Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

ne treba zaboraviti da su zatvaranju granice i kampova za oboku prethodile istrage titoista unutar grcke komunisticke partije koje su nesumnjivo daleko olaksale jugoslovenski postupak.
Pa ja napisah da
Grčkim komunistima svakako nije pomogao odabir strane.
(Kobine, Yoda već napisao)Trudiš se da ne zaboravim? Repeticija je majka učenja i tsl...Fala vi! :D
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

enver je na kraju mucenik ispao maoista. kineska dzunka nasukana u evropi. naravno sve ovo treba shvatiti krajnje provizorno. ideolosko odredjenje ne ukljucuje samorazumevanje sebe kao takvog i nikako ne znaci da to nije nesto sto koincidira sa licnim & drzavnim interesima.
Enver je na kraju spalio i dzunku, jer je Kina resila da se pomeri od maoistickih tradicija (mada je i Maoa vec gledao ispod oka nakon detanta sa Niksonom). Bas kao sto ga je prihvatio jer mu je izgledao barem na recima kao pravoverni staljinista u odnosu na revizionistickog izdajnika Hruscova i ostalu bratiju.
Pojasni ovo, pliz.
Staljin bi previse rizikovao napadom na Jugoslaviju, jer je to vreme kada se zaostravaju odnosi sa Zapadom. Staljin je jos 1945 i 1946 izbegavao da se zeza sa SAD oko Trsta, jer bi to bio poziv na oruzje. Vrlo se suzdrzano drzi u Grckoj, jer je vec prevario Cercila oko ravnopravne podele interesnih sfera u Jugoslaviji. Na Balkanu je vec zagazio vise nego sto je bio dogovor.Staljin pokusava da inicira puc unutar KPJ, zvecka oruzjem na granicama, izgleda da je imao i razradjen plan da preore Jugoslaviju, ali su SAD vec 1949, kada je Kardelj zavapio u UN i trazio pomoc krenule u susret Brozu. Jednostavno, nije bilo vredno sire ratne provokacije, posebno u vreme korejskog rata. Satelitska Jugoslavija, cak i da je do nje doslo (ovo su naravno pretpostavke) bila bi daleko zilaviji zalogaj od Madjarske ili Cehoslovacke , vrlo skupa za odrzavanje zbog relacija sa Zapadom gde bi stalno varnicilo do rata i vrlo komplikovanih unutrasnjih odnosa. Kad se malo bolje pogledaju svi planovi o Balkanskoj federaciji koje Staljin pokusava da nametne ili progura na mala vrata, on to ipak radi sa prilicnim razumevanjem nacionalnih protivrecnosti na Balkanu, uz svu neophodnu ideolosku glazuru.@ hazard: Stvarno si pomislio da bih to mogao da pomislim? :blink:
Grčkim komunistima svakako nije pomogao odabir strane. Opet, ne treba ni malo zanemariti stav Vašingtona da će pomoć Jugoslaviji biti upućivana samo nakon prestanka jugoslovenske pomoći grčkim komunistima. To je stav negde iz februara '49, pa je Kardelj u junu rekao da se pomoć više ne šalje, a sredinom avgusta je objavljeno da je granica zatvorena.Multifaktoralnost...
Svakako, vise sam se reagovao na ovo Kimovo davanje ideoloskog preimucstva. Titov zaokret odmah je docekao Informbiro koji je optuzio Broza kako je zabio noz u ledja grckoj revoluciji. Toliko o obostranoj doslednosti drugova iz Beograda i Moskve...bas kao sto snabdevaju Broza oruzjem u vreme Korejskog rata, jer hazjajin moze da ujede i kad je smanjena paznja. Edited by Yoda
Link to comment

Jel znate kako je naš dobar i poslušan svet, odmah posle Titove smrti, a brizi za spas otečestva počeo da dojavljuje udbi kako su KENT cigarete u stvari iredentistička roba jer su akronim od:KreniEnvereNemaTitaAutentično! :lol:

Link to comment

Inače, skrenuo bih pažnju na to da tzv. državna komisija za utvrđivanje bla bla, koja se bavi brojanjem komunističkih zlodela i ubistava, zapravo ima svoj sajt, za šta nisam ni znao do danas.http://www.komisija1944.mpravde.gov.rs/cr/articles/pocetna/Takođe, tu je i egzaktan broj žrtava po okruzima. E sad se spremite za malo odvratnosti, ali jebiga, nisam ja taj koji počinje sa brojanjem žrtava.Dakle, ukupan broj lica u registru iznosi 14344. Tu spadaju svi oni koje su pronašli, i koji su popisani po okruzima.http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.mpravde.gov.rs/Sve u svemu, ništa stotine hiljada, ništa 80 do 100 hiljada, ništa 30 i nešto hiljada, o čemu je tzv. državni sekretar Homen brbljao pre par nedelja na državnoj televiziji, nego ukupno manje od 15 hiljada. Ne želim da kažem da tu nema nevino postradalih, niti sporim da je greota smrt svakog čoveka (osim ubice & izdajnika), ali ovde je, ma šta ko mislio, količina veoma, veoma bitna, posebno jer se potreba za navodnom rehabilitacijom i šta znam sve čime pravda zapravo masovnim zločinima. U pojedinim okruzima broj ubijenih ne prelazi šezdesetak, a mi zapravo nemamo pojma kako su ti ljudi ubijeni. Dabome, sve to je u ratno vreme.

Link to comment

Zašto otvoreno ne napišeš ono što misliš, već tako uvijaš i zavijaš da ispadneš fin, a jasno je da te boli uvo za žrtve komunizma.Prvo pričaš kako ti je žao nevinih i kako je greota ubiti svakog nevinog, a na kraju postamudro iznosiš tvrdnje kako nije bilo masovnih ubistava, jel, a i to što je poginulo , bože moj, ,,mi ne znamo kako su ti ljudi poginuli. Dabome, sve je to u ratno vreme. ''Tako nam između redova poručuješ- zločina nije ni bilo, a ako je ko i upucan, pa ratno vreme, šta da se radi... nešto licemernije odavno nisam pročitao.

Link to comment

Šta nije jasno i gde ja to ne pišem što ne mislim? Za ubice i izdajnike nije smelo ni trebalo biti milosti i zaista je šteta što je tolikom broju ustaša, četnika, domobrana zarad interesa buduće zajednice gledano kroz prste. Za obične ljude mi je žao što su najebali, ako su najebali nepravedno (primere u tom smislu sam iznosio na prethnodnim stranama - avijatičari pobijeni u Banatu i slično). Samo konstatujem da kada se skupe svi ti pobijeni, ni približno se ne dolazi do brojki koje se potenciraju kako bi se stvorio utisak da su te likvidacije em bile pravilo pre nego izuzeci em da bi im se dalo na masovnosti, čak ni kada ih prikupljaju ravnogorski nastrojeni tipovi iz kojekakvih komisija (80 hiljada, 100 hiljada, stotine hiljada...). A posebno da ti isti tipovi onda izlaze na televiziju i lažiraju sopstvene brojke do kojih su sami dolazili (kažu 38 umesto 14 hiljada), što valjda jasno ukazuje na to koliko je njima "stalo" do istine.Inače, drago mi je što ti se ne dopada moj post. Tako se isto meni ne dopada tvoja priča o tome kako su bradonje koje su masovno ubijale civile zapravo antifašisti i kamo sreće da si to bar malo uvio. A i dobra je fora generalno. Uhvaćeni su u laži, i sada nije problem u tome, nego je problem što sam ih ja uhvatio u laži pa je pogodno prigovoriti mi da minimizujem silne žrtve roždestva serbskoga (BTW bilo bi lepo videti koliko je među tih 14 i po hiljada zapravo Nemaca, Hrvata, Bugara i ostalih koji su živeli u Srbiji...)

Edited by Filipenko
Link to comment

Pa da, popisali su sve živo, sad se očekuje samo da umnože broj proizvoljnom konstantom...Otvoren je i spisak poginulih na sremskom frontu, pa to ne znači da je umesto 11,500 naših vojnika poginulo zapravo 100+ hiljada srpske dece, kako neočetnici tvrde, samo im se znaju imena...

Link to comment
"Ономе ко их ухвати следовало је 100.000 рајхс марака у злату. Ми, деца, жарко смо желели да ухватимо тог неког Броза, за којег нисмо били ни чули, па да добијемо паре и купимо бомбоне! Чича Дражу ни случајно не бисмо пријавили, јер је он био наш драги комшија!"- Предраг Гојковић Цуне, естрадни уметник
:Hail: :Hail: :Hail:
Link to comment
Enver je na kraju spalio i dzunku, jer je Kina resila da se pomeri od maoistickih tradicija (mada je i Maoa vec gledao ispod oka nakon detanta sa Niksonom). Bas kao sto ga je prihvatio jer mu je izgledao barem na recima kao pravoverni staljinista u odnosu na revizionistickog izdajnika Hruscova i ostalu bratiju. Staljin bi previse rizikovao napadom na Jugoslaviju, jer je to vreme kada se zaostravaju odnosi sa Zapadom. Staljin je jos 1945 i 1946 izbegavao da se zeza sa SAD oko Trsta, jer bi to bio poziv na oruzje. Vrlo se suzdrzano drzi u Grckoj, jer je vec prevario Cercila oko ravnopravne podele interesnih sfera u Jugoslaviji. Na Balkanu je vec zagazio vise nego sto je bio dogovor.Staljin pokusava da inicira puc unutar KPJ, zvecka oruzjem na granicama, izgleda da je imao i razradjen plan da preore Jugoslaviju, ali su SAD vec 1949, kada je Kardelj zavapio u UN i trazio pomoc krenule u susret Brozu. Jednostavno, nije bilo vredno sire ratne provokacije, posebno u vreme korejskog rata. Satelitska Jugoslavija, cak i da je do nje doslo (ovo su naravno pretpostavke) bila bi daleko zilaviji zalogaj od Madjarske ili Cehoslovacke , vrlo skupa za odrzavanje zbog relacija sa Zapadom gde bi stalno varnicilo do rata i vrlo komplikovanih unutrasnjih odnosa. Kad se malo bolje pogledaju svi planovi o Balkanskoj federaciji koje Staljin pokusava da nametne ili progura na mala vrata, on to ipak radi sa prilicnim razumevanjem nacionalnih protivrecnosti na Balkanu, uz svu neophodnu ideolosku glazuru.@ hazard: Stvarno si pomislio da bih to mogao da pomislim? :blink: Svakako, vise sam se reagovao na ovo Kimovo davanje ideoloskog preimucstva. Titov zaokret odmah je docekao Informbiro koji je optuzio Broza kako je zabio noz u ledja grckoj revoluciji. Toliko o obostranoj doslednosti drugova iz Beograda i Moskve...bas kao sto snabdevaju Broza oruzjem u vreme Korejskog rata, jer hazjajin moze da ujede i kad je smanjena paznja.
pa cuj to je slicno onom nesporazumu oko 'zivotnog prostora' kojeg imas sa filipenkom. za mene je to cista ideologija nacizma na delu (lebensraum i totalni rat na istoku) a ti to na neki nacin apstrahujes u istorijski sled u kojem ta epizoda nema status radikalno novog vec neceg sto je, koliko sam razumeo, deo nacionalne nemacke politike kao takve.
Link to comment
E moj Filipenko, Cune je nekako pretekao. tongue.gif
ma Cune je uzet kao talac i morao je da peva na vecerinkama drugu Titu i jos nastupa na drzavnoj televiziji i snima ploce laugh.gif ima li gore sudbine za coveka kojem je Draza bio dragi komsija tongue.gif
Link to comment
ma Cune je uzet kao talac i morao je da peva na vecerinkama drugu Titu i jos nastupa na drzavnoj televiziji i snima ploce laugh.gif ima li gore sudbine za coveka kojem je Draza bio dragi komsija tongue.gif
Cune po onoj staroj srpskoj: Druze Tito, Srbi tebe lazu, oni vole djenerala Drazu
Link to comment
pa cuj to je slicno onom nesporazumu oko 'zivotnog prostora' kojeg imas sa filipenkom. za mene je to cista ideologija nacizma na delu (lebensraum i totalni rat na istoku) a ti to na neki nacin apstrahujes u istorijski sled u kojem ta epizoda nema status radikalno novog vec neceg sto je, koliko sam razumeo, deo nacionalne nemacke politike kao takve.
Em je novo, em ima starog stofa, em ima modernizacije starih dobrih socijaldarvinizama i ostalih ucenja. Isuvise velika tema za elaboriranje na offtopicu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...