Mada on čak i u tom kratkom tekstu stiže da se spetlja - kaznu dugujemo čas zločincu (kažnjavajući ga uvažavamo njegovo ljudko dostojanstvo), čas žrtvi. Zbrka.

 

Istini za volju, i kod njega postoji jedan utilitaristički argument (koji samo dodaje na zbrci) - a to je da će strože kazne imati deterrence effect na buduće potencijalne počinioce ovakvih zločina, što je najblaže rečeno vrlo sumnjiva teza, i koliko znam empirijski podaci joj ne idu u prilog. Moj half-educated guess je da likove poput ovog to ni najmanje ne sprečava da čine ovakve zločine. Možda bi to imalo nekakvog uticaja na racionalne career criminals koji se možda donekle i vode nekakvom cost-benefit analizom, a ovom liku, kao i drugima poput njega, zaprećena kazna će biti poslednja stvar na pameti.

 

O svemu ovome mnogo više, i mnogo obaveštenije od mene, bi mogli da kažu forumski pravnici, pa možda moderacije može da splitne diskusiju na pravni podforum. Milogled je svojevremeno vrlo lepo pisao o tome, ali sad ne mogu da nađem tačno gde.

 

Edit: Ima ovde još nešto - ti eksplicitno govoriš o psihopatama, i to možda ima smisla, jer su pravi psihopati notorno nepopravljivi. Ali prvo, ja ne znam da li ovde imamo posla sa psihopatom (osim u kolkvijalnom smislu), a drugo, ne znam koliko bi hegelvski argument uopšte imao smisla kada se primeni na psihopate.

Edited by Turnbull
Link to comment

+1

 

Ako bi se konzistentno držali tog stava, onda bi u istom maniru trebalo da vrednujemo i šaljenja, na primer, klinaca navijača na temu nekih drugih umiranja. Verujem da većina njih ne misli stvarno ono što skandira. 

Degutantno ostaje degutantno, nezavisno od toga što je deo pubertetske nekritičnosti i potrebe za isticanjem. 

Link to comment

Ako bi se konzistentno držali tog stava, onda bi u istom maniru trebalo da vrednujemo i šaljenja, na primer, klinaca navijača na temu nekih drugih umiranja. Verujem da većina njih ne misli stvarno ono što skandira. 

Degutantno ostaje degutantno, nezavisno od toga što je deo pubertetske nekritičnosti i potrebe za isticanjem. 

 

Okej, ali ja stvarno mislim da je kontekst ovde jako bitan. Klinci su to pričali među sobom, i ta šala nje bila namenjena svima. Mislim da je u intimnim krugovima čak i degutantno šaljenje mnogo prihvaltjivije (zato što sagovornici znaju pravu težinu reči onog drugog i nisu u iskušenju da je shvate kao išta više od šale). Ovde je problem nastao kad Pemblton prečuo rečenicu koja nije bila upućena njemu.

 

Takođe, moram da ponovim ono što je rekla Morgana - mislim da klinci u nekom trenutku života skoro nužno prolaze i kroz tu fazu poigravanja sa ozbiljnim pa i tragičnim stvarima. Ne mislim da je to nešto toliko strašno, mada bi svakako neko mogao da im skrene pažnju na okrutnost i neosteljivost takvog igranja (a neko verovatno i hoće u nekom trenutku).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...