Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

mene intersuje sta cemo sa cetnickim zlocinima nad srbima? jel se to onda sve brise ili ce mozda biti neke naknade? treba mi pravnik...imam dobar racun da naplatim, doduse u cg ali treba poceti negdje :D
Đurišić će da ti oprosti što te klao.
Link to comment
skerla.
pa prikljucio se pomamnom jurisu na novac u RS i snima film koji ce, za razliku od knjige, biti potpuno apologetski glede bombardovanja sarajeva.osim toga problem su mu zena i tast koji su svojerucno ubilili 'do koske'.sta je godo pricao? i kako je obrisan potpuno?edit: knjiga nije potpuno apologetska samom prirodom medija. Edited by kim_philby
Link to comment
Prva asocijacija na ovu opasku mi je Ivo Andrić, koji za vreme okupacije i vešanja rodoljuba po Terazijama, kulira usvojoj kući par stotina metara udaljenoj od vešala, duboko uronjen u proučavanje dokumenata o konzulskim vremenima u Travniku pre par stotina godina, u vreme osmanlijske vlasti.
taj isti Ivo Andric je dosao u Beograd posle kapitulacije Jugoslavije a kao ambasador porazene drzave u Berlinu imao je i izbor da ode u Svajcarsku ili Spaniju (Treci rajh je, verovala ili ne, postovao tadasnje medjunarodne konvencije o pravima diplomatskih predstavnika i diplomatski kor porazenih drzava je uredno pustan da odlazi iz Berlina i ambasada okupiranih drzava) - kad gle, odabrao da dodje u poruseni i okupirani Beograd. primecujes li "malu" razliku izmedju takvog gesta i bezanja sto dalje (i onda i u skorasnja vremena) vrlih "gradjana" i gradjana?
Link to comment
kolko oni nipodastavaju i smatraju priglupima gradjane srbije, to je strasno.
I ne ide im loše uopšte. Izgleda da naprosto znaju s kim imaju posla.
Link to comment

meni je nekako uvek zabavno da vas gledam kako paničite - te zakon o informisanju II, te skladište nuklearnog otpada u vinči, te đeneralova himenoplastika, etc.ipak, neki ljudi znaju znanje:

Предлажем Тадићу: за следеће изборе - Краљевина!

Коста 23 мар 2012, 20:24Драги Борисе,за ове изборе си добро осмислио кампању, свака Ти час`.Рехабилитациiа Драже, па сахрана свих чланова куће Карађорђевића на Опленцу - сасвим довољно. Феноменална идеiа, драги Борисе, овим показуiеш како iе лако бити четник и роiалиста (нешто друго iе мало теже, али за то друго нико нема мо.у.да...)Тим гениiалним потезима одузимаш дах и Драшковићевцима, и Шешељевцима, и Коштунићевцима... - чик нека Ти неко сад `спочита` да си комуниста! Значи, они су само трубили, а Ти носиш шњур - Ти ћеш рехабилитовати Ђенерала и вратити мученичке кости Краља Петра Другог.А пошто се увек више броiи ко iе урадио - а не ко iе причао - све заслуге иду Теби, драги Борисе.Него - да Ти предложим на време (а Ти ме се сети, даi неко место саветника, ебеш га, добро би ми дошло...) - пред следеће изборе обавезно да вратиш Монархиiу!Ти ионако нећеш моћи да се кандидуiеш - па Ти iе наiбоље да ставиш Краља, а Ти да `трчиш` за Премиiера (Уставне Парламентарне Краљевине Србиiе.) Уосталом, све припреме су већ извршене. Ено новине већ пишу да Краљ Пера ниiе ни абдицирао, тако да смо ми - сва iе прилика - и даље легална монархиiа, само Ти то треба и да обзнаниш.Свако добро, Борисе - Велики Рехабилитатору, па се видимо на следећим изборима - да гласам за Тебе као Премиiера...Правда држи земљу и градове...Кадры решают всё! (Иосиф Виссарионович)

Edited by Hella
Link to comment
meni je dovoljno da pridjete narodnom frontu. split 1935.
Kojem NF? Staljinovom? Francuskom? vec sam ti objasnio kakva je bila pozicija nase drzave 1935, samo sto na Zapadu nije imao ko da slusa. Drug Celicni, naravno, u tome najozbiljniji, ali i on, preko 7. kongresa Kominterne pokusava da vadi ranije fleke na nemackoj levici koju je Hitler zbrisao. Gorkic, Copic, Broz u NKVD usponu, svi pazljivo slusaju i pisu sta Staljin prica u dvorcu Romanovih. Ovo je otprilike, sustina:
объявлялось о необходимости создания так же Народного фронта, который объединил бы в антифашистской борьбе представителей мелкой буржуазии, ремесленников, служащих, представителей трудовой интеллигенции, и даже антифашистски настроенных элементов крупной буржуазии
. 300px-VIICominterncongress-25jul1935.jpg
mda prema njima & srdji popovicu ivan marovic je delovao samo kao budala a ne kao i pokvarenjak. secam se da smo ortak i ja bili odvedeni na neki sastanak proto-otpora na kojem su bila ova tri lava. ne mogu da se setim (sto bi rekao draza) ko je tu bio jos. samo znam da smo i drugar i ja sa sastanka, na kojem smo vrbovani kao 'pametni', poneli dubok osecaj klasne razlike. a to je bilo u vremenu kada nisam jos stigao ni do lenjina.
Bruko, nekad se sa Lenjinom pocinjalo sa pocetkom shuvarice, pa caletovi kruzoci sa drugarima iz 68 i 71, lako dostupna i za taj uzrast poteska literatura. A tvojoj inicijaciji prisustvuje Srdja Popovic i daje karakteristiku da si pametan. :s_p:
Desktopovic je car!! Jedan od najdoslednijih i neumorni antifasista. Sjajan lik! Njegov sajt:www.znaci.netlektira!! Na svaku jebenu cetnicku i fasovsku svinjariju ima po tri dokaza za zapusavanje usta u svako doba dana i noci.
Odlozi u sosku smajser, lepak za plakate, zaboravi makar na trenutak na gnev maloletnika i procitaj nesto ozbiljnije na tom sajtu. Evo, kreni od Elizabet Barker, jos je prerano za Petranovica.
taj isti Ivo Andric je dosao u Beograd posle kapitulacije Jugoslavije a kao ambasador porazene drzave u Berlinu imao je i izbor da ode u Svajcarsku ili Spaniju (Treci rajh je, verovala ili ne, postovao tadasnje medjunarodne konvencije o pravima diplomatskih predstavnika i diplomatski kor porazenih drzava je uredno pustan da odlazi iz Berlina i ambasada okupiranih drzava) - kad gle, odabrao da dodje u poruseni i okupirani Beograd. primecujes li "malu" razliku izmedju takvog gesta i bezanja sto dalje (i onda i u skorasnja vremena) vrlih "gradjana" i gradjana?
Zahvaljujem na vrlo preciznoj i efektnoj pedagoskoj meri. Nije po Pescaniku, ali sta da radimo. Edited by Yoda
Link to comment
Zanimljive istoričare vi imate tamo...biggrin.gif
Istorijske činjenice ne govore u prilog takvoj presudi, već govore da je taj pokret zajedno sa partizanskim sarađivao, da su do oktobra 1943. oslobodili deo Zapadne Srbije, da su u velikoj ofanzivi oba pokreta izbačena iz Srbije i da akciju nastavljaju na području BiH", objašnjava istoričar Momčilo Pavlović.
Link to comment
Ovde je verovatno novinarska greska, nije oktobar 1943. nego 1941, to je jasno radoznalijem detetu.Inace, raspitao sam se, do citanja, o onoj likvidaciji na kolodvoru. Nisu cetnici, nego ljoticevci, koji su se sa nekim civilima, medju kojima su bile i zene povlacili u nemackim vozovima. Nemci im nisu mogli garantovati bezbednost ako napuste voz, ali izgleda da su pojedine gospoje bile radoznale i pocele da traze po belom Zagreb gradu staare frendice, pa je ubrzo ujacima neko javio kako su sajkace vidjene na kolodvoru. Likvidirano je oko 40 ljudi ukupno. Edited by Yoda
Link to comment
pa prikljucio se pomamnom jurisu na novac u RS i snima film koji ce, za razliku od knjige, biti potpuno apologetski glede bombardovanja sarajeva.osim toga problem su mu zena i tast koji su svojerucno ubilili 'do koske'.sta je godo pricao? i kako je obrisan potpuno?edit: knjiga nije potpuno apologetska samom prirodom medija.
A, pa dobro. Mislim, nemam komentar. Nase neko druzenje je prestalo sa pocetkom studija. Skerla je u skoli bio izrazita poetska dusa, krv nije voda. Bilo je za ocekivati da radi nesto kreativno, e sad koliko je u tome uspeo, nemam poijma. Kasnije sam tek cuo da se dobro udao.
Link to comment
Inace, raspitao sam se, do citanja, o onoj likvidaciji na kolodvoru. Nisu cetnici, nego ljoticevci, koji su se sa nekim civilima, medju kojima su bile i zene povlacili u nemackim vozovima. Nemci im nisu mogli garantovati bezbednost ako napuste voz, ali izgleda da su pojedine gospoje bile radoznale i pocele da traze po belom Zagreb gradu staare frendice, pa je ubrzo ujacima neko javio kako su sajkace vidjene na kolodvoru. Likvidirano je oko 40 ljudi ukupno.
Ad. 1941-1943. Aha. A što su to nastavili u Bosni? Dangićevštinu? Klanje u Foči?Što se tiče zaobilaženja NDH, najpoznatiji je ipak laissez-passer koji je Šešelja proizvodejstvujušći vojvoda ishodio s najvišeg mjesta... biggrin.gif
Z a p o v i e d a m : 1. — da sve na še oružane postrojbe označenim smjerovima bezuvjetno nesmetano propuste ovu četničku skupinu u svom prolazu. Tko se ogrieši ovoj zapoviedi stavit će se pred Ratni sud shodno okružnici Glavnog Stana Poglavnika br. 124/ t a j. od 13. 12. 44. 2. — da četničku skupinu Popa Dujića u pokretu prema sjeveru do njemačke granice prati popratna postrojba hrvatskih oružanih snaga, koja se u sporazumu s njemačkim zapovjedničtvima ima brinuti za uredan i nesmetan prolaz skupine. 3. — ukoliko pomenuta četnička skupina bude prolazila područ je pojedinih hrvatskih zapovjedničtava, odgovorni zapovjednici izvjestit će odmahi najžurnije Minors-Operod.«
Link to comment
Komunisti i Hrvati bi ponovo da ubiju Dražuedit: i moj favorit među današnjim komentarima, lik je ovo iskreno pisao, vidi se da je na teacher-hazard liniji.
Bitka na neretvi je klasican primer udruzivanja Nemaca i partizana da se unisti cetnicki pokret. Partizani su hteli da uniste politickog protivnika, a Nemci da uniste jedinu organizovanu vojnu snagu koja bi napravila mostobran u slucaju iskrcavanja saveznika na Jadran. Pogledajte datume, proucite istoriju i shvaticete da je jedna od realnih opcija otvaranja novog fronta bilo iskrcavanje na Jadran uz podrsku Draze Mihajlovica. Na zalost posle unistenja cetnika saveznici su otisli na Siciliju te Jugoslaviju prepustili komunistima u kojima je rukovodstvo bilo prohrvatski nastrojeno te je Hrvatima poklonilo Jadransku obalu i Baranju (e moj druze zagrebacki, 23. mart 2012 22:47)
Edited by Filipenko
Link to comment
A, pa dobro. Mislim, nemam komentar. Nase neko druzenje je prestalo sa pocetkom studija. Skerla je u skoli bio izrazita poetska dusa, krv nije voda. Bilo je za ocekivati da radi nesto kreativno, e sad koliko je u tome uspeo, nemam poijma. Kasnije sam tek cuo da se dobro udao.
meni svi kazu da je skerla slovio za najtalentovanijeg u svojoj generaciji. medjutim taj talenta se za sada ogleda u jednom ocajnom filmu (do koske - najlosije castovani domaci film ikada) i vodjenje agencije srebrn&tus (koja je inace radila kampanje za casni sepeo).@yoda: kajem se. mislim za srdju. nikad za staljina. Edited by kim_philby
Link to comment

^^ Možda je čovek čitao Velebitovu izjavu o pregovorima u Zagrebu sa Kašeom (23/24.3), u kojoj kaže:

"Mi smo mišljenja, a to nam je i nezvanično stavljeno do znanja, da Nemci nemaju nikakvih teritorijalnih aspiracija na teritoriju bivše Jugoslavije, nego da u sadašnje vreme imaju samo strategijske i privredne, a eventualno i političke interese. Prema tome, oni će po završetku rata napustiti zemlju.Mi sa našim narodnooslobodilačkim pokretom težimo da stvorimo slobodnu Jugoslaviju u kojoj će sva slovenska plemena imati sva prava i u kojoj neće vladati samo Srbi. Zbog toga u nacionalnom četničkom pokretu mi vidimo našeg najvećeg i najopasnijeg neprijatelja, pošto oni teže da stvore Veliku Srbiju, a nas da istisnu.Pod takvim okolnostima mi nemamo više nikakvog povoda da se borimo protiv nemačke vojske, niti da nanosimo štete nemačkim interesima u celoj zemlji, bili oni vojne ili privredne prirode, a takođe i interesima saobraćaja. Mi ne tražimo nikakvu protivuslugu. Treba nam samo dati priliku da se borimo protiv četnika da bi ih uništili. Vrlo je žalosno što će i Italijani biti u to uvučeni i snositi posledice, ali to je sudbina "saveznika".Posle ovih opštih zamisli nama je odgovoreno da najpre dokažemo da ćemo stvarno poštovati nemačke interese i da će se tek posle toga nastaviti razgovori po ovoj stvari.Kao primer takvog dokaza navedeno je: puštanje zarobljenika na slobodu, obustava neprijateljstava itd.Mi smo zarobljene Nemce već predali i spremni smo - i bez protivusluge - da obustavimo neprijateljstva u Slavoniji i istočnoj Bosni."
AVII, mikrofilm NAV-N-T-315, r.2271, s.1475-9; cit. prema Mišo Leković, Martovski pregovori 1943, Narodna knjiga, Beograd, 1985, str. 134.U skladu sa tim idejama je verovatno i Kočino naređenje 1. proleterskoj brigadi (30.3.):
"Treba maksimalno da urgirate sa izgradnjom sredstava za prebacivanje. Pri tome, obzirom da ćete pokušaj morati vršiti niže no do sada, treba dobro paziti da tim ili drugim povodom NIKAKO NE DOĐE DO SUKOBA SA DELOVIMA NEMAČKE VOJSKE (capsovi u originalnom dokumentu), koja se prema vašim izveštajima nalazi u Goraždu. Treba izbegavati svaki, ma i najmanji okršaj, ma i sa njihovim patrolama. Es muy importante que este lado nuestro permanesca sin actividad ninguna"
AVII, k. 710, reg. br. 16/1-5.Ili Rankovićevo naređenje Isi Jovanoviću od 29.3.
...Sa VI brigadom, pojačanom sa delovima majevičkog odreda ili Fruškogorskog, hitno se prebacite između Goražda i Međeđe na sandžačku stranu i čistite teren od četnika u pravcu Zaborka i Čajniča. Tamo ćete uhvatiti vezu sa levim krilom naše I divizije i dobiti dalje direktive.na svome putu, tj. prilikom prebacivanja, ne sukobljavajte se sa Nemcima, ne preduzimajte ma kakve akcije na pruzi, jer je to u interesu sadašnjih naših operacija. još pre vašeg prelaza pošaljite kurire u pravcu Ustikoline, gde će uhvatiti vezu sa našim jedinicama.Najvažniji naš zadatak sada jeste uništiti četnike Draže Mihailovića i razbiti njegov upravni aparat koji predstavlja najveću opasnost za daljni tok narodnooslobodilačke borbe....
Mišo Leković, Martovski pregovori 1943, Narodna knjiga, Beograd, 1985, str. 162.Danas je valjda svima jasno da su Nemci bili target of opportunity za sve unutrašnje zaraćene strane, i to onda kad se lokalni računi namire. DM-četnici su nešto počeli u leto i ranu jesen 1941. i odustali nakon odmazde; aktivirali su neke diverzije nakon pritisaka iz Londona krajem 1942. i krajem 1943.Partizani su se legitimisali u borbi protiv Nemaca negde do ovog perioda (proleće 1943) a onda oštricu borbe uglavnom okrenuli protiv ancien regime, tj. na revolucionarni zadatak unutrašnjeg karaktera. Nemci su tada postali samo smetnja na tom putu.Izuzimajući period kad je Crvena armija stigla u JU, barem 90% svih sukoba sa Nemcima je bilo zbog nemačkog napada na partizane (u ogromnom procentu) i četnike (minorno). Ostalih 10% spada na sporadične akcije, diverzije koje su aktivirane ponajviše zbog sopstvenog snabdevanja.
Link to comment

Sad čekamo odgovor :DBtw, Hitler ih je odbacio (pregovore) ali Abwehr je tu video šansu pa su obećali partizanima da ći ih malo ostaviti na miru, tako da im je pažnja unekoliko popustila što je omogućilo Nemcima da ih malo uhvate off-guard kasnije 1943-će.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...