Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Ni jedno ni drugo, rade na brzaka i preko kurca, bez citanja teksta.
U svakom slucaju su uspeli da mi privuku paznju, jer nisam mogao da verujem da je Lagard to izjavila.Inace, sajt je toliko pun gresaka, od gramatickih do faktografskih, da je to 1 tuga. Ali, to je za drugu temu.
Link to comment

Hehe, Koreja ocekivano katastrofalna :) Iznenadjuje, i to ne malo, da Poljska sije Cesku za 20 poena, sta god ovi poeni znacili. Spanija ugodno iznenadjenje, ali u prilog mojoj staroj tezi da oni nisu toliko "slicni nama" koliko mi volimo da naglasavamo (tj mnogo manje od Italijana i Grka). Ako ima neki common pattern u ovim rezultatima, onda je to da je gore biti zena u kulturama u kojima je kompetitivnost vise izrazena.

Link to comment

Gledam ovih pet indikatora i, OK, imaju smisla. Jedini problem je sto razlika u zaradi izmedju muskarca i zene ne nastaje samo kao posledica direktne diskriminacije, nego i zbog zeninog odsustvonja sa trzista rada usled trudnoce, porodiljskog, itd, u cemu su razlike medju zapadnim zemljama takodje povelike. Tako da ima mnogo noise-a u ovom indikatoru.

Link to comment

da, mene je oduvek zanimalo kako se tačno meri ta razlika u plati?ja lično je još nikada nisam iskusila, mada takva mi je i vrsta poslaali ono, da li poslodavci za identično radno mesto odrede različite plate na osnovu imanja/nemanja kite, ili se računaju ukupni npr godišnji prihodi svih muškaraca i svih žena pa se vidi da su muški veći?ako je ovo prvo, sranje je i seljački jeako je ovo drugo, to onda može biti i zbog onog gore, ali i zbog toga što žene odsustvuju neko vreme zbog porođaja, još uvek više idu na roditeljska odsustva, često pristaju na manje od 100% radnog vremena (i plate) zbog dece, češće rade generalno slabije plaćene poslove, itd, što je već dosta komplikovanije

Link to comment
Spanija ugodno iznenadjenje, ali u prilog mojoj staroj tezi da oni nisu toliko "slicni nama"
jesu oni vrlo slični nama, ali umeju i jako prijatno da iznenade :)
Link to comment

A kad smo kod Koreje, i sam sam nesto manje od godinu dana radio za njih. I, ono, to je verovatno bio najveci mismatch u istoriji trzista rada Beograda. Ta hijerarhija mi nije nikako prijala.

Link to comment

u holandiji je vrlo uobicajeno da zena u godinama kad se radjaju deca ne radi puno radno vreme, nego 3 ili 4 dana nedeljno. to je toliko rasprostranjeno da je holandija na dnu neke evropske liste po prosecnom broju radnih sati po radniku. to naravno povlaci sporije napredovanje i manji broj visokih pozicija i manju prosecnu platu i manje benefita za zene, nezavisno od direktne diskriminacije (ali korelirano s njom). slika, bizarno, izgleda bolje u zemljama gde zene prestanu da rade, pa onda ni ne udju u statistiku.

Link to comment

@betty & situacija u NL:pa da, dosta komplikovanoa zašto je to tako?da li to same žene žele, ili im se samo to nudi dok imaju malu decu, ili mešavina?u Nemačkoj sam čula npr dosta žena koje kažu "ja moram samo 75% radnog mesta, ne mogu, jednostavno ne mogu, kako bre ti možeš 100%", a što je meni totalno :huh:zašto pa ne bih mogla, pa ide dete u vrtić upravo da bismo oboje radili normalnojedino što mi pada napamet je1) da ne žele da im dete bude "puno radno vreme" u vrtiću "jer je to surovo"2) da se tate ne bave preterano decoma) jer ih ne zanimab) jer im same te žene ne daju pošto one "bolje znaju"inače sve je to lepo i krasno i individualno i lično do trenuka kada meni poslodavci čisto zato što sam žensko ponude 75% ugovora jer imam decu, pa ja moram da specijalno objašnajvam da ja zaista želim, hoću i mogu 100%

Edited by Amelija
Link to comment
a zašto je to tako?da li to same žene žele, ili im se samo to nudi dok imaju malu decu, ili mešavina?
same traze, ali je pitanje koje se postavlja da li traze zbog (GLE SIME!) partiharhalnih vrednosti ili zato sto bi i u najpravednijem sistemu ipak vise volele da provode vreme sa svojom decom nego na poslu. mozda bi zapravo i muskarci to vise voleli, ali zbog (VIDI OPET!) tradicionalne podele uloga ne osecaju da na to imaju moralno pravo.uzgred, mislim da je nama na super poslovima malo drugacije, mi zbilja volimo ono sto radimo i dan manje u nedelji osecamo kao izgubljen dan. vecini ljudi verovatno nije bas tako.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...