Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Ako nađeš nekoga kome je američki predsednik zbog ratnih aktivnosti dodelio najviši američki orden koji se dodeljuje strancima, onda možda :fantom:

 

Za mene je beskrajno razocaravajuce da ti koristis ovaj argument koji je i na ovom forumu jedno pedeset puta demontiran.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

nije. bio je zapovednik kvislinske vojske, koja je ubijala svoj i druge narode zajedno sa Nemcima, i bezala zajedno sa Nemcima. 

 

no, to je nebitno. mene, sa pravne strane, zanima da li postoji mogucnost rehabilitacije nacista iz Nirnberga, posto je, sa pravne tacke gledista, taj proces bio izuzetno manjkav.

 

Onda je bio kolaboracionista, što od polovine 1944-te otvoreno i jeste, pošto mu je veći neprijatelj bio "crveni demon" od Nemaca. Ali i takav zaslužuje da mu se sudi pošteno, pa da se onda strelja. U suprotnom, suđenje koje treba da učvrsti novi režim i širokim narodnim masama pojasni da je onaj kome su do juče pesme pevali ustvari bio 1 narodni neprijatelj, zaslužuje da se proglasi nezakonitim. Što seješ, to i pozobeš.

 

P.S. Može, probaj ako imaš interes, pa ćeš dobiti i adekvatnu odluku.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

mene i dalje zanima zasto se taj princip ne primenjuje i na Nirnberg. necu dopustiti lenja odjebavanja jer je Nirnberg zasnovan na tumacenju koje su i onovremeni pravnici iz SAD, koje niko ne moze da optuzi za simpatiju prema nacistima, nazivali pravno manjkavim i nepravednim. ako mi ne odgovorite, smatracu da je moja analogija potpuno ispravna.

Link to comment

^^ a struka™ je neki homogeni organizam koji donosi jednoznačna tumačenja?

 

Struka™ je sabor mudrijeh glava koje sednu pa se dogovore oko ključnih tačaka. U suprotnom to nije struka, već politika. To imamo, since 2004.

Link to comment

Za mene je beskrajno razocaravajuce da ti koristis ovaj argument koji je i na ovom forumu jedno pedeset puta demontiran.

 

Demontiran od strane koga? Besomučnih ponavljača komunističkih propagandnih besmislica?

 

Ono što je beskrajno razočaravajuće je da posle 70 godina mnogi inače inteligentni ljudi vrte kao mantru komunističku propagandnu matricu. Draža = kvisling = Hitler, četnici = ustaše = nacisti, suđenje Draži = Nirnberg. I sve tako u krug bez uzimanja u obzir bilo kakvih nijansi, mogućnosti da možda istina bar malo odstupa od takvog mantraškog tumačenja?

 

Zato mi i nije bila namera danas da bilo šta raspravljam, samo da seirim :fantom: al eto uvukoh se.

Link to comment

trebalo je sklepati državu u kojoj ljudi koji su pobili petinu svoje srpske populacije sede ravnopravno sa tim istim ljudima u državi ko da ništa nije bilo

 

Ko je s kim sedeo ravnopravno?

Link to comment

mene i dalje zanima zasto se taj princip ne primenjuje i na Nirnberg. necu dopustiti lenja odjebavanja jer je Nirnberg zasnovan na tumacenju koje su i onovremeni pravnici iz SAD, koje niko ne moze da optuzi za simpatiju prema nacistima, nazivali pravno manjkavim i nepravednim. ako mi ne odgovorite, smatracu da je moja analogija potpuno ispravna.

 

Ukratko, zato što Draža nije bio Hitler, ravnogorski pokret nije bio NSDAP, izbeglička vlada nije bila Treći rajh, a Titova komunistička vlast nije bila tribunal saveznika. To bi ukratko bilo zašto :fantom:

 

A ako se već igramo pravne semantike, zato što i Republika Srbija nema nikavku nadležnost na nirnberškim procesom :fantom:

Link to comment

Struka™ je sabor mudrijeh glava koje sednu pa se dogovore oko ključnih tačaka. U suprotnom to nije struka, već politika. To imamo, since 2004.

 

što bi uopšte postojao zahtev za jedinstvenim mišljenjem i dogovorom? nije to 2+2

Link to comment

mene i dalje zanima zasto se taj princip ne primenjuje i na Nirnberg. necu dopustiti lenja odjebavanja jer je Nirnberg zasnovan na tumacenju koje su i onovremeni pravnici iz SAD, koje niko ne moze da optuzi za simpatiju prema nacistima, nazivali pravno manjkavim i nepravednim. ako mi ne odgovorite, smatracu da je moja analogija potpuno ispravna.

 

Pa smatraj, tvoje demokracko pravo. Dok smatraš, probaj da posmatraš malo širu dimenziju stvari, može i s negativne strane - Nirnberg nije bio proces koji je trebalo da validira promenu društveno-ekonomskog sistema i suđenjem 1 čoveku posredno demontira prethodni poredak.

 

što bi uopšte postojao zahtev za jedinstvenim mišljenjem i dogovorom? nije to 2+2

 

Zarad viših interesa™.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa smatraj, tvoje demokracko pravo. Dok smatraš, probaj da posmatraš malo širu dimenziju stvari, može i s negativne strane - Nirnberg nije bio proces koji je trebalo da validira promenu društveno-ekonomskog sistema i suđenjem 1 čoveku posredno demontira prethodni poredak.

 

Aha, znaci ipak nije u pitanju pravna valjanost™, nego ideologija koja stoji iza sudjenja. 

Link to comment

Aha, znaci ipak nije u pitanju pravna valjanost™, nego ideologija koja stoji iza sudjenja. 

 

Naravno. Kad ideologija stoji iza suđenja, u biti je nepravično. Pa sve na dalje, što od toga polazi. A bilo je, štošta.

Link to comment

Kolaboracija nije ratni zločin, to je zločin protiv ustavnog poretka, državne i narodne bezbednosti. Masovna ubistva civila su ratni zločin.

Draži nije obezbeđeno pravično suđenje, ne po današnjim već čak ni po tadašnjim standardima. Ergo, takva optužba pada, i sada i uvek.

 

Ostaje da mu sudi istorija, što se nadam da će struka već jednom učiniti, pa da na tu priču stavimo tačku. Vremenska distanca je, mislim, sasvim dovoljna.

 

Ниси ми одговорио како је могао да буде рехабилитован по закону о рехабилитацији, кад није осуђен политички ни верски ни национално, већ за врло конкретне злочине (сам си их већ боље навео).

По твојој интерпретацији закона требало би рехабилитовати и сваког усташу, љотићевца, недићевца, па и немца осуђеног после рата.

Link to comment

Naravno. Kad ideologija stoji iza suđenja, u biti je nepravično. Pa sve na dalje, što od toga polazi. A bilo je, štošta.

 

Veliki autogol si sad napravio, nadam se da ces i sam videti.

Link to comment

Ниси ми одговорио како је могао да буде рехабилитован по закону о рехабилитацији, кад није осуђен политички ни верски ни национално, већ за врло конкретне злочине (сам си их већ боље навео).

По твојој интерпретацији закона требало би рехабилитовати и сваког усташу, љотићевца, недићевца, па и немца осуђеног после рата.

 

Pa ja sam školovan da interpretiram zakon, to mi je suština celih studija. Elem,

 

 

Predmet zakona

 

Član 1.

 

Ovim zakonom uređuju se rehabilitacija i pravne posledice rehabilitacije lica koja su iz političkih, verskih, nacionalnih ili ideoloških razloga, lišena života, slobode ili drugih prava do dana stupanja na snagu ovog zakona:

1) na teritoriji Republike Srbije bez sudske ili administrativne odluke;

2) izvan teritorije Republike Srbije bez sudske ili administrativne odluke vojnih i drugih jugoslovenskih organa, ako su imala ili imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije ili državljanstvo Republike Srbije;

3) sudskom ili administrativnom odlukom organa Republike Srbije;

4) sudskom ili administrativnom odlukom vojnih i drugih jugoslovenskih organa, ako su imala ili imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije ili državljanstvo Republike Srbije.

Pravo na rehabilitaciju ima lice iz stava 1. tač. 3) i 4) ovog člana ako je sudska ili administrativna odluka doneta protivno načelima pravne države i opšteprihvaćenim standardima ljudskih prava i sloboda.

Pravo na rehabilitaciju imaju i lica iz stava 1. ovog člana koja se, u skladu sa zakonom i drugim propisima, smatraju borcima narodnooslobodilačkog rata.

Pravo na rehabilitaciju nemaju lica koja su za vreme trajanja Drugog svetskog rata na teritoriji Republike Srbije lišena života u oružanim sukobima kao pripadnici okupacionih oružanih snaga i kvislinških formacija.

Republika Srbija, u smislu ovog zakona, nije odgovorna za radnje i akte okupacionih snaga za vreme trajanja Drugog svetskog rata na teritoriji Republike Srbije.

 

Rehabilitacija i ograničenja prava na vraćanje oduzete imovine i obeštećenje

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...