Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Quote

Poljoprivrednik iz Čuruga: Postao sam socijalni slučaj, a obrađujem 150 jutara zemlje

Poljoprivrednik Mile Vukoman iz Čuruga kaže da je sa svojih 150 jutara najplodnije zemlje u ovom delu sveta, koliko obrađuje, spao na prosjački štap. Ne ostaje ništa drugo, ističe, nego da zemlju da u arendu i ode da mota kablove u fabriku.

– Sve uradim i odradim kako treba, ali me svake godine opljačkaju. Ne svojom krivicom, završio sam kao siromah. Otmu mi robu po njihovoj ceni, niko me ne pita ni koliko sam uložio novca, vremena i rada. Ovo moje imanje su stvarale generacije ljudi, moji preci, a izgleda da ću ga ja na doboš! Ali krivicom ovih „gore“ – rekao je ovaj poljoprivrednik sa kojim smo razgovarali na protestu u centru Novog Sada, ispred središta Vlade Vojvodine.

Pokazuje nam ispucale, žuljevite ruke. Ne seća se, kaže, kada je odspavao duže od šest sati. Radni dan mu traje od rane zore pa dokle se vidi. Nekada pali i fenjer, jer posao sa zemljom ne može da čeka. Uzgaja soju, pšenicu i kukuruz. U poslu mu pomaže još jedino supruga, otac mu je preminuo, a u kući ima još dvoje maloletne dece za koje se nada da će im ostaviti imanje iza sebe.

– Četrdeset godina sam u poljoprivredi i ovakve stvari se nikada nisu dešavale. Sa nama ovde danas treba da su i građani. Samo pođite od toga da jedna kifla košta kao tri kilograma pšenice! Za kilogram semena kukuruza treba da dam 50 do 70 kilograma merkantilnog kukuruza. Sad zamislite koliko će nas koštati setva. Za jednu kanticu od deset litara goriva treba mi sto kilograma pšenice i više. I gde smo mi tu? Ništa ne preterujem, moje imanje vredi milion evra, a ja sam postao socijalni slučaj i ne samo ja, nego mnogi – izjavio je Vukoman.

Kako ističe, nije retkost da njegove komšije u Čurugu prodaju svoju dedovinu. Ne samo što su oni stekli, nego i pređašnje generacije, kako bi se izvukli iz dugova. Smatra da su poljoprivrednici zapravo u blokadi, da imaju sankcije, ali to niko neće javno da kaže. Ova godina tako je postala neizdrživa. Pretprošla je bila sušna, prošla ubitačno sušna, a ove ih je potukao led.

Šteta je kaže popisana, obećana je i neka pomoć koja nije stigla, kao što je i obećano da neće morati da plate odvonjavanje, ali su opomene za plaćanje ipak stigle. Sa kamatom.

„Prošle godine išao je izvoz pšenice po 40 dinara, a sada ne možemo ni za 20 dinara i kažu kriva je Ukrajina. Pa ta Ukrajina je postojala i pre deset, dvadeset i trideset godina i tada je proizvodila daleko više pšenice nego danas, pošto je sada u ratu“, dodaje Vukoman.

– Krenuo sam sa povrtarstvom, ali nisam uspeo, dovijali smo se nakupcima, prevare nas, ne plate. Pre dve godine bavio sam se i stočarstvom, držao sam svinje. Izneo sam zadnju turu gde sam na 100 komada svinja izgubio 280.000 dinara. Zamislite, radite pošteno, dođe kraj meseca i ostanete dužni skoro 300.000 dinara. To je bio slučaj sa svim stočarima 2021. godine, ljudi ne mogu da se izvuku iz tih dugova i danas. Desiće se na kraju da ćemo svi mali i srednji poljoprivrednici izdati zemlju i otići u fabrike da motamo kablove – veli ovaj ratar.

Čurug je veliko selo, ali sve se ipak zna. Vukoman tvrdi da se već redovno dešava da ljudi izdaju zemlju i odlaze da rade u novosadske fabrike za minimalac. Najviše ga vređa kada čuje da poljoprivrednici rade samo tri meseca godišnje, takve poziva da dođu kod njega u Čurug i provedu na njegovom imanju samo mesec dana.

– Prošlo je vreme nepismenih i polupismenih poljoprivrednika, danas svi ti mladi ljudi koji rade zemlju imaju barem srednju školu. Zato oni i odlaze sa sela, jer ne žele da ih neki polupismeni šarlatani koji su preko stranke dobili funkcije i položaje prave ludima – zaključio je naš sagovornik.

https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/poljoprivrednik-curug-protest/

Edited by vememah
  • +1 1
  • Tužno 3
Link to comment
  • Replies 40.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    964

  • Filozof manijak

    932

  • radisa

    789

Top Posters In This Topic

Posted Images

I nikad nije zemlja mogla skuplje da se proda. Kolegin cale poceo da prodaje polako, ne zaradjuje nista od nje a proda par jutara pa smanji ratu za kredit, pa opet par jutara pa novi auto i tako dok ne zavrsi sve u rukama velezemljasa.

 

A onda ce oni svima nama da odredjuju cenu hrane.

  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, zmanic said:

Ništa duže ne treba od jedne nerodne godine.

Jedno jedino sušno leto promeniće sve na sceni.

nisam vishe sigurna. nama su uvalili ideju da obrazovanje ne vredi i da nije potrebno, to sad vec daje ozbiljne rezultate, logika nam je stradala puten, rad ne vredi odavno. ne verujem da se iz ovoga vadi bez duzeg perioda prave katastrofe. neka granica je predjena :unsure:

 

nama ce trebati 5 leta da shvatimo posledice tog jednog sushnog, nece imati ko da poveze uzrok i posledicu :dry:

  • +1 7
Link to comment

Susne godine, grad i sl ne odnose samo imovinu nego i zivote. Ja znam za par slucajeva iz mog kraja gde ljudi nisu izdrzali taj stres. I onda ti neko dodje i iskesira stotine hiljada evra da prodas tu zemlju. Jedini problem je sto onda dugorocno zavrsavas kao motac kablova.

 

Vecina ovih koje ja znam sa sela izdaju najveci deo zemlje i bave se raznim stvarima sa strane.

Link to comment
1 hour ago, zmanic said:

Ne umire se od nepismenosti već od gladi i boleština.

 

Bogami, umire se i od nepismenosti ako je nepismen građevinski inženjer, lekar ... A ima ih onoliko.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

...dok ne zavrsi sve u rukama velezemljasa

 

A onda ce oni svima nama da odredjuju cenu hrane.

 

Javljam se iz 2045. i ovo je stvarno postala realnost. Nemam pojma šta da radimo. Da li ima neko ideju kako da to zaustavimo u prošlosti?

Link to comment
3 minutes ago, mackenzie said:

 

Javljam se iz 2045. i ovo je stvarno postala realnost. Nemam pojma šta da radimo. Da li ima neko ideju kako da to zaustavimo u prošlosti?

 

Vucic sa svojih 75 godina "Koliko vas placa Solak, gospodine..da sad to pitate..taman kad je Danilu krenulo na mestu premijera"

Link to comment
6 minutes ago, mackenzie said:

 

Javljam se iz 2045. i ovo je stvarno postala realnost. Nemam pojma šta da radimo. Da li ima neko ideju kako da to zaustavimo u prošlosti?


Imacemo dosta vecih problema u tom periodu

Pravite sto vise dece mozete, po mogucnosti bar petoro, da mozete u starosti da serete kako je u vase vreme bilo mnogo bolje 

bc2f1a10ec23f64b74ca2180989df8f2c1b68bf0

Edited by Ratamahatta
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...