Jump to content
IGNORED

Ravnogorski pokret


Recommended Posts

Пере,- који ти је извор да је BBC објавио вест о рушењу пруге (уског колосека) код Вишеграда?- да ли је ико ко је изнео икакав доказ за тврдњу да је Клугман нешта мењао, или утицао на извештаје, осим тога да је то могао да уради? Подсећам те да је у дискусији доказ тврдње на ономе ко то износи."Da ti na ovo drugo odgovorim kontra-pitanjem: zasto partizani nisu srusili bitnu prugu na pravcu Beograd - Solun, precutkujuci stanje na terenu, sto ti radis kada mislis da ti ide u prilog?"Какве везе то питање са било чиме?Британци су тражили од четника да сруши мостове на прузи Београд-Солун, што су ови одуговлачили и на крају нису урадили.Од партизана су тражили да сруше мостове на прузи Трст-Љубљана, што ови јесу урадили."Ja bih se posle linkovanja Mekdauelovog izvestaja pokrio usima i sklonio.Imas li ti vathr neki konkretan dokaz da je Mekdauel ovo stvarno mislio ili je izvestaj srocio sa cetnickim nozem pod grlom?"Пере, Топола, и како год да си се већ звао овде,Од пет извештаја које сам поставио (а имам и шести од Крамера у Крушевцу), ти си изабрао Мекдауелов?Оног лика који тврди да националиста има дупло више од комуниста у новембру 1944? :lolol:
Hehehe, sada sam i Topola.Tako mudro zakljucujes i na temama iz Drugog svetskog rata.Evo napisi nam koga Mekdauel naziva nacionalisti u svom izvestaju, da se uverimo konacno u ozbiljnost tvog rasudjivanja. ^_^
Link to comment
  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pere urban x

    145

  • Topola

    71

  • Filipenko

    57

  • kim_philby

    57

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nisam to bio ja iako sam ucestvovao u sastavljanju tog dopisa, tako da nema potrebe da ga saljes.Pokazna vezba kako je Klugman radio, kao mnogi pre i posle njega. ^_^Dobro, ne moras da odgovoris na koga Mekdauel sve misli koristeci termin nacionalisti jer se to da procitati u njegovom izvestaju pa koga interesuje moze sam da spozna kako ti razumes i interpretiras ovu materiju.

Оног лика који тврди да националиста има дупло више од комуниста у новембру 1944? :lolol:
Da se mi vratimo na mostove i pruge.Po tvojim proizvoljnim tvrdnjama pet zeleznickih mostova u zoni Visegrad - Mokra Gora nisu bili od vece vaznosti iako su sruseni od strane cetnika u prisustvu predstavnika britanske i americke vojne misije.Dobro.Rusenje ovih mostova (kao i osvajanje nekoliko gradova) se zatim pripisuje partizanima. Zbog cega imamo ovakve dezinformacije od kojih neke objavljuje i bbc ako su to beznacajne trase?Tvoj infantilni pokusaj da umanjis znacaj pruge jer je bila uskog koloseka ne treba ni komentarisati.Pri tom nam nisi rekao koliko je bilo pruge uskog koloseka u zeleznickoj mrezi Kraljevine Jugoslavije u odnosu na standardni kolosek.Podatak da se pruga uskog koloseka koristila intenzivno sve do 60-tih godina proslog veka a da je poslednja demontirana 1982. na trasi Lajkovac - Arandjelovac - Mladenovac, govori dosta, rekao bih.Tvoje povrsno i bukvalno shvatanje istorijskih dogadjaja (ili rad na plasiranju dezinformacija ^_^) dovodi do toga na beznacajnom nazivas prugu koja je sluzila Nemcima za komunikaciju iz Srbije ka Primorju.Zasto su Britanci insistirali na rusenju bas tih mostova?Koja je najveca dezinformacija plasirana od strane Britanaca a tice se Balkana? Halo, ima li koga?U sta su to Nemci trebali da poveruju?Dok ne odgovoris na ova pitanja iz istorije za uzrast deteta iz sedmog razreda osnovne skole, vraticu se na prugu ka Grckoj.U tom trenutku znacaj te pruge nije vise isti kao pre sloma DAK-a (Nemackog africkog korpusa) ali je svejedno dobro cuvana kao "kicma" Beograd - Solun.Njen znacaj ce naglo porasti tek godinu dana kasnije kada Armijska grupa E krene u povlacenje.Do tada, najveci znacaj na Balkanu imaju upravo komunikacije ka Primorju a zbog cega, reci ces nam ti, odgovorom na gore postavljeno pitanje. :D
Link to comment
Tvoje povrsno i bukvalno shvatanje istorijskih dogadjaja (ili rad na plasiranju dezinformacija ^_^) dovodi do toga na beznacajnom nazivas prugu koja je sluzila Nemcima za komunikaciju iz Srbije ka Primorju.Zasto su Britanci insistirali na rusenju bas tih mostova?Koja je najveca dezinformacija plasirana od strane Britanaca a tice se Balkana? Halo, ima li koga?U sta su to Nemci trebali da poveruju?
Британци инсистирали на рушењу мостова код Вишеграда? Још један новитет...Објасни нам која је то дезинформација, и какве је везе имало рушење те пруге?
Dok ne odgovoris na ova pitanja iz istorije za uzrast deteta iz sedmog razreda osnovne skole, vraticu se na prugu ka Grckoj.U tom trenutku znacaj te pruge nije vise isti kao pre sloma DAK-a (Nemackog africkog korpusa) ali je svejedno dobro cuvana kao "kicma" Beograd - Solun.Njen znacaj ce naglo porasti tek godinu dana kasnije kada Armijska grupa E krene u povlacenje.Do tada, najveci znacaj na Balkanu imaju upravo komunikacije ka Primorju a zbog cega, reci ces nam ti, odgovorom na gore postavljeno pitanje. :D
И који је значај имала та пруга? Просветли нас.
Link to comment
  • 4 months later...
  • 6 months later...

Столац 1943, Седма СС добрововољачка брдска дивизија Принц Еуген са заробљеним припадницима ЈВуОnnpe43.jpgpe43st.jpg

Link to comment
stolac.jpgPere, posto si vec krenuo sa ovim Stocem, evo ti melanza fotografija i izvestaja Princeugenovaca oko tog momenta. Razaznaju se dve reci "Schwartz" i "cetnici".... Eh, nekad davno sam jednog gorljivog forumasa pokusao da upoznam sa ovom situacijom ali nije hteo da slusa nista osim sebe samog. Dugo ga vec nema ovde. Steta.
Link to comment

U izdanju sarajevskog Bosanskog kulturnog centra 1999. godine izasla je knjiga Mensura Seferovica "Vojska za jedno ljeto". Prema autoru, u sastavu cetnickih snaga u Hercegovini ucestvovalo je muslimansko stanovnistvo. Sledeci citat je na engleskom, da ne prevodim, razumecemo o cemu je rec.. One of the peculiarities of war in Herzegovina was that a relatively high number of local Muslims served with the Chetniks, in the Italian-sponsored MVAC units. Organizer of these units was Dr. Ismet Popovac, judge from Konjic and envoy of Draža Mihailović. First Muslim companies (625 men in all) in the triangle Blagaj-Čapljina-Stolac were formed in 1942 by two members of the pro-Chetnik "Council of the Muslim Military Organization in Stolac". The Italian 2nd Army envisaged enlarging these formations to three battalions with 300 men apiece. By early 1943, approximately 2,500 Muslims were serving in eight battalions (one in the area west of Stolac and one in Blagaj)

Link to comment

Zanimljvo je sta o ovom trenutku rata i lokalnim relacijama Mihailovica sa Italijanima, 1990. godine, u povetarcu jugoslovenske verzije Glasnosti, pise u svom epohalnom delu "Nad uspomenama" Pavle Jaksic, jedna od najistaknutijih partizanskih licnosti iz vojno-ratnickog miljea. Jaksic je bio nacelnik staba u Drpasinovoj 4. Armiji JA (od Mostara preko Knina do Rijeke i Trsta 44/45), a prethodno jedan od najuspesnijih ratnih komandanata, jos od ustanickih pocetaka kod Kraljeva... Dakle, moglo bi se sa sigurnoscu reci da nije bio jedan iz selekcije Samardzic-DraskovicIMAG0811-1-1-1.jpg

Link to comment

Увек сам приликом цитирања партизанских официра (постављања њихових навода из ратних дневника, мемоара и сл.) био оптуживан за лицемерје а приликом цитирања извора ЈВуО да преписујем од несрећног Самарџића.О њемачким изворима да не говорим, ако нису били из филтер-библиотеке znaci.net, био сам издајник и хтијело је да ме стреља ође :oАли то је ППП, нема љутиш ^_^Ево нешто полуестрадно, примерено форуму а није Самарџић.Вероватно је било али сам изласком са дуге робије попио симптоме амнезије па ћете ми морати толерисати такво стање неко време, трупни лекар ми рече 6+3 месеци, исто онолико колико је требало да до амнезије дође.Човек је био координатор операције хапшења Драже Михаиловића, народни херој итд, укратко - Удбаш Супер Стар.„Nismo imali milosti, bili smo okrutni jer smo cistili smece… To je tada bilo kao da sam Bog. Nije bilo propisa, a mogli ste da sudite i da odlucujete… Šta ja sada da se mirim sa nekim kome sam brata ubio... Srbija je vecinom bila za cetnike, ne za partizane, to vam ja kažem. Srbija je bila vezana za kralja, dinastiju, crkvu, koja je u duši naroda i intelektualce kakav je bio Slobodan Jovanovic”Јово Капичић, Блиц, 17. септембра 2009.едит: 17_1_14.gif

Edited by pere urban x
Link to comment

To sto Jovo Kapicic kaze je objasnio Branko Petranovic Venceslavu Glisicu nesto pred iznenadnu smrt, kao i jos nesto sto Jovo Kapicic ne razume.Ta podela odnosila se na manji deo stanovnistva, vecina se drzala po strani u CvP sukobima i razmisljala kako da spasava glavu.

Edited by Yoda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...