Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Pa ima prema kevi, prema bratu, prema nekim drugarima, itd. Ograničeno da, ali ne i nepostojeće.

 

Pored toga primedi da njegov zločin zapravo nastaje iz jednog pervertiranog osećaja - pravde i zasluge. On smatra da mu je uskraćeno nešto što zaslužuje, da je svet nepravedan (čak ne samo prema njemu, nego prema svima sličnim njemu), itd. Na kraju krajeva, psihopata bi prosto uzeo šta hoće kad ga niko ne gleda, a ne bi imao nikakve duboke internalizovane nedoumice i krize identiteta. Psihopate po svemu sudeći imaju sasvim fluidan osećaj identiteta, i ni najmanje se ne opsedaju pitanjima tima, da li sam dovoljno beo, muškarac, itd. Sigurno bi kingmejkerka ili betty umele više da kažu na ovu temu.

 

tek sam pocela da citam (na devetoj godini sam), i nemam jos jasnu sliku, ali ono sto meni iskace kao najjaci utisak na ovih prvih dvadesetak stranica je kompletan nedostatak stavljanja sebe u kozu bilo koje druge osobe. ok je kad to ne radis kao klinac, ali on ovo pise kao retrospektivu, i svejedno ne postoji ni jedan jedini osvrt na to kako se bilo ko drugi osecao, cak i u periodima koje opisuje kao divne. nonsalantno spominje kako je pozvao na rodjendan citavo odeljenje osim jednog decka, gotovo da ga cujem kako misli 'haha, sucker' dok pise. uopste, sokantno mi je da su mu roditelji dozvolili tako nesto. 

 

pitanje je naravno da li je taj nedostatak empatije posledica depresije, ili zbilja kockica koja nedostaje u opstoj psihickoj arhitekturi. ali ako nedostaje (a koliko sam videla ima nekih indikacija da je uvek bio socijalno neobican), onda vidim kako to moze da dovede s jedne strane do eskalacije sitnih emocionalnih nesreca (ako se njegovi drugovi smeju dok se igraju zajedno, covek koji oseca rezonancu s drugima bi takodje pokupio malo tog dobrog osecaja, covek koji je nema moze samo da bude ljubomoran sto je izostavljen), i s druge strane do problema u nalazenju devojke.  

Link to comment

Empatija se uči i razvija, kao i (skoro) sve ostalo. Nije toliko nečuveno da dete izraste potpuno detached u tom smislu, posebno ako je bila dijagnoza neke forme autizma... ali takvi obično budu okrenuti sami sebi, izgrade neki svoj privatni svet. Ovaj je baš suprotno, bio uporan da se dokaže pred svima onako dečje nadmeno, a u isto vreme nikoga nije tretirao kao stvarnu osobu. Vanzemaljac.

Link to comment

tako nekako. s druge strane, secanje je jedan duboko rekonstruktivan proces, i kad je coveku lose odredjeni detalji umeju da iskoce s neobicnom jasnocom, a kad mu je dobro umeju da budu potisnuti. koliko puta sam samo pomislila da sam nesto dozivela previse licno ili da sam reagovala emotivno neodmereno - ali to bih tek pomislila kad bi mi opet bilo dobro. zato u ovom tekstu mislim da nema toliko smisla traziti i pazljivo tumaciti detalje, koliko ima smisla gledati emotivni podtekst i iscitavati stanje u kom je bio kad je pisao. 

 

s druge strane, ima mnogo vise smisla da zatvorim taj prokelti pdf i ponovo otvorim clanak koji sam sebi obecala da cu procitati pre rucka <_<

Link to comment

samo problemi oko tog (ne)spajanja:

 

Confessions of an Awkward Teen Girl

 

whether due to social conditioning or some sort of biological impulse - men are more likely to translate their frustrations into acts of unspeakable violence towards others, while women turn their pain and self loathing inward, seeking out self injury rather than mass murder. But overlooking female social outcasts simply because they're less likely to hurt someone other than themselves is a dangerous path to go down.

Link to comment

Meni bi bilo zanimljivo da znam i kolika je kulturoloska komponenta tog frusta zbog nespajanja sa srodnom dusom. Koliko sam videla po (samo jednoj doduse) drugarici iz Indije, tamo su love marriages otprilike za devojke koje imaju recimo status kurvi nimfomanki kod nas, tako da se ona potrudila lepo da nam svima stavi do znanja kako je njen muz prvo bio odobren od strane njene porodice pre nego sto ga je uzela u razmatranje. A nije da nisu vezani ili nesto, samo mi se cini da nema fiksacije da se ima pronaci srodna dusa ili potonuti u depresiju kao kod nas. I to narocito kod zenskog pola, manje (i kasnije) kod muskog.

Link to comment

Pa to manje vise, nego sta taj odgovor znaci. Mozes tako na sve drustvene pojave da odmahnes rukom i kazes da zivimo u Americi, mali pobio drugare, spot, zenama se dobacuje na ulici, spot, klasne razlike, spot.

 

Link to comment

Pa pitanje ti je bilo onako malo... zoćinsko, zar ne?

 

Naravno da postoje kulturne razlike, ali su one u uslovima globalizacije sve manje bitne, eto to znači moj odgovor.

Edited by Turnbull
Link to comment

Pa nije poenta bila da konstatujem kulturoloske razlike, nego da kulturoloskom razlikom ilustrujem zasto mi deluje da je dobar ako ne i najveci deo tog love frusta istog uzroka kao sto smo pre 50 godina mislili da je ocigledno da su crnci glupi i stvoreni da budu posluga. Sad Zoca hoce da anihilira celu pricu, ja samo mislim da bi se celoj stvari realno moglo prici mnogo opustenije, a u medjuvremenu uzivati u zivotu i pre nego sto se nadje mr perfect.

Link to comment

tacno nam treba retro profajlerski topik, koga bi srbin masovno ubijao da je ostao zadojen autisticnom, pardon, autenticnom kulturom

 

Edited by morgana
Link to comment

et Dagmar

 

Pa ne slažem se pitanjem :)

 

Prosto ovde nije u pitanju "frust zbog nespajanja sa srodnom dušom" - takvih stvari naravno ima, ali čisto sumnjam da je iko ikada ikog zbog toga ubio.

 

Ubistva žena i devojaka o kojima čitamo u crnoj hronici skoro svake nedelje, takođe nisu posledica frust zbog nespajanja sa srodnom dušom, već nekih drugih stvari - posesivnosti, paranoje, itd.

 

Ova mala iz teksta takođe ne tuguje nad time što nije našla Mr Perfect, nego zapravo nad nečim drugim - social awkwardness.

 

A inače, reći da u zemlji u kojoj su najpopularniji filmski žanr bolivuski ljubići, romantična ljubav nije bitna, takođe poprilično promašuje, i predstavlja jednu, ne zameri, ali tipično Zoćinsku simplifikaciju.

 

Manje Zoće, više Mire Nair.

Link to comment

et Dagmar

 

Pa ne slažem se pitanjem :)

 

Prosto ovde nije u pitanju "frust zbog nespajanja sa srodnom dušom" - takvih stvari naravno ima, ali čisto sumnjam da je iko ikada ikog zbog toga ubio.

 

Ubistva žena i devojaka o kojima čitamo u crnoj hronici skoro svake nedelje, takođe nisu posledica frust zbog nespajanja sa srodnom dušom, već nekih drugih stvari - posesivnosti, paranoje, itd.

 

Ova mala iz teksta takođe ne tuguje nad time što nije našla Mr Perfect, nego zapravo nad nečim drugim - social awkwardness.

 

A inače, reći da u zemlji u kojoj su najpopularniji filmski žanr bolivuski ljubići, romantična ljubav nije bitna, takođe poprilično promašuje, i predstavlja jednu, ne zameri, ali tipično Zoćinsku simplifikaciju.

 

Manje Zoće, više Mire Nair.

 

 

Pa ne pricam ja o masovnom ubici/cama, nego o takeshijevom postu. Po cemu je ova devojka socially awkward, sem sto ona samu sebe tako opisuje jer nije mogla da nadje tog nekog decka?

 

Inace ne kazem da u indiji romanticna ljubav nije bitna, nego da joj se pristupa na potpuno drugi nacin (koliko se bolivudska romansa moze uporediti sa zapadnom, gaze li se kaste u njoj, da li devojke masovno odbrusuju roditeljima u lice da ce pobeci sa izbranikom kao neko pozeljno ponasanje itd). Kao sto rekoh, ova konkretno devojka i njen muz izgledaju kao fin par, daleko od toga da nije ljubav u pitanju, samo je potpuno drugaciji njen pristup celoj prici, bez frustracija koje se kod nas nalaze. Ne moras da ides do Indije, npr jedna moja drugarica koja u zivotu nije pogledala film/ procitala knjigu, isto je potpuno odskakala u tom smislu od onih koje su provele sate smrckajuci uz djejn ostin. Svojim romansama pristupala je uz mnogo vise racionalnosti, nije se fiksirala na likove iz maste, nego je upoznavala momke dobro, svaki put kad pukne znala je sto je puklo (naravno bilo je tu puno emocija, ali  konkretno nikad uz one lazne slike on je covek za mene, aj jos naredne tri godine nakon sto je stvar pukla da trazim njegovo drustvo i nadam se mozda nesto bude, sto je bilo potpuno tipicno za ovu drugu grupu), i generalno mnogo drugacije je to sve izgledalo kod nje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...