Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Važno da za ovo ima sajt i novaca. Only in ćirilica.Žrtve komunističkog režima na sajtu

Posle dve i po godine rada Komisije za tajne grobnice ubijenih posle 12. septembra 1944. godine na njihovom sajtu www.komisija1944.mpravde.gov.rs pokrenut je projekat „Otvorena knjiga žrtava”, kao jedinstven takav poduhvat u Evropi, a moguće i u svetu."Ova baza podataka, za sada samo u ćiriličnoj verziji, sadrži detaljne podatke o svakom licu: ime i prezime, zanimanje, nacionalnost, datume rođenja i smrti, okolnosti pod kojima su nastradali, kao i kvalifikaciju dela pod kojima su ta lica vođena, i svuda gde je to moguće, mesto i tačnu lokaciju gde su ubijeni. Svi uneti podaci sadrže i precizan izvor, jedan ili više njih, odakle potiču, tako da građani koji su u srodstvu ili imaju interes da nekoga rehabilituju ili potraže, preko našeg sajta mogu dobiti najpouzdanije moguće podatke. To i jeste osnovni smisao projekta, da bude neka vrsta javnog servisa građanima u procesu rehabilitacije i restitucije, svojevrsna otvorena knjiga, u kojoj je moguće podatke dopunjavati, menjati, ispravljati na osnovu više izvora," navodi Cvetković.
Neka neka dobra duša pretraži Mitu i Milana....
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Svesni smo da su samo izvori sa kojima radimo, često neprecizni, kontradiktorni, da u njima ima i grešaka, pa smo stoga omogućili građanima da nam prijavljuju nove podatke preko „poštanskog sandučeta” koje se nalazi u vrhu našeg sajta. Na taj način postići ćemo da podaci koje smo postavili budu što precizniji pouzdaniji, da dođemo do nekih izvora za koje ranije nismo znali, o ljudima i naročito lokacijama stradanja. Jer bez uključivanja najšire javnosti u Srbiji, kao i dijaspore, nemoguće je privesti ovaj ogroman posao kraju," objašnjava sekretar Državne komisije.
Link to comment
Почетна >> ШУМАДИЈСКИ ОКРУГ >> Аранђеловац Редни број Број Презиме и име Име родитеља Година рођења Место рођења Место пребивалишта 1 РКТГ-2930 Старчевић Александар непознато Аранђеловац детаљније информације2 РКТГ-2932 Старчевић Александар 1911 непознато Аранђеловац детаљније информације3 РКТГ-14004 Стаменковић Петар Рисовача Рисовача детаљније информације
Šta mislite, koliko ih je dupliranih?
Link to comment
E gde god se pomenu spiskovi pobijenih pocne koliko ovih onih pridruzi se ovima za Srebrnicu. Niste vi bre Ajhman da ste imali sve popisano. Ponelo vas ubijanje neke ste po dva tri puta.
Ponelo nas™ je svašta, ali nismo™ sigurno duplirali i triplirali brojke. Pođoh da vidim Aranđelovac i te silne žrtve komunističkog terora jerbo se u gradu pričalo o stotinama, a potom i o hiljadama streljanih, naročito dok se lobiralo za ulicu đenerala Milana Nedića, međutim nađoh svega 3 imena, tj. 2 imena od čega 1 duplirano. A taman smo™ se ponadali :(I sve je moralo biti na papiru. Nego jebiga, sada papiri ne odgovaraju novouspostavljenoj istoriji, pa tražite™ da građani daju doprinos spamovanjem na sajt... <_< Edited by Filipenko
Link to comment
Pa to je sajt koji sam okačio pre koju stranicu. Doduše, tada je bilo 14400 žrtava. Vidim sada su ubacili još 2000, dakle 16400 20000.
Gde si okačio, ne pronalazim? :(Edit: Našao!! Edited by Buck Naked
Link to comment
  • 2 weeks later...

U principu mi se povraća od ovog topika tj. već od samog njegovog naslova ali pre neki dan sam svratio u 1 tipičnu sremačku kafanu na ručak. Dok sam uživao u klopi, krenuh nesvesno da snimam šank preko puta kojeg sam sedeo, a tamo na lamperiji:post-109-13359910755881.jpgŠteta što zbog odsjaja sijalica Čedina slika nije najbolje uhvaćena ali siguran sam da prepoznajete čuvenu pozu sa jahte, u admiralskoj uniformi.I tako njih dvojica, jedan do drugog. Srbi definitivno daju potpuno nova značenja pojmu tolerancije.

Link to comment

Nije to podela na dva dela, slike vise blizu kuhinje :PPre neki dan sam ušao i momentalno izašao iz menjačnice koja daje najbolji kurs u gradu jer me je pravo sa vrata dočekala reprodukcija Ratka Mladića dimenzija otprilike 130x80.

Link to comment

OK, a sada da se vratimo na temu:http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/323220/Markovic-Drazin-govor-na-sudjenju-skracivan-i-menjan

Marković: Dražin govor na suđenju skraćivan i menjanTanjug | 11. 05. 2012. - 13:52h | Komentara: 0BEOGRAD - Završni govor generala Dragoljuba Draže Mihailovića na suđenju 1946. skraćen je u stenografskim beleškama za trećinu, dok je zabeležnim rečenicama mahom menjan smisao u celini ili delimično, rekao je danas istoričar Slobodan Marković.Svedočeći na ročištu u postupku za rehabilitaciju Mihailovića u Višem sudu u Beogradu, Marković je uporedio transkripte audio snimka dela Mihailovićeve završne reči od 10. jula 1946. i stenografskih beleški, nakon što je sudsko veće preslušalo snimak koji traje 13 minuta i 15 sekundi.Upoređivanjem steno-beleški iz vojnih arhiva i transkripta audio govora vidi se da su steno-beleške skraćene za 27 odsto, a veoma često je menjan smisao rečenica, rekao je Marković, ocenivši da su steno-beleške “grubi ideološki falsifikat”.“Nikad nisam ni s jednim neprijateljem zaključio bilo kakav sporazum. Nisam nikada sarađivao sa Italijanima, a kada bi neko došao da mi nešto slično predloži izbacio bih ga napolje...”, rekao je Mihailović u svojoj završnoj reči. On je tada objasnio kako je rukovodio državnim novcem i dao novac za “dizanje celog balkana i Rumunije i Mađaske, a ne samo naše zemlje...”.“Sudbina je bila nemilosrdna prema meni kada me je bacila u ovakav vrtlog događaja... molim sud da moje izlaganje uzme u pravim rečima”, završio je general, čuje se na snimku koji je danas preslušan.Istoričar Marković, koji je i član državne Komisije za utvrđivanje okolnosti Mihailovićeve smrti, predočio je sudu citate memoara Mihailovićevog tužioca Josipa Hrnečevića, u kojima je ispričao kako je na preradu optužnice protiv generala išao kod člana Politbiroa Milovana Đilasa.Marković je sudu dostavio prepisku između SAD i FNRJ povodom zahteva da Mihailoviću na suđenju svedoče američki piloti koji su tokom rata bili u Srbiji.Iz maršalata FNRJ pilotima je priprećeno da bi i oni mogli da budu optuženi za saučešće u borbi protiv partizana, dok je iz Ministarstva soljnih poslova poručeno da su “Mihailovićevi zločini prema narodima Jugoslavije toliko strašni da bi se moglo ili smelo voditi diskusija da li je kriv ili nije”. Amerika je u svojoj noti konstatovala da je Mihailović osuđen pre suđenja, jer u njegovom slučaju “nema sudskog iznalaženja krivice”.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...