Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

skroz.
naskroz
Neću kriti – protivim se rehabilitaciji D. Mihailovića iz osnovnog razloga koji sam iznela na početku ovog teksta: rehabilitacija je u nas, iako to nije tako zakonski postavljeno, shvaćena kao ideološka i politička mera revizije istorije, a ne kao pravna mera. Protivim se rehabilitaciji D. Mihailovića i iz „političkih“ razloga – smatram da je bilo dovoljno dokaza i pred komunističkim sudom da je izvršio teška krivična dela. Protivim se rehabilitaciji D. Mihailovića zato što bi ona legitimisala nekažnjivost i omogućila proširenje ideje nekažnjivosti na ratne zločine iz devedesetih.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inače, pošto tih Čečena ima i dalje, znači da ih nisu sve pobili, uništili, spalili. Možda je ipak bilo nekih kriterijuma koji su se razlikovali od onih stečenih rođenjem, za razliku od Hitlera (naravno, nijednog trenutka mi ne pada na pamet da kažem da je sovjetska armija puno mozgala oko toga koga treba ubiti a koga ne tokom ugušenja ustanka).
Dijelu Čečena je kasnije bilo dopušteno da se vrate. Ako baš oće. Wot a mistejke tu mejke. Inače, Boratov Kazakhstan je pun ostataka raznih istjeranih naroda i narodnosti.
Link to comment
Inače, pošto tih Čečena ima i dalje, znači da ih nisu sve pobili, uništili, spalili. Možda je ipak bilo nekih kriterijuma koji su se razlikovali od onih stečenih rođenjem, za razliku od Hitlera (naravno, nijednog trenutka mi ne pada na pamet da kažem da je sovjetska armija puno mozgala oko toga koga treba ubiti a koga ne tokom ugušenja ustanka).
Sto bi rekao MP, upravo si iskazao neslaganje sa sopstvenim misljenjem. Disklejmer u zagradi potpuno potire prethodno receno.
Link to comment
Sto bi rekao MP, upravo si iskazao neslaganje sa sopstvenim misljenjem. Disklejmer u zagradi potpuno potire prethodno receno.
Ne. Disklejmer u zagradi je tu zato što nisam veverica pa da ne znam kako ruska/sovjetska armija guši ustanak, ali je to očito uslovljeno postupcima druge strane. Da objasnim - fakat da su Čečeni ostali itekako brojni govori nešto - da Sovjeti nisu baš svakog ubili (za razliku od nacista kojima bi to bio cilj) i da je to nasilje sovjetske armije bilo ograničeno na tačno određene teritorije i regione - odnosno na one koji su se pobunili i priključili Švabama. Što je opet pomak u odnosu na "poćeraj sve to u logore a što propusti Deli Majnštajne to dočeka Mali Himlerenko" koncept koji su nacisti furali.
Link to comment

pa kada je fasizam u pitanju to mu dodje 'from the horses mouth' takorecimeni je ok. bafalo je pojasnio sta je hteo i dalje se ne slazemo ali je neslaganje sada u razumnim merama. kao sto sam vec napisao i on sam razume sta su osnovne ideoloske smernice perioda i gde su razlike ali je bio spreman zarad rasprave da to zaboravi.

Link to comment
pa kada je fasizam u pitanju to mu dodje 'from the horses mouth' takoreci
E, ma jeste. Kada je fašizam u pitanju :)
meni je ok. bafalo je pojasnio sta je hteo i dalje se ne slazemo ali je neslaganje sada u razumnim merama. kao sto sam vec napisao i on sam razume sta su osnovne ideoloske smernice perioda i gde su razlike ali je bio spreman zarad rasprave da to zaboravi.
A meni nije baš najjasnije bilo oko čega se tačno ne slažete kad je u pitanju osnovna tema topika. Inače, složio bih se sa njim da je fašizam vs anti-fašizam glavni, ali ne i apsolutno jedini kontekst WW2, dok bih bio malo blaži u kritici ponašanja SSSR-a u tom dobu. Mada, moram da kažem da mi se, čitajući poslednjih par strana učinilo u jednom momentu (možda pogrešno) da stojite, u manjoj ili većoj meri, sa iste strane historikerstreita :D (iako svakako dozvoljavam da grešim :) )
Link to comment
Ne. Disklejmer u zagradi je tu zato što nisam veverica pa da ne znam kako ruska/sovjetska armija guši ustanak, ali je to očito uslovljeno postupcima druge strane. Da objasnim - fakat da su Čečeni ostali itekako brojni govori nešto - da Sovjeti nisu baš svakog ubili (za razliku od nacista kojima bi to bio cilj) i da je to nasilje sovjetske armije bilo ograničeno na tačno određene teritorije i regione - odnosno na one koji su se pobunili i priključili Švabama. Što je opet pomak u odnosu na "poćeraj sve to u logore a što propusti Deli Majnštajne to dočeka Mali Himlerenko" koncept koji su nacisti furali.
Ma dobro, ja sam vec rekao da niti jedan zlocinacki poduhvat po formi i sustini ne moze da se dovede u istu ravan sa onim nacistickim, samo imam refleks od gradacije zlocina jer me to onda podseca na argumentaciju kojom se sluze, izmedju ostalih, i zagovornici Drazine rehabilitacije - eto, vidi sta su ustase radile.
Link to comment
ja mislim da bih voleo da mi pokazes gde ja to skidam odgovornost sa staljinizma? tako da ovaj put nisam ja manipulant. pri tome dominantan sukob u periodu '36 - '45 je zapravo komunizam vs. fasizam.
to sve nema veze s tim da je dati okvir perioda jasna dinamika fasizam - komunizam (antifasizam). svi interesi o kojima pricas su deo te dinamike.
Kako te nije sramota?Zapravo, pravo pitanje je kako je moguce da je ostalima promakao ova sramni pokusaj poistovecivanja komunizma i antifasizma, u skladu sa oprobanom matricom: komunisti su jedini antifasisti, to jest, svi koji nisu komunisti su fasisti.Inace, Vesna zakovala. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Kako te nije sramota?Zapravo, pravo pitanje je kako je moguce da je ostalima promakao ova sramni pokusaj poistovecivanja komunizma i antifasizma, u skladu sa oprobanom matricom: komunisti su jedini antifasisti, to jest, svi koji nisu komunisti su fasisti.Inace, Vesna zakovala.
mislim da se nismo razumeli ali ono sto je bitno za dinamiku '30tih je odnos komunizma i fasizma. i jedni i drugi su verovali da je klasicni parlamentarizam mrtav i da sada stoje jedni drugima oci u oci. ostale gradjanske stranke su se takodje najcesce odnosile prema toj dinamici. sukob komunizma i fasizma, olicen u spanskom gradjanskom ratu, jeste bio majka svih sukoba. za gradjanske stranke je bilo samo pitanje kom ce se carstvu privoleti posto je konsenzus bio da se vise ne moze nastaviti na nacin na koji se do tada radilo.@manc: pa pomalo su svi revidirali stavove.
Link to comment

Pride, hm, komunisti možda nisu jedini antifašisti, ali su svojski zapeli u toj borbi i da njih nije bilo nikada ne bi - da se ne lažemo - ta moćna američka mašinerija došla u priliku da se 1944. iskrca u Francusku i "oslobodi pola Evrope" tako što pobedi 300 hiljada nemačkih vojnika, dok ih je na istoku 15 puta više. Obaška što bi Švabe mrsno upotrebljavale atomke, do kojih bi prvi došli...Pobeda antifašizma je izneta na kičmi SSSR-a, ma koliko se nad tom činjenicom zgražavali savremeni anti-totalitaristi i velike demokrate. Dodao bih, delom je to i jedan od razloga za dodatnu satanizaciju države i uređenja koga više nema, a pride se i sopstveni ego podstiče, dobitna kombinacija.

Edited by Filipenko
Link to comment
Gledajte Stankovica na HRT-u sad, zanimljivo je!
Njegov nastup samo je deo sve ozbiljnijeg fajta hrvatske levice i desnice oko nasledja WW2, u sta se odlicno uklapa i prica o rehabilitaciji Draze Mihailovica. Josipovicu je tata, nakon ciscenja maspokovaca ostavio u amanet da nastavi sa tom borbom (koju je stidljivo otvorio Mesic), dok s druge strane vidim da katolicka crkva u Hrvatskoj sprema posebna poverenstva koja ce se baviti istrazivanjem komunistickih zlocina u rati i nakon njega. Na toj strani je i Cicak, vidim da se nesto pokusava sa tzv. narodnom frakcijom u evropskom parlamentu.
Link to comment
mislim da se nismo razumeli ali ono sto je bitno za dinamiku '30tih je odnos komunizma i fasizma. i jedni i drugi su verovali da je klasicni parlamentarizam mrtav i da sada stoje jedni drugima oci u oci. ostale gradjanske stranke su se takodje najcesce odnosile prema toj dinamici. sukob komunizma i fasizma, olicen u spanskom gradjanskom ratu, jeste bio majka svih sukoba. za gradjanske stranke je bilo samo pitanje kom ce se carstvu privoleti posto je konsenzus bio da se vise ne moze nastaviti na nacin na koji se do tada radilo.@manc: pa pomalo su svi revidirali stavove.
Spanski rat je sukob duboko podeljenih drustvenih, nacionalnih i drzavnih struktura, u kojem fasisti i komunisti igraju samo jednu od uloga. Posto ti volis te modernisticke analogije - u vojnom smislu, tu je Franko Tito, a republikanci cetnici. ;)
Link to comment
mislim da se nismo razumeli ali ono sto je bitno za dinamiku '30tih je odnos komunizma i fasizma. i jedni i drugi su verovali da je klasicni parlamentarizam mrtav i da sada stoje jedni drugima oci u oci. ostale gradjanske stranke su se takodje najcesce odnosile prema toj dinamici. sukob komunizma i fasizma, olicen u spanskom gradjanskom ratu, jeste bio majka svih sukoba. za gradjanske stranke je bilo samo pitanje kom ce se carstvu privoleti posto je konsenzus bio da se vise ne moze nastaviti na nacin na koji se do tada radilo.
Nazalost, razumeli smo se sasvim dobro, a ovaj tvoj post me dodatno ucvrscuje u tom uverenju. Znaci, po tebi se Velika Britanija privolela SSSR-u u borbi protiv Nemacke, sa kojom je bila u ratu godinu dana pre njega?Sto se tice Spanije, Narodni front nisu cinili samo komunisti, vec siroka koalicija levicara i republikanaca. A o tome koliko je to bio iskonski sukob fasizma i komunizma najbolje svedoci Staljinova sabotaza antifrankista.Uostalom, nije mi jasno zasto ovo pisem, kada ti sve to znas bolje od mene...Neverovatan si, jebote. Neverovatan.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...