Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Zakonski postoji rodna ravnopravnost, ali u praksi ne postoji. Npr. muškarci mogu na poslovni razgovor da odu bez šminke, a žene na to nemaju pravo. Ma koliko žena da je lepa, čak i ako joj šminka uopšte ne treba, neće biti shvaćena ozbiljno ako na poslovni razgovor dođe bez šminke. To nije u redu. Kozmetika ima svoju ulogu, služi za ulepšavanje i to je OK, ali ne bi trebala da se nameće ženama kao obaveza. Time se žena devalvira. Muškarac ima pravo da izgleda prirodno, a žena ne. Ispada kao da je ona manje lepa ili manje vredna od muškarca, što nije tačno. Koliko bi vas žena bilo spremno otići na ozbiljan sastanak, ručak, i sl. bez trunka šminke, i pritom se osećati komotno u svojoj koži i samouvereno?
na sva tri poslovna intervjua u zivotu sam, sticajem okolnosti, otisla bez trunke sminke (bila vrucincina).vecina mojih "ozbiljnih sastanaka" imaju veze sa strancima, a zene koje srecem tamo uglavnom su minimalno do skroz nenasminkane.skoro sam bila na nekom sastanku radne grupe u nasem MSP - tamo sam vec bila ubedljivo najmanje nasminkana zena.dakle, zavisi i od toga gde si.a ovo boldovano mi malo u suprotnosti sa tezom koju zastupas :)
Šminka je samo jedan element. Mislim da se žene još nisu emancipovale od robovanja modnoj industriji i industriji kozmetike uopšte. Glavna arena u kojoj se takmiče sa drugim ženama je arena fizičke lepote. Po tome procenjuju svoju vrednost. Time se samodevalviraju i svode na seksualne objekte. Jer, ako nije tako, zašto bi trpele neudobne visoke potpetice, preteške torbe bez kojih ne žele da odu ni u najbližu prodavnicu i sl.Kada bi se žene od tih stvari emancipovale, i koristile kozmetiku i modu kao sredstva ulepšavanja i zavođenja, ali bez robovanja istima i bez procenjivanja vlastite vrednosti prvenstveno na osnovu svoje fizičke lepote, verujem da bi bile ozbiljnije shvaćene u društvu, imale bi veću slobodu uma koja bi ih motivisala da se dokazuju na drugim terenima osim na terenu fizičke privlačnosti, pa bismo tako imali više žena naučnika, političara, pisaca i sl.
zena jeste procenjivana na osnovu svog fizickog izgleda, kako od strane drugih zena, tako i od strane muskaraca. na ulici, u poslu, u banci - svuda.to je prosto realnost sa kojom treba racunati, bar kada je prvi utisak u pitanju.onda progovoris i fizicka pojava postaje nebitna nakon nekog vremena.
Osim toga, kada bi se ta prenaglašena seksualnost žene i njeno robovanje modi smanjilo, onda bismo žensku seksualnost mogli mnogo više da cenimo onda kada ona zaista dođe do izražaja - u igri zavođenja, u noćnim klubovima, kafićima, i sl. I u krajnjoj liniji i u privatnom prostoru. Kada žene ne bi hodale maksimalno napucane i sređene u po bela dana, na poslu, u školi, na fakultetu, onda bi nam izgledale još mnogo lepše i zavodljivije onda kada se zaista srede. Sve je lepše i sve se više ceni kada se dobija ne uvek, već s vremena na vreme i dozirano.
seksualnost uopste ne povezujem sa lepotom, a jos manje sa napucanoscu i sredjenoscu.zavodljivost takodje ne povezujem sa sredjivanjem.
Link to comment
zapadna srbija apsolutno. tek chetvrta generacija nekih zena koje isto potichu od moje babe, uspela je da neshto nasledi, pre dve godine. istina, malo ih je vadilo sto su bile same zene :isuse:. da je bilo mushkih naslednika, druga bi se pricha prichala, to sam sigurna 100%.edip. ali nema zakona koji to namece. samo obichaj. moja najstarija tetka je trchala pred sudiju na ostavinskoj raspravi, da mu prva kaze da se ona odriche svega, i ona i sestre. sestre su je samo gledale...
Imam u bliskoj okolini slucaj gde majka (otac je odavno umro) nece da da cerki imanje. Sin otiso i jasno stavio do znanja da nema nameru da se vrne na selo, cera posle nekog vremena digla ruke i pazarila stan u gradu a velika kuca na selu zvrji prazna a i imanje ce da zaraste u korov kad baka vise ne bude mogla da radi.
Nova Blic-Žena:
Sad je i ovo seksizam?
Link to comment
Imam u bliskoj okolini slucaj gde majka (otac je odavno umro) nece da da cerki imanje. Sin otiso i jasno stavio do znanja da nema nameru da se vrne na selo, cera posle nekog vremena digla ruke i pazarila stan u gradu a velika kuca na selu zvrji prazna a i imanje ce da zaraste u korov kad baka vise ne bude mogla da radi.Sad je i ovo seksizam?
Ma ne, nego mi bilo smešno. Ne znam ni sam zašto sam ovde stavio. Možda bolje na "šta štampa štampa".
Link to comment
Pa sta ti drugo i treba ako se tradicionalno udajes :fantom:edit. bubo ne hranimo trola...
a boba ti, ko da ne znash da on jede kad hoce i shta hoce ^_^
Link to comment
pa kako ja da znam bilo sta, beslovesno zensko :lolol:
mozes i da kukas da me banuju i da time dokazes da nemas nista protiv lavova i cinjenica o nedavano uvedenoj novotariji.ja umalo nisam prekratio zivot jednom ocu pre 30 godina kad sam ga pitao sta je spremio cerki za miraz. ne da sam bio zainteresovana licno nego cisto onako da mu uzvratim na provokaciju.nego buba cudni mi ti obicaji kod vas nista bez zemlje, masina je mogla da znaci nekoj u gradu. ili ovim usorenim velikim selima gde je mogla naci neku i musteriju.
Link to comment
Imam u bliskoj okolini slucaj gde majka (otac je odavno umro) nece da da cerki imanje. Sin otiso i jasno stavio do znanja da nema nameru da se vrne na selo, cera posle nekog vremena digla ruke i pazarila stan u gradu a velika kuca na selu zvrji prazna a i imanje ce da zaraste u korov kad baka vise ne bude mogla da radi.
to bakuta namerno da ćera ode u grad i ne muči se na selu -_-
Link to comment
nego buba cudni mi ti obicaji kod vas nista bez zemlje, masina je mogla da znaci nekoj u gradu. ili ovim usorenim velikim selima gde je mogla naci neku i musteriju.
pa pretpostavljam da je bilo i neke fine ironije u svemu, koliko je moglo u sredini i uslovima, da donesesh singericu, a da onda vozish motiku do smrti. singer je valjda bio fensi mast hev, ko ce ga znati... ni jedna od tih preostalih zena nije vishe sposobna da da poshten odgovor na bilo kakvo pitanje, zashto je neshto bilo nekako, svaka je sada vrlo precizno razapeta izmedju svog i potomachkog modela, koji napada ili brani, po potrebi. jedino shto je ostalo je zapravo to dovijanje, ako se mora, jer ni jedna nije dochekala da nad nekim zavlada, prosto se neshto sistema promenio negde na pola... to su kao neke medju-zene, te moje, robovale precima, sad robuju deci. dogodi se i tako, 1 neka tranzicija... Edited by thermal bug
Link to comment
mozes i da kukas da me banuju i da time dokazes da nemas nista protiv lavova i cinjenica o nedavano uvedenoj novotariji.ja umalo nisam prekratio zivot jednom ocu pre 30 godina kad sam ga pitao sta je spremio cerki za miraz. ne da sam bio zainteresovana licno nego cisto onako da mu uzvratim na provokaciju.
ajd onda malo provociraj na tu stranu pa necu da kukam :trep trep:
Link to comment
... to su kao neke medju-zene, te moje, robovale precima, sad robuju deci. dogodi se i tako, 1 neka tranzicija...
e jeste, imam u familiji neke takvegadan kuršlus nastao kada su te žene dobile snaje a što je u njhovoj glavi valjda značilo - došla nova da me odmeni, da sluša, ja sada naređujem.snaje međutim imale neku sasma drugu predstavu o tome ko vozi traktor a ko otvara kapiju :s_w:
Link to comment
to su kao neke medju-zene, te moje, robovale precima, sad robuju deci. dogodi se i tako, 1 neka tranzicija...
zato cemo mi vladati i precima i decama, da se ispravi ta nepravda ^_^
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...