Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

57 minutes ago, radisa said:

Kako se postaje stoka koju boli dupa za radnike i njihove živote?

 

Kao stoka se rađamo, pitanje samo dokle to okolina dozvoli da se ispolji.

  • +1 2
Link to comment
  • Replies 40k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    953

  • Filozof manijak

    881

  • radisa

    782

Top Posters In This Topic

Posted Images

9 minutes ago, desboj said:

 

Kao stoka se rađamo, pitanje samo dokle to okolina dozvoli da se ispolji.

Pa možda je i tako, ali do 1990 je  sve humanije... Ok, tad profit nije bio primarna stvar, ali je sve nekako funkcionisalo... I gle čuda, u velikom broju zemalja slične stvari još funkcionuišu vrlo slično..

 

Ali kod nas je njegovo veličanstvo "što veći profit" i "što veći bonus meni, a miševe™ ko jebe, ha,ha, ha" sve preuzelo na sebe...

Link to comment
21 minutes ago, radisa said:

Pa možda je i tako, ali do 1990 je  sve humanije... Ok, tad profit nije bio primarna stvar, ali je sve nekako funkcionisalo... I gle čuda, u velikom broju zemalja slične stvari još funkcionuišu vrlo slično..

 

Ali kod nas je njegovo veličanstvo "što veći profit" i "što veći bonus meni, a miševe™ ko jebe, ha,ha, ha" sve preuzelo na sebe...

 

Takav je ovde modus operandi..dokaz tome je kakvi ljudi dobijaju plate od poreza koji placamo za raznorazna sranja koji isti bilmezi namecu.

 

I da se razumemo..Zbog toga i takvih ova drzava nece postojati u nekoj skorijoj buducnosti i de facto sada se jedva odrzava u ovom obliku, ergo za nju me zabole patka i crkla dabogda jebo joj pas mater.

 

Jedino me zanima da klinca nekako sacuvam od svega ovoga a ostalo mrs.

Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

Ok, tad profit nije bio primarna stvar, ali je sve nekako funkcionisalo...

Nisam nikad radio u industriji pa paralele pravim iz medicine, što privatne što državna sisa prakse. Nema pravila i sve zavisi od grupe pojedinaca zvane kolektiv. Da li se juri profit ili krivina, ako kolektiv nije složan možeš se slikaš. 

 

U svetlu manjka i medicinara i šrafciger industrija zaposlenih koji nikad lakše odlaze preko sve je lakše dobiti bolje uslove za rad u Srbiji i stvarno ne mogu da shvatim niti žalim ljude koji rade u pelenama ili sa karpalnim sindromom odlaze kod ortopeda an mas. 

 

 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, desboj said:

stvarno ne mogu da shvatim niti žalim ljude koji rade u pelenama ili sa karpalnim sindromom odlaze kod ortopeda an mas. 

 

 

Ja mogu da ih shvatim... Lako je nama koji imamo relativno veliku društvenu povezanost i relativno OK obrazovanje, da mislimo da je lako naći posao...

 

Postoje velike zatvorene gtrupe ljudi, sa jako malom društvenom povezanošću, koji ni ne znaju da postoji ništa drugo osim motanja kablova i teškog rmbanja... A ova trka do dna ih samo još više zatvra...

  • +1 6
Link to comment

Ponavljam kao papagaj ali znam ih masu koji rade po SM i Ru motaonicama, nijedna od njih nije trka na dole. Od lika koji je prvi radni dan upisao sa 36 godina i klot plate 48- 50k, do ćaleta koji je pred penziju i cepa 70-80k klot kao senior majstor, sa svim dodacima, stimulacijama, redovnim godišnjim odmorima, 13. platama, slabo ko se žali tipa ove mučene žene u Le ili oni iz Jure.

 

Da ne pričam što masa njih iz npr Kuper Standarda išla u Poljsku identičnu fabriku za bar pola veći keš na par meseci, ili oni iz rumske fabrike memorijske pene u Sloveniju za više od duplo. 

 

A ima ih nezadovoljnih i sa time, jedan iz sm pre 10ak godina počeo u Bosni raditi na benzinskoj pumpi za 1000e mesečno, firma ide nizbrdo i završio pre skoro godinu sa platom od 500, nije se video u šrafciger industriji i otišao u Nemačku da voza kamion, lokalne ture okolo Drezdena za 2k+ ojra. Nije znao dobar dan da kaže na nemačkom, švabo dolazio u BG da regrutuje samo dođi da voziš nivo lakoće odlaska tamo.

 

Ili bivši kolega digao ruke od medicine, Volvo fabrika u mađarskoj, drugar u Češkoj, ekipa u Slovačkoj, znači masa ljudi sa izborom gde i kad će da radi, i sad neko priča žalopojke o pelenama?

 

Da ne pominjem tasta od 70+ godina koji kao hidrauličar radio do pre neki dan za 50 evra dnevnicu, sad mu se diglo i traži 7evra sat, verujem da će mu dati.

Link to comment

Naravno, sve ovo zahvaljujući emigraciji i manjku radne snage. Tamo gde je ima viška je malo reči tužno. Jedna dobila ponudu da radi u Fiatu, kragujevački HR obrađuje predmete iz meksičke fabrike. Prevodilac, španski na faksu, treća smena, jedva 60k. 

Profesor engleskog u telefonskim servisima po BG, 50k maks. Fizioterapeut, početna dnevnica 2k.

Laborant koji kad ne radi pegla uniforme.

Mogao bih ovako do sutra...

Link to comment
7 minutes ago, desboj said:

Ponavljam kao papagaj ali znam ih masu koji rade po SM i Ru motaonicama, nijedna od njih nije trka na dole. Od lika koji je prvi radni dan upisao sa 36 godina i klot plate 48- 50k, do ćaleta koji je pred penziju i cepa 70-80k klot kao senior majstor, sa svim dodacima, stimulacijama, redovnim godišnjim odmorima, 13. platama, slabo ko se žali tipa ove mučene žene u Le ili oni iz Jure.

 

 

SM i RU?

 

Trogao BG-SM-NS je jedna priča... Trugao NI-VR-LE je jedna sasvim druga priča... To su dve potpuno različite držve...

  • +1 6
Link to comment
1 minute ago, desboj said:

E to je sad druga priča. Migracije unutar države bih predložio ali i za manje razapinju. Muh dedovina i sl.

Migraciju unutar države već imaš, i to ogrmnu, nisu BG i NS tek tako narasli...

  • +1 1
Link to comment

Sve jasno. Ne moram dalje od komšiluka, ono što sam kupovao pre koju godinu za 750e/kv, sad je 1000. Ista ulica, isti investitor. Garaža bila 5k sad 7.

 

Mi (bivši) seljaci sipamo višak u nekretnine, ekipa iz ostatka Srbije i Bosne dolazi da podstanari za veću kiriju nego što je rata kredita.

 

Fala Vučiću i Nedimari. 

 

Edited by desboj
Link to comment
52 minutes ago, radisa said:

Trogao BG-SM-NS je jedna priča... Trugao NI-VR-LE je jedna sasvim druga priča... To su dve potpuno različite držve...

a koju opciju ima neko iz tog trougla sa završenom trogodišnjom srednjom školom?

nema baš tu neke perspektive, a 40k dole je kao 50 i kusur “gore”

 


 

bio prošli vikend u surdulaji. blejimo u “centru” i opšti utisak je bio da stvari primetno idu na bolje, minimalno al se vidi. ovaj što valja sladoled ima mušterije, klinci i oni stariji teraju električne trotinete, kuće i okućnice kolko toliko sređene, kafići polupuni, šljakaju male radnjice uz put

 

znam da ću zvučati nepopularno, al se vidi da se krećemo u pozitivi*(u odnosu na pre dve godine npr)
 

 

*ekonomskoj

 

 

sad dal je to do realne osnove ili je sve do nekih kredita/pozajmica to već ne znam

  • +1 2
Link to comment

Kasnim za nož:

 

 

Valjda zbog priča ćaletovih i njegovog društva sam vremenom ka nožu kao oružju stekao veliku nelagodu i odbojnost. Kao i u filmu gore, koji opisuje događaje iz skoro pa njegovog kraja, razlozi za "udaranje" nožem iz njihovih priča su nadrealni. Jedan rođak ćaletov je npr. ubio čoveka jer je "šetao" sa njegovom svastikom. To je srećom jedini takav u stablu, osim nekog deda-strica koji je braneći se nožem ubio vuka.

 

Nemam problem sa noževima kao alatom, i sam uvek nosim švajcarca u torbi, ali mi je već slika potezanja na drugu osobu horor, jednak igranju s vatrenim oružjem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...