Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Civilna avijacija je najgore upravljani biznis od svih ljudskih aktivnosti.Niko nije shvatio, cak ni RyanAir, kako da sa time izadje na kraj.
Pa sad, Air New Zealand odlicno posluje. To jest, profiti su im u padu od prosle godine, zbog spleta raznih okolnosti (zemljotres, itd), ali su i dalje profitabilni i imaju prostora za napredak. A nije da konkurencije nema, a i usluga nije low cost - naprotiv.
Link to comment

Za razliku od vecine postova, Yoyogi je skoro pa upravu - avioprevoznistvo je uzasno neprofitabilan biznis.Cesto tokom jedne godine profitabilne kompanije mozes da nabrojis na prste obe ruke.Air NZ rekao bih ima tu prednost da je NZ geografski izolovan a da opet ljudi imaju veliku potrebu da putuju i avion je jedino sredstvo.U Evropi npr. se aviokompanije takmice sa drumskim i zeleznickim prevozom. Cesto je avion jeftiniji od brzog voza, i to s razlogom - nekad je ici brzim vozom bolje (kada se gleda vreme putovanja "od vrata do vrata").

Link to comment
Avion je izgubio bitku sa brzim vozovima na relacijama <3h iako je jeftiniji.
Nije to tako clean-cut.Voz prvo treba da bude shinkansen. Onda je to tacno za lokalni saobracaj i za vise od 3 sata.Za vezne letove, iako postoji bullet train, opet se ide iz aviona u avion, jednom se preda prtljag.Tokyo - Nagoya ili Tokyo - Osaka avioni idu na svakih pola sata za putnike koji dolaze od negde ili idu negde u inostranstvo. Tu se ne izlazi sa aerodroma, pa voz do grada, pa onda shinkansen. Tu je poslednja (ili prva) noga avionom jeftinija (ili cak uracunata u cenu glavne karte) i mnogo komfornija.Verujem, cak i da neko dodje iz Amerike avionom u Pariz a u stvari ide u Lion, opet ce na vezni let a ne na bullet train.Shinkansen u Japanu postoji od 1964. pa su opet aerodromi Haneda i Narita pucali po shavovima. Pre 2 godine su dogradili jos po jednu pistu pa imaju po 220 i 250 hiljada letova godisnje. Ima tu mesta za avijaciju i te kako.
Link to comment
Verujem, cak i da neko dodje iz Amerike avionom u Pariz a u stvari ide u Lion, opet ce na vezni let a ne na bullet train.
Ipak idu vozom jer imaju stanicu na aerodromu. :)Naravno da sam mislio na brze vozove. Ovo za <3h je bila neka studija u frnacuskoj koja je pokazala kako je brzi voz dobio bitku sa avionom na tim distancama. Poznajem/avao sam dosta ljudi koji su koristili avion kada su isli za Marsej/Pariz a otkada su uveli brze vozove (oko 3h) nikada vise nisu uzeli avion. Edited by borris_
Link to comment
Ipak idu vozom jer imaju stanicu na aerodromu. :)Naravno da sam mislio na brze vozove. Ovo za <3h je bila neka studija u frnacuskoj koja je pokazala kako je brzi voz dobio bitku sa avionom na tim distancama. Poznajem/avao sam dosta ljudi koji su koristili avion kada su isli za Marsej/Pariz a otkada su uveli brze vozove (oko 3h) nikada vise nisu uzeli avion.
Mislim Marsej - Njujork ili neki duzi medjunarodni let.Prvi sam da idem shinaksenom ako je point - to - point. Za Sidnej, Nagoya -> Narita -> Sidnej, avionom, iako postoji shinkansen do Tokija.
Link to comment
Ipak idu vozom jer imaju stanicu na aerodromu. :)Naravno da sam mislio na brze vozove. Ovo za <3h je bila neka studija u frnacuskoj koja je pokazala kako je brzi voz dobio bitku sa avionom na tim distancama. Poznajem/avao sam dosta ljudi koji su koristili avion kada su isli za Marsej/Pariz a otkada su uveli brze vozove (oko 3h) nikada vise nisu uzeli avion.
Pa ne cudi. Cak i za duze relacije vazi. Voz Cirih - Pariz ide oko 4 i po sata (od nedavno 4, novo parce brze pruge izgradjeno). Avionom letis oko sat. Medjutim, dodas to da za avion moras doci ~1h ranije na aerodrom, pa dodas sve peripetije na aerodromu CDG (stici od gejta do prtljaga, pa cekanje prtljaga) plus vreme putovanja od aerodroma do grada, avion gubi. Za voz je dovoljno doci 10-15 min. ranije na zel. stanicu, koja je u centru a ne na periferiji, i izadjes opet u centru i tu ti je odma metro, da ne govorimo da nema smaranja sa skenerima kontrolama i ostalo. Meni je avionom trebalo 15-20 minuta duze "od vrata od vrata" nego vozom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...