Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Samo polako, ne može sve odjednom. Stići će se i do njih dvojice, tek smo na početku istorijskog™ izjednačavanja svega i svih.

 

Ne verujem. Prvo, ne postoji kritična masa nedićoljubitelja i ljotićoljubitelja. Za ovog drugo naročito, četnici i ljotićevci se mrze, a ljotićevaca preživelih i novih sledbenika ima vrlo malo. Ljotić je ratna ličnost oko koga će se prosečni ,,četnik" i ,,partizan" najlakše složiti. Nedić je s druge strane clear-cut kvisling, činovnik nemačkih okupacionih snaga (to je sve što je u suštini bio, ma koliko mi grandiozno zvučala titula) - ravnogorci ne traže rehabilitaciju po liniji ,,bilo je ok što smo sarađivali s Nemcima" nego po liniji ,,lažu da smo sarađivali s Nemcima". Kako za Nedića ili Ljotića tako nešto progurati...nikako.

 

I na kraju, Nedić i Ljotić ne mogu biti sudski rehabilitovani jer nisu osuđeni :fantom:

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa ne. Istorijska je odrađena u skupštini pre 10 godina  -_-

 

Причаш о ”равногорским пензијама”?

Оној одредби по ком нико није остварио право и која је оцењена као неуставна 2012?

Link to comment

No kad smo već kod toga - ajmo forumaški istoričari (Prospero :D) zašto se Nedić ,,ubio" dok je Draža morao biti osuđen?

 

Mislim, ovo drugo je jasno - rivalni politički pokret morao je da bude dotučen tako što će njegov lider biti proglašen za zločinca i izdajnika. Jasno.

 

Nego, zašto se odlučilo da Nedić bude uklonjen pre i bez bilo kakvog suđenja? Da li su se plašili nečega što bi rekao na suđenju, šta...?

Link to comment

Причаш о ”равногорским пензијама”?

Оној одредби по ком нико није остварио право и која је оцењена као неуставна 2012?

 

Nije taj zakon bio samo o penzijama, tada je ravnogorski pokret politički rehabilitovan. Ali da, mislim na to

Link to comment

ja ne znam ni za kakav konkretan dokaz da je nedić ubijen. to naravno ništa ne znači.

 

ako špekulišemo, d.m. je bilo potrebno provući kroz blato za svaki slučaj i izvrgnuti jvuo ruglu jer je za razliku od nedića kod dobrog dela srba/srbije predstavljao konkurenta i povrh toga reprezenta ancien regime-a protiv koga se izvodila revolucija. nedić nije bio ništa od toga.

 

via TT

Link to comment

Pa dobro to je jasno, to sam i sam rekao :D

 

Ali mogao je Nedić isto tako da prođe isti proces, samo uz manje pompe i vidljivosti, da bude osuđen, i streljan. Ovako izgleda kao da ga je samo pojeo mrak i da je sve zataškano. Mislim, i drugi ljudi poput Nedića su prolazili neka suđenja i slično, zar ne?

 

Naravno ne postoji konkretan dokaz da je ubijen ali kako sam shvatio taj prozor u zatvorskoj ćeliji je bio mali i jako težak da se iz njega iskoči. To ima prizvuk onih staljinističkih ,,samoubistava", gde se samoubica ubio pucajući sebi u leđa.

Edited by hazard
Link to comment

Дража је осуђен због ратних злочина (колаборација са окупатором, масовна убиства цивила).

Како то потпада под овај закон?

 

Kolaboracija nije ratni zločin, to je zločin protiv ustavnog poretka, državne i narodne bezbednosti. Masovna ubistva civila su ratni zločin.

Draži nije obezbeđeno pravično suđenje, ne po današnjim već čak ni po tadašnjim standardima. Ergo, takva optužba pada, i sada i uvek.

 

Ostaje da mu sudi istorija, što se nadam da će struka već jednom učiniti, pa da na tu priču stavimo tačku. Vremenska distanca je, mislim, sasvim dovoljna.

Link to comment

I Nirnberg je patio od ozbiljnih pravnih manjkavosti, od kojih je najveca bilo to da se u procesu postupalo ex post facto, pa nikome normalnom na Zapadu ne pada na pamet da rehabilituje naciste osudjene u Nirnbergu.

Link to comment

I Nirnberg je patio od ozbiljnih pravnih manjkavosti, od kojih je najveca bilo to da se u procesu postupalo ex post facto, pa nikome normalnom na Zapadu ne pada na pamet da rehabilituje naciste osudjene u Nirnbergu.

Draža nije bio ni nacista ni fašista, a povlačenje znaka jednakosti između Draže i njih je neizmerno glupo.

 

TTjcem

Link to comment

I povlačenje jednakosti sa četnicima i ustašama. Ajde što se to radilo 50 godina Juge, trebalo je sklepati državu u kojoj ljudi koji su pobili petinu svoje srpske populacije sede ravnopravno sa tim istim ljudima u državi ko da ništa nije bilo, pa su četnici bili potrebni kao neka protivteža, ali 25 godina nakon što je đavo došao po svoje besmisleno je.

Link to comment

Draža nije bio ni nacista ni fašista

 

nije. bio je zapovednik kvislinske vojske, koja je ubijala svoj i druge narode zajedno sa Nemcima, i bezala zajedno sa Nemcima. 

 

no, to je nebitno. mene, sa pravne strane, zanima da li postoji mogucnost rehabilitacije nacista iz Nirnberga, posto je, sa pravne tacke gledista, taj proces bio izuzetno manjkav.

Link to comment

^^ a struka™ je neki homogeni organizam koji donosi jednoznačna tumačenja? 

 

 

@vasa

 

nirnberg nije nikakva paralela, suđenje leru je nešto najbliže tome u jugoslaviji.

Link to comment

no, to je nebitno. mene, sa pravne strane, zanima da li postoji mogucnost rehabilitacije nacista iz Nirnberga, posto je, sa pravne tacke gledista, taj proces bio izuzetno manjkav.

 

Ako nađeš nekoga kome je američki predsednik zbog ratnih aktivnosti dodelio najviši američki orden koji se dodeljuje strancima, onda možda :fantom:

Link to comment

 trebalo je sklepati državu u kojoj ljudi koji su pobili petinu svoje srpske populacije sede ravnopravno sa tim istim ljudima u državi ko da ništa nije bilo

 

na koga mislis?

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...