Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

zadnji info koji ja imam je 34000 žrtava, nakon očišćenih duplikata, ispravljene pogrešne identifikacije i slično. Od toga je s Kosova oko 2500 imena, a ne postoje uslovi (jasno i zbog čega) za dalji ozbiljan rad na tom području.pričam o teritoriji RS, da ne bude zabune.

Edited by buffalo bill
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Svi podaci o broju likvidiranih se baziraju iskljucivo na gradji iz raznih arhiva.Ne znam odakle tolika birokratska priljeznost (vera u "pravdu" komunista) koja iskljucuje mogucnost likvidacija jos toliko ljudi bez ikakve evidencije u tim smutnim vremenima radjanja tzv. Nove Jugoslavije?Postoje li pedantna evidencija streljanih u Kocevju sa imenima i prezimenima ili se do broja dolazilo fizickim iskopavanjima ostataka likvidiranih?edit: voleo bih neko relevantno misljenje + podatak.
Не, нису сви подаци из архива.Ево ти одмах и један (контроверзан) пример:На списку ДКТГ се налази и Драгутин Гавриловићhttp://www.otvorenaknjiga.komisija1944.mpravde.gov.rs/cr/okrug/00/70246/6374.htmнаводно је мучен од ОЗНЕ и преминуо од последица, а као извор за то је књига ”Злочин без казне”.(додуше скоро је његов унук написао рад у коме негира ову верзију).----На сајту је могуће и лично пријавити неки случај, а из горњег се види да су узимане и књиге као извори.
Link to comment

Na tom sajtu je pre otvaranja mogućnosti da svaka budala dodaje sve što je čuo da mu je pijani komšija četnik ispričao broj prijavljenih bio 14446. Mene apsolutno ne zanima šta su unosili nakon toga. To je broj do koga su došli istražujući i kopajući po arhivama. Ovo posle je klasična svinjarija. Unosi se bez ikakvog reda i što me posebno oduševljava, "nestali" se takođe broje kao žrtve komunista. Tako imamo da u Aranđelovcu, na primer, gradu koji me posebno interesuje, od 2 koliko je iznosio broj žrtava pre nego što su otvorili šušama da ubacuju, broj poraste na 197, od čega je 50 ubijenih i 147 nestalih - što ih ne sprečava da uvrste dotične u brojku od 34k+ žrtava. Isto tako, vidim da se računaju meštani iz Kopljara i Garaša, koji su zapravo žrtve četničkih pokolja i zbog čega su partizani streljali lokalne četničke komandante nakon oslobođenja, kada su saznali šta su radili.Primer Dragutina Gavrilovića je vrlo dobar i izrazito frapantan, jer pokazuje kako bestidno radi četnička propaganda. Zapravo, to je jedan od onih primera koji su me naterali da se zapitam koja to odurna bagra forsira te priče, jer sam i sam verovao u "narodnu" verziju, koja se širila po forumima, člancima, knjigama, kako su Gavrilovića na smrt prebili partizani zato što su ga videli da je u uniformu kraljevske vojske, a drugu nije imao jer se navodno vratio iz zarobljeništva. Ta smrt i smrt Petra Bojovića su zvezde vodilje na nacionalističkim forumima kako su se eto komunisti brutalno razračunavali sa časnim srpskim vojnicima. Frapirao sam se kada je porodica objavila da to nije istina i da je siroti pukovnik Gavrilović umro od slabog srca po povratku iz zarobljeništva, iz kog nije hteo da se vrati dok i poslednji vojnik nije izašao iz logora. Vidim, sada je i na ovom forumu došla na red "istina" o tragičnoj smrti omiljene pudlice regenta Aleksandra i vernog pratioca, Petra Bojovića...

Link to comment

Филипенко,па доста несталих је "нестало" у затворима нове власти, а сматрају се несталима јер породице нису обавештене (нпр. у Алексинцу им је дата информација да су у СССР-и на принудном раду, иако су стрељани на Бубњу).Оно што јесте за дискусију је што се на сајту ДКТГ налази доста припадника ЈВуО који су настрадали у Босни 1945.Такође, велик део настрадалих, односно већина из Војводине, су фолксдојчери, који су умрли у сабирним логорима годинама после рата. Великом већином су то старија лица.----Буфало,а какво је право стање у односу на сајт?

Edited by vathra
Link to comment

Pa ono sto sam gore napisao, tako mi je receno iz "prve ruke". Raspitao sam se oko nelogicnosti na sajtu i receno je da se sa sajtom slabo radi, da nema ljudi/budzeta, itd.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2

Link to comment
Svi podaci o broju likvidiranih se baziraju iskljucivo na gradji iz raznih arhiva.Ne znam odakle tolika birokratska priljeznost (vera u "pravdu" komunista) koja iskljucuje mogucnost likvidacija jos toliko ljudi bez ikakve evidencije u tim smutnim vremenima radjanja tzv. Nove Jugoslavije?Postoje li pedantna evidencija streljanih u Kocevju sa imenima i prezimenima ili se do broja dolazilo fizickim iskopavanjima ostataka likvidiranih?edit: voleo bih neko relevantno misljenje + podatak.
Не, нису сви подаци из архива.Ево ти одмах и један (контроверзан) пример:На списку ДКТГ се налази и Драгутин Гавриловићhttp://www.otvorenak.../70246/6374.htmнаводно је мучен од ОЗНЕ и преминуо од последица, а као извор за то је књига ”Злочин без казне”.(додуше скоро је његов унук написао рад у коме негира ову верзију).----На сајту је могуће и лично пријавити неки случај, а из горњег се види да су узимане и књиге као извори.
Nije u tome poenta - arhiv, literatura...radi se o zabelezenoj smrti.Moje pitanje se odnosilo na likvidacije koje ne prati ni jedan dokument a ti ne odgovaras na njega nego padas u farisejsko-birokratski trans.Moze li neko da mi odgovori na pitanje vezano za Kocevje?Ne moras ti posto poto da odgovoris samo da bi nesto odgovorio, ako ne znas moze i neko drugi. Edited by pere urban x
Link to comment
Primer Dragutina Gavrilovića je vrlo dobar i izrazito frapantan, jer pokazuje kako bestidno radi četnička propaganda. Zapravo, to je jedan od onih primera koji su me naterali da se zapitam koja to odurna bagra forsira te priče, jer sam i sam verovao u "narodnu" verziju, koja se širila po forumima, člancima, knjigama, kako su Gavrilovića na smrt prebili partizani zato što su ga videli da je u uniformu kraljevske vojske, a drugu nije imao jer se navodno vratio iz zarobljeništva. Ta smrt i smrt Petra Bojovića su zvezde vodilje na nacionalističkim forumima kako su se eto komunisti brutalno razračunavali sa časnim srpskim vojnicima. Frapirao sam se kada je porodica objavila da to nije istina i da je siroti pukovnik Gavrilović umro od slabog srca po povratku iz zarobljeništva, iz kog nije hteo da se vrati dok i poslednji vojnik nije izašao iz logora. Vidim, sada je i na ovom forumu došla na red "istina" o tragičnoj smrti omiljene pudlice regenta Aleksandra i vernog pratioca, Petra Bojovića...
Ne radi se ni o kakvoj cetnickoj propagandi i dejstvu unutrasnjih i spoljnih neprijatelja vec o mutaciji dogadjaja cije su verzije prosle kroz narodno sito (i reseto).Prebijanje vojvode Bojovica se dogodilo i za njega su odgovorni uspaljeni skojevci koji su otprilike kao i ti bile zrtve kulta licnosti.Prebijanje Kapicica si onomad zdusno osudjivao a ovo nazivas cetnickom propagandom.Naime, znajuci da je prebijen neki heroj iz proslih vremena, narod je u jednoj verziji kao zrtvu opisao Gavrilovica a u drugoj Bojovica.Nisu prebijena obojica vec samo jedan - Bojovic.A da, umalo da zaboravim, spominjao sam te u jednom postu na drugom svetskom ratu u jugoslaviji...
Ovde moram da napravim malu digresiju a tice se Filipenkove opsesije regentom Aleksandrom i vojvodom Bojovicem, te njihovim navodnim komandovanjem 50 km od linije fronta, daleko iza komore i slicnim nestrucnim ocenama vojno-strateskih aspekata pojedinih bitki.Broz je nakon zavrsetka posete Moskvi i dogovora sa Staljinom, 28. septembra 1944. odleteo nazad u Krajovu u kojoj je ostao do 15.oktobra 1944. smesten u jednoj od vila ispraznjenih za potrebe staba jednog drugog marsala - Tolbuhina, komandanta 3. ukrajinskog fronta koji je i dobio bitku za Beograd. Tog 15. oktobra Broz odlazi u Vrsac iz koga dolazi u Beograd 25. oktobra 1944. Vrhovni komandant.
Link to comment
Nije u tome poenta - arhiv, literatura...radi se o zabelezenoj smrti.Moje pitanje se odnosilo na likvidacije koje ne prati ni jedan dokument a ti ne odgovaras na njega nego padas u farisejsko-birokratski trans.Moze li neko da mi odgovori na pitanje vezano za Kocevje?Ne moras ti posto poto da odgovoris samo da bi nesto odgovorio, ako ne znas moze i neko drugi.
Одговорено је горе, само што тебе мрзи да прочиташ, него више волиш да смараш саговорнике.Ево ти пример једног припадника ЈВуО који је нестао у Босни 1945.http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.mpravde.gov.rs/cr/okrug/12/70645/25940.htmА има их још из истог села. Овде не постоји никакав документ.Припаднике СДК који су стрељани у Кочевју нисам нашао поименце.Помогло би кад би се знало неко презиме или одакле су.У Смедереву их је доста заведено, али они су углавном стрељани већ октобра и новембра.
Link to comment

Pere Urban X: Ovde moram da napravim malu digresiju a tice se Filipenkove opsesije regentom Aleksandrom i vojvodom Bojovicem, te njihovim navodnim komandovanjem 50 km od linije fronta, daleko iza komore i slicnim nestrucnim ocenama vojno-strateskih aspekata pojedinih bitki.Broz je nakon zavrsetka posete Moskvi i dogovora sa Staljinom, 28. septembra 1944. odleteo nazad u Krajovu u kojoj je ostao do 15.oktobra 1944. smesten u jednoj od vila ispraznjenih za potrebe staba jednog drugog marsala - Tolbuhina, komandanta 3. ukrajinskog fronta koji je i dobio bitku za Beograd. Tog 15. oktobra Broz odlazi u Vrsac iz koga dolazi u Beograd 25. oktobra 1944. Vrhovni komandant.To koliko je ko iza linija fronta ostavljam nekom drugom. Inace, nista cudno za Titov ostanak u Krajovi - da na Staljinov predlog dogovori sa Bugarima njihovo ukljucenje u borbene operacije, paralelno sa tim pregovara se sa Subasicem, sto prate Idn i Cercil koji u isto vreme borave u Moskvi.

Edited by Yoda
Link to comment

Да ли неко има податке о томе да је комунистичка власт наког уласка у Београд следећих неколико месеци користила бивши усташки логор Старо сајмиште као свој затвор?

Link to comment
Pere Urban X: Ovde moram da napravim malu digresiju a tice se Filipenkove opsesije regentom Aleksandrom i vojvodom Bojovicem, te njihovim navodnim komandovanjem 50 km od linije fronta, daleko iza komore i slicnim nestrucnim ocenama vojno-strateskih aspekata pojedinih bitki.Broz je nakon zavrsetka posete Moskvi i dogovora sa Staljinom, 28. septembra 1944. odleteo nazad u Krajovu u kojoj je ostao do 15.oktobra 1944. smesten u jednoj od vila ispraznjenih za potrebe staba jednog drugog marsala - Tolbuhina, komandanta 3. ukrajinskog fronta koji je i dobio bitku za Beograd. Tog 15. oktobra Broz odlazi u Vrsac iz koga dolazi u Beograd 25. oktobra 1944. Vrhovni komandant.To koliko je ko iza linija fronta ostavljam nekom drugom. Inace, nista cudno za Titov ostanak u Krajovi - da na Staljinov predlog dogovori sa Bugarima njihovo ukljucenje u borbene operacije, paralelno sa tim pregovara se sa Subasicem, sto prate Idn i Cercil koji u isto vreme borave u Moskvi.
Ne razumem.Znam sta je Broz radio u Krajovi, samo konstatujem da Vrhovni komandant nije imao nista sa beogradskom operacijom vec je njom komandovao Tolbuhin.Brozov telefonski kontakt sa Pekom Dapcevicem i uloga NOVJ u tim borbama nije bas umesna tema sada.a sada jedno opstetehnicko pitanjce:da li je ovo prihvatljiv model konverzacije i da li bi moj odgovor u slicnom maniru bio tretiran kao "nepozeljna sintagma" od strane BB-a ili mozda od tebe?
Одговорено је горе, само што тебе мрзи да прочиташ, него више волиш да смараш саговорнике.
Link to comment
Да ли неко има податке о томе да је комунистичка власт наког уласка у Београд следећих неколико месеци користила бивши усташки логор Старо сајмиште као свој затвор?
Ovde imas detaljan istorijathttp://www.rs.boell....eb/110-538.htmla na 85. strani imas trazeni podatak ali za Banjicu...Na primer, Logor Banjica, mada je odmah posle oslobođenja proglašen za simbol stradanja partijskih aktivista i članova pokreta otpora u Srbiji, nastavio je da funkcioniše kao zatvor sve do 1948, kada je zgrada u kojoj se nalazio predata na korišćenje Jugoslovenskoj narodnoj armiji.voleo bih da neko izadje sa slicnim podatkom za Sajmiste Edited by pere urban x
Link to comment
Ne radi se ni o kakvoj cetnickoj propagandi i dejstvu unutrasnjih i spoljnih neprijatelja vec o mutaciji dogadjaja cije su verzije prosle kroz narodno sito (i reseto).Prebijanje vojvode Bojovica se dogodilo i za njega su odgovorni uspaljeni skojevci koji su otprilike kao i ti bile zrtve kulta licnosti.Prebijanje Kapicica si onomad zdusno osudjivao a ovo nazivas cetnickom propagandom.Naime, znajuci da je prebijen neki heroj iz proslih vremena, narod je u jednoj verziji kao zrtvu opisao Gavrilovica a u drugoj Bojovica.Nisu prebijena obojica vec samo jedan - Bojovic.
Kapičić nije potegao sablju, nož ni pištolj na one koji su ga napali.
Link to comment
  • 3 weeks later...
Istoričar: Rehabilitacija Mihailovića evropska obaveza290481_draza-mihajlovic_f.jpg?ver=1353586370Rehabilitacija đenerala Dragoljuba Draže Mihailovića ne bi omela Srbiju na njenom putu ka Evropskoj uniji, već je naša evropska obaveza da se suočimo sa posledicama komunističke diktature, izjavio je danas u beogradskom Višim sudu istoričar Kosta Nikolić u nastavku postupka za rehabilitaciju komandanta Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini (JVO).- Smatram da Mihailović treba da bude rehabilitovan jer to ne bi smetalo da Srbija uđe u Evropsku uniju. Čak suprotno jer se rezolucijama Saveta Evrope govori da Srbija mora da se suoči sa posledicama komunističkog totalitarnog režima i vladavine Josipa Broza Tita - rekao je Nikolić, koji je član Komisije za otkrivanje tajnih grobnica u kojima su žrtve komunističkog režima.Govoreći o montiranom procesu protiv Mihailovića, tokom koga ga je komunistički sud osudio, Nikolić je ukazao da komandant JVO-a nije osuđen zbog ratnih zločina već da je izdao NOB.Prema njegovim rečima, od 15 tačaka optužnice komunistički sud je Mihailovića osudio po osam tačaka, dok je sedam otpalo.- Nije osuđen kao ratni zločinac, izdajnik srpskog naroda, već kao izdajnik NOB i zbog navodne saradnje s Nemcima. Mihailović je osuđen zbog parola poput “Nije vreme za ustanak”, a koje su se odnosile na nemačku politiku da se za ubistvo jednog Nemca ubija 100 srpskih civila - ukazao je Nikolić. On je napomenuo da je Mihailović hteo da zaštiti narod, kao i da je osuđen zbog parole “Jako srpstvo, jaka Jugoslavija”- Optužba ga je teretila i za saradnju sa Stepincem, Pavelićem i Musolinijem, podmećući falsifikovana pisma – ukazao je Nikolić. On je podsetio da je istoriska nauka utvrdila da su komunisti iskoristili Mihailovićev potpis u zaplenjenoj dokumentaciji i tako falsifikovali navodna pisma.- Mihailović nikada nije sarađivao sa Nemcima. On je 1941, kao legalni predstavnik jugoslovenske vojske odbio da se preda zajedno sa svim svojim snagama – podsetio je Nikolić.Tokom postupka istoričari su dostavili brojne dokaze da je suđenje Mihailoviću bilo montirano. Među njima izveštaj tajne britanske službe iz Drugog svetskog rata “SOE” u kome se navodi da je đeneral Mihailović bio “patriota, čovek velike snage i sposobnosti”, kao i da “nema dokaza da je bio kolaboracionista sa Nemcima, Italijanima ni sa vladom Milana Nedića”.Istoričari su našli i izjavu glavnog obaveštajca SAD-a za Blakan u kojoj se navodi da Mihailović čak nije hteo da razgovara sa Nemcima ni o uslovima njihove predaje u Beogradu već je to radio sam američki obaveštajac sa oficirima Jugoslovenske vojske u otadžbini.Dostavljeno je pismo Miloša Minića, koji je bio tužilac Mihailoviću, ali i šef Ozne za Beograd, upućeno vrhu Komunističke partije Jugoslavije 1945. U pismu se između ostalog navodi “naša partija rukovodi javnim tužilaštvom, tako i Oznom i svim drugim državnim institucijama”.Među dokazima je i zapisnik sa sednice Politbiroa CK KPJ, na kojoj je bila jedna od tačaka dnevnog reda suđenje Mihailoviću. Vidi se da je bio prisutan tadašnji politički i vojni vrh, koji je odlučivao o tom suđenju. Sačuvana je i prepiska Milovana Đilasa i Aleksandra Rankovića, kada je delegacija predvođena Josipom Brozom bila u poseti Moskvi. Ta prepiska takođe potvrđuje da je suđenje Mihailoviću bilo montirano.Sudu su dostavljeni brojni izveštaji nemačke vojske o akcijama koje su kontinuirano sprovodili protiv JVO-a i Mihailovića od maja 1941. i pa sve do sloma Vermahta u Srbiji 1944. Sačuvane su i dve poternice koje su nemačka komanda raspisala za Mihailovićem jednu iz 1941. i drugu 1943.Među dokumentima je i naredba rajshfirera Hajnirha Himlera da “mora da se uništi pokret Mihailovića”.Istoričari su ukazali da je optužnica dugo skrivana od Mihailovića i njegove odbrane, kao i da su čak zapisnici sa suđenje falsifikovani na štetu Mihailovića. Komandant JVO-a je posle rata dobio najveća odlikovanja SAD-a i Francuske zbog zasluga u borbi protiv nacista.Tokom postupka, ispred zgrade suda su se okupili pristalice i protivnici rehabilitacije đenerala Mihailovića, a među prvima je bio i lider Obraza Mladen Obradović.
Fino, dakle ovaj tip je "tragao za žrtvama komunističkog režima". Nije čudo da su naduvavali brojke, ubrajali nestale, upisivali ljude iz Bosne u spiskove streljanih u Srbiji.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...