Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Realno, 1 integralno jugoslovenstvo je bilo keva za ove prostore, samo je nažalost država koja je stajala iza njega stvorena prekasno. A i kad je stvorena, da te parafraziram sa drugog topika, execution had to be perfect, a tome tadašnje elite nisu bile dorasle.

 

Na tragu priče o integralnom jugoslovenstvu, meni je npr. interesantno kako je većina tzv. ,,Druge Srbije" progutala udicu bačenu od strane hrvatskih nacionalista pa gleda na Kraljevinu kao na nekakvu velikosrpsku tlačiteljsku tvorevinu, a u stvari je u Kraljevini Jugoslaviji (ne govorim o SHS) najviše suzbijan svaki vid nacionalizma (osim integralnog jugoslovenskog), uključujući i srpski, čak po nekim aspektima i više nego u komunističkoj Jugoslaviji. Dakle nešto najbliže deklamovanom idealu ,,Druge Srbije" a da je zapravo sprovođeno od strane države na ovim prostima jeste bilo integralno jugoslovenstvo.

 

bold - pa to znači - nerealno i to po dva osnova :D

 

tu "udicu" nisu u Srbiju ubacili nikakvi hrvatski nacionalisti, nego je to bio zvanični narativ 1945-90. To jedno, drugo, o "Drugoj Srbiji" se može razgovarati samo u kontekstu Miloševića i njegovog nasleđa. Smešno je pričati o "Drugoj Srbiji" i međuratnom periodu. "Druga Srbija", ako uopšte više postoji - nije nikakav sveobuhvatan sistem promišljanja sadašnjosti, prošlosti i budućnosti. Ja to uopšte ne vidim kao nekakav alternativni srpski identitet, čak ni alternativnu političku opciju. 

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa ja pričam o današnjoj ,,Drugoj Srbiji" i pogledima na prošlost iz te vizure, nisam ništa mislio na period pre 90tih.

 

A udicu jesu bacili hrvatski nacionalisti. To što je to bio zvanični komunistički narativ 45 godine ne menja činjenicu odakle je udica originalno došla ;)

 

A da je integralizam bio nerelean, to se slažemo, samo žalim nad tom činjenicom.

Link to comment

Pa ja pričam o današnjoj ,,Drugoj Srbiji" i pogledima na prošlost iz te vizure, nisam ništa mislio na period pre 90tih.

 

A udicu jesu bacili hrvatski nacionalisti. To što je to bio zvanični komunistički narativ 45 godine ne menja činjenicu odakle je udica originalno došla ;)

 

A da je integralizam bio nerelean, to se slažemo, samo žalim nad tom činjenicom.

 

Ne menja, ali menja kako je došla u Srbiju

 

Pa nema jedinstvenog pogleda u toj "Drugoj Srbiji" koja skoro i da ne postoji. Osim ako pod "Drugom Srbijom" ne podrazumevaš tipa par hiljada ljudi od celog stanovništva ili 20 intelektualaca i "intelektualaca". Za mene je "Druga Srbija" mnogo širi pojam i podrazumeva sve što se opiralo Miloševiću, a danas Miloševićevom nasleđu, ali sa nenacionalističkih pozicija. 

 

Elem, da, bio je neralan, i zato je trebalo tražiti druga rešenja. I to ne nužno ona koja uključuju oštra teritorijalna razgraničenja.

Edited by MancMellow
Link to comment

Mislim na Drugu Srbiju kako se uglavnom spominje u medijima, ono što u srži možemo redukovati na Latinka-Dubravka axis, i one nakačene oko njih, da se grubo izrazim, dakle bliže tvojoj prvoj definiciji, a daleko od ove druge.

 

I da, menja kako je došla ta priča u Srbiju, ali ne menja činjenicu da su se neki navodno vrlo umni ljudi na nju upecali maltene nekritički bez da su prozreli odakle je stvarno došla.

Link to comment

pa...ne možeš optuživati školovane istoričare da tek tao preuzimaju neke teze, posebno, jelte, dubravku. to što se iznosi piše u radovima na osnovu čega se iznosi, sigurno ne tako što je neko nekritički preuzeo "teze hrvatskih nacionalista". Nije to ni tako prosto, greške i jesu pravljene. Za mene je Vidovdanski ustav jedan solidan skandal. Jbg, dogovorio si nešto, "ispoštuj". 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa i sami se slažemo da greške jesu pravljene na drugom topiku :) naročito s vidovdanskim ustavom. Govorio sam specifično o odnosu prema nacionalizmima jugoslovenskih naroda. I nisam govorio o SHS, nego o Kr. Jugoslaviji (post 1929.).

Link to comment

Ово је тако предобро урађено! Срце ми се стегло, сузе су ми јурнуле, не знам хоћу ли ноћас заспати. Ђенерале опрости Србији.

Odličan film, u rangu sa Težinom Lanaca. Demontirali su detaljno martovske pregovore, raskrinkali ustaško-partizansku saradnju, pobrojali 

sve četničke bitke. Sad mi je jasno zašto je Draža sinonim za gerilu. Ove herojske planinske bitke prikazane u filmu je sve do sada komunistička 

propaganda uspela da sakrije. Oslobodilac mnogih gradova, kontrolisao većinu oslobođene Srbije, naravno osim tamo gde su četnici činili zločine,

oni se ne spominju jer tu realno i nije imao kontrolu, svuda gde jeste su se hrabro borili. Plus još jedno veoma bitno otkiriće, M. Samardžić je potpisan

kao istoričar, i skroz je bzv što reditelj Pajkić nije pozvao Samardžićevog kolegu Dinčića da da doprinos filmu. 

Link to comment

Odličan fillm. Demontirali su detaljno martovske pregovore, raskrinkali ustaško-partizansku saradnju, pobrojali 

sve četničke bitke. Sad mi je jasno zašto je Draža sinonim za gerilu. Ove herojske planinske bitke prikazane u filmu je sve do sada komunistička 

propaganda uspela da sakrije. Oslobodilac mnogih gradova, kontrolisao većinu oslobođene Srbije

 

+1

Link to comment

@ remi:

 

ja sam gledajuci film zamisljao kako bi danas srbija izgledala da drazu nije pobedila komunisticko-ustaska koalicija i da su danas na vlasti pravi, drazini cetnici, a ne ovi pecancevi isprdci. srce mi se cepa i sad kad pomislim na to.

 

inace, dobra ti je usporedba sa tezinom lanaca. trebalo bi borisu predloziti da uradi film o drazi, da pokaze svetu istinu. ako neko ume, to je on.

Link to comment

@ remi:

ja sam gledajuci film zamisljao kako bi danas srbija izgledala da drazu nije pobedila komunisticko-ustaska koalicija i da su danas na vlasti pravi, drazini cetnici, a ne ovi pecancevi isprdci. srce mi se cepa i sad kad pomislim na to.

+1
Link to comment

@ remi:

 

ja sam gledajuci film zamisljao kako bi danas srbija izgledala da drazu nije pobedila komunisticko-ustaska koalicija i da su danas na vlasti pravi, drazini cetnici, a ne ovi pecancevi isprdci. srce mi se cepa i sad kad pomislim na to.

 

1 špekulacija:

 

WP_20150523_10_31_23_Pro.jpg

 

 

WP_20150523_10_31_31_Pro.jpg

 

 

WP_20150523_10_32_04_Pro.jpg

 

 

WP_20150523_10_32_16_Pro.jpg

Link to comment

@ remi:

 

ja sam gledajuci film zamisljao kako bi danas srbija izgledala da drazu nije pobedila komunisticko-ustaska koalicija i da su danas na vlasti pravi, drazini cetnici, a ne ovi pecancevi isprdci. srce mi se cepa i sad kad pomislim na to.

 

inace, dobra ti je usporedba sa tezinom lanaca. trebalo bi borisu predloziti da uradi film o drazi, da pokaze svetu istinu. ako neko ume, to je on.

 

Ako nam je kralj bio i pola onakav kakvog su opisali Crnjanski u Embahadama i Grol u Londonskom Dneviku, državu bi nam vodila Aspazija.

 

Sve u svemu izgledali bi super.

Link to comment

 

1 špekulacija:

 

WP_20150523_10_31_23_Pro.jpg

 

 

WP_20150523_10_31_31_Pro.jpg

 

 

WP_20150523_10_32_04_Pro.jpg

 

 

WP_20150523_10_32_16_Pro.jpg

Za ovakvu spekulaciju bi se na ovom forumu svojevremeno dobio uredan odlazak na PZD ako ne i nesto gore.

Nego, istoricari, da vas pitam: nije li vas, ipak, onako malo sramota?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...