Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Diskusija videa ili diskusija plata? Da ja odem na odmor od 9 meseci zarad puta oko sveta ne bi me docekalo moje radno mesto.Elem, regarding plate - ono koliko sam video u svom okruzenju (IT i skolstvo u Srbiji i na jugu Afrike) ne primecujem neku razliku u tretmanu. Ima tu i tamu izuzetaka, sefova koji kad kazu hardveras misle musko i njihovih opozita - sefova kod kojih nekako vecinu ITevaca cine dobre zemske (ne se bunim :D ), al u globalu vazi pravilo - koliko dobro i vredno radis toliko napredujes. Ono sto je moguce, sto ne iskljucujem, jeste da zene imaju za istu poziciju (i kolicinu rada) manje plate jer su mozda opreznije u pritiskanju zarad povisica (plate su tajne, dobro dosli u kapitalizam). Bas sam skoro pricao sa ljudima iz jedne firme kojima dajem podrsku - lik koji nije bio zadovoljan platom je javno kukao mesecima, trazio povisicu i kad su ga odbili otisnuo se negde drugde, dal za vise, iste ili manje pare ne znam. Istovremeno tu isto ima jedna cura koja potajno kuka, ne trazi povisicu i kaze mi da ne vredi ni da trazi okolo, sigurno ne moze da nadje bolje.Pogadjaj ko brze napreduje? I pogadjaj kolika je sansa onda za mame sa malom decom. Mozda je tu resenje onaj norveski sistem, da tate preuzmu vise obaveza na sebe. edit: izbrisao generalizaciju, nije na mestu. Na kraju, sreo sam sefove i gazde u privatnim firmama sa predrasudama ali jos nisam sreo sefa ili gazdu koji ce dozvoliti da izgubi dobrog radnika (bez obzira na pol, rasu ili veru). Al mozda forumasice imaju drugacijeg iskustva.

Edited by Shan Jan
Link to comment
zene imaju za istu poziciju (i kolicinu rada) manje plate jer su mozda opreznije u pritiskanju zarad povisica (plate su tajne, dobro dosli u kapitalizam).
:thumbsup:znala sam da je nekako do žene.
Link to comment

SHan Jane, niko ne tvrdi da gazde sede u nekoj sobici, kršeći prste i mrmljajući sebi u bradu - "Uuuh, što mrzim žene, mrzim, mrzim! Danas ću morati nekoj da napakostim samo da me želja mine, self-interest be damned!". Ovde je reč o sistemskoj diskriminaciji čiju logiku i ti sam sasvim dobro uviđaš kad pričaš o rađanju i brizi o deci, koji su centralni za diskriminatorski odnos prema ženama na poslu. Ne zato što ih neko mrzi, neko upravo zato što sledi logiku kapitalizma u društvu u kome još uvek dominiraju tradicionalne rodne uloge.In other news, Večernje novosti otkrile zašto muškarci ne razumeju žene. Pogodili ste! Oni misle samo na seks, a one pak samo na decu...

Šta muškarci ne razumeju kod žena?Ž. P. | 05. oktobar 2013. 11:46 | Komentara: 0Većina žena se razneži dok gleda reklamu za bebi pelene na televiziji i obično pomisli "hoću i ja". Muškarci su uvek raspoloženi za seks.U nekim trenucima, žene umeju da uživaju mnogo više od muškaraca koji nemaju previše razumevanja za ono što njihovim partnerkama prija. Pripadnice nežnijeg pola vole da se dopisuju sa prijateljicama preko „fejsa“, da satima ćaskaju sa drugaricama ili majkom. Većina žena se razneži dok gleda reklamu za bebi pelene na televiziji i obično pomisli "hoću i ja"
Edited by Syme
Link to comment

:lolol:Ja ipak slutim da su preveli neki tekstuljak iz Dejli mejla. Inače, ovo je ceo tekst. Debilizam na stranu, ovo kao da je neko nasumice prevodio svaku petnaestu rečenicu iz nekog teksta. Đubre.

Edited by Syme
Link to comment
SHan Jane, niko ne tvrdi da gazde sede u nekoj sobici, kršeći prste i mrmljajući sebi u bradu - "Uuuh, što mrzim žene, mrzim, mrzim! Danas ću morati nekoj da napakostim samo da me želja mine, self-interest be damned!". Ovde je reč o sistemskoj diskriminaciji čiju logiku i ti sam sasvim dobro uviđaš kad pričaš o rađanju i brizi o deci, koji su centralni za diskriminatorski odnos prema ženama na poslu. Ne zato što ih neko mrzi, neko upravo zato što sledi logiku kapitalizma u društvu u kome još uvek dominiraju tradicionalne rodne uloge.In other news, Večernje novosti otkrile zašto muškarci ne razumeju žene. Pogodili ste! Oni misle samo na seks, a one pak samo na decu...
Pa moj problem je, al mozda je to samo moja fikcija, da se gura ispod stola ideja za neko grande birokratsko resenje - ono sace svi da imate iste plate, bili muskarci, zene, samci, sa decom... A onaj video uopste ne prica o tome da je zena manje radila zbog dece, naprotiv, ispada da je radila isto i bila pametnija al eto zli gazda je mrzi. Yeah, right. Umesto idiotske price o visini plate trebalo bi da se prica o preraspodeli rada u kuci.Dobar ti je ovaj clanak, zene samo stancuju bebe, muskarci samo karaju, a ko gleda drive? :cry: Edited by Shan Jan
Link to comment

Okej, ukratko SJ, nije loše u ovakvim situacijama izaći iz perspektive - ja nikad nisam video, nikad nisam čuo, nikad nisam priemtio, itd. Pa čuj, ono što ti kao muškarac primećuješ može biti vrlo drugačije od onoga što žene primećuju - nediskreminisane grupe često imaju sistemsku slepu mrlju za probleme diskriminisanih grupa (seti se samo koiko si puta čuo od pristojnih strejt ljudi, ne homofoba, čuvenu pesmu - pa šta ima fali? ja nikad nisam čuo da je nekome nešto falilo zato što je gej, da je neko zbog toga izgubio posao, itsl.)Meni je iskreno malo problematično sa kakvom spremnošću skačeš na ovaj klip, pozivajući se samo na sopstveno iskustvo, iako se zapravo ispostavlja da ti i tu mnoge informacije od suštinskog značaja nedostaju (recimo, ko ima koliku platu). Pritom, suštinski promašuješ poentu klipa koji u stvari kaže da se sistemska razlika u ekonmskoj moći ne može pravdati "individualnim izborima". Tu nema apsolutno ničeg "idiotskog". Smisao klipa je sledeći; problem je sistemski i mora se rešavati sistemski, a ne prosto pravdati "individualnim izborima". U svetu u kojem je "normalno" da žene čuvaju decu a muškarci rade, pojedine žene će na kraju naravno donositi odluke koje im omogućuju da lakše uravnoteže posao i kućne obaveze, ali to ne znači da je takav ishod ono što su želele, nego im prosto nije bio ostavljen drugi izbor.

Edited by Syme
Link to comment

Cekaj, sta je sada problem, mizogeni sef ili rad kod kuce? Ako je rad kod kuce ok, nek se radi na emancipaciji, slobodi izbora zena, podeli uloga u kuci... samo, jel o tome prica ovaj klip?

Link to comment

Ja ne znam o čemu ti misliš da je ovaj klip, niti zašto te naveo na tako burnu reakciju. On prosto opisuje kako su za žene izbori sistemski suženi i zašto to dugoročno proizvodi ekonomsku nejednakost.

Link to comment

Izbori nisu sistematski suzeni, moze se jedino pricati o moguce kulturno suzenim izborima, koji ne uticu na sve jednako i koji btw vaze i za muskarce.

Link to comment
al eto zli gazda je mrzi. Yeah, right.
posao svakog gazde (tj 99,99% njih), a naročito zlog, je da oplođuje svoje zaposlene (bez obzira na pol) što efikasnije kako bi mu oni što više profita doneli, te da im to radi dok ne pocrkaju država tj sistem je onaj zoro osvetnik koji ponekad pomalo zaštiti ove crve koje još i nazivaju zaposlenimae tu onda postoji problem što nekim zaposlenima potrebuje više zaštite da bi opstali, a nekima još višea gazde se ne potresaju previše da naprave taj systemono crno u svemu je što se gazdinski ravnopravno ponašaju ma iz koje grupe ugrožene došli, žene gazde, crnci gazde nik v. gazde itd
Link to comment

radim u firmi u kojoj je bas dosta zaposlenih nezadovoljno ponasanjem menadzmenta, i pored svog tog nezadovoljstva, kad god se pomene odredjena zenska osoba na visokoj funkciji, obavezno se kao kljucno kaze kako doticna kucu i djecu ne gleda, kuku, mozda na ulici zavrse. pa jebote. ko da im nije otac kuci sa njima.nisam feministkinja, ali mi ponekad dodje da postanem.

Edited by morgana
Link to comment
nisam feministkinja, ali mi ponekad dodje da postanem.
i bre morgana. to ti je kao ono - nisam član nijedne partije.zavisi kako razumeš šta je to "feministkinja".
Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...