Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

same traze, ali je pitanje koje se postavlja da li traze zbog (GLE SIME!) partiharhalnih vrednosti ili zato sto bi i u najpravednijem sistemu ipak vise volele da provode vreme sa svojom decom nego na poslu. mozda bi zapravo i muskarci to vise voleli, ali zbog (VIDI OPET!) tradicionalne podele uloga ne osecaju da na to imaju moralno pravo.uzgred, mislim da je nama na super poslovima malo drugacije, mi zbilja volimo ono sto radimo i dan manje u nedelji osecamo kao izgubljen dan. vecini ljudi verovatno nije bas tako.
Neverovatno, pricah sa mrs Indy o istom ovom danas. Ona inicijalno zastupa ovo drugo ("u najpravednijem sistemu ipak vise volele da provode vreme sa svojom decom nego na poslu"), dok sam u startu ja pesimista i vidim globalnu poplavu neokonzervativizma na svakom cosku. Posle duze rasprave, kao i uvek, ona je usvojila moj stav kao tacan, a ja njen. -_-
Link to comment
same traze, ali je pitanje koje se postavlja da li traze zbog (GLE SIME!) partiharhalnih vrednosti ili zato sto bi i u najpravednijem sistemu ipak vise volele da provode vreme sa svojom decom nego na poslu. mozda bi zapravo i muskarci to vise voleli, ali zbog (VIDI OPET!) tradicionalne podele uloga ne osecaju da na to imaju moralno pravo.uzgred, mislim da je nama na super poslovima malo drugacije, mi zbilja volimo ono sto radimo i dan manje u nedelji osecamo kao izgubljen dan. vecini ljudi verovatno nije bas tako.
Pa uopšte ne mora da bude ili-ili. Ja sam siguran da su oba u pitanju. Ovde glavni problem nije da li bi volele da provode vreme s decom, većina majki naravno bi, nego kako to uskladiti s karijerom i sa dužnostima muškaraca. Meni je inače dobra heuristika činjenica da je do sada već stotinu puta povlačena ta granica prirodnosti i svaki put se pokazala kao lažna (ma one i ne žele da se školuju, ma one i ne žele da rade, ma one, itd.)Druga primedba ti je isto dobra. Naravno da postoji razlika između meaningful i alienated labour.
Link to comment
Neverovatno, pricah sa mrs Indy o istom ovom danas. Ona inicijalno zastupa ovo drugo ("u najpravednijem sistemu ipak vise volele da provode vreme sa svojom decom nego na poslu"), dok sam u startu ja pesimista i vidim globalnu poplavu neokonzervativizma na svakom cosku. Posle duze rasprave, kao i uvek, ona je usvojila moj stav kao tacan, a ja njen. -_-
To je rodna ravnopravnost!
Link to comment
Pa uopšte ne mora da bude ili-ili. Ja sam siguran da su oba u pitanju. Ovde glavni problem nije da li bi volele da provode vreme s decom, većina majki naravno bi, nego kako to uskladiti s karijerom i sa dužnostima muškaraca.
svakako, ovde pitanje i nije da li bi zene to volele ili ne, nego da li postoji neravnoteza izmedju muskaraca i zena u toj zelji, cak i u nekom nepostojecem idealnom svetu gde se svima pruza jednaka sansa i podrska u svemu, nezavisno od pola. o tome naravno niko ne moze da donese konacan sud jer covek ne moze da se vestacki iscupa ni iz 'prirodnog' ni iz kulturoloskog konteksta, tako da samo mozemo da nagadjamo, u skladu sa licnim predubedjenjima.
Link to comment
svakako, ovde pitanje i nije da li bi zene to volele ili ne, nego da li postoji neravnoteza izmedju muskaraca i zena u toj zelji, cak i u nekom nepostojecem idealnom svetu gde se svima pruza jednaka sansa i podrska u svemu, nezavisno od pola. o tome naravno niko ne moze da donese konacan sud jer covek ne moze da se vestacki iscupa ni iz 'prirodnog' ni iz kulturoloskog konteksta, tako da samo mozemo da nagadjamo, u skladu sa licnim predubedjenjima.
Ma naravno, ja bih samo dodao da je to onda nebitno iliti metafizičko pitanje, s onu stranu svakog mogućeg iskustva.Inače, i NSPM je prigodno obeležio osmi mart sa čak dva teksta. http://www.nspm.rs/kulturna-politika/muskomrzacka-literatura.htmlhttp://www.nspm.rs/prikazi/kapitalizam-feminizuje-muskarce.html
Само пре 50 година, како је истицао социолог Конел (R. W. Connell), сваки Американац (мушкарац) уживао је «дивиденде патријархата», а сада све више градских очева одгаја децу уз образложење да следе препоручену политику «партнерских односа» и равноправности у браку, због чега мушкарци трпе притисак и приморавају да се посвети одгајању деце, уместо да раде. Другим речима, мушкарац преузима женску улога, а жена мушку.
Link to comment

o ,kukavno muškarstvo™ ugašeno, mora pod pritiskom da se posveti deci umesto da se po kafana provodi u muškom društvu.dodatni je hit kako je kapitalizam uništava i proždire sve čovečno, pa umesto čovečnog patrijarhata, nastupa "матријархат, који све мери женским полом, а мушки прождире и потискује". Da ovo nije alterego Milivojevića ?

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Zanimljivi su NZ i Australija, kao i cinjenica da su Finska i Norveska dale zenama pravo glasanja pre Danske i Svedske. Kao da novije drzave na talasu nekog "mladalackog" entuzijazma bivaju spremnije za drustvene promene. Na ovoj mapi najvece iznenadjenje za mene je da je prva zemlja koja je uvela opste pravo glasa u celoj juznoj Evropi - Albanija. I to 8 godina pre druge zemlje koja je to uradila - Rumunije. Pre Francuske, Spanije... Mi smo naravno cekali 1945. U jebenoj SHS se stvarno malo tog sustinski pozitivnog desilo.

Link to comment

kako se uzme, bilo je puno pozitivnih tekovina, npr. ukinut je feudalizam koji je još postojao u određenim delovima zemlje, stvorene su mnoge institucije obrazovanja, nauke i kulture, uspostavljena verska ravnopravnost itd. ali u smislu političkih sloboda, KSHS/Jugoslavija definitivno nije bila za uzor.

Link to comment
kako se uzme, bilo je puno pozitivnih tekovina, npr. ukinut je feudalizam koji je još postojao u određenim delovima zemlje, stvorene su mnoge institucije obrazovanja, nauke i kulture, uspostavljena verska ravnopravnost itd. ali u smislu političkih sloboda, KSHS/Jugoslavija definitivno nije bila za uzor.
Dobro, da, Univerza u Ljubljani je npr bila osnovana gotovo odmah po uspostavljanju drzave. A radoznao sam glede ovog feudalizma? Gde je toga bilo? Begovi u Bosni?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...