Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

dobar predlog...ja sam jos ranije predlozio da se gradjani polisa organizuju u oruzane formacije koje bi pazile na ocuvanje reda i i mira, i koje bi delovale pod direktnom sankcijom drzave, uz adekvatnu obuku. nesto mi je tu vuklo na catchy ime...polis...polis...mozda bolje da se to zove "naoruzani branioci gradjanskog reda i mira pod direktnom sankcijom drzave"

Link to comment
touché!pa sivo treba stvoriti. šta smo imali? njegovi prijatelji tvrde da: 1. nije mu dala da se bavi manekenstvom. 2. bila je ljubomorna. 3. varala ga je. konacno razumem: ubio ju je u samoodbrani!
postoji li ikakva mogucnost da se ovo goni (srbija ionako nije samion slobode govora) ovo je javno podsticanje na ubistvo kroz opravdavanje istog. sta brbljaju prijatelji svedno je drugi cin je kad se zapakuje u tekst i bilo gde objavis pa cak i u zutoj stampi.
Link to comment
Meni nije jasno kakvo to drugačija svetlo i perspektivu daje ispovest drugara. Ja jedino što sam zaključio čitajući to, jeste da je lik ozbiljan bolesnik i psihopata.
iako u narodu postoji izraz patoloska ljubomora nisam sreo tako nesto u popularnoj literaturi o tome i takve lasivikacije kao tvoje. sta izaziva bes i padanje mraka na oci ne znam, ali ogroman broj ubistava je posledica bas ljubomore realne ili zamisljene i uglavnom se desava namah ne planirano. sa ljubomorom zivimo od najmladjih dana.
Link to comment

OK, sad razumem. Moj je problem što sam gledao te tekstove iz nekog ugla da u njima pokušava da se razume tj. baci dodatno svetlo na to šta dovodi do ovakvih stvari, ali moguće je da sam previše učitavao. Recimo da znam neke slučajeve koji su mogli ovako da se završe i da mogu sada da razumem kako dolazi do nekih nasilnih situacija među ljudima koji su u bračnoj ili ljubavnoj vezi - nešto što nikako nisam kapirao kao mlađi i bio sam uvek apriori na strani žene tj. protiv nasilnika (a ne lažimo se, to je u 99% slučajeva muškarac). I opet, da se razumemo, i dalje sam protiv, ali ne trčim da odmah obeležim čoveka kao psihopatu, bolesnika ili nepopravljivog nasilnika.Meni recimo ne deluje da je ubica bolesnik ili psihopata već da je jedan od horde labilnijih ljudi, kojih naročito puno ima u ovom našem usranom ni-tamo-ni-vamo društvu, kojima je potrebno malo manje da zuknu nego nama koji smo ipak materijalno situirani(ji). Ne pokušavam sve da svedem na materijalnu situaciju, ali to vidim kao veliki čemer mnogih ljudi zbog kojeg opravdano teže podnose svaku drugu muku. Eto, tu vidim neko "sivilo", iako je, pravno gledano, ovo open and shut case, čovek ubio ženu, bez predumišlaljaja najverovatnije. I u tom kontekstu zločina sa jasnim počiniocem razumem da je gadno bilo šta što makar miriše na relativizaciju - i tu je očigledan dulnikerov fejl, jer je "istraživao" i sročio tekst tako da miriše na relativizaciju. Što pre svega govori o njemu kao novinaru i (internetteksto)piscu. Sada vidim da tog vajba ima više nego što sam zapazio kad sam prvi put čitao, a ima i onoga - čim ima ljudi koji tako čitaju, onda može i tako da se čita, što bi se reko, self-fulfilling prophecy, što dobar novinar mora da uzme u obzir.

Edited by Ariel
Link to comment

Pa valjda je gore ako je ubica/nasilnik mentalno zdrav, nego ako se radi i psihopati ili ako ima jos neku tezu psihicku bolest. Sto je covek mentalno zdraviji odgovorniji je za svoje postupke. Mislim pre svega na moralnu, a tek onda i zakonsku odgovornost.

Edited by Aion
Link to comment

Upravo. Uzgred, ne znam ko je uopšte pominjao psihopate, bolesnike i nepopravljive nasilnike.Problem je što ovaj tekst relativizuje njegovu krivicu, sada već uobiajenim victim blaming-om: ona je bila kurva i varala ga je s kim je stigla. U takvoj situaciji i poštenom čoveku padne mrak na oči, razumljivo je to.

Edited by Syme
Link to comment

Mislim da je Ariel malo neoprezno upotrebio termine psihopata i bolesnik. Nazalost ovi termini se kod nas cesto koriste u pezurativnom smislu koji nema veze sa njihovim pravim znacenjem.

Edited by Aion
Link to comment

Da, da, razumem, ali svejedno niko u ovoj raspravi nije insistirao na psihopatiji ubice, u kolokvijalnom ili bilo kom drugom smislu. Prosto nije stvar u tome, nego u medijskoj relativizaciji muškog nasilja. Ne mislim da osumnjičenog treba demonizovati, niti išta slično, to je jednako pogrešno. Neka se njime bave istražni organi, a mediji neka se bave društvenim uslovima koji dovode do ovakvih događaja, mačo kodeksom, "bićeš moja ili ničija", itd. Umesto toga, oni ovaj kodeks dalje propagiraju dajući reč ubicinim drugarima koji za njega imaju sve razumevanje ovog sveta, jer je bio "ljubomoran sa razlogom".

Edited by Syme
Link to comment

Njegova primedba je na mestu; SNS je toliko kadrovski bušan da VUčić bukvalno nema koga da postavi na rukovodeće mesto a da valja. Sa druge strane, uličarski rečnik ne iznenađuje. (čuj, vodi je, pa nije ona pas).

Link to comment

Ovo bi pre trebalo da ide na podforum B92, ali posto sam tamo danas vec kacio 1 njihov biser, a i 8. je mart, okacicu ovde.Dakle, imamo Kristinu Lagard koja je izjavila nesto sasvim OK - (parafraziram) "slavimo 8. mart, sa nadom da nam u buducnosti vise nece biti potrebne kvote za zene." Izjava svakako na mestu, stavise, vrlo lepo je ona to rekla. Naslov koji je istakao B92 na sajtu glasi: "Protiv kvota za jednakost polova".WTF?Ne mogu samo da se odlucim da li su u redakciji sajta konzervativni retardi, ili tek retardi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...