Jump to content

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

a da probamo pokupiti iz better red then zaklan perioda ono sto je valjalo i da krenemo napred? meni se to cini najprobitacnijim. macija moguca u uslovima pada zida.
Apsolutno. Dobar stav.Stav koji znaci i kriticko preispitivanje proslosti. Ali, kada krene da se kriticki preispituje proslost, odma' se dodje do Draze u dve sekunde.Sam si jedan od onih koji u svakom preispitivanju vidi fasiste (ili staljiniste). To implicitno znaci da je sve valjalo i da nista nije ni trebalo menjati.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prvi deo tvog posta nije sporan. Bilo je porodica koje su dale učesnike i žrtve na obe strane, a šta je mobilisani seljak znao kad ga privedu u kakvu će vojsku da ide - pobegao bi iz jedne i iz druge. I zavičaj moga oca je bio takav, i u porodici imam primere. Otac mog zeta je, recimo bio u četnicima u zapadnoj Srbiji. Samo, ne posle 42 - otišao je u partizane, i čak je i penziju dobio. Moji takođe. I naravno da život nije crno beo i da su pojedinačne sudbine u tom haosu bile različite.Drugo, Ne moraš se pozivati na nečije školovanje - dovoljno sam mator da sam slušao svedočenja živih učesnika, kojih više posle toliko godina i nema i zato ovo tako glatko prolazi. A već je sve to prošlo kroz istorijske ocene, i naše i tuđe.Sad, što kritike stižu iz krajeva koji tebi ne odgovaraju ili od pojedinih ljudi, to je drugi problem. Ćorave kutije, nova vlast, i tako to, što se sve upravo uklapa u ideološki odnos spram nove vlasti i njen komunistički karakter i delanje kao opravdanje za prethodne događaje. ZAmišljam De Gola kako dolazi na vlast sa oružjem, oslobađa Francusku - i predaje je Petenu. Ne ide to tako. Nije suština u naoružanom seljaku poslednjem u lancu koji prima naređenja bilo od vojvode bilo od komesara. Poenta je u onom na vrhu koji komanduje i opredeljuje strategiju. Za to je on odgovarao, i za posledice. Moju inteligenciju vređa postojanje 1 Homena i njegove argumentacije i drugih, novih istoričara (nekako ih je malo, ali su prilično glasni), specijalista za vešto izvlačenje iz konteksta.Što bi se reklo, novi kasapi pod rep kolju
Pa naravno da je važno odakle dolaze kritike. Ne učitavati pogrešno ; ja ne govorim o narodima, već o službenoj politici.Predsednik Hrvatske hvali oružanu akciju čiji su komandanti osuđeni za ratni zločin, i to od Suda u čijem je stvaranju učestvovala i država Hrvatska. Premijer(ka)te države otvoreno hvali iste osuđene zločince. Politika te države bi trebala da počisti malo u svom dvorištu, pre nego što se počne baviti Dražom i Srbijom.I u jednom i u drugom pokretu je bilo i dobrih ljudi, i notornih ubica i lupeža. Neki još uvek veruju da partizani nisu palili sela i ubijali, da je to rezervisano samo za druge.Ja ne poričem ulogu NOB i partizana, ni ono pozitivno što su imali, niti mislim da ih treba izbrisati iz istorije, ili sad zaredati sa menjanjem naziva ulica i sl. Smatram samo da se treba demistifikovati to kako su predstavljeni četnici, kao crni đavoli. I sam si rekao - jedan rođak u partizanima, drugi u četnicima. Ne može biti pomirenja, niti normalnog života ako se pola ljudi predstavljaju da su izdajnici i ljudi drugog reda. Izvinjavam se za pominjanje školovanja- nije mi bio cilj da uvredim, nekad sam malo oštriji u diskusiji, pa se u žaru ponešto omakne.
Link to comment
Pa naravno da je važno odakle dolaze kritike. Ne učitavati pogrešno ; ja ne govorim o narodima, već o službenoj politici.Predsednik Hrvatske hvali oružanu akciju čiji su komandanti osuđeni za ratni zločin, i to od Suda u čijem je stvaranju učestvovala i država Hrvatska. Premijer(ka)te države otvoreno hvali iste osuđene zločince. Politika te države bi trebala da počisti malo u svom dvorištu, pre nego što se počne baviti Dražom i Srbijom.I u jednom i u drugom pokretu je bilo i dobrih ljudi, i notornih ubica i lupeža. Neki još uvek veruju da partizani nisu palili sela i ubijali, da je to rezervisano samo za druge.Ja ne poričem ulogu NOB i partizana, ni ono pozitivno što su imali, niti mislim da ih treba izbrisati iz istorije, ili sad zaredati sa menjanjem naziva ulica i sl. Smatram samo da se treba demistifikovati to kako su predstavljeni četnici, kao crni đavoli. I sam si rekao - jedan rođak u partizanima, drugi u četnicima. Ne može biti pomirenja, niti normalnog života ako se pola ljudi predstavljaju da su izdajnici i ljudi drugog reda. Izvinjavam se za pominjanje školovanja- nije mi bio cilj da uvredim, nekad sam malo oštriji u diskusiji, pa se u žaru ponešto omakne.
Čekaj, da zanemarimo Hrvatsku, da zanemarimo partizane i komuniste.Ovde je reč o rehabilitaciji Draže, njegovoj izdaji i saradnji sa okupatorom. Dakle to je to jednostavno pitanje: Je li ili nije? Da li partizanske nepodopštine umanjuju njegovu krivicu? I mislim da ne treba svakog četnika nazvati izdajicom jer većina je sluđena, bila mobilisana, i uglavnom prešla na pravu stranu posle 43, kad je sve postalo jasno.Valjda je to tema ovog topika, a neka se otvori drugi o svim temama koje ovde zamagljuju priču.ps. Ne ljutim se za školovanje - udžbenici su delom zaista bili idiotski puni fraza i parola tog vremena, no činjenice koje su obrađivali su bile stvarne. Majka mi je radila u SUBNOR-u, išao sam ponekad kod nje, i pio sa izvora
Link to comment

Radosav Radić, Uroš Drenović, Lazar Tešanović, Savo Božić....vojvode koje su se stavile u službu NDH. Napismeno.Đurišić - stavlja svoje četnike na raspolaganje Sekuli Drljeviću (Crnogorska narodna vojska) u NDH.Đujić - sve samo zločinaštvo i kolaboracija, kulminiralo koncem '44 u združenoj ustaško-četničkoj odbrani Knina od - partizana.Draža, je l' tako, ni luk jeo ni mirisao? Kad ga pita London kolko četnika ima na raspolaganju onda ubraja i ove al kad ga se pozove na odgovornost onda nisu njegovi, je li?

Link to comment
Radosav Radić, Uroš Drenović, Lazar Tešanović, Savo Božić....vojvode koje su se stavile u službu NDH. Napismeno.Đurišić - stavlja svoje četnike na raspolaganje Sekuli Drljeviću (Crnogorska narodna vojska) u NDH.Đujić - sve samo zločinaštvo i kolaboracija, kulminiralo koncem '44 u združenoj ustaško-četničkoj odbrani Knina od - partizana.Draža, je l' tako, ni luk jeo ni mirisao? Kad ga pita London kolko četnika ima na raspolaganju onda ubraja i ove al kad ga se pozove na odgovornost onda nisu njegovi, je li?
to sto su saradjivali sa rvatima je jedna odlicna stvar. o tome ce povjest pisati kao o odlicnoj suradnji.to nam je nedostajalo sve ove godine.slozimo se da je draza negativan lik i da smo vecinski protu rehabilitacije ali toliko nekog pravednickog gneva i gluposti. ovde imamo ljude koji govore o procesu cici kao o nekom najvisem dostignucu pravne prakse toga vremena. pa to je obicno sranje. onda prica kako su partizani uopce sudili cici i to je neka velika stvar.nije njemu sudjeno jerbo su mislili partizani da je to razlika izmedju koljaca i njih vec zato sto su bili na neki nacin primorani od strane svoje price a pomalo i zbog spoljnoga faktora.eto mi sudimo a ne koljemo ko oni.cici se sudilo kao sto je staljin sudio svojima.ista matrica ali jebi ga to se ne svidja filipenku i kimu.sve nas to prati do dan danas. a najsmesnija prica je da su tih godina po ovim predelima obitavale hiljade marxista. pa to je vecinom bilo nepismeno a ne nesto drugo.i to prdjenje iz udobnih fotelja kako bi sve to trebalo po kratkom postupku i ignorisanje pobednickih zlodela.mnogi su stradali neduzni za vreme rata ali i posle rata. ali mi ovde imamo junake koji kao prosecni slobisti opravdavaju svaku odluku koja se pripisuje titu. idolopoklonstvo i neko pubertetsko samoisticanje.jebe mi se za ulogu moje najblize porodice u ww2 a imao bih ponesto reci i o tome.takodje mi se jebe i za cicu. jesam za partizane i NOB ali nisam dezurni kao neki ovde a 3 drkanja nemaju. na kraju 1 kaze i zasto bi se rehabilitovao djido kad je svasta radio za vreme rata.boze dragi!kao djido delovao na svoju ruku u KPJ tog vremena.tako mu doslo a bio mlad;jebi ga.problem je sto je sibao po titu a to je idol i tu nema zbora na ciju je stranu bio.cica,djido,leka,nikezic i ko zna ko jos. sve go izdajnik.vecini je muka od svega ali toliko nebuloznih sranja je dno dna.
Link to comment

ako je draža stvarno bio takav duhovni vođa i primer vrlog četničkog viteza onda je opšta rehabilitacija iz 2006 sasvim dovoljna satisfakcija svakom poštenom četniku.svaku dalju priču o rehabilitaciji treba zabraniti zakonom o sprečavanju trolovanja na državnom nivou.

Edited by McCabe
Link to comment

protiv sam bilo kakve opste rehabilitacije.pojedinacne da.sigurno je bilo mnogo takvih slucajeva koji su neduzni stradali.opsta nikako a cica posebno. moze samo jedna sarana i to je sve. nema dileme da je NOB bio :thumbsup: a cetnici :thumbdown:

Edited by bradilko
Link to comment

kad kažem opšta, mislim upravo to da je dozvoljeno da je pera četnik bio 100% protiv fašista i da mu je zato omogućeno da troši državne pare. meni je to skroz u redu. znači, opšta je u smislu da se ne ulazi u "detaljčiće" četničke borbe i razaznavanje koja divizija se s kim tukla ili kurvala, već je u načelu dopušteno da su mogli biti i jedno i drugo. pojedinačna jeste jer je pojedinac rehabilitovan imenom i prezimenom. to što je on bio četnik, onda nema neki vrednosni sud ako pretpostavimo da ni sami četnici nisu znali šta su i da postoji jasna svest da su bili saradnici okupatora i da moraju da dokažu suprotno.prosto onda možemo da kažemo da su oni kojima su nađeni dokazi i svedoci priznati antifašisti, a ostali profašisti. ili prosto pokojnici. jbt 70 godina je prošlo, aman.

Link to comment
Niti bi kucao na latinici, nego bi poslao na ćirilici, pa neka se Stepincu prevodi angry.gif
Nema potrebe, Stepinac je odlično razumeo ćirilicu, obzirom da je bio dobrovoljac na Solunskom frontu.
Link to comment
Nema potrebe, Stepinac je odlično razumeo ćirilicu, obzirom da je bio dobrovoljac na Solunskom frontu.
da. odlicno si se setio.vrlo bitna stvar za razumevanje tog vremena.alojzije je bio dobrovoljac u serbskoj vojsci u ww1 i niko od 45. pa na ovamo ne govori o tome. Edited by bradilko
Link to comment

A to što je on pobegao iz italijanskog zarobljeništva pridruživši se srpskoj vojsci ima veze sa blagosiljanjem uspostavljanja "katoličke države NDH", blagosiljanjem Ante Pavelića, hvaljenjem "novopokrštenim pripadnicima katoličke crkve" od nasilno pokrštavanih Srba pred rimskom svetom stolicom, ignorisanjem konc-logora i javnih likvidacija i podrškom novouspostavljenoj ustaškoj državi...kako, tačno?Pa i Draža je bio nekakav vojnik i oficir srpske vojske, pa je vrlo efikasno zatirao Srbe koje je proglašavao "nenacionalnim elementom". Čak bi se, eto, mogla izvući još jedna paralela i nit... :fantom:A to niko ne spominje jer i sam Alojzije nije voleo da se to spominje...

Edited by Filipenko
Link to comment
sve u svemu, moja pozicija je da su rehabilitacije idiotizam, i to sasvim nepotreban i netrazen
zato je moja finalna ponuda nepartizanskim vojnim formacijama iz WW2 i njihovim fanovima iskljucivo kurcina u zube.
Link to comment
Cekaj, ja sam razumeo da ti mislis da su postupci Zanke Stokic za prezir, a ne za presudu. Kako onda rehabilitacija nije losa? Mislim, mozemo svi mi da je preziremo i ovako rehabilitovanu, zar ne? Osim Ljiljane Blagojevic, Mirjane Karanovic i ostalih dobitnika nagrade, naravno.
pokusavam moj umorni, bolovima rastrzani, mozak da savijem oko ovog pokusaja sofizma i ne polazi mi za rukom. kroz maglu advila mi se samo javlja da drzis da su mira kara i ljilja sisa neki reperi moralnog pregalastva te da s obzirom da one nose nagradu imenovanu po pomenutoj osobi koju bi francuski maquis uvaljali u perje obrijane glave a italijani obesili za noge na trgu to cini neki argumenat.sto se rehabilitacije zanke s. tice ona je problematicna vec u meritumu presude zato sto je sud zakljucio da to sto je ona radila (bila duboko, duboko, duboko u straznjici okupatora i fasista) samo po sebi nije nesto za osudu (i to ne streljanjem vec oduzimanjem nacionalne casti) vec njen 'zanat' time jasno stavivsi do znanja da niko nema cak ni najmanju moralnu obavezu da se makar malo udalji/ogradi od civilizacijskog sunovrata kakav je fasizam. drugim recima partizanski sud je mislio da su i duvaci u frulu ljudi koji poseduju odredjeni eticki kapacitet a ne samo profesori helenistike i klasicne starine. jebiga izgleda da su se zajebali. u nasem visoko specijalizovanom svetu pod fasistickom okupacijom svi bi nastavili da rade svoj posao a posle oslobodjenja bi laron objasnjavao kako je najvaznije da se ljudi suvise ne uznemiravaju odlucivanjem o teskim pitanjima ali da treba kazniti napadace na validator. zen potuljenost.e sada ja ljudima nacelno ne bih sudio glede njiove casti ali ne razumem potrebu da se baci neko u jamu sa govnima da odatle izvlaci nekoga ko je u istu sam skocio i cije postupanje tokom rata jeste za svaku osudu. ja ne bih sudio ali tu presudu razumem vise od retro-kolaboracionizma koji je usmeren samo ka tome da se dokaze da su 'komunisti preterivali' u osudi pesnickog i slobodarskog naroda serbskog (hrvatskog, ukrajinskog, poljskog...).@budja: da vidim ne bih gubio vreme u razgovoru sa ljudima odraslim na sitnim kucnim lazima koji su ubedjeni (ili su bili ubedjeni) da su kragujevacki pogledi faros moderne demokratije. svuda u svetu gde je nemacka cizma stupila (francuska) 70 godina se kriticki istrazivaci proslosti upinju da pokazu kako kolaboracije nije bila eksces vec pravilo i kako su posteni zan, jan i knut pohitali da prijave samuila i mosu dobrim arijevcima cim im se ukazala prilika a samo se kod nas desava potpuno obrnuti proces: mi smo to znali 50 godina a sada pokusavamo da se udaramo po glavi kao nice kada filozofira cekicem i da isto zaboravimo. ovo je potpuno suprotno od kritickog preispitivanja proslosti. ovo je jednostavno revizionizam. mi smo danas jedna od onih tuznih zemalja u kojima je revizionizam ordre du jour u pokusaju da se jurisom stigne u 1939. godinu kojom su vladali dobri kralj lav-oslobodilac & njegov pomocnik mrmot-ministar a borili su se protiv judeo-komunisticke-hijene. diznijev crtac za fasiste. @morgana: :thumbsup: Edited by kim_philby
Link to comment
Radosav Radić, Uroš Drenović, Lazar Tešanović, Savo Božić....vojvode koje su se stavile u službu NDH. Napismeno.Đurišić - stavlja svoje četnike na raspolaganje Sekuli Drljeviću (Crnogorska narodna vojska) u NDH.Đujić - sve samo zločinaštvo i kolaboracija, kulminiralo koncem '44 u združenoj ustaško-četničkoj odbrani Knina od - partizana.Draža, je l' tako, ni luk jeo ni mirisao? Kad ga pita London kolko četnika ima na raspolaganju onda ubraja i ove al kad ga se pozove na odgovornost onda nisu njegovi, je li?
Opet crno-belo predstavljanje.Đurišić je čini mi se, imao i oružani sukob sa ustašama, ako se ne varam ?Đujić je kontroverzna ličnost, imao je i svojih mračnih strana, ali zahvaljujući njemu, dobar deo kninske krajine nije završio u jamama i logorima.Mogao bi i ja postaviti pitanje kako su to partizani mogli skoro 5 godina puštati da im Jasenovac radi pod nosem ? Imali su snage da vojnički zauzmu Bihać, Jajce, Užice, a nisu mogli Jasenovac ?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...