Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Inače, ozbiljne države itekako rade ovakve stvari, kao što je npr. Španija pre par godina ponudila državljanstvo potomcima onih koje iz Španije proterao Franko, a u Kanadi se u poslednjih 15 godina pokušava sa zakonom koji bi poništio presudu Lui Rijelu i rehabilitovao ga (čovek je pogubljen kao izdajnik 1885., btw).

 

Нешто не видех процесе рехабилитације Квислингу и Лавалу, који јесу најсличнији Дражином суђењу.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

njima je 'parnjak' nedić a ne mihailović, imali su formalne pozicije u civilnim strukturama vlasti pod nemačkom okupacijom.

Edited by Prospero
Link to comment

Biće još lepši dani kad/ako npr zbrzaju suđenje Mesaru™  iz Surčina, pa ga rehabilituju za nekoliko godina. Živela procedura

 

Легији је нпр. исто тако збрзано суђење, и по мишљењу бившег судије са којим сам причао на основу прикупљених доказа га већина његових колега не би осудила. Мислим да би било лепо да задовољимо Хазардово осећање правде и да рехабилитујемо Легију.

А успут би могли и све оне усташе које су после рата имали неправедно и политичко суђење.

Link to comment

trebao si da bolduješ ovo jer je to zapravo najvažnije:

 tek to je posebna prica jer ce se CvP prica u srbalja nastaviti do kraja kosmosa ili bar do udara ogromnog asteroida u planetu sa time sto si ti istakao, svaka strana ce imati elana da drvi i dalje svoju pricu

 

za nasu danasnjicu™ ovo poprilicno dugo nije istorijsko ili pravno pitanje vec se jedna istorijska licnost i jedna davnasnja presuda koriste u svrhu ludjenja u sadasnjosti i buducnosti, kao sto nam je u drzavnom grbu republike dvoglavi orao sa krunom tako u novonastaloj mitskoj slici dragoslav mihajlovic nije dragoslav mihajlovic vec je dvoglavi srBski junak chicha&ratko

Edited by Pontijak
Link to comment

njima je 'parnjak' nedić a ne mihailović, imali su formalne pozicije u civilnim strukturama vlasti pod nemačkom okupacijom.

 

Односи се на суђење које је било кратко и револуционарно, не на животни пут.

Ближи пример од њих би био Жозеф Дарнан.

Link to comment

 tek to je posebna prica jer ce se CvP prica u srbalja nastaviti do kraja kosmosa ili bar do udara ogromnog asteroida u planetu sa time sto si ti istakao, svaka strana ce imati elana da drvi i dalje svoju pricu

 

pa nek drvi, šta sad, da oktroišemo 1 istinu i da svi stanu iza nje, 'saborno'? no thanks :)

 

 

@vathra

 

darnan je bio, između ostalog i ss oficir, i šef onoga što je u srbiji bio s.d.k.

 

 

oko suđenja (plural, pomenut je i legija) - ja mislim da bi društvo na duge staze profitiralo promovisanjem strožijih kriterijuma i insistiranjem na detaljima, procesnom pravu itd itd, i po cenu obranja mnogih odluka koje su na neki način (bile) bitne za društvo, jer bi vremenom dovelo do 'ozbiljnijeg' sudstva, da ga tako trivijalno markiram.

Link to comment

pa nek drvi, šta sad, da oktroišemo 1 istinu i da svi stanu iza nje, 'saborno'? no thanks :)

 

 

nisam mislio na CvP drvljenje intelektualaca™, forumasa™ i struke™ vec na drvljenje koje ima funkciju koriscenja sadasnje sudske odluke na hranjenje mita dvoglavog srBskog junaka chiche&ratka :)

 

a kada si vec upotrebio te srpskopravoslavne izraze kao sto je sabornost, slutim da ova ekipica, prigodno obucena u crno (o kako je hugo bos bio bolji dizajner od anonimnog kineza koji je dizajnirao ovu imitaciju vijetnamki) itekako insistira na sabornosti™ onako kako je ona shvata

 

613251_draza02nemanja-jovanovicfoto-tanj

 

zbog njih, tj. takvog glasackog tela je sadasnja sudska presuda, zbog dvoglavog srbskog heroja chiche&ratka je sadasnja sudska presuda a ne zbog istorijske istine i rehabilitacije dragoslava mihajlovica

Edited by Pontijak
Link to comment

Nisu to bili udbaški elementi nego svetom nisu duvali odgovarajući vetrovi za stavljanje svega u isti koš. Sada su ti vetrovi najzad dovoljno jaki pa možemo da kažemo da je sve to isto, da su svi pobedili i da niko nije bio na pogrešnoj strani.

 

Samo da posle ne skičimo previše kako smo podneli tolike žrtve i prošli onako kako smo prošli, a drugi samo promenili stranu i završili posao.

 

Ja se, evo, ne bih usudio da tvrdim da je to stavljanje svega u isti koš, obaška što je sve to stavljeno u isti koš zakonom kojim su priznate i penzije o državnom trošku, dakle 1 kompletna abolicija. Ovo što se sad radi je trebalo da prethodi tome pa da se tek onda raspravlja i na stručnoj bazi odredi 1 sud, pa tek onda da usledi abolicija (ako je trebalo, a to je pitanje). Stoga bezrazložno napadaš racionalnu odluku suda, vođenu isključivo pravnim motivima koji su 100% opravdani.

 

Nije nego baš ono što sam rekao. Da podsetim, ravnogorski pokret kao celina je rehabilitovan odlukom skupštine još 2004. ili 2005. na inicijativu SPO. Elem, ovde se nije dakle radilo o rehabilitaciji ravnogorstva kao takvog (to je urađeno pre još 10 godina) već o Draži lično. Da to što ti govoriš ima smisla, ne bi bilo te rehabilitacije pre 10 godina.

 

Odugovlačilo sa svim tim te ne zna se kad je streljan, gde je streljan, gde je sahranjen, da li je uopšte umro i sl. i kao sud sve to mora prvo da utvrdi...i tu su razni ostaci bivšeg režima i njegovi bivši pripadnici bunarili koliko su mogli, dotle da su neki čak i davali polulažne iskaze ako se sećam.

 

+1

 

Da, upravo tako. Inače možemo komotno da na globalu poništimo gro presuda donetih pre 50-60 godina jer po današnjim merilima predstavljaju montirane i politički motivisane procese.

 

Zbog toga ozbiljne zemlje takve stvari prepuštaju istoričarima (ne sudovima, a još manje zavodu za udžbenike) dočim mali bananistani poput ovog našeg počinju od nule svakih 30-ak godina i ostaju zaglavljeni u svojim relativizacijama i smuti-pa-prospi procesima.

 

Tek sada su stvoreni uslovi da istorija da svoj sud. Ali jbg, dnevnopolitičke okolnosti (čitaj: SPOov koalicioni potencijal) su istorijski presudile pre istoričara.

 

P.S. Ozbiljnim zemljama se ne dešavaju "revolucije" u sred rata, kad je država okupirana.

 

ovo je tako politicko i ideolosko obrazlaganje, taman u skladu sa srpskim nezavisnim™ pravosudjem i ovom drzavom koja ima za predsednika tomu vojvodu diplomu

 

Ovde je pravosuđe na visini zadatka i bukvalno mu se nema šta zameriti.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

moje su dede, sa obe strane, bili četnici. jedan u istočnoj bosni, sve do potpunog sloma i izbeglištva u srbiju u prvoj polovini 1942 (gde je u oktobru 1944 prisilno mobilisan), drugi u pomoravlju, sve do kraja rata. ovaj iz pomoravlja je posle rata i robijao zbog svog angažmana.

 

dakle, moja reakcija nije motivisana mojim poreklom. a tvoja?

 

Jedan deda (iz Bosanske krajine) je proveo s bratom rat u nemačkom radnom logoru (to mu je, verovatno, paradoksalno spaslo život, jer bi ga se inače dohvatile ustaše), posle rata ,,obični" član partije, dok se nije razočarao i jednog dana napustio. Drugi deda iz Vojvodine (potomak cg. kolonista) je bio suviše mali da ratuje, posle rata vojni lekar i oficir JNA. Od šire familije i generalno porodičnog miljea neki su bili vamo, a neki tamo.

 

Dakle moj stav je prevashodno principijelan, nevezan za poreklo i porodičnu istoriju.

Link to comment

Ja se, evo, ne bih usudio da tvrdim da je to stavljanje svega u isti koš, obaška što je sve to stavljeno u isti koš zakonom kojim su priznate i penzije o državnom trošku, dakle 1 kompletna abolicija. Ovo što se sad radi je trebalo da prethodi tome pa da se tek onda raspravlja i na stručnoj bazi odredi 1 sud, pa tek onda da usledi abolicija (ako je trebalo, a to je pitanje). Stoga bezrazložno napadaš racionalnu odluku suda, vođenu isključivo pravnim motivima koji su 100% opravdani.

 

Ništa ja ne napadam, meni ni iz džepa ni u džep. Samo konstatujem da Srbija racionalno™ korača rame uz rame sa desnosektorovcima, banderašima i sličnom žgadijom. I ne kažem da je to počelo ovom presudom, spisak tačaka na repertoaru tog cirkusa je podugačak.

 

Ono što kažem je da neću osećati ni trunku empatije niti sažaljenja kada sledeći put neko od srpskih zvaničnika bude lamentirao nad tužnom činjenicom da su Srbi poluizopšteni iz društva pobednika u ratu protiv fašizma ili da posle svih podnetih žrtava dobijaju isti tretman kao i neki koji su čitav rat proveli na Hitlerovoj strani a onda se pred sam kraj ušemili gde treba i sada im se deli pobedničko ordenje. Srbi su sami sebe izbacili iz tog društva i nemaju šta kome da se žale. Umesto toga mogu do mile volje da tvituju kako su fašizam i komunizam jedno te isto, srodne duše za to pojanje će svakako pronaći po raznim Letonijama i Ukrajinama.

Link to comment

Ništa ja ne napadam, meni ni iz džepa ni u džep. Samo konstatujem da Srbija racionalno™ korača rame uz rame sa desnosektorovcima, banderašima i sličnom žgadijom. I ne kažem da je to počelo ovom presudom, spisak tačaka na repertoaru tog cirkusa je podugačak.

 

Ono što kažem je da neću osećati ni trunku empatije niti sažaljenja kada sledeći put neko od srpskih zvaničnika bude lamentirao nad tužnom činjenicom da su Srbi poluizopšteni iz društva pobednika u ratu protiv fašizma ili da posle svih podnetih žrtava dobijaju isti tretman kao i neki koji su čitav rat proveli na Hitlerovoj strani a onda se pred sam kraj ušemili gde treba i sada im se deli pobedničko ordenje. Srbi su sami sebe izbacili iz tog društva i nemaju šta kome da se žale. Umesto toga mogu do mile volje da tvituju kako su fašizam i komunizam jedno te isto, srodne duše za to pojanje će svakako pronaći po raznim Letonijama i Ukrajinama.

 

:thumbsup:

Link to comment

Ništa ja ne napadam, meni ni iz džepa ni u džep. Samo konstatujem da Srbija racionalno™ korača rame uz rame sa desnosektorovcima, banderašima i sličnom žgadijom. I ne kažem da je to počelo ovom presudom, spisak tačaka na repertoaru tog cirkusa je podugačak.

 

Ono što kažem je da neću osećati ni trunku empatije niti sažaljenja kada sledeći put neko od srpskih zvaničnika bude lamentirao nad tužnom činjenicom da su Srbi poluizopšteni iz društva pobednika u ratu protiv fašizma ili da posle svih podnetih žrtava dobijaju isti tretman kao i neki koji su čitav rat proveli na Hitlerovoj strani a onda se pred sam kraj ušemili gde treba i sada im se deli pobedničko ordenje. Srbi su sami sebe izbacili iz tog društva i nemaju šta kome da se žale. Umesto toga mogu do mile volje da tvituju kako su fašizam i komunizam jedno te isto, srodne duše za to pojanje će svakako pronaći po raznim Letonijama i Ukrajinama.

 

To o čemu pišeš je istorijska ocena 1 Ravnogorskog pokreta iliti JVuO. Čak ću se donekle i složiti s tobom, jer je za mene taj pokret primarno antikomunistički pa tek onda antifašistički, te mu iz tog ugla i merim istorijski doprinos.

 

Ali, to je malo zakasnela reakcija jer se reagovati trebalo 2004-te a ne sada. Ovo sad je potpuno OK i sa tim (abolicijom 1 pokreta i neopravdanim uvršćivanjem u antifašističke, sa sve lovorikama) nema mnogo veze. Reč je o slučaju kvaliteta suđenja saglasno tadašnjim merilima i procesnim pravima, koja nisu ispoštovana.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

fantastično nezanimljiva vest...

 

a sada nastavite, pošto, dakako, sve ovo čemu je ovde danas pisano, jesu novumi, originalne ideje, nikada pre viđene emocije, te nikada ranije pomenuti "argumenti"

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...