Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovo je patern njihovog delovanja, nije Misa Janketic usamljeni slucaj, naprotiv (stavljen samo kao primer aman)

 

Ako Draza nema apsolutno nista s ovim, onda se iskreno izvinjavam. 

Edited by Caligula
Link to comment

^A doprinos struke?

 

Složiću se u svemu s tobom samo pod jednim uslovom - da postoji neka vrsta minimalnog konsenzusa u stručnoj javnosti o tome šta je tu ono što je dobro, a šta je no-no, te da to uđe u udžbenike jednostavno. To je onaj viši interes o kome sam govorio. Ostalo je već stvar razmimoilaženja u vidicima, kojih uvek ima i treba da ih bude.

 

Jer ja ne mislim da je popularna istoriografija doprinela dovoljno da se tema stavi ad acta, o čemu svedoče žive žučne rasprave raznoraznih aktera i dan-danas, koje po meni nemaju baš poželjan uticaj u društvu (mislim na binarni kod na kome je ovaj narod projektovan od starta).

 

Pa to bi možda moglo da ne postoje, recimo, i dalje žučne rasprave, doduše ne toliko kod nas, čak i o Prvom ratu. Jednostavno ne ide to tako...

 

Sad mi dodje malkice žao što Zloboleon nije završio pred prekim sudom i streljačkim vodom kao drugar mu iz komšiluka. Posle ove presude tačno bih uživao gledajući kako Marija podnosi zahtev za rehabilitaciju koji sud rutinski uvažava dok Danica šišti od muke i srdžbe. Jer procedure su procedure.

 

Bilo bi me uglavnom baš briga, jer:

 

1) Sa bara se niko ne vraća

 

2) Ko god da piše o Miloševiću u doglednoj budućnosti od istoričara (skoro nebitno da li su levičari, desničari, liberali, itd) ovaj se neće dobro provesti.

Edited by MancMellow
Link to comment

Ako Draza nema apsolutno nista s ovim, onda se iskreno izvinjavam. 

 

Ne, stvarno, da li kapiraš iz kojih razloga je presuda Draži Mihailoviću ukinuta?

Pitam za druga.

Link to comment

A meni prosto smešno koliko se brate ložiteja.

pa ti se kleberi ako ti je do toga. smesne ti srpske zrtve. svaka cast. ja se isto kleberim kada procitam da je prosecna plata u srbalja 350 evra i jedva kraj sa krajem sastvaljaju pod plastom obnavljanja kraljevine.

 

nije draza mihajlovic seljak sa romanije koji je "odveden" u cetnike (ili partizane). kao sto rekoh, na volju vam i sto vise ovakvih vesti citam sve su mi sladje one o kolektivnoj propasti. :)

Link to comment

Калијуга™, гледам на телефону да не палим комп пред гостима па ми не отвара линк. Молим те само копи-пејстуј поново.

 

kilo sladoleda na toliki narod?

Дечаци изнад 10 пију пиво, па да се не меша. :fantom:

Link to comment

 smesne ti srpske zrtve. svaka cast. ja se isto kleberim kada procitam da je prosecna plata u srbalja 350 evra i jedva kraj sa krajem sastvaljaju pod plastom obnavljanja kraljevine.

 

nije draza mihajlovic seljak sa romanije koji je "odveden" u cetnike (ili partizane). kao sto rekoh, na volju vam i sto vise ovakvih vesti citam sve su mi sladje one o kolektivnoj propasti. :)

 

1. e bravo ti ga bravo!

2. Svaka ti dala, i đe čuli i đe ne čuli!

Link to comment

Jednostavno ne ide to tako...

 

A kako ide? OK moja je struka piramidalno struktuirana, pa se mišljenje premudrijeh glavarah na vrhu piramide poštuje po službenoj dužnosti. Gunđa tu i tamo neko ko se ne slaže ali generalno svi poštuju.

 

Šta to treba da se dogodi da srpski istoričari sednu i međusobno se dogovore o minimumu konsenzusa, shodno pravilima istorijske nauke, ko je tu bio ko i šta? Pazi, principijelno branim autonomiju naučnog suda, jer je istorija nešto što se najčešće zloupotrebljava u političke svrhe - eno ti Crne Gore i Makedonije sit da se nagledaš. Ovim je ispravljena jedna istorijska nepravda, ali bez istorijskog suda o 1 pokretu kao celini cela stvar ostaje nedovršena i ostavlja jedan veeeeliki prazan prostor za dnevnopolitičke manipulacije.

 

A to nije naivno, ni najmanje.

Link to comment

A kako ide? OK moja je struka piramidalno struktuirana, pa se mišljenje premudrijeh glavarah na vrhu piramide poštuje po službenoj dužnosti. Gunđa tu i tamo neko ko se ne slaže ali generalno svi poštuju.

 

Šta to treba da se dogodi da srpski istoričari sednu i međusobno se dogovore o minimumu konsenzusa, shodno pravilima istorijske nauke, ko je tu bio ko i šta? Pazi, principijelno branim autonomiju naučnog suda, jer je istorija nešto što se najčešće zloupotrebljava u političke svrhe - eno ti Crne Gore i Makedonije sit da se nagledaš. Ovim je ispravljena jedna istorijska nepravda, ali bez istorijskog suda o 1 pokretu kao celini cela stvar ostaje nedovršena i ostavlja jedan veeeeliki prazan prostor za dnevnopolitičke manipulacije.

 

A to nije naivno, ni najmanje.

 

Da je samo prošlo 70 godina i da smo tokom svih tih 70 godina imali ozbiljnu naučnu raspravu koja bi se sukcesivno korigovala arhivama koji bi po zakonu već morali biti otvarani (a ne masovno uništavani, kao što jesu) onda bismo danas imalo daleko bolju sliku. Ovako, suštinski, ne drži me za reč Prospero će to konkretno bolje znati, još nisu svi arhivi otvoreni (kažem, mislim, ne bavim se time), nemački izvori su jelte bogati može se zaključiti dosta na osnovu njih. No, ono što ti pitaš je da se donese "konačni sud". To je konvencija. Može sad da sedne 10 stručnih ljudi za WW2 u Jugoslaviji i da dogovori nešto. To prosto ne može da spreči nekoga za 20 godina da zaključi nešto drugo. Nema "zvanične" istorije. Ima doduše zvaničnih pravosnažnih rešenja, ali to ostavjam vama™. 

 

Nama™ je vrhovni autoritet 1 "metod", ne tumačenje. Fakti su sakrosanktni, mišljenje...not so much. 

Link to comment

Kad ste kod Miloševića, kakav je bio kvalitet suđenja Čaušeskovima? Po standardima iz '46, еto

Taj rad, treba neko da javi Rumunima da je revolucionarna pravda bulja obična i da je vreme da rehabilituju blaženopočivši bračni par. Inače nikada neće imati pravnu državu.

 

Sa druge strane Srbi su danas položili kamen temeljac svoje pravne države koja tek sada može da postoji. Bez Dražove rehabilitacije to jednostavno ne bi bilo moguće, sada će vladavina prava u Srbalja krenuti koracima od sedam milja. Realno danas je pravi Dan državnosti Srbije - ono u februaru ništa ne vredi ako Dražo nije rehabilitovan.

Link to comment

Pa zar to nije i deo partizanske istorije - leva skretanja, pasja groblja itd?

 

Ovo je tema (barem njen dobar deo) o Drazi Mihajlovicu i njegovom pokretu, nisam spominjao partizane i njihov pozamasan doprinos ujebavanju ovog naroda.

Link to comment

A kako ide? OK moja je struka piramidalno struktuirana, pa se mišljenje premudrijeh glavarah na vrhu piramide poštuje po službenoj dužnosti. Gunđa tu i tamo neko ko se ne slaže ali generalno svi poštuju.

 

Šta to treba da se dogodi da srpski istoričari sednu i međusobno se dogovore o minimumu konsenzusa, shodno pravilima istorijske nauke, ko je tu bio ko i šta? Pazi, principijelno branim autonomiju naučnog suda, jer je istorija nešto što se najčešće zloupotrebljava u političke svrhe - eno ti Crne Gore i Makedonije sit da se nagledaš. Ovim je ispravljena jedna istorijska nepravda, ali bez istorijskog suda o 1 pokretu kao celini cela stvar ostaje nedovršena i ostavlja jedan veeeeliki prazan prostor za dnevnopolitičke manipulacije.

 

A to nije naivno, ni najmanje.

 

poslednja velika sinteza o srbiji u tom periodu je petranovićeva 'srbija u drugom svetskom ratu' iz 92, sa svim svojim manjkavostima. od tada smo imali poplavu užih tematskih monografija, verovatno iz pobuđenog interesa u kontekstu kraha socijalizma i jugoslavije, a u zanatskom smislu usled poplave arhivske građe i strane literature koje je trebalo svariti.

 

ne postoje okviri (niti su zamislivi) u kojima bi se radilo ono što ti očekuješ, ja prvi ne bih 'poštovao' bilo kakvu 'istinu' koje bi takav skup/kongres promovisao kao opštu, duštvenu ili državnu. uostalom, pedagoška funkcija istorije i nije (samo) da promoviše ključne državne formativne momente nego da nauči klince da što pre počnu da shvataju pluralizam mišjenja i da promišljaju™ istoriju usled manjka lakih, brzih i gotovih rešenja u nekim temama.

Edited by Prospero
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...