Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Ne pricam o drzavnim uredjenjima nego o mentalitetu ljudi. 

Za recenicu "oh, pa moraju da budu umotane inace izazivaju nagone i ne moze im se odoliti" na nekim mestima bi bilo gromoglasno podrzano, a na drugim bi ti bila preporucen odlazak kod psihijatra.

Link to comment

mislim da to nije stvar mentaliteta, vec sistema koji dozvoljava olosu da bude olos u punom sjaju.

 

Stvar je oboje. A mentalitet se menja, kačio je neko ovde fotke iz Avganistana pre 50 godina. A to što se u arapskom svetu promenio nagore, doprineli su malo i ovi sa naprednim odnosom prema ženama.

 

Da ne govorimo da mi je malo licemerno da neko iz Srbije toliko zapeni oko odnosa muslimana prema nemačkim ženama, ko da mu je nemačka žena iz oka ispala. Mislim statistički gledano, veća je cifra za šansu u zadnjih par decenija za tog muslimana da ga Srbin ubije nego da stigne da siluje Nemicu. Ako ćemo već o kulturama tako jednolinijski.

Link to comment

ok, moguce, ali kako bi definisala onda mentalitet, svojim recima?

Hm, skup nekih osobina i ponašanja koji su dobrim delom određene dominantnom kulturom u nečijoj zajednici, i koje se kao takve mogu prepoznati u većem procentu kod pripadnika jedne grupe, od procenta prisustva tih nekih osobina kod druge grupe. Tako nekako.

Link to comment

ok, to bi mi nekako bila neka pravila ponasanja, koja jedinka prihvata i ispoljava dokle god se nalazi tu gde se nalazi, daklem u pomenutoj zajednici.

mentalitet bi, po mom misljenju, posve laickom, bilo nesto sto je nezavisno od toga gde jedinka i koliko dugo boravi.

Link to comment

 A to što se u arapskom svetu promenio nagore, doprineli su malo i ovi sa naprednim odnosom prema ženama.

 

Moze vise o ovome?

Link to comment

ok, to bi mi nekako bila neka pravila ponasanja, koja jedinka prihvata i ispoljava dokle god se nalazi tu gde se nalazi, daklem u pomenutoj zajednici.

mentalitet bi, po mom misljenju, posve laickom, bilo nesto sto je nezavisno od toga gde jedinka i koliko dugo boravi.

 

Uh, pa to nikako. Mentalitet skoro uvek uvek ide u nekom regionalnom kontekstu. Npr east european mentality.

Link to comment

Stvar je oboje. A mentalitet se menja, kačio je neko ovde fotke iz Avganistana pre 50 godina. A to što se u arapskom svetu promenio nagore, doprineli su malo i ovi sa naprednim odnosom prema ženama.

 

Da ne govorimo da mi je malo licemerno da neko iz Srbije toliko zapeni oko odnosa muslimana prema nemačkim ženama, ko da mu je nemačka žena iz oka ispala. Mislim statistički gledano, veća je cifra za šansu u zadnjih par decenija za tog muslimana da ga Srbin ubije nego da stigne da siluje Nemicu. Ako ćemo već o kulturama tako jednolinijski.

 

Dolazimo do toga da se mentalitet menja usled nestabilnosti? 

Zasto je licemerno?

Licemerno je da neko ko mlade zene svodi na mesiste u mesari krene da se zgrazava nad dogadjajima u Kelnu ili Helsinkiju. Jedino to. Niti bi prosecni Srbin "ubio" muslimana (prosecan Srbin ima animozitet prema domacim muslimanima, ostali su mu kao napacena braca), niti bilo ko moze da prigovara necijim stavovima pominjuci nacionalnu pripadnost. 

Link to comment

Moze vise o ovome?

 

Zli jezici pričaju da je IS nastao kao rezultat spasavanja sveta od Sadamovih masovnih oružja, da su inicijalno pogurali talibane protiv Sovjeta, navodno su i pre toga imali aktivnu ulogu u dolasku tog istog Sadama na vlast, elem umešali su se bezobzirno po rezultate na svakodnevni život u sve što im je bio ćef da se umešaju, i onda je to imalo razne posledice. Između ostalog pravljenje smutnih vremena po gomili zemalja logično dovodi do uzdizanja raznih ekstremista, sigurno neće normalni da procvetaju tada, a onda ti ekstremisti između ostalog terorišu i žene.

Link to comment

Zli jezici pričaju da je IS nastao kao rezultat spasavanja sveta od Sadamovih masovnih oružja, da su inicijalno pogurali talibane protiv Sovjeta, navodno su i pre toga imali aktivnu ulogu u dolasku tog istog Sadama na vlast, elem umešali su se bezobzirno po rezultate na svakodnevni život u sve što im je bio ćef da se umešaju, i onda je to imalo razne posledice. Između ostalog pravljenje smutnih vremena po gomili zemalja logično dovodi do uzdizanja raznih ekstremista, sigurno neće normalni da procvetaju tada, a onda ti ekstremisti između ostalog terorišu i žene.

Uffff dobro, posledice postoje, i ovo nije nikako pravdanje americkih i kolonijalnih svinjarijaj, ali ne mozes na osnovu pet slicica iz avganistana 70 i irana pre revolucije da gradis sliku o nekom drustvu kao tolerantnom i sl, da ne pominjem jaz izmedju grupacija po gradovima i selima, klasama, etnickim i verskim grupama. I to pitanje ekstremizma je jako klizavo, tj sta oznaciti kao ekstremizam u odnosu na sta, i sta onda reci o odnosu umerenih struja prema zenama.

Link to comment

Zli jezici pričaju da je IS nastao kao rezultat spasavanja sveta od Sadamovih masovnih oružja, da su inicijalno pogurali talibane protiv Sovjeta, navodno su i pre toga imali aktivnu ulogu u dolasku tog istog Sadama na vlast, elem umešali su se bezobzirno po rezultate na svakodnevni život u sve što im je bio ćef da se umešaju, i onda je to imalo razne posledice. Između ostalog pravljenje smutnih vremena po gomili zemalja logično dovodi do uzdizanja raznih ekstremista, sigurno neće normalni da procvetaju tada, a onda ti ekstremisti između ostalog terorišu i žene.

Ja sam lose razumela prvu recenicu onda, misleci da govoris da medju njima, oni koji su imali napredniji odnos prema zenama, su doprineli pogorsanju stanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...