Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Postavio sam link o svedocenju jedne od mnogih zrtava cetnickog pokreta. 

 

Sama cinjenica da srpski patrijarh (crkva) pozdravlja ovu sudsku odluku mnogo govori o rehabilitovanju ne samo Draze Mihajlovica vec citave ideologije (konzervativne i retrogradne). Patrijarh govori o pobedi "istine" u koju valjda nisu uracunate civilne zrtve, pljacke i silovanja.

 

Pa meni se ne sviđa taj argument. Možeš isto tako da kažeš da činjenica da 1 Dačić osuđuje ovu odluku govori o tome da je ta odluka protiv njegove ideologije, takođe ne baš napredne i fantastične.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa meni se ne sviđa taj argument. Možeš isto tako da kažeš da činjenica da 1 Dačić osuđuje ovu odluku govori o tome da je ta odluka protiv njegove ideologije, takođe ne baš napredne i fantastične.

 

 

Ovo u boldu vec zahteva siru raspravu u koju ne bih ulazio jer je vec vidjena milion puta na PPPu. 

 

Postoji i ta bitna sitnica da je na krilima antifasizma pobedio partizanski pokret, a Draza (evo Njujorker napisao)

 

imao je draza svoje "legalizovane" cetnike u nedicevoj sluzbi, jos od jeseni 41. dok se deo cetnika krio s njim po sumi, deo je na poziv nedica legalizovan u SDS da cisti srbiju od komunista. ti su cetnici bili naoruzavani od strane nemaca, poput ljoticevaca, npr. sedeo je draza na dve stolice, jednoj antifasistickoj, cekalackoj, ono cekamo na engleze na jadranu, i drugoj, antikomunistickoj, da ima ljude pripravne za borbu za buduce uredjenje drzave posle rata. videli smo kako je prosao.

 

 

 

... dakle sa punom svescu o partizanskim zlocinima za vreme i narocito posle zavrsetka rata ipak ne bih poredio kraljev mrak sa socijalistickom naivom. 

Link to comment

sa socijalistickom naivom. 

 

Ništa tu nije naiva. Borba revolucije i kontrarevolucije do istrebljenja, ovi prvi pobedili jer su bili bolje organizovani/spretniji/umešniji i to je otprilike to. Koliko su drugi ubijali, toliko su i ovi prvi, samo post festum. Jednima su neprijatelji bili etnički i ideološki profilisani, drugima ideološki i klasno, obrni-okreni mrak pa mrak, a mrak je u toj jednačini mnoge pojeo.

 

Ovo na čemu insistiram je po meni 1 ubedljivo najbolje rešenje - konvencija istoričara, najpozvanijih da o svim događajima daju napravilniji, istoricistički vrednosni sud, baziran na činjenicama i onovremenim shvatanjima i prava i morala. Barem minimum neki, i da se to ugradi u udžbenike deci. Jer ovo već ovako počinje opako da smara, obaška što ima 1 potencijal da produbi binarni polaritet očas posla.

Link to comment

Ovo u boldu vec zahteva siru raspravu u koju ne bih ulazio jer je vec vidjena milion puta na PPPu. 

 

Postoji i ta bitna sitnica da je na krilima antifasizma pobedio partizanski pokret, a Draza (evo Njujorker napisao)

 

 

 

... dakle sa punom svescu o partizanskim zlocinima za vreme i narocito posle zavrsetka rata ipak ne bih poredio kraljev mrak sa socijalistickom naivom. 

 

Pa to možeš odmah da napišeš, a ne da prvo pričaš o ekskluzivnoj osobini četnika da ubijaju civile u kontekstu građanskog rata Crne Gore (gde su se partizani pokazali vrlo užasno takođe, i odbili prilično narod od sebe - nakon čega je sledila promena taktike kod komunističkog vrha jer su shvatili da ako tako nastave neće moći nikoga da regrutuju), pa da se onda prebacuješ na argument ako se patrijarhu sviđa ne može biti dobro, da bi na kraju rekao da si ustvari ovo njujorkerovo hteo da napišeš zašto misliš da rehabilitacija nije dobra odluka. 

Link to comment

meni i dalje nije jasno kako neocetnici mogu da jedu hrvacki sladoled?

 

u čast draže, zvonka vučkovića i vladimira predaveca

 

 

39-1-Draza-i-Zvonko.jpg

 

%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%

Edited by Prospero
Link to comment

Ovo na čemu insistiram je po meni 1 ubedljivo najbolje rešenje - konvencija istoričara, najpozvanijih da o svim događajima daju napravilniji, istoricistički vrednosni sud, baziran na činjenicama i onovremenim shvatanjima i prava i morala. Barem minimum neki, i da se to ugradi u udžbenike deci. Jer ovo već ovako počinje opako da smara, obaška što ima 1 potencijal da produbi binarni polaritet očas posla.

 

to čak nije ni rešenje, a kamoli najbolje 

Link to comment

to čak nije ni rešenje, a kamoli najbolje 

 

Pa dobro, onda je državna istina™ ono što nama treba. I nema ljutiš.

 

 

Zakon je usvojen po hitnom postupku, uz obrazloženje da je utemeljen na istorijskoj istini i da je neophodno izjednačiti prava svih koji su se borili protiv okupatora, fašista i nacista.

 

Link to comment

@Просперо

 

И њих и многих других, али највише због Крешимира Вранића и Антона Шустера, из неких личних разлога.

Edited by Прслин
Link to comment

ti si neki jugoslovenski integralista, nije to nekul.
 
 

Pa dobro, onda je državna istina™ ono što nama treba. I nema ljutiš.
 

Zakon je usvojen po hitnom postupku, uz obrazloženje da je utemeljen na istorijskoj istini i da je neophodno izjednačiti prava svih koji su se borili protiv okupatora, fašista i nacista.

 

 

 

što da se ljutim, političari rade svoj posao, svakom svoje...

Link to comment

što da se ljutim, političari rade svoj posao, svakom svoje...

 

Pa u pravu si, ti i nema zašto da se ljutiš.

Ja se ljutim, pošto vidim da političari rade tvoj posao, a to mi se ne dopada.

 

edit: a ne krivim političare za to, čisto da se zna, njih smo kao takve navikli da se guraju gde im mesto nije.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ovo je patern njihovog delovanja, nije Misa Janketic usamljeni slucaj, naprotiv (stavljen samo kao primer aman)

 

Ako Draza nema apsolutno nista s ovim, onda se iskreno izvinjavam. 

 

Ima raznoraznih slucajeva. Evo napr. mog pradedu su '42, na kucnom pragu, hladnim oruzjem, ubili komunisti. Bio je valjda validna meta jer je bio agitator JVuO u varosi. Pre toga se mesecima krio od Pecancevih ekipa.

 

Nesto kasnije skoncao je dedin brat, predratni skojevac, na smrt isprebijan u bugarskom zatvoru. Opet valjda validna meta.

 

Deda se odlucio za srednju liniju - do '43 cetnici, kasnije partizani. Dogurao je do porucnickog cina i hrpa medalja. Kraj rata docekao u Trstu sa devetom brigadom.

 

Iskreno nemam pojma sta sve ovo govori, ali kad ubacujemo porodicne anale u diskusiju, da doprinesem i ja :)

Edited by ManicMiner
Link to comment

Pa u pravu si, ti i nema zašto da se ljutiš.

Ja se ljutim, pošto vidim da političari rade tvoj posao, a to mi se ne dopada.

 

edit: a ne krivim političare za to, čisto da se zna, njih smo kao takve navikli da se guraju gde im mesto nije.

 

kako rade moj posao? doneli su zakon, to je njihov posao.

 

pozivanje na istorijsku istinu valjda zavisi od toga koju su knjigu čitali....

 

 

 

 

nego, depeša američkog ambasadora kenona o d.m.-ovom ordenu, marta 48.

 

bitan je kontekst oko italijana, tada su bili izbori (demohrišćani protiv komunista), ameri su upregli ceo aparat da omoguće de gasperijevu pobedu, a naravno kpj je bila ogorčeni protivnik demohrišćana i ameri su motrili da d.m.-ov orden ne uzbudi duhove u italiji ali da podstakne demokratiju u jugoslaviji i na balkanu. :D

 

Capture1.jpg
Capture2.jpg
Capture3.jpg
 
Link to comment

kako rade moj posao? doneli su zakon, to je njihov posao.

pozivanje na istorijsku istinu valjda zavisi od toga koju su knjigu čitali....

 

Aha, OK.

Link to comment

Ništa tu nije naiva. Borba revolucije i kontrarevolucije do istrebljenja, ovi prvi pobedili jer su bili bolje organizovani/spretniji/umešniji i to je otprilike to. Koliko su drugi ubijali, toliko su i ovi prvi, samo post festum. Jednima su neprijatelji bili etnički i ideološki profilisani, drugima ideološki i klasno, obrni-okreni mrak pa mrak, a mrak je u toj jednačini mnoge pojeo.

 

Ovo na čemu insistiram je po meni 1 ubedljivo najbolje rešenje - konvencija istoričara, najpozvanijih da o svim događajima daju napravilniji, istoricistički vrednosni sud, baziran na činjenicama i onovremenim shvatanjima i prava i morala. Barem minimum neki, i da se to ugradi u udžbenike deci. Jer ovo već ovako počinje opako da smara, obaška što ima 1 potencijal da produbi binarni polaritet očas posla.

 

Ne bih se složio da je samo to. Prvi su pobedili jer je njihova ideologija, pretežnost u biranju neprijatelja, obim saradnje sa fašističkim silama bio u većoj meri u saglasju sa antifašističkom prirodom anti-hitlerovske koalicije. I ovo što sam naveo nisu sasvim odvojene stvari, već u dobroj meri proizilaze jedno iz drugog. Bilo je saradnje partizana sa Nemcima, ali je ona do kraja bila 1 taktičke prirode, dok je saradnja četnika sa Italijanima (at least) bila više od toga. Mihajlović je saradnju sa Italijanima lično odobrio, iako ne i njen krajnji obim, no... Mihajlovića ne bih nazvao kvislingom, on nije sarađivao sa okupatorom for the sake of it, ali je na kraju krajnji cilj i svrha te saradnje ostao samo negde daleko u njegovoj glavi. Mislim, čisto formalno gledano kao zvanični predstavnik vojske tj vlade KJ on je imao i pravo da se sastaje sa neprijateljskim komandantima i postiže "nagodbe". Ali se onda isto tako formalno pravno postavlja pitanje - šta je Draža Mihajlović posle poziva zvanične vlasti da se stavi pod komandu NOVJ? 

 

Najdosledniji anti-fašistički pokret u Jugoslaviji 1941-45 je bio partizanski pokret i ne verujem da ću promeniti to mišljenje u dogledno vreme, treba baš nešto epohalno da iskoči. Šta se dešavalo po završetku ratnih dejstava - to je jedna druga rasprava. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...