Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Ovo su najgrublje crte i najsveziji primeri, ali cela konverzacija i druzenje sa takvom osobom,iako je jako simpaticna i moderna u neku ruku, su jako optereceni tim pritiscima i normama.

Link to comment

Hocu, ne sme da izlazi samnom na popularna mesta tipa knez mihajlovu, da nas ne bi videli njeni sunarodinici muskog pola i da ne bi pukla burka. Oni smeju da piju, imaju devojke ovde, puse, ona ne. Za nju su ovdasnji izlasci katastrofa, devojke koje ostaju celu noc napolju su kurve, nije ni izasla na takva mesta. Ima verenika, udace se, ne razume kako devojke mogu da imaju decka a ne buduceg muza. U alziru se cesto desavaju napadi na ulici,pljacke i silovanja, ovde toga nema plus. Plasi se nepoznatih ljudi. Nevinost se cuva do braka. 

 

Fantastično. Takve vanzemaljske stavove nikad nisam čula da neko ima, recimo to sa nevinošću pre braka itd ni jedno pola generacije mojih roditelja nikako nije izvodilo, a to da muškom pristoji da pije i puši a ženi ne, od svoje majke nisam čula ni tričavih hiljadu puta. Fascinantne su te kulturne razlike, toga stvarno ima samo po mističnom orijentu. Mislim ne zezaj. To što si opisao je maltene jedan na jedan transfer u delove Srbije van Beograda 1960ih.

Jbt ribu koja je čuvala i navodno sačuvala nevinost do braka sam lično upoznala u Studenjaku pre desetak godina, nisam morala da tražim drugaricu u Alžiru za to.

Link to comment

Khm relativizacija. Ali pazi, pricamo o devojci na doktorskim studijama, 2016 godine, iz prestonice alzira, iz moderne, intelektualne porodice. I ti nju uporedjujes sa zenom od pre ravno pola veka. A cak nije ni to toliki problem. Neke norme se recimo u nasem drustvu krse, ili postuju proforme, dok ja pricam o celokupnom ponasanju koje je pored svih tih pravila, jako podtcinjeno postavljene u odnosu na muskarce i jako jako kruto i zatvoreno, do te mere da ti ne mozes ni da razumes pun opseg onoga sto ja opisujem, eto do te mere ti je strano :)

Edited by kurjak92
Link to comment

Msm jedno je prebacivanje u srbiji da eto zena ne treba ili ne valja da pusi, a i to nije neki mejnstrim  i svodi se na gundjanje i , dok je druga dimenzija skandala i haosa(ali ozbiljnog) koji to izaziva u alziru npr. 

Link to comment

Khm relativizacija. Ali pazi, pricamo o devojci na doktorskim studijama, 2016 godine, iz prestonice alzira, iz moderne porodice. I ti nju uporedjujes sa zenom od pre ravno pola veka. A cak nije ni to toliki problem. Neke norme se recimo u nasem drustvu krse, ili postuju proforme, dok ja pricam o celokupnom ponasanju koje je pored svih tih pravila, jako podtcinjeno postavljene u odnosu na muskarce i jako jako kruto i zatvoreno, do te mere da ti ne mozes ni da razumes pun opseg onoga sto ja opisujem, do te mere ti je strrano :)

 

Pa kasne ljudi 50 godina za Srbijom. Kasni i Srbija za zapadnom Evropom. Šta sad s tim? Ponašalo se i po hrišćanskim zemljama i zatvoreno i kruto svojevremeno. Jel ti to toliko fascinantno da se društva razvijaju različitim brzinama?

Jel ti kapiraš da je ova priča o Arapima/muslimanima na nivou toga da neko sa zapada konstatuje kako u Srbiji i Rusiji mlate gejeve, o pa mora da je nešto inherentno u tom pravoslavlju, potpuno su drugačiji od nas.

Link to comment

Msm jedno je prebacivanje u srbiji da eto zena ne treba ili ne valja da pusi, a i to nije neki mejnstrim  i svodi se na gundjanje i , dok je druga dimenzija skandala i haosa(ali ozbiljnog) koji to izaziva u alziru npr. 

 

Verovatno će ostati na gunđanju i u Alžiru za 50 godina, sem ako Amerika ne krene da im uvodi demokratiju.

Link to comment

Ja opet pricam o kulturama, u kojima doduse religije jesu bitan faktor. I naravno da odnos ka gej zajednici jeste nesto sto lezi u kulturi jednog drustva(koristim izraz kultura sire,socioloski). Spremam ispit iz sociologije kulture , i nikako da pocnem a ostala su mi jos dva dana :D. Ovo o razlicitim brzinama je pogresno, jer nekako vuce ka tome da postoji samo jedan odgovarajuci sistem ka kome sva drustva teze i idu.

Link to comment

Verovatno će ostati na gunđanju i u Alžiru za 50 godina, sem ako Amerika ne krene da im uvodi demokratiju.

E pa tu se ne slazemo, bez obzira na trendove koje vidimo i pratimo, drustva nisu osudjena tj unapred isprogramirana da prate odredjene faze razvoja. Kao sto vidimo , neka od njih su se po zapadnim merilima vratila korak unazad, ili cak promenila kurs za 180 stepeni.

Link to comment

Ja opet pricam o kulturama, u kojima doduse religije jesu bitan faktor. I naravno da odnos ka gej zajednici jeste nesto sto lezi u kulturi jednog drustva(koristim izraz kultura sire,socioloski). Spremam ispit iz sociologije kulture , i nikako da pocnem a ostala su mi jos dva dana :D. Ovo o razlicitim brzinama je pogresno, jer nekako vuce ka tome da postoji samo jedan odgovarajuci sistem ka kome sva drustva teze i idu.

 

 

Skoro sva iole mirna i koliko toliko uređena društva idu u smeru relaksacije krutih pravila kako vreme prolazi a tehnologija i globalizacija napreduju. Sa lokalnim specifičnostima, ali i velikim sličnostima.

Link to comment

E pa tu se ne slazemo, bez obzira na trendove koje vidimo i pratimo, drustva nisu osudjena tj unapred isprogramirana da prate odredjene faze razvoja. Kao sto vidimo , neka od njih su se po zapadnim merilima vratila korak unazad, ili cak promenila kurs za 180 stepeni.

 

Pa i nas da su sravnili bombama 99te, sad bismo palili veštice.

Link to comment

Skoro sva iole mirna i koliko toliko uređena društva idu u smeru relaksacije krutih pravila kako vreme prolazi a tehnologija i globalizacija napreduju. Sa lokalnim specifičnostima, ali i velikim sličnostima.

Dobro sad :D , ja jesam veliki optimista, posebno po pitanju tehnologije i napetka, ali nije poenta samo u krutosti pravila, nego i u samim pravilima. A mnogobrojne islamske zemlje(ili migrantske zajednice u evropi) o kojima pricaju prolaze i kroz negativne drustvene procese(negativne posmatrano iz naseg ugla) koji prate neke pozitivne pomake. Uostalom ta teza o napretku je prilicno stara, a vidimo da su odredjeni svetonazori ekstremnih grupa sirom sveta ostali na istom smeru, samo su negde te grupe dosle do izrazaja negde ne. 

Link to comment

Pa i nas da su sravnili bombama 99te, sad bismo palili veštice.

Ne mora da znaci, nemce su sravnili, japance sprzili pa opet nije bilo vracanja u srednji vek. Daleko da podrzavam intervenicije amerike i sl kolonijalne politke, nije sve tako crno belo :)

Link to comment

Pa i nas da su sravnili bombama 99te, sad bismo palili veštice.

daj dagmar, budi ozbiljna. bezveze preterujes sa paralelama. kao da su inkvizitori u spaniji ili puritanci u americi palili vestice zbog bombi i nestabilne drustvene strukture.

Link to comment

Ili pričaš o grupi, ili pričaš o pojedincima. Ako pričaš o grupi, tipa ide grupa Arapa (iz Egipta, recimo, ili onako uopšte) i napada sve mlado žensko što stigne zbog svog mentaliteta, onda si i ti u nekoj grupi, recimo srpskoj, a jedna od odlika srpskog mentaliteta je da hoće ponekad da pobiju dosta muslimana. Ako si ti neki individualac, koji recimo sa Srbima ili bilo kojom tako nekom grupom nema ništa, nego si sav posebna pahulja bez mentaliteta, grupe, klana, nacije, ičega, onda zaobiđi da pričaš kako su svi drugi u nekim grupama i imaju neke mentalitete i neke kulture.

 

Moguce da je tako, a moguce je (a i jeste) da previse gledas stvari kroz svoje ideoloske naocari.  :fantom:

Kaze se da "izuzeci potvrdjuju pravilo". Mozes ti ovde da se upinjes koliko god da hoces, jedino sto si navela je da i u Srbiji vlada los mentalitet. S tim sto ti ides u toliku krajnost da pominjes "ubijanje muslimana" kao deo mentaliteta u Srbiji. WTF?

Nazalost, nije pokrenuto pitanje nasilja prema zenama, vec odnosa prema zenama. (ovo, da bi prestala da pravis paralele sa Srbijom kad je nasilje u pitanju). Sta je ovde zajednicko za odredjena podneblja, pa to sto je odnos sve raspomamljeniji kako se ide prema jugu. I to vazi i za Saudijsku Arabiju, i za Tursku i za Srbiju i za Island. 

Ne mozes negirati ono sto je poznato kao sto je i 2+2: Zene se u Severnoj Africi i Bliskom istoku pokrivaju i muskarci imaju prava da se zene cetiri puta. To nam se na nekim mestima (citaj, na Balkanu) jos i nudi kao nesto sto je "evolutivno jace" od razmazenih zapadnjaka koji nestaju. Jeste takva pravila propisao islam i prorok, a sad se postavlja pitanje, a zasto je postavio takva pravila? Zato sto ta pravila samo predstavljaju napismen opis necijih unutrasnjih stanja (nagona) koja su na nivou od pre ko zna koliko godina.

 

Ovde cak uopste nije ni rec o tome da li su svi X/Y/Z ljudi nasilnici. Ovde se postavlja pitanje kako to da je u nekom drustvu moguce da postoje ljudi koji mirno pogledaju na stranu cak i da im polugole devojke setaju ulicama, a u drugim takvi ljudi ne postoje. 

Edited by ravena
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...