Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Просперо објаснио.

 

 

@Просперо

И њих и многих других, али највише због Крешимира Вранића и Антона Шустера, из неких личних разлога.

 

 

Југословенчино!

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ima doduše zvaničnih pravosnažnih rešenja, ali to ostavjam vama™. 

Nama™ je vrhovni autoritet 1 "metod", ne tumačenje. Fakti su sakrosanktni, mišljenje...not so much. 

 

Mi™ takve stvari radimo dok su vruće, vi™ kad se debelo ohlade. Na nas™ stoga veoma često ide drvlje i kamenje kao i ovaj put, a vi™ birate da svako ima pravo na svoje mišljenje, bošsačuvaj da se neko s nekim složi i mišljenje umnoži.

 

Što znači da je državna istina prava mera, pa kom opanci - kom obojci. Mene boli tuki, ja se zakona ionako držim kao pijan plota™. Ergo, Draža je 1 antifašista i borac protiv okupatora, te ovakvu odluku treba gromoglasno pozdraviti.

Link to comment

Mi™ takve stvari radimo dok su vruće, vi™ kad se debelo ohlade. Na nas™ stoga veoma često ide drvlje i kamenje kao i ovaj put, a vi™ birate da svako ima pravo na svoje mišljenje, bošsačuvaj da se neko s nekim složi i mišljenje umnoži.

 

Što znači da je državna istina prava mera, pa kom opanci - kom obojci. Mene boli tuki, ja se zakona ionako držim kao pijan plota™. Ergo, Draža je 1 antifašista i borac protiv okupatora, te ovakvu odluku treba gromoglasno pozdraviti.

 

da, samo što ta odluka ne obavezuje nikoga ko se bavi naukom da u naučnom delu piše ono do čega misli da je došao naučnim istraživanjem. 

Link to comment

da, samo što ta odluka ne obavezuje nikoga ko se bavi naukom da u naučnom delu piše ono do čega misli da je došao naučnim istraživanjem. 

 

Naravno, samo što će ti deca učiti u udžbeniku za 8. razred OŠ da je Čiča Draža bio autentični srbski junak, koji je ubijo Njemce, razgonio Turke na buljuke i spasavo savezničke pilote pa ga odlikovo američki precednik. A do nauke stići njih 0,5% iz generacije, možda ne ni toliko. Obaška impact faktor nauke u javnom diskursu u zemlji seljaka, na brdovitom Balkanu.

Link to comment

Naravno, samo što će ti deca učiti u udžbeniku za 8. razred OŠ da je Čiča Draža bio autentični srbski junak, koji je ubijo Njemce, razgonio Turke na buljuke i spasavo savezničke pilote pa ga odlikovo američki precednik. A do nauke stići njih 0,5% iz generacije, možda ne ni toliko. Obaška impact faktor nauke u javnom diskursu u zemlji seljaka, na brdovitom Balkanu.

 

To piše u odluci suda?

Link to comment

ti si neki jugoslovenski integralista, nije to nekul.

Југословенчино!

То што поштујем људе који су спремни да животом плате слободу и одрже заклетву коју су дали свом краљу и својој демократски уређеној отаџбини не значи да сам Југословен, већ да поштујем часне и храбре људе са интегритетом без обзира на њихову националну припадност.

 

Мислим да је Југославија била племенита идеја и да су до Јасеновца против ње могли да буду само они који нису имали срце, али да после Јасеновца за Југославију могу да буду само они који нису имали родбину у Јасеновцу. Ја, на жалост, не могу да будем за Југославију.

Link to comment

Ma jok, nešto blaža varijanta piše u udžbeniku za osmi razred.

 

Pa jel to pisalo i bez odluke suda? Mislim, shvataš šta hoću da ti kažem. 

Link to comment

Pa jel to pisalo i bez odluke suda? Mislim, shvataš šta hoću da ti kažem. 

 

Pa principijelno odluka suda s tim (vrednosnim sudovima o karakteru 1 pokreta) nema nikakve veze, shvataš šta hoću da ti kažem?

Ili to tako inače ide, istoriju piše pobednik?

Link to comment

Pa principijelno odluka suda s tim (vrednosnim sudovima o karakteru 1 pokreta) nema nikakve veze, shvataš šta hoću da ti kažem?

Ili to tako inače ide, istoriju piše pobednik?

 

Istoriju ovde piše ko stigne, nevezano i za 0,5% nauke, a još manje za sud. Ja u stvari tek sad shvatam šta hoćeš da kažeš. Ti misliš da država treba da plati recimo desetorici najuglednijih istoričara za taj period da sednu i da napišu te lekcije za 8 razred osnovne i 4. srednje. Imam osećaj da se to nikada neće ostvariti. Prva država to nikad neće organizovati. 

Link to comment

Ti misliš da država treba da plati recimo desetorici najuglednijih istoričara za taj period da sednu i da napišu te lekcije za 8 razred osnovne i 4. srednje. Imam osećaj da se to nikada neće ostvariti. Prva država to nikad neće organizovati. 

 

Ne, ja mislim da desetorica (dvanaestorica, petnaestorica...) najuglednijih istoričara za taj period treba samoinicijativno da sednu i napišu obimniju studiju o tome, gde će naći minimalni zajednički jezik nezavisno od sopstvenih ideoloških vizura, što više baziranu na faktima. I da onda tri dnevne novine sa nacionalnom pokrivenošću puste feljton, državna televizija snimi dokumentarac itd. I da se na osnovu toga pišu udžbenici. Ako treba da se finansira, da država finansira kao jedan projekat od nacionalnog značaja.

 

To mi je nekako logičan sled događaja, pre nego li da se ustanovljava državna istina™.

Link to comment

Ne, ja mislim da desetorica (dvanaestorica, petnaestorica...) najuglednijih istoričara za taj period treba samoinicijativno da sednu i napišu obimniju studiju o tome, gde će naći minimalni zajednički jezik nezavisno od sopstvenih ideoloških vizura, što više baziranu na faktima. I da onda tri dnevne novine sa nacionalnom pokrivenošću puste feljton, državna televizija snimi dokumentarac itd. I da se na osnovu toga pišu udžbenici. Ako treba da se finansira, da država finansira kao jedan projekat od nacionalnog značaja.

 

To mi je nekako logičan sled događaja, pre nego li da se ustanovljava državna istina™.

 

Ok, mogu i da se složim, ali to nije pitanje za istoričare, sumnjam da bi ih neko odbio za takav projekat. Jedino što to ne znači da šta god da zaključe da je to božja reč, za 20 godina recimo nije nemoguće da se ustali i neki drugi ili modifikovan pogled. Ali principijelno, decu treba učiti da razmišljaju i promišljaju prošlost, a ne da samo usvajaju gotove istine. 

Edited by MancMellow
Link to comment

 

 

u čast draže, zvonka vučkovića i vladimira predaveca

 

 

39-1-Draza-i-Zvonko.jpg

 

%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%

multikulti cetnici. pa dobro, i alija je imao svoje srbe...

Link to comment

prospero, prvo hvala na zanimljivom diskursu, retko interesantnom za forum koji pada u povrsnost. posto si napisao da je draza ratni zlocinac i da je to jedina cvrsta konstatacija koja podleze ovakvom sudskom ishodu koji mu se dogodio, da li moze malo vise konkretnih informacija o tome gde i kako je on komandovao izvrsenje ratnih zlocina ili pak, ako nije, nije uradio nista ili dovoljno da ih spreci. ako govorimo o nekakvom savremenom okviru pogleda na iste. hvala.

Link to comment

Najdosledniji anti-fašistički pokret u Jugoslaviji 1941-45 je bio partizanski pokret i ne verujem da ću promeniti to mišljenje u dogledno vreme, treba baš nešto epohalno da iskoči. Šta se dešavalo po završetku ratnih dejstava - to je jedna druga rasprava.

Nema sada a neće gotovo sigurno ni biti osnova da se, u težišnom smislu, neko drugi pored novj smatra većim ili doslednijim anti-fašističkim pokretom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...