Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

pa uopste je nemoguce odgovoriti na 'cetnicke argumente'. pogledaj intervju pedje 'dobro jutro carsijo na sve 4 strane' markovica u vecernjim novostima u kojem se izmedju ostaloga dotice i rehabilitacije tvrdeci da je draza de gol a da su vise hrvata pobili partizani nego cetnici. taj tekst je slom zdravog razuma i dobrog ukusa nakon kojeg je p. markovica potrebno tretirati kao nekog skins-tinejdzera: poslati ga kod socijalnog radnika i psihologa. ovo sa istorijskom naukom vise nema veze.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

mene zanima samo dokle cete skupljati pisma citalaca i komentare na vesti, te se zgrazavati na iste. el nemate kuci na sta da se zgrazavate, pa trazite po netu?
Vala bas. Aj sad da prepricavamo sta smo culi za susednim stolom u kafani od nekoliko pijanih narikaca nad sudbinom nebeskog naroda.
Link to comment
Opasno poigravanje sa četnicimaAutor: Ružica PetrovićList Danas baš se potrudio da se umeša u aktuelni državni pokušaj rehabilitacije Draže Mihailovića.Da ne pominjem neke ranije tekstove, ali to je na svoj način učinio i Zoran Panović u nedeljnom uvodniku od 31. marta, čas šegačeći se sa četničkim jelovnikom, čas pominjući „izvesne četničke zasluge u početku ustanka u Srbiji“, pa šta bi bilo da su pobednici bili četnici, pa kakav je odnos današnjih partija prema rehabilitaciji, tvrdeći da čak i Preokret rehabilituje Dražu i četnike itd. Čitalac se na kraju zapita: Šta je pisac hteo da kaže?Mislim da je stvar suviše ozbiljna za ovakvo poigravanje, a za mene je još ozbiljnije Danasovo obimno ustupanje novinskog prostora zastupnicima teze da Draža Mihailović nije bio ni izdajnik, niti saradnik okupatora (Kosta Nikolić i Aleksandar Pavić na skoro celoj strani u Danasu od 2. aprila). Da sam mlađa, mogla bih da im poverujem na reč, ali pripadam generaciji još živih svedoka koji se dobro sećaju nekih događaja za vreme nemačke okupacije, a koji dokazuju da Draža Mihailović ne samo da nije vodio nikakvu antifašističku borbu već je, naprotiv, sarađivao sa Nemcima.Za vreme okupacije živela sam u Valjevu i dobro pamtim prizor s kraja 1941. godine, kada sam, prolazeći glavnom gradskom ulicom, na putu do škole, danima viđala dugačku kolonu zarobljenih partizana, koje su nemački vojnici sprovodili na izgradnju aerodroma u obližnjem selu Divci. Bio je novembar, sneg je provejavao, a oni su bili bosi i u iscepanoj odeći. To je trajalo nekoliko dana, a onda su ih Nemci sve streljali na Krušiku. Te partizane, a bilo ih je 360, zarobili su četnici kod Gornjeg Milanovca i predali ih svojim saveznicima, nemačkim okupatorima.I danas postoji njihovo zajedničko Spomen-groblje na Petom puku u Valjevu, mada ne znam gori li još uvek plamen koji je Tito na tom mestu zapalio 1967. godine, kada je došao da se pokloni žrtvama. Neka gospoda istoričari i političari iz komisije za rehabilitaciju, koji se tobož zalažu za istinu, obiđu Spomen-groblje u Valjevu, jer će tu naći najverodostojniji dokaz jednog četničkog zločina i njihove izdaje.Ja ne znam ni za jedan sukob četnika i Nemaca, ali dobro pamtim kako je, u gluvo okupacijsko doba, jedne noći grupa četnika ušla u Valjevo, pohvatala desetak pripadnika ilegalnog partizanskog pokreta i sve ih poubijala. Među njima i mog druga Đorđa Vuča, studenta tehnike, sina poznatog pisca Aleksandra Vuča. Saradništvo četnika i Nemaca bilo je najvidljivije krajem leta 1944. godine, kada su se četnici pored živih Nemaca slobodno kretali po Valjevu i kada je pred oslobođenje grada (15. septembra 1944) valjevska bolnica bila puna ranjenih četnika, stradalih u borbama sa Šestom ličkom i Prvom proleterskom divizijom Narodnooslobodilačke vojske, potonjim oslobodiocima Beograda. Na kraju hoću da kažem da meni nisu potrebne ničije izjave o tome da li je neko bio izdajnik i saradnik. Ja sam tu izdaju i saradnju svojim očima gledala, a takvih svedoka istorije ima širom Srbije. Da je htela da ih čuje, država celu ovu stvar ne bi ovako zdušno ni pokrenula.Autorka je novinarka u penziji
Link to comment

Ove price cetnici vs. partizani jednostavno nemaju smisla. Za razliku od partizana, cetnici nisu bili jedna organizovana grupa sa jasnom hijerarhijskom komandom i jedinstvenim delovanjem nego je to bila heterogena kolekcija (devedesete?) - tu je bilo svega od ostataka bivsih regularnih jedinica vojske, preko klasicnih fasista do obicnih pljackaskih i koljackih bandi. Sa istorijskog stanovista je to potpuno besmislena diskusija jer bi prvo trebalo istraziti tacno sastav, razvoj i politiku svih tih razlicitih grupa i shodno tome ih preimenovati, tj. precizirati i ustanoviti stepen rasula a onda i prelazak u partizane.

Link to comment
Ove price cetnici vs. partizani jednostavno nemaju smisla. Za razliku od partizana, cetnici nisu bili jedna organizovana grupa sa jasnom hijerarhijskom komandom i jedinstvenim delovanjem nego je to bila heterogena kolekcija (devedesete?) - tu je bilo svega od ostataka bivsih regularnih jedinica vojske, preko klasicnih fasista do obicnih pljackaskih i koljackih bandi. Sa istorijskog stanovista je to potpuno besmislena diskusija jer bi prvo trebalo istraziti tacno sastav, razvoj i politiku svih tih razlicitih grupa i shodno tome ih preimenovati, tj. precizirati i ustanoviti stepen rasula a onda i prelazak u partizane.
pogledaj ime topica. niko ne govori o svim cetnicima. general Stevan Mirkovic nedavno je rekao da je u svojim jedinicama na kraju rata imao 50 posto partizana i 50 posto cetnika, ljudi su poslusali naredbu kralja i prisli partizanima. prica se o Drazi koji je plain and simple pocinio genocid i izdao svoju zemlju. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ovaj topik se proteže 50 strana a nijednom niste pomenuli ko je uopšte pokrenuo postupak. Njegov unuk. Ukoliko sve bude uspelo, verovatno planira da zatraži imovinu po zakonu o restituciji (što sada ne bi mogao) i da kao predsednik SDPO (odnosno sad deo SNS) krene u ozbiljnije političke konstrukcije posle "oprane" prošlosti.U novinama se sve pominje "unuk nije došao na ročište, ne da DNK", on se kao nećka, sve njega pod tepih a on je svojevoljno podneo zahtev, a ima i debeo interes. Baš se slučajno pogodili procesi za rehabilitaciju i restituciju. A očigledno i neko iz vlasti planira nešto sa njim čim se pokrenula ovolika mašinerija.Sud će verovatno da donese odluku u vakuumu tokom izbora i toliko o tome.

Edited by Kelt
Link to comment
Ovaj topik se proteže 50 strana a nijednom niste pomenuli ko je uopšte pokrenuo postupak. Njegov unuk. Ukoliko sve bude uspelo, verovatno planira da zatraži imovinu po zakonu o restituciji (što sada ne bi mogao) i da kao predsednik SDPO krene u ozbiljnije političke konstrukcije posle "oprane" prošlosti.U novinama se sve pominje "unuk nije došao na ročište, ne da DNK", on se kao nećka, sve njega pod tepih a on je svojevoljno podneo zahtev, a ima i debeo interes. Baš se slučajno pogodili procesi za rehabilitaciju i restituciju. A očigledno i neko iz vlasti planira nešto sa njim čim se pokrenula ovolika mašinerija.Sud će verovatno da donese odluku u vakuumu tokom izbora i toliko o tome.
jes bas ce Voja da ulazi u ozbiljnu politiku. on je tuzni pijanac bez libida, zato i ne dolazi na rocista i ne da DNK, nema volje da se bavi time. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
što je onda predao zahtev sudu i potpisao ga? Naterali ga?
trenutak entuzijazma? pazi njegovo odbijanje da ucestvuje u postupku rehabilitacije je apsolutno iracionalno, on direktno pokopava proces koji je sam naceo.
Link to comment
07.Sep.2006, 11:00, Izvor: B92 Beograd -- Milan Parivodić najavio da će Predlog zakona o restituciji biti na dnevnom redu jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije.
Zahtev za rehabilitaciju podneo je 2006. godine unuk Dragoljuba Mihailovića, Vojislav Mihailović.
E sad, što se i jedno i drugo malo oteglo... Verujem da je pijanac i da ne želi da se petlja, ali čim je podneo zahtev tu postoji neki interes, što materijalni, što politički. A to što njega ništa ne zanima mu samo ide na ruku da ostane low profile.
Link to comment
a kakav je njegov znacaj na rocistu? i u procesu inace.osim sto je jedan od pokretaca.
pa identifikacija posmrtnih ostataka bi, na primer, stavila tacku na idiotsku potragu suda za zivim Drazom.
Link to comment
pa identifikacija posmrtnih ostataka bi, na primer, stavila tacku na idiotsku potragu suda za zivim Drazom.
To može da se uradi i poređenjem ostataka predaka, Ječmenica sa sudske je već bio izjavio da im Vojislav nije neophodan. Naravno, bilo bi brže i lakše ali...
Link to comment

^^dada, u pravu siali i bez te identifikacije proces moze da ide. postoji neka zakonska procedura za proglasenje nestale osobe mrtvom, bilo je govora o tome nedavno.a sto se tice sudskih i arhivskih dokumenata, u drazinom slucaju sigurno inicijativa porodice ne igra ulogu kao u slucajevima anonimusa (za koje se insistira na vecem zauzimanju porodice tj podnosilaca zahtijeva radi ubrzavanja i olaksavanja postupka)

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...