Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

mislis na nas samoupravni socijalizam? kad malo raskopas po tim samostalnostima, vidis da, mimo politickih prava i prava na rad i socijalnu zastitu, koja je zena imala odnosno nemala koliko i muskarac, zapravo na privatnom planu nije bilo drasticnog skoka, posebno van beograda. sve te drugarice napredovale su onoliko koliko je uobicajeno za svaku narednu generaciju zena - u bracnim i porodicnim odnosima tek toliko, nista posebno vise nego njihove mame u odnosu na njihove babe. uredno su se odricale nasledstava u korist brace, ostajale da neguju stare roditelje (naravno, one, ne braca), dirincile po kuci posle radnog vremena, prepisivale na muzeve zemlju jer "on nece da gradi vikendaju na njenom", tlacile sopstvene cerke istom patrijarhalnom matricom, ocekivale nebo i zvezde od svojih sinova ...
Bas naprotiv braca (i njihove zene) nasledjuju stare roditelje po patrijarhalnom kodeksu. Makar u Sumadiji. Znam nekoliko slucajeva gde cerke ne samo da generalno nisu htele da preuzmu brigu o roditeljima posto to nije njihov posao, nego jedan jedini jedincijati dan nisu ponudile braci da ih odmene u dugogodisnjoj brizi oko ostarelih roditelja.
Link to comment
Naucni rad :unsure:
Aha, znaci po tebi imamo bad stereotype vs good naucni rad.Nije bas tako, kategorizacija, stereotipi, seme, skriptovi itd su pojmovi kojima nauka opisuje uobicajeno funkcionisanje ljudskog uma. U svakodnevnom govoru stereotip znaci nesto drugo - ima polemicku ulogu i sluzi za diskvalifikaciju sagovornikovog stava.
Link to comment
Bas naprotiv braca (i njihove zene) nasledjuju stare roditelje po patrijarhalnom kodeksu. Makar u Sumadiji. Znam nekoliko slucajeva gde cerke ne samo da generalno nisu htele da preuzmu brigu o roditeljima posto to nije njihov posao, nego jedan jedini jedincijati dan nisu ponudile braci da ih odmene u dugogodisnjoj brizi oko ostarelih roditelja.
pa i to je stvar trzishta, takvog jednog primitivnog. ko je dobio kucu i njive, dobio je i babu i dedu. a i sestru kad je zet nalema i otera, a i to samo pod uslovom da je on nikako nece nazad. ne chudi me mnogo da se nisu otimale. moje babe i tetke su se odricale zbog sela, da neko ne govori o njima. posle su imale svoje mehanizme da naslednicima, snajama i njihovom potomstvu ekstremno zagorchavaju zivot. to je jedna beskrajna igranka u kojoj uchestvuju svi, i oni koji nece, oni su izophteni odmah.
Link to comment
pa i to je stvar trzishta, takvog jednog primitivnog. ko je dobio kucu i njive, dobio je i babu i dedu. a i sestru kad je zet nalema i otera, a i to samo pod uslovom da je on nikako nece nazad. ne chudi me mnogo da se nisu otimale. moje babe i tetke su se odricale zbog sela, da neko ne govori o njima. posle su imale svoje mehanizme da naslednicima, snajama i njihovom potomstvu ekstremno zagorchavaju zivot. to je jedna beskrajna igranka u kojoj uchestvuju svi, i oni koji nece, oni su izophteni odmah.
Pa bas tako nekako. Bas sam zato odreagovala na ovo kako sestre neguju roditelje, a ne braca. Inace moji u Sumadiji se nisu odricali po zenskoj liniji, u zapadnoj Srbiji jesu. Nisam znala da je to tako uobicajena praksa.
Link to comment
Pa bas tako nekako. Bas sam zato odreagovala na ovo kako sestre neguju roditelje, a ne braca. Inace moji u Sumadiji se nisu odricali po zenskoj liniji, u zapadnoj Srbiji jesu. Nisam znala da je to tako uobicajena praksa.
zapadna srbija apsolutno. tek chetvrta generacija nekih zena koje isto potichu od moje babe, uspela je da neshto nasledi, pre dve godine. istina, malo ih je vadilo sto su bile same zene :isuse:. da je bilo mushkih naslednika, druga bi se pricha prichala, to sam sigurna 100%.edip. ali nema zakona koji to namece. samo obichaj. moja najstarija tetka je trchala pred sudiju na ostavinskoj raspravi, da mu prva kaze da se ona odriche svega, i ona i sestre. sestre su je samo gledale... Edited by thermal bug
Link to comment

Whahah, baš sam pre nego što sam otišla htela da kažem da su naučni radovi koji se bave kulturološkim razlikama "good stereotipi", ali to je već deo mojih krstaških ratova protiv istih. :D

Link to comment
Inace moji u Sumadiji se nisu odricali po zenskoj liniji, u zapadnoj Srbiji jesu. Nisam znala da je to tako uobicajena praksa.
U Istocnoj se za ove sto se ne odricu lepo kaze "uzele bratu imanje" (uzele, je li, posto je to vec, zna se, bratovo - te gluposti tipa pravnog sistema koji bi im nesto i dao,to su samo sporedne sitnice. pa tako ima slucajeva da porodice ne komuniciraju godinama jer je zena "uzela bratu imanje" iako nema nikakvu namera da sa tim imanjem bilo sta radi, samo se vodi na nju)
Link to comment

To su proslovekovne novotarije da se zene bakcu sa imovinom po civilnom zakoniku. Zene su u tradicionalnom dobijale svoj deo prilikom udaje u vecini evropskih zemalja. Moze da vam povadi podatke gagoder.

Link to comment
To su proslovekovne novotarije da se zene bakcu sa imovinom po civilnom zakoniku. Zene su u tradicionalnom dobijale svoj deo prilikom udaje u vecini evropskih zemalja. Moze da vam povadi podatke gagoder.
znam. shivacu mashinu, perinu i shkrinju.
Link to comment

Nova Blic-Žena:

Pravo je vreme za trudnoću: Sperma je sada najkvalitetnijawww.vecernji.hr, Foto: arhiva, 17. 03. 2013. 07:00Komentara 0 | Preporuka 0Istraživanje je pokazalo da je sperma "najkvalitetnija" zimi i početkom proleća, piše Daily Mail. 33409_shutterstock_98183102-surogat_iff.jpg?ver=1363262450Izraelski istraživači sproveli su istraživanje na šest hiljada muškaraca koji su lečeni zbog neplodnosti. Rezultati su pokazali da tokom zime muškarci imaju veći broj spermatozoida koji brže "plivaju" te imaju manje abnormalnosti. Kvalitet sperme pada nakon početka proleća.Stručnjaci kažu da ovi podaci možda objašnjavaju zašto se toliko beba rađa u jesen. Još nije jasno zašto je sperma boljeg kvalitete zimi, a jedna teorija kaže da na kvalitet utiču toplije temperature.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...