Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

hmm.. mislim da ti nije dobar primer: aerodinamicki-nestabilni avioni se namerno tako prave zarad povecane pokretljivosti (i koliko znam, svi moderni dizajni vojnih aviona su upravo takvi)

Link to comment

Koliko se ja secam MiG-29/Su-27 su aerodinamicki stabilni i vrlo pokretljivi dok F-16 npr. nije stabilan a i ne moze da izvede neke od akrobacija koje 29tke/27ice mogu. Mozda gresim

Edited by hazard
Link to comment
Da si rekao brzi voz pa hajde. Ne postoji samo shinkansen, imas i francuske, njemacke, spanske, juzno korejske (legalna kopija TGV-a) a i kanadske (samo u katalogu) brze vozove. Kao sto rekoh i francuzi uradili taj "technology transfer" kada su prodali TGV juznoj koreji.
Ja to sve zovem shinkansen (u prevodu: "novi masovni transport").Simens jeste prodao Kini prvih 100 "bullet trains" koje ja zovem shinkansen (jer je prvi, od 1964.) a samo sam njega u zivotu i video i vozio se 200+ puta.Edit: da ostanemo na temi, Rusi su nekad drzali trecinu svetske civilne flote a danas prave 2 aviona mesecno (putnicka).Ovo sto citam u prilozima na ovoj temi izgleda kao ruski povratak na scenu (civilnu). Edited by Yoyogi
Link to comment
Koliko se ja secam MiG-29/Su-27 su aerodinamicki stabilni i vrlo pokretljivi dok F-16 npr. nije stabilan a i ne moze da izvede neke od akrobacija koje 29tke/27ice mogu. Mozda gresim
moguce, ali nove verzije 27ice (npr su30) se vec prave da budu nestabilni, bas radi dodatnog povecanja pokretljivosti. prednost jednostavnosti je odbacena zarad prednosti u performansama (sto je normalni trend u tehnologiji)+f16 je dosta stariji avion od 29ke/27ice, te je logicno da bude inferiorniji u nekim karakteristikama
Link to comment
A kakva je tek ruska auto-industrija :lol:Nemojmo se zajebavati, jedino sto su i Sovjeti/Rusi umeli da proizvodu a da bude dobro i kvalitetno bili su vojna i aero/svemirska oprema. A tu su uglavnom opali od raspada SSSR. "Civilni" proizvodi su im oduvek bili uzas. Jeste, neki od njih su bili "zilaviji" od zapadnih proizvoda jer su bili pravljeni da rade na -50C, ali kvalitet je uvek bio los. Mislim, Ameri imali losu proizvodnju automobila, a Rusi napravili najkvalitetnije Lade ikad proizvedene tako sto su uvezli americku tehnologiju (GMove motore itd.).Ono sto su Rusi imali - i imaju dobrim delom i dalje - je ta mozda kreativnost da neki problem rese na jeftiniji i jednostavniji/"elegantniji" nacin nego Ameri - tamo gde Ameri stabilizuju avion masom kompjutera, senzora itd., Rusi naprave avion koji je sam po sebi aerodinamicki stabilan. Takodje "zilavost" proizvoda im je uvek bila bolja, americki proizvod cesto zahteva veliku infrastrukturu, skupo i pazljivo rukovanje i odrzavanje, a ruski radi i u gorim uslovima. Ali to je to, kvalitet zavrsne obrade nikada nije bio nekakva prednost sovjetskih proizvoda, naprotiv.
Pomalo OT, ali moram da citiram jednog poznanika, građevinac, radio u Rusiji: 'Jebem ti ovu zemlju, sve što valja mora da bude teže od deset tona' :) Edited by fanjo
Link to comment
Pomalo OT, ali moram da citiram jednog poznanika, građevinac, radio u Rusiji: 'Jebem ti ovu zemlju, sve što valja mora da bude teže od deset tona' :)
To se zvalo "robusnost". Da avion sleti na zemljanu stazu, kao Antonovi, jos uvek nezamenljivi kod heavy lifting i kod tereta cudnovatih oblika.I zapadne zemlje ih iznajmljuju kada im zatreba.Jednom sam usao u kokpit An24 (tada rumunski "Tarom" na liniji Bukurest-Beograd), kako je to bilo cudno posle sve americke tehnike da vidis instrumente sa cirilicnim napisima ("maslo", nemam cirilicu ovde da napisem).
Link to comment
moguce, ali nove verzije 27ice (npr su30) se vec prave da budu nestabilni, bas radi dodatnog povecanja pokretljivosti. prednost jednostavnosti je odbacena zarad prednosti u performansama (sto je normalni trend u tehnologiji)+f16 je dosta stariji avion od 29ke/27ice, te je logicno da bude inferiorniji u nekim karakteristikama
Za nove verzije ne znam...I nije F-16 "dosta stariji", to su avioni iste generacije. F-16 je prvi put poleteo '74., a 29tka '77. 27ica takodje. Samo sto je Su-27 cekao da dodje u upotrebu duze nego F-16 i MiG-29 nakon prvog leta, a za F-16 i 29tku je od prvog leta do uvodjenja u upotrebu proslo otprilike isto vremena.
Link to comment
Za nove verzije ne znam...I nije F-16 "dosta stariji", to su avioni iste generacije. F-16 je prvi put poleteo '74., a 29tka '77. 27ica takodje. Samo sto je Su-27 cekao da dodje u upotrebu duze nego F-16 i MiG-29 nakon prvog leta, a za F-16 i 29tku je od prvog leta do uvodjenja u upotrebu proslo otprilike isto vremena.
pise po netu da je su30 aerodinamicki nestabilan. ako me lazu.. lazem i ja :)za starost u pravu si i nisi:ako gledas prvi let - tu su negde.ja sam gledao kada su usli u upotrebu. gde f16 ulazi vec 77me, dok je mig29 krenuo tek 83ce, su27 84teizmedju tog prvog leta i upotrebe se moglo mnogo toga ispraviti i ispolirati (6 godina razvoja u doba hladnog rata je mnogo)kakogod, verovatno to i nisu bili kljucni razlozi za to sta koji avion moze. pre bih rekao da su koncepti i strategija razvoja bile drugacije (USAF je forsirao kvalitetniju avioniku od aerodinamickih sposobnosti, sto se uglavnom pokazalo ispravno u kasnijim konfliktima)
Link to comment
To se zvalo "robusnost". Da avion sleti na zemljanu stazu, kao Antonovi, jos uvek nezamenljivi kod heavy lifting i kod tereta cudnovatih oblika.I zapadne zemlje ih iznajmljuju kada im zatreba.Jednom sam usao u kokpit An24 (tada rumunski "Tarom" na liniji Bukurest-Beograd), kako je to bilo cudno posle sve americke tehnike da vidis instrumente sa cirilicnim napisima ("maslo", nemam cirilicu ovde da napisem).
Antonov manje-vise, Amere interesuje Beriev Be-200-Santa Maria, CA. January 5, 2012. Dave Baskett, president of International Emergency Services, Inc., announced that the company will purchase and operate the most advanced fire fighting aircraft in the world—the BE-200 --- from Beriev Aircraft Company, Russia. I.E.S is in the initial funding stage to acquire 10 BE-200s, and two AT 802 Fire Boss amphibious water bombing aircraft. IES offices are near the Santa Maria Airport.http://www.youtube.com/watch?v=YJ-Iw_6tW40http://www.youtube.com/watch?v=lny_wuIUHCw
Link to comment

Propade MALEV bogte :ohttp://www.bbc.co.uk/news/business-16866872

Hungarian airline Malev collapsesMalev aircraft Malev is part of the Oneworld airline alliance, which also includes British AirwaysThe Hungarian national airline Malev has folded after its financial situation became unsustainable."At 0500 GMT... after 66 years of almost continuous operation Malev will no longer take off," it said.It came after the European Commission ordered Malev to repay various forms of state aid received from 2007 to 2010.The sums involved amounted to 38 billion forints (130m euros; $171m; £108m), a sum equal to its entire 2010 revenue."Despite its best interests the owner can no longer provide financial resources for the operation of the airline in the wake of the condemning decision of the European Commission," an airline statement said.'Inherited skeletons'The carrier employs 2,600 people and is responsible for close to half of all air traffic at Budapest Liszt Ferenc airport.Part of the Oneworld airline alliance, which also includes American Airlines and British Airways, Malev has a leased fleet of 22 passenger aircraft.In 2010 it posted a loss of 24.6bn forints, although an improved 2011 figure had been predicted.Chief executive Lorant Limburger said the immediate reason for the collapse was the demand for upfront payments by its suppliers.Prime Minister Viktor Orban said on state radio that two Malev planes were still overseas, one in Tel Aviv, the other in the Irish Republic.The premier said those planes were not allowed to take off because of Malev's debts.He told radio station MR1-Kossuth that Malev may possibly be relaunched "if we manage to get rid of the inherited skeletons".On Thursday, Hungary's government appointed a receiver to the airline to try to protect it from creditors' claims.Hungarian newswire MTI had said that 64 Malev flights were scheduled to fly from Budapest on Friday.
Link to comment
Spanair prosle sedmice (petak).
Civilna avijacija je najgore upravljani biznis od svih ljudskih aktivnosti.Niko nije shvatio, cak ni RyanAir, kako da sa time izadje na kraj.Mozda, neprirodno stanje da suvozemno bice, covek, bude u vazduhu? Tamo se oseca nelagodno pa nema inicijativa da se to stanje, koje sto pre treba da prestane (da se sleti) i da se zaboravi. Svaka cast onima koji o tome misle.Da smo stalno u vazduhu, mozda bi i nesto bolje smislili.Boeing 787 (dreamliner) donosi pritisak u kabini kao na 1,800 metara nadmorske visine. Ostali (maltene sve sto znamo) daju atmosferu kao sa 2,600m.
Link to comment
Koja je druga? Span Air?Ili American Airlines sa 900 aviona ( u bankrotu od kraja novembra 2011)?
Spanair.American je u Chapter 11 bankrotu [restructuring], ekvivalent Malev-u i Spanair-u bi bio Chapter 7 bankrot [insolvency].
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...