Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Ne znam kako je stvar odradjena u Hrvatskoj tacno, ali koliko ja znam oni su Hrvatskim domobranima (ne Ustasama - postoji razlika), dakle onima koji su od strane NDH bili mobilisani kao nekakva redovna vojska, priznali status "vojnih veterana" i omogucili im da primaju penzije. Nisu ih rehabilitovali u politickom smislu. Sto je po meni malko skakljiva odluka, jer priznaje neki kontinuitet izmedju RH i NDH. No, kazem, ne znam dovoljno, mozda Rodjo moze objasniti kako stvari stoje.
meni je ok da ne bude pojedinacnih rehabilitacija tj tog instituta, nisam ulazila u konkretne procese, da ne bude nesporazuma(a domobrani bi, uz politicku volju koja tome ide u prilog, prosli isto i da postoji zakon o rehabilitaciji)
Btw, "ravnogorska spomenica 1941." dostupna je iskljucivo licima koji su od 17. aprila do 31. decembra 1941. stupili u odrede ravnogorskog pokreta odnosno JVuO. Prilicno je nekontroverzno reci da su oni koji su to tada cinili radili iz zelje da se bore protiv okupatora. Nosioci ove spomenice izjednaceni su sa nosiocima "partizanske spomenice 1941."Takodje, svi pripadnici JVuO od 17. aprila 1941. do 15. maja 1945. imaju statusa "borca NORa".Tako kaze zakon.
a u praksi cetnici valjda jos nisu ostvarili svoja prava na penzije, koce ih glasovi nekih clanova subnor-a u komisiji za boracke penzije. ako se nesto nije promijenilo, naravno, ne pratim temu bas najredovnije.ko je sve rehabilitovan u srbiji (od znacajnijih licnosti)? preko 1000 je zahtjeva za rehabilitaciju Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa pojedinacne rehabilitacije su po meni neophodne jer su posle rata vaistinu mnogi nevini stradali i kao izdajnici oznaceni ono koji to nisu. Mislim, da li postoji neki argument protiv rehabilitacije recimo Slobodana Jovanovica? Covek je proglasen za izdajnika iz prostog razloga sto je bio politicki protivnik komunista. Covek je proveo ceo rat u Londonu, a pre toga je bio zamenik premijera u vladi nakon svrgavanja sa vlasti onih koji su potpisali Trojni pakt. I tako dalje.Mislim jedna od opcija je da umesto sudskim putem za svakog ponaosob osudjenog, rehabilitujes sve kolektivno skupstinskom odlukom, tj. proglasis sve odluke tih sudova iz 1945. i 1946. za nistavne. Ali tu opet postoji problem, jer mnogi koji su osudjeni na tim sudovima zaista jesu bili izdajnici i saradnici okupatora, o ratnim zlocinima da ne govorimo.Mozda je bilo bolje da je osnovana jedna komisija (satkana od istoricara i pravnika), koja bi precesljala sve te procese, donela preporuku o tome koje presude treba ponistiti tj. koga treba rehabilitovati, pa da je onda skupstina djuture sve to proglasila. Ovako je proces previse haotican.

Link to comment
ko je sve rehabilitovan u srbiji (od znacajnijih licnosti)?
gorepomenuti S. Jovanovic, a takodje i Knez Pavle. Za ostale ne znam. Navodno je oko 2000 ljudi rehabilotovano do sad. Bilo bi fino da neko sacini neku listu...
Link to comment
Mozda je bilo bolje da je osnovana jedna komisija (satkana od istoricara i pravnika), koja bi precesljala sve te procese, donela preporuku o tome koje presude treba ponistiti tj. koga treba rehabilitovati, pa da je onda skupstina djuture sve to proglasila. Ovako je proces previse haotican.
Ko bi osnovao komisiju?
Link to comment
Pa pojedinacne rehabilitacije su po meni neophodne jer su posle rata vaistinu mnogi nevini stradali i kao izdajnici oznaceni ono koji to nisu. Mislim, da li postoji neki argument protiv rehabilitacije recimo Slobodana Jovanovica? Covek je proglasen za izdajnika iz prostog razloga sto je bio politicki protivnik komunista. Covek je proveo ceo rat u Londonu, a pre toga je bio zamenik premijera u vladi nakon svrgavanja sa vlasti onih koji su potpisali Trojni pakt. I tako dalje.
Naravno da postoji. Primao je izveštaje i planove potpukovnika Dragoljuba Mihailovića o etničkim čišćenjima, ubijanju ne samo onih koji su druge nacije ili vere, već i onih koji drugačije misle ("čišćenje od manjina i od nenacionalnih elemenata"), a potom ga je unapredio u čin generala i postavio za Ministra vojnog u svojoj vladi. Dakako je to lakrdija, ali i za nju isti mora da odgovara.Osim toga, mora da odgovara gde su nestale pare koje je kraljevska vlada sa kraljem ponela sa sobom, a radi se o zlatnim i deviznim rezervama države. Drugim rečima, u nekoj teoriji, ima sve da se vrati što se od države opljačkalo od strane individua koje su tvrdile da je predstavljaju, dok se ovde u praksi pretapalo srebro i dovijalo kako se zna i ume da se dovuče neki voz žita ili kamion sa lekovima nakon WW2 tragedije, a u Londonu se "prestolonaslednici" rastaču od kinte. Da je sreće i pravde, svaki povraćaj imovine dinastiji Karađorđević i članovima vlade bi bio uslovljen vraćanjem tih para. Sa zateznom kamatom, dabome, zašto bi se njima praštalo ono što se običnom građaninu Srbije ne prašta. Tu lovu su obrnuli X puta. Tek nakon što bi se te pare vratile, može se razgovarati o povraćaju imovine, ali nikako one koja je plaćena novcem iz budžeta odlukom narodne skupštine (Beli Dvor je, recimo, plaćen novcem građana iz budžeta i nikako ga nije trebalo vraćati porodici koja je knjižila javna dobra na svoje ime uzurpirajući ovlašćenja monarha), već ta imovina mora biti na raspolaganju državi Srbiji (ja sam, recimo, za to da predsednik ili premijer ili obojica - a idealno kancelar, jedna osoba koja bi imala sva ovlašćenja, budu u Belom Dvoru...kad istekne mandat, marš napolje i tako u krug).Paradoksalno je da je taj isti Slobodan Jovanović osuđivao Obznanu i potonju zabranu komunističke partije jer je smatrao da se radi o zakonu koji je potpuno protivustavan zato što ustanovljava delikt mišljenja. Naravno, tada se nije slušao njegov glas, niti je pričano na sve strane kako se radi o našem najvećem pravniku svih vremena i intelektualcu par ekselans. Nije bilo u interesu, jebiga.
Link to comment

ja ne vidim potrebu da se uopste pravosudje na bilo koji nacin odredjuje prema pravosudju iz doba komunizma.zato mi se vise svidjaju skupstinske odluke od pojedinacnih rehabilitacija. ni slucajno nisam mislila da je dobro rjesenje da se odlucuje zbirno o svim presudama iz odredjenog perioda.namjerno svoje misljenje o dilemi cetnici-partizani ostavljam po strani.

gorepomenuti S. Jovanovic, a takodje i Knez Pavle. Za ostale ne znam. Navodno je oko 2000 ljudi rehabilotovano do sad. Bilo bi fino da neko sacini neku listu...
da da, njih dvojica. nasla sam jos i dragisu cvetkovica. Edited by morgana
Link to comment
Ko bi osnovao komisiju?
Pa Slobodan Marković, Homen i Predrag Marković. Stručni konsultant bi bio Miloslav Samardžić, kao čovek koji je raskrinkao mnoge falsifikate™ tog vremena.
Link to comment
Ne znam kako je stvar odradjena u Hrvatskoj tacno, ali koliko ja znam oni su Hrvatskim domobranima (ne Ustasama - postoji razlika), dakle onima koji su od strane NDH bili mobilisani kao nekakva redovna vojska, priznali status "vojnih veterana" i omogucili im da primaju penzije. Nisu ih rehabilitovali u politickom smislu. Sto je po meni malko skakljiva odluka, jer priznaje neki kontinuitet izmedju RH i NDH. No, kazem, ne znam dovoljno, mozda Rodjo moze objasniti kako stvari stoje
Naravno da je licemjerno, pokvareno, plitko i glupo, jednog dana neko bi ih mogao (a već je trebao) pitati zašto onda Hrvatska ne priznaje i veteranska i penzijska prava vojnika Srpske Vojske Krajine? Isti kiki od 'principa'. Očito Dežulović nije tako prodoran kako bergasa misli, meni je to palo na pamet već nakon tri sekunde promišljanja. A bilo bi zahvalan predložak za satiranje jednom kvalitetnom satirom.
Link to comment
Naravno da je licemjerno, pokvareno, plitko i glupo, jednog dana neko bi ih mogao (a već je trebao) pitati zašto onda Hrvatska ne priznaje i veteranska i penzijska prava vojnika Srpske Vojske Krajine? Isti kiki od 'principa'. Očito Dežulović nije tako prodoran kako bergasa misli, meni je to palo na pamet već nakon tri sekunde promišljanja. A bilo bi zahvalan predložak za satiranje jednom kvalitetnom satirom.
Zar ne primaju i neke ustase penziju?
Link to comment
Mislim, da li postoji neki argument protiv rehabilitacije recimo Slobodana Jovanovica?
Filipenko odgovorio...Meni je posebno fascinantan metod po kojem se neki lik poput SJ lagano pocne proglasavati velicinom, prvo strucnom pa onda se polako gradi dalje kult, svi pocnu da ga navode kao nekakav uzor u poslu pa onda stigne nekakva fondacija memorijalna... sve vreme se otkrivaju nove genijalnosti i istice nacionalna zasluga, devetnaestovekovnost, selogoriababasecesljavost,jednapesmajednazeljavost, duhovnost, domacinluk i svetskost uz ocuvanje identiteta i naravno antikomunizam. Period koji nije bas za diciti se malo se zamagljuje a malo se otvoreno laze o njemu. Tako dobijamo gospodina od ugleda kojem se nema sta prigovoriti ako si fin i umeren (vrhunske vrednosti intelektualca Srbina) a koji je ustvari bio podrivac borbe za slobodu i klepac love. Boli ga, prvo je bio na novcanici pa tek posle pardoniran...
Link to comment
Veteransku? Piši što znaš, nisam znao da ima i toga.
Ne znam, ali sam ranije citao o tome. Evo ti ovaj tekst, koji nije dokaz.
Kom penzija, kom rehabilitacijaBroj 640Datum objave: 24.03.2012. Piše: Saša KosanovićHrvatski mediji danima sa zgražanjem prate proces rehabilitacije četničkog vođe i ratnog zločinca Draže Mihailovića, a o tome se oglasio i predsjednik Ivo Josipović osudivši, naravno, njegovu rehabilitaciju. U srpskim se medijima tvrdi da je rehabilitacija gotova stvar, koju će sud samo formalno objaviti: je li antifašistička Srbija doživjela još jedan poraz, znat će se 23. ožujka, na dan izlaska ovog broja “Novosti”.Ovdašnja se javnost s pravom zgraža promatrajući ovaj proces, kao što se s pravom zgražala i nad višegodišnjom rehabilitacijom četništva u Srbiji, tijekom koje je taj pokret proglašen antifašističkim, gotovo rame uz rame s partizanskim. Hrvatski mediji puni su komentara zapjenjenih povjesničara, političara, pogotovo onih s desnim predznakom, koji se naslađuju nad još jednom srpskom sramotom. I desni i lijevi komentatori često poentiraju zaključkom kako je tako nešto, kada je riječ o ustaškom pokretu, nemoguće.Guranje pod tepihIpak, mnogi zaboravljaju jednu činjenicu koju je nedavno, tek uzgred, spomenuo “Jutarnji list”. Naime, iako se u Srbiji četništvo rehabilitira, niti jedan pripadnik četničkog pokreta još nije ostvario pravo na mirovinu. Prema tamošnjim zakonima, četnici bi mirovinu mogli dobiti jedino ako im suglasnost daju njihovi ideološki i ratni neprijatelji, partizani. Na svu sreću, boračkom savezu u Srbiji tako nešto ne pada na pamet, tako da će se četnici morati zadovoljiti samo nematerijalnom satisfakcijom.U tom je svjetlu zanimljivo pogledati odnos hrvatskih medija, političara i javnosti prema ustaškom pokretu i ustašama, koji je obrnuto proporcionalan promatranju odnosa Srbije prema četnicima: dobre se stvari naglašavaju, a one loše guraju pod tepih i prešućuju. U svakoj se mogućoj prilici, primjerice, ističe kako je Hrvatska antifašistička zemlja, s jednim od najvećih antifašističkih pokreta u Drugom svjetskom ratu, kako je nastala na temeljima ZAVNOH-a, kako je većina partizana bila iz Hrvatske itd. Teško je naći političara koji će o ustašama reći lijepu riječ, ali su malobrojni i oni koji će podržati inicijativu partizana i intelektualca Danijela Ivina, koji je zatražio da Sabor prestane financirati komemoraciju na Bleiburgu gdje se, pod krinkom sjećanja na žrtve tzv. Križnog puta, zapravo komemorira NDH. Toj se inicijativi pridružio i Savez antifašističkih boraca Hrvatske.Da se Hrvatska svog antifašizma i partizanskog pokreta sjeća još samo na deklarativnoj razini, dok se u stvarnosti već dvadeset godina rehabilitiraju ustaštvo i NDH, iskrenim hrvatskim antifašistima ne treba posebno objašnjavati. Jedan od najboljih primjera je hajka koja se godinama provodi na korisnike partizanskih mirovina: optužuje ih se da uništavaju proračun, da ih je previše i da im treba suditi, a ne im davati mirovine. Pritom se namjerno napuhuje njihov broj, a skandalozna činjenica da tisuće ustaša i domobrana primaju mirovinu potpuno se prešućuje!Brojke govore svePrema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u siječnju ove godine starosnu mirovinu, prosječno 3.354 kune, primilo je 5.785 partizanskih boraca. Petina od tog broja, 1.449 boraca, prima invalidsku mirovinu u prosječnom iznosu od 3.116 kuna. U starosnoj mirovini su i 3.892 borca koji su se partizanima priključili nakon 1943., kojima je prosječna mirovina 3.293. kune. Od tog broja, 862 borca primaju invalidsku mirovinu, u prosjeku 2.986 kuna. Ukupno je u Hrvatskoj 9.677 umirovljenika penziju od prosječnih 3.330 kuna zaradilo u partizanskoj uniformi. Invalida je među njima 2.311, a primaju 2.986 kuna mjesečno. Osim aktivnih pripadnika partizanske vojske, 21.818 osoba prima tzv. obiteljsku mirovinu. Riječ je isključivo o udovicama pripadnika partizanskog pokreta. Njihova djeca nemaju pravo na mirovinu, jer se ona ostvaruje samo do 25. godine života. Dakle, nešto više od 31.000 mirovina u prosjeku nešto iznad 3.000 kuna u siječnju je podijeljeno bivšim partizanima i njihovim udovicama.Oni koji histerično pušu na “strašne” partizanske privilegije, lažući da njihove mirovine godinama nakon njihove smrti primaju i djeca i unuci, uredno prešućuju najveću sramotu revizionističkog odnosa Hrvatske prema ustaškom pokretu, a to je činjenica da se od 1993. i donošenja Zakona o invalidskom i mirovinskom osiguranju svakog mjeseca iz proračuna više od sto milijuna kuna troši na mirovine koje HZMO vodi pod oznakom “domovinska vojska 17. 4. 1941. – 15. 5. 1945.”Ustaše među domobranimaRiječ je o bivšim domobranima i ustašama, kojih je u siječnju bilo 16.072 i koji su u tom mjesecu dobili prosječnih 2.157 kuna. Koliko je među njima domobrana, a koliko Jurinih i Bobanovih bojovnika, nismo uspjeli doznati, ali i jedan bi trebao biti previše.Isto tako, nije poznato na temelju čega Hrvatska svakog mjeseca daje mirovine pripadnicima te “domovinske vojske” i po kojem je zakonu moguće da netko tko se borio za NDH može dobiti mirovinu. Kada su bivši logoraši iz Jasenovca, koji danas žive u tzv. Republici Srpskoj, najavili tužbu protiv Hrvatske zbog zločina u Jasenovcu i genocida nad srpskim narodom u NDH, službeni im je Zagreb pravilno odgovorio da današnja Republika Hrvatska nije pravna sljednica NDH. Međutim, kada se sagleda činjenica da tisuće pripadnika vojske Ante Pavelića ovdje prima mirovinu, legitimno je postaviti pitanje je li to baš tako.Naravno, poznavajući odlučnost, karakter i moral današnjeg ostatka ostataka SKH-a, stranke prethodnice ovima na vlasti, ne treba ni pomišljati da bi se nešto moglo promijeniti. Dok ustaše u Hrvatskoj primaju mirovinu, dok hrvatski sudovi oslobađaju ljude koji prodaju majice s ustaškim pozdravom, dok se sa ovdašnjih stadiona ori “Za dom spremni”, nitko se, pa ni Ivo Josipović, nema pravo zgražati nad sramotnom rehabilitacijom četnika u Srbiji.
Link to comment
Boli ga, prvo je bio na novcanici pa tek posle pardoniran...
kao i zankina nagrada prije zankine rehabilitacije(uz svu nebitnost glumice za ovu temu, samo dajem primjer koji smo vec pominjali)jos jedan dokaz izlisnosti rehabilitacije
Link to comment
jos jedan dokaz izlisnosti rehabilitacije
zaboravljas jedan vazan materijalni momenat: restitucija.Po zakonu restitucija sleduje onima kojima je imovina oduzeta zbog "opste" nacionalizacije. Ali mnogima je oduzeta na osnovu presuda o izdaji, kolaboraciji, itd. Ako se presuda ponisti, onda i naslednici tih ljudi mogu da traze neki povracaj imovine.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...