Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Pa ne pricam ja o masovnom ubici/cama, nego o takeshijevom postu. Po cemu je ova devojka socially awkward, sem sto ona samu sebe tako opisuje jer nije mogla da nadje tog nekog decka?

 

Inace ne kazem da u indiji romanticna ljubav nije bitna, nego da joj se pristupa na potpuno drugi nacin (koliko se bolivudska romansa moze uporediti sa zapadnom, gaze li se kaste u njoj, da li devojke masovno odbrusuju roditeljima u lice da ce pobeci sa izbranikom kao neko pozeljno ponasanje itd). Kao sto rekoh, ova konkretno devojka i njen muz izgledaju kao fin par, daleko od toga da nije ljubav u pitanju, samo je potpuno drugaciji njen pristup celoj prici, bez frustracija koje se kod nas nalaze. Ne moras da ides do Indije, npr jedna moja drugarica koja u zivotu nije pogledala film/ procitala knjigu, isto je potpuno odskakala u tom smislu od onih koje su provele sate smrckajuci uz djejn ostin. Svojim romansama pristupala je uz mnogo vise racionalnosti, nije se fiksirala na likove iz maste, nego je upoznavala momke dobro, svaki put kad pukne znala je sto je puklo (naravno bilo je tu puno emocija, ali  konkretno nikad uz one lazne slike on je covek za mene, aj jos naredne tri godine nakon sto je stvar pukla da trazim njegovo drustvo i nadam se mozda nesto bude, sto je bilo potpuno tipicno za ovu drugu grupu), i generalno mnogo drugacije je to sve izgledalo kod nje.

nema sanse da ta tvoja drugarica u zivotu nije pogledala film :fantom:

Link to comment

nema sanse da ta tvoja drugarica u zivotu nije pogledala film :fantom:

 

Nikad, dok se nije smuvala sa sadasnjim deckom muzem koji je filmofil, secam se da je prvi film koji je gledala bio Mr  and Ms Smith, pa ti vidi. Al to se ne racuna jer je tad vec bila done with the thing.

 

A knjige je procitala jedno dve kad bas nije mogla da izbegne lektiru, i tu je prica i ostala. Zanimljiva je anegdota kad je njen otac otisao da joj montira neku lampu u stanu pre mesecak dana, i nije mogao da nadje dvolistak novina ili nekog papira da pokrije pod :D

 

@T, ili romanticne komedije ili to, naravski. Znam da mnogo volis taj spot, ali daj ne zajbavaj.

Link to comment

Ne znam šta da ti kažem na ovo, osim da ima različitih ljudi sa različitim odnosom prema različitim stvarima.

 

A ovo mozes opet da kazes i za bilo koji drugi fenomen, eto npr ima muskaraca koji su seksisti i mizoginci, a ima ih koji nisu. To je naprosto tako, nema se sta tu vise reci, ljudi su prosto ili ovakvi ili onakvi i .

Link to comment

Ma suština je u ovome - zašto ti se čini da je ovo toliko ozbiljna stvar? Mizogonija? Robovlasništvo? Mislim, daj, kakva su to poređenja.

 

Često se vraćaš na tu temu velike patnje koju proizvodi romantična ljubav i njeno predstavljanje u filmovima i knjigama. Sećam se da si se na to više puta vraćala i u onoj raspravi o Zoći, ali ja stvarno ne razumem zašto misliš da je to toliki problem (niti da je uopšte problem).

 

TVrdiš da se ova tvoja drugarica nikada nije zaljubljivala u "lažne slike", ali nisam siguran na osnovu čega to znaš (niti šta su to tačno "lažne slike" - ali slutim, nerealne predstave o osobama u koje se zaljbljujemo - ako je tako, onda se bojim da je to skoro neodvojivo od samog procesa zaljubljivanja).

 

Takođe, ne poznajem drugarice o kojima govoriš (to je uvek problem sa anegdtoskim argumentima), ali ne znam na osnovu čega smatraš da su za njihove ljubavne probleme krivi filmovi i Džejn Ostin? Konačno, Džejn Ostin sasvim sigurno nije naivan prikaz romantične ljubavi, nego upravo problematizacija odnosa sense i sensibility.

 

Povrh svega, ne vidim kako si uspela da se vratiš na svoju omiljenu temu usred diskusije koja sa njom nije imala nikakve veze.

 

EDIT: A da, zaboravih da dodam i ovo - ne znam da li gledaš Luija, ali u poslednjoj epizodi ima jedna super scena u kojoj on razgovara sa svojom bivšom ženom o svojoj novoj devojci, Mađarici. I u razgovoru se ispostavi da je nova devojka u gradu samo mesec dana, i da nakon toga ide nazad za Mađarsku, te da zbog toga veza nema budućnost. I žena mu kaže - pa dobro, šta ćeš sad? Klinke (imaju dve slatkiš ćerkice) će da budu tužne kad ona ode! A on joj odgovori - pa dobro, biće tužne, "sometimes you're supposed to feel sad".

 

Otkud znaš da tvoje drugarice koje, za raziku od ove racionalnetm prolaze kroz razne ljubavne brodolome, takođe ne smatraju svoju patnju na neki način vrednom? Možda si nikada ne bi menjale sa ovom drugom, možda je to cena koju sremno plaćaju zbog izvesnog emocinalnog intenziteta sa kojim ulaze u ljubavne veze? Šta je tu toliki problem?

Edited by Turnbull
Link to comment

Pa meni je interesantna tema, imam dosta drugarica koje su seriously depressed, a cist slucaj je odlucio da kod mene ne ode u tom smeru. Ja bar tu depresiju poznajuci devojke pripisujem delom i tim ranim uticajima koje oznacavam kao djejn ostin, e sad da je to podjednako bitno kao ropstvo i mizoginija :D pa naravno da ne.

A kako se vracam na svoju omiljenu temu, yap, you be the one to pick up the stone mr mrzim-zocu-gledao-sam-jedan-romantican-film.

Link to comment

Ali otkud ti to da je ta depresija proizvedena baš ovim uticajima? To je zapravo ključni zoćinski momenat u tvojoj priči. Što sa takvom spremnošću skačeš odmah na tu pretpostvku, iako ne vidim bilo kakav ozbilja osnov za nju.

Link to comment

Ali otkud ti to da je ta depresija proizvedena baš ovim uticajima? To je zapravo ključni zoćinski momenat u tvojoj priči. Što sa takvom spremnošću skačeš odmah na tu pretpostvku, iako ne vidim bilo kakav ozbilja osnov za nju.

 

 

Pa jedini je uticaj koji mogu da identifikujem a koji daje sliku bas toga: svako ima srodnu dusu, ta srodna dusa je mozda mutavi tihi momak koji ne izgleda previse zainteresovano, ali nakon mnogo peripetija u trajanju od jedno 2-3 sezone godine njegove emocije prema tebi ce eksplodirati, i objasnice zasto se ponasao kao idiot sve vreme (a to nije sto je idiot, nego sto je lord Bajfri nesto konspirativno sirio protiv lepotice, ali kad je baron Vajli slucajno nakon tri godine prolazio kroz Berksir, sve se objasnilo!). Od ovog ostalog, roditelji se ne bave romantikom, oni su starinski ljudi, momak treba da je iz solidne kuce, da ima posao i da se ne drogira, sportski klub isto ne propisuje romanticne ideale, skola se time ni ne bavi, society-ju samo treba da radjas a on da brani, sta drugo?

 

I izvini sto zoca jednom u hiljadu puta nije odvalio najordinarniju budalastinu, po sistemu corave koke  :cry: 

 

A moderacija nek oprosti i nek premesta na topik o zoci :isuse:

Link to comment

Ako mogu da se ubacim na tren. Pominjano je i diskutovano na ovom topiku o mentalnom zdravlju, a sad se tek tako bacaka terminom 'depresija'. Depresija je ozbiljan mentalni poremećaj koji se leči medikamentima a ne nešto što se dobija kad se čita Džejn Ostin pa ti ne dođe Darsi da te u naručju odnese u lepše sutra.

Link to comment

Ako mogu da se ubacim na tren. Pominjano je i diskutovano na ovom topiku o mentalnom zdravlju, a sad se tek tako bacaka terminom 'depresija'. Depresija je ozbiljan mentalni poremećaj koji se leči medikamentima a ne nešto što se dobija kad se čita Džejn Ostin pa ti ne dođe Darsi da te u naručju odnese u lepše sutra.

 

tako su i mene ucili (i mislim da ima smisla to sto kazes), ali cini mi se da su danas mentalni poremecaji mnogo fluidnije kategorije, gde zaista mozes da budes malo depresivan, malo ocd, malo traumiran... bar u smislu da je mala mera dovoljna da ti prepisu psihofarmake. i ja sam mislila da je to moda da se tako kaze, ali sudeci po tome kako se danas prepisuju psihofarmaci, izgleda da je to zvanican stav psihijatrije. ili nezvanican, ali prisutan. 

Link to comment

Ako mogu da se ubacim na tren. Pominjano je i diskutovano na ovom topiku o mentalnom zdravlju, a sad se tek tako bacaka terminom 'depresija'. Depresija je ozbiljan mentalni poremećaj koji se leči medikamentima a ne nešto što se dobija kad se čita Džejn Ostin pa ti ne dođe Darsi da te u naručju odnese u lepše sutra.

Slazem se da se ne dobija od tete Jane, ali se zato leci sa teta Evom:

 

105ttna.jpg

 

Jeesil li jos depresivan? Da ponovimo?

 

doduse u 99% slucajeva ovo dize serotonin

 

23kq2yu.jpg

Edited by hefestus
Link to comment

Ako mogu da se ubacim na tren. Pominjano je i diskutovano na ovom topiku o mentalnom zdravlju, a sad se tek tako bacaka terminom 'depresija'. Depresija je ozbiljan mentalni poremećaj koji se leči medikamentima a ne nešto što se dobija kad se čita Džejn Ostin pa ti ne dođe Darsi da te u naručju odnese u lepše sutra.

 

tako su i mene ucili (i mislim da ima smisla to sto kazes), ali cini mi se da su danas mentalni poremecaji mnogo fluidnije kategorije, gde zaista mozes da budes malo depresivan, malo ocd, malo traumiran... bar u smislu da je mala mera dovoljna da ti prepisu psihofarmake. i ja sam mislila da je to moda da se tako kaze, ali sudeci po tome kako se danas prepisuju psihofarmaci, izgleda da je to zvanican stav psihijatrije. ili nezvanican, ali prisutan. 

 

Ja ovo sto opisujem potpada pod ono sto kaze wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Depression_%28mood%29

Ima i klinicka depresija, sto bih ja laicki nazvala ozbiljnom depresijom.

Ako se bacakam ja, bacaka se i wikica -_-

 

 

Edit 2: Jbt, I wrote this stuff it seems

 

Causes Social

Women are more prone to depression and this could be explained by gender roles and norms attached to those roles. Women are expected to care for family and friends, but without strong, stable supportive relationships they are more susceptible to depressive symptoms.[29]

 

 

mada nisam sigurna koliko je to prihvaceno o gender roles-ima, drugi link opet daje ovo, gde se pominju hormonske razlike

 

http://www.webmd.com/depression/guide/depression-women

Edited by Dagmar
Link to comment

@Dagmar nadam se da ti je jasno da "strong supportive relationships" ne znači nužno romantične veze.

Edited by AnaDilajt
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...