Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    941

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

17 minutes ago, Shan Jan said:

 

 

Nije isto otici u Francusku i uciti Francuski i otici u Srbiju i uciti Srbski. Nasa ekonomija je losija i nas jezik prica 50 puta manje ljudi. Ja prvi ne bih ulagao vreme u to.

ja bih se trudila da nauchim svaki jezik koliko mogu, gde god treba da budem neko vreme, bez obzira na velichinu jezika. ionako uchim francuski koji govore samo franvuzi gde necu otici nikad, to je izvesno, a i da odem njima to moje ne bi bilo dovoljno, a shto to radim jebemliga, umesto da uchim grchki, kod njih makar visim svaki chas :lolol:

Edited by gospa buba
  • +1 5
Link to comment

Neki ljudi prosto suck u jezicima. Ja tako naucim jednu pa drugu pa trecu rec... i onda provalim da sam vec zaboravio prvu. I tako svaki dan. Ako se kreces u svojoj zajednici i ljudi koje sreces pricaju engleski tesko ces nauciti lokalni ako nemas talenta za jezike.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

Neki ljudi prosto suck u jezicima. Ja tako naucim jednu pa drugu pa trecu rec... i onda provalim da sam vec zaboravio prvu. I tako svaki dan. Ako se kreces u svojoj zajednici i ljudi koje sreces pricaju engleski tesko ces nauciti lokalni ako nemas talenta za jezike.

 

Ja sam ishla na chasove, uchila, vezbala, chitala knjige, novine, gledala (glupe) filmove i neshto manje glup youtube...

Proganjala narod u kancu da prichamo, da vidish kako je nestalo ono stranci treba da uche nash jezik i preshlo na pa mi smo navikli na engleski.

Govor na kraju onako, vechiti B1 sad verov i nize poshto ce josh malo 4 god da opet zivim u Srbiji :gospode:. Jednostavno te su mi se chakre za jezik zatvorile posle osnovne/srednje.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Patty Lee said:

Moj brat živi tamo već godinu i po, za sada nije imao problema mada mu je frenč izuzetno skroman, a to je zato što je izvalio da su ekstremno ceremonijalni, da tako kažem. Hoće prvo da čuju bonjour hoće salut hoće bonne journee ili soiree, hoće prvo da vide da se (po njihovim kriterijumima) cimaš i ulažeš trud da naučiš i onda kad ti kreneš nešto da lupetaš na skrnavom francuskom, e onda oni ulete sa engleskim kog su izgleda nekom magijom naučili u prethodnih 5 minuta. Za sada mu ovaj sistem prolazi bez greške. I dobro, i što je white male hipsterčina, to isto dosta pomaže.


Ma da, nego meni nije cilj da se uklopim i dopadnem nego da nerviram te smarače :fantom:

Link to comment

Moj cilj je da uzmem sto pre baget, peciva i ostalo i izgubim se sto pre. No, avaj, to nije moguce. I uvek komplikacije, ne moze 3 bageta mora 4 ili 8. Isto i za kroasane i ostale gluposti. K a t r k ro a s o izgovoreno i prstima pokazano (cetiri prsta + kaziprst posle ka mracnom objektu zelje, kroasanu) rezultuje nerazumevanjem, a u jednom slucaju odlasku u drugi kraj i punjenju papirnate vrece sa 12 nekih cokoladnih pizdarija.

I tako svaki put neka anegdota, ludi su ko konji, cela nacija.

  • Haha 9
Link to comment

Interesantno mi je ovo za Francusku, pošto sam i sam čuo slične priče, i to još pre devedeset pete (kad sam tamo prvi put bio), ali moram da priznam da (do sad) nisam imao nikakvih problema, a namerno sam uvek pričao samo na engleskom. Da li sam samo imao sreće, ili su prepoznali provakatora, ne bih mogao da kažem...

Edited by Jeremija
Link to comment

u francuskoj sam uvek pricala skrnavi francuski koji sam ucila par godina na preskok, u italiji talijanski koji nikad nisam ucila. svi bili vrlo odusevljeni sto se trudim. n se preokup, votr franse e trebjan.

jedina smesna scena je bila u belgiji, kad sam presla u flamanski deo i nesvesno al kurazno progovorila na francuskom. zbog tupih do mrkih pogleda sam pomislila da sam zaboravila i ono malo sto sam znala, dok mi neki nisu objasnili da ce me tu bolje posluziti tunguski, laponski, bilo koji.

 

poz

Link to comment

Moja iskustva sa Parizanima su bila bas pozitivna (u dva navrata posetih grad), vise puta bih stala i pitala za pomoć i ljudi bi se potrudili da mi objasne, i rukama i nogama. Dobro, moja zivotna iskustva iz tudjine su generalno takva, verovatno me prati neka dobra aura. Ali jedno mesto gde mi je bilo čudno da toliko ne pričaju ni jedan drugi jezik je Seinjos i nekoliko pansiona u njemu kroz koje smo prošli. Ili turistbiro u Bijaricu. Da li su njima baš svi gosti dominantno Francuzi ili u čemu je stvar, ali oni bukvalno dve reči engleskog nisu znali. Sećam se da žena nije znala hleb da prepozna i da je tu uskočio moj muž izvlačeći nešto iz svog školskog francuskog.

 

Ako je taj stereotip da Francuzi neće da pričaju engleski, onda su tu Španci "još gori" - oni ga ni ne znaju. Moje iskustvo iz Andaluzije je bilo tskvo da su mladi ljudi na koje sam naletala baš bili kao vanzemaljci, kao da ne znaju za postojanje tog nekog svetskog jezika a koji nije španski. Opet, ne mogu da kažem da nije bilo pokušaja saradnje i nisam ni jendom završila u pogrešnom autobusu ili slično :)

 

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 3
Link to comment

U Španiji ne znaju jezik, ali su jako spremni da ti objasne na španskom :D

U Francuskoj sam bila čitava dva dana: prvog dana recepcioner je pričao engleski, tema je bila kad se vraćamo, hoće noću ključ u bravu da mete. Ujutru isti lik za doručkom ne razbira pitanje na engleskom :D možda mu je bio brat blizanac....

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
On 24. 10. 2023. at 20:06, Milošica said:

Što je najjače, to najčešće govore oni koji imaju najmanje kontakta sa mladima. Ne bi me čudilo da je kod dame iz tvita problem u njoj.

 

Moja majka isto radi u prosveti i deli stav sa tobom. Veći problem ima sa roditeljima nego sa tom decom.

 

Mislim da se razumemo, to mladigovna se ne može primeniti ni za jedan period u istoriji. Uvek je bilo govana i biće, kao i onih koji to nisu. Posebno je tema pipava jer je jak faktor roditeljstva, a i okruženja koje im se kreira.

 

Ti Milošice si mnogo mlad da možeš da porediš bilo šta. Mi "stariji" (od tebe) ipak imamo bolji reper. Pogotovu mi koji smo intenzivno povezani sa omladinom, ja već 12 godina svaki dan. 

 

Mladi možda nisu govna ali su jedna gomiletina priglupih, nezainteresovanih, razmaženih, lenjih nesposobnjakovića. 

 

Naravno da ima izuzetaka.

 

I dodao bih da su deca u BG-u sigurno kultivisanija jer u njemu i dalje ima dosta intelektualne elite, akadamaca i ljudi koji znaju kako ili barem pokušavaju ispravno da vaspitaju svoje dete. Što su sredine manje i ruralnije procenat "kritične" omladine je veći i siguran sam da ide u proseku do totalne beznadežnosti. Ako bi se izvlačio neki prosek inteligencije, pismenosti, načitanosti, opšte kulture klinaca do 18 godina, nemam najmanju ali najmanju dilemu da bi to bila katastrofa epskih razmera. 

 

Možda još nisu ništa usrali, ali sam milion puta sigurniji da nas oni nikad ali NIKAD neće izvući iz govana u kojima smo, prosto niti znaju, niti mogu, niti su kapacitet, a kontam da nisu ni zainteresovani nešto posebno, možda jer su još zeleni i ne znaju koliko smo u govnima, a u govnima smo neopisivim, tolikim da je opstanak nacije pitanje.

 

Naveo si faktore okruženja i roditeljstva. Pa šta misliš čime su mladi danas okruženi (okolina, ljudi, MEDIJI, šta je to što im se nudi i kakvo je to okruženej koje im se kreira, kao i kakvi su to roditelji stasali 90ih? Msm deca nisu kriva, jednostavno su osuđeni na propast kad se sve sabere i oduzme, krivice ima na svim stranama.

 

Ja sam ubeđen da koren svih problema u ovoj državi jeste u državi. Pogotovu u ovako totalitarnoj kao što je naša gde se jedan čovek i jedna stranka sve pitaju. Od milijarderskih investicija do položaja ekonoma u osnovnoj školi u selu Donje Brijanje.

  • +1 1
  • -1 2
Link to comment
1 minute ago, Mil@n said:

Mladi možda nisu govna ali su jedna gomiletina priglupih, nezainteresovanih, razmaženih, lenjih nesposobnjakovića. 

Stao sam ovde, a ko hoće neka čita.

 

I namenski si uzeo mene za citat, slobodno uzmi Zeku.

Edited by Milošica
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...