Jump to content

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 38.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    933

  • Filozof manijak

    818

  • radisa

    754

Top Posters In This Topic

Posted Images

E blago nama kad odskače.
 

Quote

Radić: Za brojne incidente u fabrikama namenske nije rečeno ko je odgovoran

Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da je kompanija EDePro, u čijem pogonu u blizini Beograda se dogodila eksplozija, tehnološki najmodernija privatna firma u Srbiji u oblasti namenske industrije, ali i dodao da je pri radu sa opasnim materijama praktično nemoguće izbeći nesreće.

Komentarišući medijske navode da je do akcidenta došlo u pogonu za proizvodnju kompozitnog raketnog goriva, Radić je rekao da ne može da tvrdi da je to uzrok eksplozije, ali je dodao da je upravo to gorivo bilo uzrok nesreće u zemunskom preduzeću Grmeč, juna 1995. godine, u kojoj je po zvaničnim podacima stradalo 11 osoba.

On je kazao da kompanija EDePro, po pitanju intelektualnih i tehnoloških potencijala, „daleko odskače“ od srpskog proseka.

„To je jedna od najuspešnijih privatnih firmi u vojnoj oblasti. Grčka je nedavno kupila njihovu raketu G-2000, modernizovanu varijantu ruske rakete sistema Grad kod koje su podigli domet sa 21 na 40 kilometara. Prodavali su svoje proizvode i na Bliskom istoku, a ta raketa korišćena je i u sukobima u Nagorno Karabahu“, naveo je Radić.

Dodao je da se EDePro bavi i razvojem turbomlaznih i mlaznoprotočnih motora i da je u saradnji državnim preduzećem Jugoimport SDPR radila na raketi ALAS-C koja je za potrebe Ujedinjenih Arapskih Emirata razvijana kao obalski raketni sistem.

„EDePro ima realnu tehnologiju i realne poslove, ali uvek postoji druga strane medalje poput rizika proizvodnje kompozitnog goriva zbog čega se pogoni izmeštaju u kaponire van naseljenih mesta, sa pratećim grudobranima da bi se ublažile posledive eventualnih eksplozija“, kazao je analitičar.

Radić je dodao da je drugi problem u Srbiji to što za brojne incidente u fabrikama namenske industrije prethodnih decenija, nikad nije do kraja rečeno šta se zaista dogodilo i ko je bio odgovoran.

„Lakše bi se pričalo o tome kada bi posle svake nesreće bio objavljen izveštaj o uzrocima“, rekao je Radić.

U kompaniji EDePro kod Leštana danas oko 14 časova došlo je do velike eksplozije, nakon koje se iznad tog dela grada nadvio veliki beli dim. Prema tvrdnjama pojedinih medija u nesreći je bilo i žrtava ali zvanični organi još nisu saopštili ništa o tome.

https://rs.n1info.com/vesti/radic-za-brojne-incidente-u-fabrikama-namenske-nije-receno-ko-je-odgovoran/

Edited by vememah
Link to comment

Ovakve vesti treba uvek komentarisati vrlo oprezno. Naravno da je moguće da u pitanju nestručnost/aljkavost/nemar/nepoštovanje procedura/štednja gde joj mesto nije, ali ne bih baš bio frapiran ni da saznam da je u pitanju neka diverzija (što naravno nikad nećemo saznati, čak i da jeste bila diverzija) nekog od mnogobrojnih zainteresovanih. Nekako su mi ovi incidenti u namenskoj industriji u Srbiji postali isuviše česti da bi ih tek tako olako otpisivao na poslovičan nemar i aljkavluk po fabrikama.   

Link to comment
Just now, gospa buba said:

ja bih bash sve u drzavi otpisala na ekstra aljkavost. za ove ljude ne znam konkretno, ali u srbiji radnik nikom nije vazan, ni ziv ni mrtav, samo kinta da se vrti. to shto su ovi malo sofisticiranija produkcija, i to se kruni vremenom, takvi su parametri sredine. sve propada u tom smislu da bezbednost i ljudi vishe nisu vazni ni sami sebi...

Na sve to, radi se sa tehnologijom i dokumentacijom pokojne nam drzave, iznosenom iz raznih instituta po principu zagradi sto vise, sa opremom koja je zastarela/zaostala/raznesena iz specijalizovanih fabrika pomenute drzave, buduci da se dobar deo te specijalizovane opreme ne moze kupiti napolju, najcesce ne i bez medjudrzavnog slaganja oko prometa iste, narocito ne biznismenu ili grupi biznismena na dobar dan, mi bismo da kupimo...

Na sve to, poveci deo opreme i tehnologije za ovakve naprave je ostao u bivsim republikama, sto ce reci...

Srbija nema vise takozvanu namensku :isuse: industriju, proizvodnja se, osim mozda Zastave, svela na radionicku, ma koliko sajtovi izgledali svetskitm...

O drzavnoj kontroli, inspekcijama, itd, itd, ne vredi trositi reci...

  • +1 2
Link to comment

ali ceo taj koncept, u namenskoj se gine. to je vrhunska podlost. za pogibiju svakog radnika na radnom mestu mora neko da odgovara, vlasnik, poslovodja, diverzant, koga briga. i mrtav radnik da odgovara, ali mora da se sazna i da se zna. a to nece biti, nego bulshit, ko radi taj i greshi. a da su balerine narodnog pozorishta lomili bi noge, jel tako :dry:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, gospa buba said:

ja bih bash sve u drzavi otpisala na ekstra aljkavost. za ove ljude ne znam konkretno, ali u srbiji radnik nikom nije vazan, ni ziv ni mrtav, samo kinta da se vrti. to shto su ovi malo sofisticiranija produkcija, i to se kruni vremenom, takvi su parametri sredine. sve propada u tom smislu da bezbednost i ljudi vishe nisu vazni ni sami sebi...

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

 

Sad ću ja da ispadnem neki đavolji advokat, ali baš i nije sve tako crno i grozno. Ja sam više od 10 godina radio u domaćoj firmi, gde je kvalitet proizvodnje i HSE bio na svetskom nivou, do nivoa dobijanja FDA i OHSAS sertifikata i visokih BSCI ocena, i tu proizvodnju i HSE su postavili i održavali naši ljudi. Jeste u pitanju privatna kompanija, dugo u stranom vlasništvu, i to je svakako uticalo, ali taj nivo i sada postoji. Jeste verovatno i izuzetak u domaćoj privredi, ali nije baš da SVE propada.

Link to comment
36 minutes ago, Mos said:

Bukvalno nije prošlo ni 24 sata od kad je izjavio za nuklearku. Neverovatno. Kao da je i nebu samom više žao svih nas pa daje znak.

struja iz NE nam je neophodna no, gadan zayeb bi bio praviti je u srbiji. zbog mogućih sranja.

Link to comment
 
Sad ću ja da ispadnem neki đavolji advokat, ali baš i nije sve tako crno i grozno. Ja sam više od 10 godina radio u domaćoj firmi, gde je kvalitet proizvodnje i HSE bio na svetskom nivou, do nivoa dobijanja FDA i OHSAS sertifikata i visokih BSCI ocena, i tu proizvodnju i HSE su postavili i održavali naši ljudi. Jeste u pitanju privatna kompanija, dugo u stranom vlasništvu, i to je svakako uticalo, ali taj nivo i sada postoji. Jeste verovatno i izuzetak u domaćoj privredi, ali nije baš da SVE propada.
super, samo nek se drze. josh da ima ko da se ugleda sad.gif

ovde dodje americhki ambasador, specijalni izaslanik za ovo i ono, i posle 3 metera dana - jede cevape igra na stolu plache i lupa gluposti. 2 charobne rechi - parametri sredine. ako je za rdjanje, odma ce da rdja.

to nam je naravno kilava uteha dry.png

sent from novi mnogo jak bubamoto.




  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

Ovakve vesti treba uvek komentarisati vrlo oprezno. Naravno da je moguće da u pitanju nestručnost/aljkavost/nemar/nepoštovanje procedura/štednja gde joj mesto nije, ali ne bih baš bio frapiran ni da saznam da je u pitanju neka diverzija (što naravno nikad nećemo saznati, čak i da jeste bila diverzija) nekog od mnogobrojnih zainteresovanih. Nekako su mi ovi incidenti u namenskoj industriji u Srbiji postali isuviše česti da bi ih tek tako olako otpisivao na poslovičan nemar i aljkavluk po fabrikama.   

 

Ako i jeste diverzija, opet u konačnici dolazimo do aljkavosti, nemara i javašluka jer je u namenskoj industriji valjda nekome posao da ne dozvoli takve stvari ili ih svede na nivo statističke greške. Ako im neko sistematski diže pogone namenske u vazduh a oni samo sede i gledaju to, onda treba da budu konobari ili magacioneri, umesto što prave štetu tamo gde se svaki nemar preskupo plaća.

 

Moja teorija je nešto drugačija: namenska industrija u Srbiji je ozbiljno proširila poslovanje u poslednjih desetak godina. Svašta se proizvodi, na raznoraznim projektima se radi, pojavila se čak i R&D komponenta koja se može nazvati pristojnom ako se uzme u obzir kakvo je stanje u zemlji... Ukratko, nagli skok aktivnosti koji nije adekvatno ispraćen u organizacionom i bezbednosnom smislu. Na bogtepita koliko lokacija se radi sa visokoeksplozivnim supstancama i verovatno nema dovoljno kadra koji ima iskustvo i znanje da to sve spakuje u sistem u kojem se neće dešavati ovakve tragedije. Oni se verovatno trude koliko znaju i umeju, ali to naprosto nije dovoljno. Nisam siguran ni kako se takav sistemski problem može rešiti, da li da platiš suvim zlatom neke izraelske konsultante da ti izrade sve neophodne protokole i osposobe kadrove (pa ti onda pola tog kadra ode u Nemačku u roku od par godina), ili nešto drugo.

 

U svakom slučaju, oni na čijoj straži se ovakve stvari dešavaju trebalo bi da lete iz sistema ekspresno. Problem je verovatno u tome što, takve kakvi su, nema ko bolji da zameni. Ova stvar mora sistemski da se rešava a sistem za to nije sposoban.

  • +1 4
Link to comment

Po mom iskustvu u Srbiji, doduse ogranicenom na Zdravlje Actavis (dok je bio Actavis, cini mi se da sam cuo da se po tom pitanju nesto menjalo) i Zelezara Smederevo dok je bila pod US Steel-om, bilo je pridrzavanja HTZ :D u obimu i kvalitetu na nivou zapadnih standarda, i to u punom obimu sa sve nabavkom opreme za merenje svega i svacega do nivoa buke u pogonu sa sve merama (citaj ulaganjima) da se ista smanji, obukama, itd, itd...

Na sve to, Zdravlje sa platama zaposlenih je bilo standardno nisko.

Ono sto sam video kod KIneza (CG autoput) i kinesko po Srbiji svodi se na slem i prsluk).

Gornji primeri se odnose na cinjenicu da su strancitm hteli i uveli HTZ mere sa sve insistiranjem na pridrzavanju: utoliko pre, mada mozda generalizujem, cini mi se da primeri koje sam naveo poticu iz doba vladavine zutihtm i ulaganja stranih firmi od imena.

Dal' je ovo sto se desava posledica vladavine SNS-a ili opsteg popustanja zahtevima investitora koji se uklapaju u opsti trend poznat kao jebes radnika - ne znam.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...