Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Kambodžanska policija tukla je danas demonstrante, uglavnom žene, koji su pokušali da dodju do kuće premijera Hun Sena, protestujući jer su iseljeni iz svojih domova i nisu dobili obećanu zemlju.

Link to comment
o m-z razlikama u prosecnom zivotnom veku
Although people are living longer than ever before, men have seen less improvement and are "a generation behind" women, say the authors.
The researchers say that lifestyle and occupational differences "largely explain this gap".
Countries with the widest male-female difference in survival included Belarus, Estonia, Kazakhstan, Lithuania, Montenegro, the Russian Federation and Ukraine.
Link to comment
ja dodjoh na temu da procitam nesto mudro od hellge i da okacim bas ovaj tekst, tacnije deo:
Poslednji tekst u ovoj knjizi zove se ‘U senci velikog narativa – stanje zdravlja žena i dece’, i on je zapravo najpotresniji. On pokazuje da kad se govori o naciji, ne govori se o ljudima, tu se govori o nečem drugom. I to najbolje može da se vidi kroz dramatične primere stanja zdravlja žena i dece, kroz recimo stalna upozorenja srpskih lekara i inače odličnih lekarskih časopisa koji su postojali od kraja 19. veka.Prvi trend kakav nikada nigde nije postojao je da je u Srbiji bilo manje žena od muškaraca. Opšti trend do dana današnjeg je da žena ima više nego muškaraca. U Srbiji je to stanje bilo dramatično i recimo 1900. godine na hiljadu muškaraca dolazile su samo 752 žene. Lekari su postavljali pitanje o čemu se tu radi. Prvi razlog, takođe apsolutno jedinstven za Srbiju, nema ga nigde uključujući i Bugarsku u tom trenutku, jeste da su muškarci u Srbiji, kao nigde na svetu, živeli 10 godina duže od žena. Muškarci su prosečno živeli 50,93 godine, a žene 40,6 godina. Najstrašniji podatak je dužina života razvedenih žena, one su prosečno živele 35 godina. Najčešće su to bile samohrane majke koje su, dakle, morale i da rade i da izdržavaju decu i sve je bilo na njima, i na njihov život dalje od 35. godine nije moglo da se računa.Ne samo što su žene umirale daleko ranije od muškaraca, nego što su one mnogo više umirale procentualno od muškaraca. Podaci za srpsko selo su govorili da je na 831 smrt muškarca dolazilo 1.270 smrti žena. Lekari su neprekidno upozoravali da je dužnost države da se bavi tim alarmantnim stanjem, jer ta stvar zapravo proističe iz uslova života. I to na prvom mestu iz uslova u kojima se dešavaju porođaji. Zbog toga su lekari počeli posebno da se bave tim pitanjem, počeli su da obilaze sela, da beleže u kojim se uslovima dešavaju porođaji, i da u tim izvanrednim časopisima opisuju kako se razume porođaj, kako se razume žena koja se porađa u selu.Zato bih pročitala jedan duži opis iz časopisa Narodno zdravlje. Ovako kaže: ‘U kući je povećan broj ukućana, pa se onda zbog toga buduća majka mora od njih sklanjati. Zato ide u polje gde se često puta pod vedrim nebom na jakom mrazu i snegu rastavlja s bremenom, odnosno porađa. U dobu najvećih muka ona mora da ciči, a ne sme glasno da kuka da je niko ne bi opazio, ni čuo. I što je najvažnije, tada se obično oko nje niko ne nalazi. Stojeći dupke, tako rađaju sve seljanke i mnoge varošanke pri porođaju, stoji majka, dete pada na teme te se odmah ugruva. Sad joj se, tek pošto dete zakmeči nađe čovek ili pokoja žena u pomoć, te prihvata dete kojem čim stignu preseku i vežu pupak, zaperu ga hladnom vodom i poviju u pelene.Nesrećna porodilja ovim “najsrećnijim aktom” postaje za dotičnu kuću pogana, gadna, nečista. Zato je odmah meću u kakav čurbudžak gde joj kao psetu prostru malo slame ili nečiste, pocepane i bačene haljine, a već je ona sama čim je osetila da će da rodi obukla najgoru košulju i opasala najgoru zavijaču, koju je odavno bacila, te su joj kokoške na njoj nosile jaja ili se mačke macile. Tako u tom čorbudžaku koji nema dovoljno svetlosti, na hladnoj zemlji, na nečistoj postelji, u nečistim haljinama, uopšte na celokupnoj nečistoći mora prebivati porodilja četrdeset dana. Ona neće sve to vreme preležati, već će se trećeg dana dići i latiti se redovnog poslovanja. Za to vreme ona mora imati naročitu ložnicu i naročitu kalenicu iz koje će jesti i koju za to vreme ne valja nikako prati. Pored toga nijedna porodilja za ciglo četrdeset dana ne sme da okusi vodu, a sme da pije rakiju koliko hoće’, podvučeno u originalu.Dakle, ovaj citat iz pera lekara s početka 20. veka jasno pokazuje kako su se videle žene i deca, a sve to se direktno odrazilo na zdravlje dece u Srbiji, gde su rezultati još porazniji od onih koje smo do sada izneli za uslove života žena, jer je Srbija beležila najveću smrtnost dece u Evropi, uključujući i susedne zemlje, gde se pokazivalo da četvrtina dece umre u prvoj godini. Lekari su se bavili uzrocima tih smrti, mada ako se rađaju u polju i padnu na glavu odmah pošto se rode nije ni čudo što umru. Ali su lekari pokazivali da su najčešći uzroci upravo dolazili iz sistema za varenje. Drugim rečima, od nehigijenske ishrane, od pokvarene hrane, da ne kažemo pokvarenog mleka. I, kako su lekari utvrđivali, od nedovoljne brige roditelja, pa su čak u te svoje analize uvrstili i ovakvu rečenicu ‘da roditelji i ne zovu lekare kada se dete razboli zato što je, kako oni kažu, normalno da dete umre, odnosno, kako se u porodicama kaže, božija volja’.Dakle, sujeverje i ubeđenje da je potpuno normalno da jedno od dvanaestoro dece koje će roditi ta žena, koja će umreti sa 35 godina od porođaja, umre, jeste nešto što se smatra savršeno normalnim. Lekarske analize i sve statistike pokazivale su da jedva 40 odsto dece doživi 14. godinu, dakle, polovina rođenih ne doživi zapravo ni pubertet. Prema tome, mi moramo da postavimo pitanje odnosa prema naciji, jer kao sve je u ime te nacije. Pa šta je nacija ako nisu ta deca, pa oni su čak i u epskoj poeziji ta nacija, ono što se obično zove nejač, žene i ta deca. Naravno, na to će moje kolege da kažu ‘pa da, ali Srbija je uvek bila siromašna zemlja, nije bilo novca za socijalnu brigu’. Međutim, na to postoji vrlo moćan odgovor, a taj odgovor je pitanje prioriteta, odnosno pitanje preraspodele tog siromaštva. Dakle, kako ćemo to malo novca da podelimo.
malo se tesko cita, zato sto je transkript, a mozete lako da zanemarite stavove i analizu autorke knjige, podaci koje navodi su zli. deo u kom kaze da taj trend nije nigde zabelezen mi ostaje nejasan, kako se bas ovde zapatio, odnosno - mozda se nije precizno izrazila.
Link to comment

Uzasno. I onda nek neko samo kaze nesto protiv socijalizma, pa to je za nas bio civilizacijski korak od 7 milja.Ovo mi je tek horor -

Ono što je tu posebno strašno je što je to veoma često bio argument i samih žena i što su građanska udruženja žena itekako podržavala ove stavove muškaraca, pa se ova debata o položaju žena prelila i na ženska udruženja i na ženske časopise. I recimo, jedno od takvih udruženja, Srpski narodni ženski savez takođe je odbio potrebu da žene rade i zarađuju više. I one su rekle ovo, dakle, ponovo isti argument, kažu: ‘Ako hoćemo da radimo na nacionalnom polju onda nećemo moći da rušimo stare tradicije, to se kosi jedno s drugim, jer naš nacionalizam ne dozvoljava učešće žena u državi’. To kažu žene, dakle, same žene brane naciju od žena.
Link to comment
Zivote, kakav tekst...
Ne znam tačno na šta misliš, da li na saržaj ili na Dubravkino izlaganje i obrazloženja. Meni je tekst zanimljiv, ali imam neke probleme sa tom Dubravkinom ostvrljenošću na "liberalizam" koji vidi i tamo gde da nema ni u tragovima.
Link to comment

Ma, nista protiv teksta, osim sto se potkrala pokoja skoro pa tautologija. Recimo, ako zene umiru ranije, jasno je da i procentualno umiru vise. Nego ovi neki slikoviti opisi, malo sam sablaznjen, eto.

Edited by Kampokei
Link to comment
nema tu ništa porazno. britanke su odista lagumske akrepine kojima ne pomaže ni gletovanje ceresitom.http://www.dailymail...eets-shame.html
svako ima pravo da bude ruzan, ako je dozvoljeno muskarcima, sto bismo mi bile drugacije?! meni je porazno da su zene naucene da nisu dovoljno lepe da ih svet vidi takve kakve su, ne sumnjam da ostali nemaju problema s tim. a link koji si ostavio je slika ravnopravnosti. britanci isto tako.
Link to comment
to je za nas bio civilizacijski korak od 7 milja.
sad ponovo skačemo 7 milja. al unazad.pre par dana, na predavanju o zdravlju, petaci saznaju da: devojčice ne treba da sede na hladnom jer - neće moći da imaju decu.dečaci nisu pomenuti.bubrezi (oba pola) nisu važni. važna je reprodukcija :isuse: .još nešto iz programa 5. razreda oš: miona je junak-žena jer se nije ponovo udala. a nije se udala ne zato što je tako želela i mislila, nego da bi održala sibinovu kuću.poz
Link to comment
sad ponovo skačemo 7 milja. al unazad.pre par dana, na predavanju o zdravlju, petaci saznaju da: devojčice ne treba da sede na hladnom jer - neće moći da imaju decu.dečaci nisu pomenuti.bubrezi (oba pola) nisu važni. važna je reprodukcija :isuse: .još nešto iz programa 5. razreda oš: miona je junak-žena jer se nije ponovo udala. a nije se udala ne zato što je tako želela i mislila, nego da bi održala sibinovu kuću.poz
e, a ja se ne slazem sa tobom :-)sto se tice izbora i tumacenja lektire, tu bi se slozila da ne sluti na dobro, samo u slucaju da je nastavnica insistirala bas na takvom zakljucku /''da bi održala sibinovu kuću''/. missim, pretpostavljam da bi trebalo dodati kontekst vremena, navika, obicaja tog doba... inace, ne znam sta bi preostalo da se cita i koja bi svetska, a tek domaca lektira zadovoljavala kriterije rodne ravnopravnosti, iz danasnjeg ugla posmatrano...a sto se tice prvog primera /a u vezi zdravlja i odnosa prema zenama/, ja sam sticajem okolnosti zapazila da se odnos muskaraca po tom pitanju kvalitativno menja na bolje. naime, obilazeci ovih dana lekare i bolnice primetila sam da je, recimo, najveci broj zene mladjih od 50 godina dolazile na preglede i terapije sa muzevima ili momcima, dok su zene srednje i starije generacije /''heroine socijalistickih vremena''/ uglavnom dolazile same ili sa cerkama. jedino ako je stariji muskarac bio pacijent, bio je u pratnji supruge... i to na onkologiji, a prvi slucajevi i na ginekologiji...dakle, na onim odeljenjima najtezih i ''zenskih bolesti'' gde je doskoro vladao neki nepisani zabran za muske pratioce. naravno, ne bih rekla da sve ovo ima veze sa nekim planom i strategijom drzave koja je primenjivana, vec da su te majke ''heroine socijalizma'' ipak solidno vaspitale svoje sinove, te da ce svaka naredna generacija ipak biti rodno senzitivnija i svesnija. Edited by nezvanova
Link to comment
sto se tice izbora i tumacenja lektire, tu bi se slozila da ne sluti na dobro, samo u slucaju da je nastavnica insistirala bas na takvom zakljucku /''da bi održala sibinovu kuću''/. missim, pretpostavljam da bi trebalo dodati kontekst vremena, navika, obicaja tog doba... inace, ne znam sta bi preostalo da se cita i koja bi svetska, a tek domaca lektira zadovoljavala kriterije rodne ravnopravnosti, iz danasnjeg ugla posmatrano...
Prethodni le petit nicolas-in primer mi nekako ne uliva nadu da se nastavni kadar bavi ovakvim nijansama
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...