Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

prospero, prvo hvala na zanimljivom diskursu, retko interesantnom za forum koji pada u povrsnost. posto si napisao da je draza ratni zlocinac i da je to jedina cvrsta konstatacija koja podleze ovakvom sudskom ishodu koji mu se dogodio, da li moze malo vise konkretnih informacija o tome gde i kako je on komandovao izvrsenje ratnih zlocina ili pak, ako nije, nije uradio nista ili dovoljno da ih spreci. ako govorimo o nekakvom savremenom okviru pogleda na iste. hvala.

merim aršinima savremenih shvatanja komandne odgovornosti, koje uključuju i nekažnjavanje počinilaca nakon izvršenog ratnog zločinca i pored mogućnosti za to. u tom smislu nije bilo ratničke grupe u jugoslaviji kojoj vrh nije bio sastavljen od ratnih zločinaca. ne traži mi konkretne slučajeve, i na ovom topiku (na ranijim stranama) a i na pdf 'jugoslavija u 2sr' smo o tome pričali, stvarno nemam volje da iznova prekopavam te stvari.

 

znam da je tako zabačena mreža preširoka da bi imala funkcionalni smisao ('svi su bili ratni zločinci'), ali to oslikava moj specifični odnos prema tom ratu kao prema najvećoj tragediji za jugoslovensku ideju, jugoslaviju, i njene narode koja nije nužno morala da se desi (bar ne na takav način i u tom obimu) te takvo neraspoloženje 'farba' sve ostale pojedinačne aspekte rata.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

merim aršinima savremenih shvatanja komandne odgovornosti, koje uključuju i nekažnjavanje počinilaca nakon izvršenog ratnog zločinca i pored mogućnosti za to. u tom smislu nije bilo ratničke grupe u jugoslaviji kojoj vrh nije bio sastavljen od ratnih zločinaca. ne traži mi konkretne slučajeve, i na ovom topiku (na ranijim stranama) a i na pdf 'jugoslavija u 2sr' smo o tome pričali, stvarno nemam volje da iznova prekopavam te stvari.

 

znam da je tako zabačena mreža preširoka da bi imala funkcionalni smisao ('svi su bili ratni zločinci'), ali to oslikava moj specifični odnos prema tom ratu kao prema najvećoj tragediji za jugoslovensku ideju, jugoslaviju, i njene narode koja nije nužno morala da se desi (bar ne na takav način i u tom obimu) te takvo neraspoloženje 'farba' sve ostale pojedinačne aspekte rata.

 

jasno, hvala. btw slazem se, da ne ulazim u detalje iako stoji nekoliko stvari koje ne znam (verovatno da je vama istoricarima poznato). da li je mihailovic znao za te zlocine, da li je imao mehanizam da ih dokaze i da li je naposletku imao nacina da kazni zlocince? ako su bili u glavnom stabu JVuO pored njega uprkos svemu, onda nema sumnje.

 

takodje je pitanje koja bi se doktrina vezana za ratne zlocine koristila kada bi ponovno sudjenje bilo moguce? ona vezana za 2.s.r ili ova aktuelna, koja bi zapravo i mnoge istorijski "ciste" pokrete dovela u rang ratnih zlocinaca.

 

inace odlicno pisanje, daleko van svake navijacke i ideoloske podele i to na ovako zaguljenu temu.

Link to comment

kakve veze ds ima sa sudskom odlukom :fantom:

Sve 'ovo' je bilo moguce ostvariti samo na osnovu Zakona o rehabilitaciji, koji je doneo DS uz protivljenje SPS (cuveno Dacicevo "da je ziv ZDj ovo vam ne bi proslo").

Link to comment

lenj sam da idem na ppprobavitu

 

Ми славимо у кругу породице, купљен је хрватски Фриком од киле сладолетине, жена свима сипа дупле порције и пева "Морем плови", а деца скандирају "Дра-жа, Дра-жа". Чекамо кума да дође са својих четворо, а можда донесе и гусле. Биће ово луда ноћ!

 

613251_draza02nemanja-jovanovicfoto-tanj

 

a sto rece krampa

 

onda se sjetim da je prosecna plata u srbiji 350 evra, da je zemlja u raspadu. da je sve otislo u picku materinu i da se nikada nece vratiti u normalu bez obzira na optimizam normalne populacije koje je sve manje. da zemlja sa svim tim rehabilitacijama moze samo da sanja da postane 1 banglades, auspuh ili neki kurac za outsorsing. sho bi se reko... sami sebi dovoljni. 

 

 

samo neka se slavi :lolol:

 

cudo jedno kako niko od vrlih pravnika ne pokrene pitanje zasto se ne sprovodi zakon o denacionalizaciji, kako to da je samo drkvi™ vracena sva imovina a ostalima  nesto kuca, zgrada, njiva do 10ak hektara? i baskare se novi drazinovci™ kao zasticeni stanari u starom gradu i na vracaru, kakva restitucija, kakva denacionalizacija, kakva lustracija, zajebi to, ponistena presuda chichi™, to je jedino bitno

 

sto rece v. rakic-vodinelic na pescanikovom sajtu

 

Od svih pravnih mera suočavanja sa prošlošću u Srbiji, u pravnoj i pravosudnoj realnosti žive samo rehabilitacija i selektivna denacionalizacija (vraćanje crkvama nacionalizovanih dobara). Sve druge mere, primenjive ili primenjene u uporednom pravu – od lustracije, preko obeštećenja žrtava, opšte denacionalizacije, komisije za pomirenje – do otvaranja dosijea tajne policije, u Srbiji nisu našle dovoljno „političke volje“ niti dovoljno zastupnika, iako za primenu nekih od pobrojanih mera postoje pravni osnovi u obliku zakona koji su na snazi.

 

 

ponavljam, nije ovde rec o drazi mihajlovicu vec o novom mitskom srpskom bicu, dvoglavom heroju chichi&ratku a sustinski je rec o onome sto je krampa napisao a ja stavio u kvot

Edited by Pontijak
Link to comment

ponavljam, nije ovde rec o drazi mihajlovicu vec o novom mitskom srpskom bicu, dvoglavom heroju chichi&ratku a sustinski je rec o onome sto je krampa napisao a ja stavio u kvot

 

Заебите онда да дрвите правнике због тога, него нека се српско биће™ договори прво само са собом да ли хоће да рашчисти с прошлошћу онако како треба тј. како боб заповеда, или ће довека правити компромисе и настојати да се јебе а да му не уђе, да се случајно неко не испрља и други упру прстом у њега.

 

Ми само спроводимо демокрацку вољу већине. :fantom:

Link to comment

Ми само спроводимо демокрацку вољу већине. :fantom:

 

zajebi to sa voljom vecine, to su mogli da govore i sudije treceg rajha a i pravnici koji su pisali nirnberske zakone :fantom:  pravnici tj sudije su samo korektno odradile posao u skladu sa politickom voljom vladajuce ekipe, nista vise

Link to comment

zajebi to sa voljom vecine, to su mogli da govore i sudije treceg rajha a i pravnici koji su pisali nirnberske zakone :fantom:  pravnici tj sudije su samo korektno odradile posao u skladu sa politickom voljom vladajuce ekipe, nista vise

 

Pa dobro, ti promeni Ustav pa ću da zajebem. :fantom:

 

 

Sudske odluke

 

Član 145

 

Sudske odluke se donose u ime naroda.

Sudske odluke se zasnivaju na Ustavu, zakonu, potvrđenom međunarodnom ugovoru i propisu donetom na osnovu zakona.

Sudske odluke su obavezne za sve i ne mogu biti predmet vansudske kontrole.

Sudsku odluku može preispitivati samo nadležni sud, u zakonom propisanom postupku.

 

Link to comment

Ako ne odgovara sklonite slobodno, ali neki su trazili i malo istorije na ovom topicu.

Posebno zanimljiva prica o DeGolovom ordenu Drazi.

 

Link to comment

Pa dobro, ti promeni Ustav pa ću da zajebem. :fantom:

 

 

Sudske odluke

 

Član 145

 

Sudske odluke se donose u ime naroda.

Sudske odluke se zasnivaju na Ustavu, zakonu, potvrđenom međunarodnom ugovoru i propisu donetom na osnovu zakona.

Sudske odluke su obavezne za sve i ne mogu biti predmet vansudske kontrole.

Sudsku odluku može preispitivati samo nadležni sud, u zakonom propisanom postupku.

 

 

pa cekaj malo, i presuda drazi™ je donesena 1946. u ime naroda u skladu sa tadasnjim revolucionarnim zakonodavstvom kao sto je tu presudu ponistio sadasnji sud takodje u ime naroda u skladu sa sadasnjim zakonodavstvom a pravnici su samo sprovodili zakone. kazem ja, tako su mislili i pravnici koji su sprovodili nirrnberske zakone i sve ostale pravne akte treceg rajha :fantom:

 

dakle, u ime naroda, sta nam to govori, pa nista narocito, promenio se narod, dosle nove generacije i neka bude narodna volja

 

s obzirom da sam potpuno ravnodusan i prema chichi™ i titu™ i cetnicima™ i partizanima™ a dedovi su mi preziveli okupaciju u beogradu kao civilna lica tako da nemam u ormanu ni spomenice ni ordenje ni kozne mantile ni subaru sa kokardom i tako dalje, cela ova prica je meni samo spinovanje vlasti da bi se narod malo zamajavao, danju se cita o rehabilitaciji™, uvece se gledaju parovi™ i povremeno slavi.

 

ne, u drustvu ovakvog naroda ne zelim nista da slavim, nikada i nikako. i da, zao mi je sto nemam dobru fotku komunaca™ sa staljinovim slikama, ta dva pola ovog naroda su ista strana novcica

 

613251_draza02nemanja-jovanovicfoto-tanj

Edited by Pontijak
Link to comment

i neka bude narodna volja

 

Pa narodna je volja, šta sad. Narod™ je preko svojih predstavnika u Narodnoj™ skupštini debelom većinom (protiv bili SPS i Ljajićeva tada kombi-stranka) uveo 1 Ravnogorsku spomenicu i boračke penzije za četnike. Dakle, narod je rekao da ono što je onaj ondašnji sud radio tj. da odluke koje je donosio u ime naroda i nisu baš bile u ime naroda. Molim lepo, čemu onda ti fatalistički vapaji kako ćemo propasti?

 

Sud sprovodi narodnu volju oličenu u 1 zakonu. A to da li je narod sposoban da adekvatno formuliše i izrazi svoju volju, te da li je ta volja na liniji sa istorijskom istinom, to brate nije pitanje ni za jednog pravnika. To pitajte drugare istoričare, zašto do sada nisu formulisali neku adekvatnu alternativu državnoj istini™.

Link to comment

 

pa cekaj malo, i presuda drazi™ je donesena 1946. u ime naroda u skladu sa tadasnjim revolucionarnim zakonodavstvom kao sto je tu presudu ponistio sadasnji sud takodje u ime naroda u skladu sa sadasnjim zakonodavstvom a pravnici su samo sprovodili zakone. kazem ja, tako su mislili i pravnici koji su sprovodili nirrnberske zakone i sve ostale pravne akte treceg rajha :fantom:

 

dakle, u ime naroda, sta nam to govori, pa nista narocito, promenio se narod, dosle nove generacije i neka bude narodna volja

 

 

 

 

Pa narodna je volja, šta sad. Narod™ je preko svojih predstavnika u Narodnoj™ skupštini debelom većinom (protiv bili SPS i Ljajićeva tada kombi-stranka) uveo 1 Ravnogorsku spomenicu i boračke penzije za četnike. Dakle, narod je rekao da ono što je onaj ondašnji sud radio tj. da odluke koje je donosio u ime naroda i nisu baš bile u ime naroda. Molim lepo, čemu onda ti fatalistički vapaji kako ćemo propasti?

 

 

 

eto, vidis da se slazemo :) to sto si ti sada napisao isto sam i ja napisao. sa malom napomenom da u narodnoj volji i narodu naravno nema ni n od konkretnog naroda i ljudi vec je u pitanju cista politika i odluke politicke elite koja i donosi zakone kroz farsu tzv. demokratskih institucija. bogu hvala i u trecem rajjhu je uredno radio rajhstag, donosio zakone i tako dalje, narodna volja je postovana samo tako :fantom:  ukratko, izmedju narodne volje 1946 sa presudom i narodne volje 2015. sa ponistenjem presude i nema neke razlike sto se mene tice.

Edited by Pontijak
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...