Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

  • 1 year later...

kako je cirilica u austorugarskoj bila zabranjena u javnoj upotrebi u hravtskoj i slavoniji od oktobra 1914. da li se to odnosilo i na postanski saobracaj tj tekst sa adresom na kovertama i sl ikoliko je to strogo bilo u tim slucajevima? zna neko?

Link to comment

jbt nista ne znate, ima li ove istoricara?

 

ono sto znam>

 

na osnovu uzorka koje imam, 4 od 4 su pisani latinicom, i to od strane , prema imenima i sl se zakljucujem, srba ( u hrvatksoj i slavoniji)

 

zakonski je samo u BiH precizirano da je zabranjena citilica i u postanskom saobracaju, u hrvatskoj od 1914 i srbijij od 1916. se kaze samo  'u javnoj upotrebi' al se ocigledno i tu to postovalo..
 
za SRBIJU:
Пели су се на врх зграде Росије, да би уништили натпис на њој… Латиница у канцеларијама, у школама, на пошти и телеграфу – свуда. Нигде се не прима никакав напис ћирилицом. Посмртне листе штампане су латиницом…” (Лазаревић 2010: 127). 
 
 
za CRNU GORU:
Након окупације Црне Горе 1916. године, аустријска власт, наредбом генералног гувернера Виктора Вебера (Бр. Е 1873 ex 16. Ž. K.) од 18. септембра 1916. године (према: Брајовић 2005: 171), забрањује употребу ћирилице у школама, установама и поштанском саобраћају
 
dakle, iako nemam striktno za hrvatksu zakon, kaze ;java sfera, administracija, vaizlo je i ovde>
 
144_001-1918.thumb.jpg.15f9bb95bdfd4525524a9fadf27ee262.jpg
  • +1 1
Link to comment
  • 10 months later...
  • 7 months later...
Posted (edited)
On 12. 5. 2024. at 13:49, Moonwalker said:


To se radi od devedestih.
 

Nisu drzave koje samo menjaju uredjenje cardak ni na nebu, ni na zemlji, nego stoje na nekim temeljima. To sto ti temelji nisu deo necije porodicne istorije ne znaci da temelji ne postoje, pa da je nebitno. I mnogo sto sta sto je posle napravljeno, napravljeno je na temeljima i na zemlji gde su ti isti branili svoje kuce. Ne bi imalo gde da se bezi da ih nije bilo.

(...)

sad je svarno dosta ili moze na neku drugu temu.

mozda je ovo bolja tema da razjasnim svoje stanoviste o lila ramondi.

 

posto je ovo vec drugi post u kom si u vezi sa ww1 pretpostavila da su mozda neki sa strane, pa im nije blisko, to jest, da im porodicna istorija stoji na drugim temeljima, moracu da ti skrenem paznju da ima i onih sto im preci nisu pojili volove u moravi, ali su se vekovima osecali delom naroda koji je u proslosti imao jednu, kasnije dve kakve-takve drzave, cak ako u njima nisu ziveli. zato cu da isucem dvojicu deda (cg i vojvodina) i ujaka (vojvodina), za oba svetska rata. oca ne mogu, jer ga je, desetogodisnjaka naoruzanog iz pokradenih italijanskih zaliha, baba uhvatila, razoruzala, izmlatila i poslala na spavanje, kad je krenuo u partizane. tako mu je ostalo samo da vrsi diverzije, krade od okupatora hranu i bombe za "nase", sece telefonske zice, i da ocu osam meseci nosi jelo u nemacki zatvor, gde je ovaj lezao na betonu dok su svakog dana izvodili na streljanje rodjake, prijatelje, nekad i decu od 12-14 godina.

mozda neko misli da je u ww1 tvojim paorima bilo teze nego nekima koji su kao au podanici otisli, prvo u crnogorsku, a posle mojkovca u srpsku vojsku, dok su ih vlasti osudile u odsustvu na smrt a zene i decu im strpali u logor u baru (divno mesto za umiranje). to je samo jedan primer.

no, oni su pravili svoje izbore i ja danas nisam nista ni bolja ni gora nego sto jesam, zbog toga. moj izbor je da me vredjaju, ljute i da mi se gade projekti kao ovaj.

 

ostajem pri tome da je pesma pobačeni projekat, kao sve što iz te mentalne kujne izađe. ta ramonda je prekjuce isisana iz malog prsta, po ugledu na zapadnjake, ali zbog našeg disocijativnog poremećaja ličnosti, ne kao rozeta, nego kao verzija georgijevske lente.

ramondu serbiku je opisao i imenovao pancic, desetak godina kasnije drugi varijetet je opisao njegov kolega i imenovao po kraljici koja, sa svoje strane, nikad nije ljudski naucila srpski, a vrli podanici su je, sa svoje, proterali iz zemlje.

za razliku od flandres poppy ili bleuet de france, koje su vojnici u rovovima gledali cetiri godine dok im se nisu smucili, a koji su ubrzo postali cvetni simboli ratnih stradanja, ovaj planinski cvetak sumnjam da su i primetili nasi mucenici, dok su se bolesni i iscrpljeni vukli preko kajmakcalana i drugde.

 

u svetu ove pesme, koji nastanjuju ranjeni i potopljeni, oni koje niko ne čuje i ne vidi u magli koja vlada, mracne sile (noc) ne daju da svane. ali, eto, iz nekakvog pepela (otkud pepeo pod vodom, gde oni vrište?) izraste - bas - ramonda. papazjanija. mogao je i kaktus da procveta posle kise u pustinji, mogao je iz pepela da uzleti spaljeni-ponovo rodjeni feniks, ali ne. nama treba da se useremo i u situaciju kad smo bili pravi i na pravoj strani, i veliki u tome, da utopimo porodicno srebro za male pare da bi bolesni narativi opstali jos neko vreme. sto smo to mi, bre, ranjeni, bezglasni i nevidljivi - niko da kaze.

 

o samom tekstu, metrici i tsl, nema sta da se kaze jer ih nema. o l-l rømndø pevanju, jedino da verujem na rec onom ko je objasnjavao da se sad tako peva, bili ajlis i to. o vizuelnom delu sam vec rekla, kao spot za disaster tourism u srbiji.

 

poz

 

 

Edited by le petit nicolas
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
Posted (edited)

Gadi se i meni ono sto rade sa tim vec nekoliko decenija. Ukljucujuci i svinjarije radjene  devedestih u Bosni koriscenjem uniformi slicnih onima iz tog rata u jednom strasnom gradjanskom ratu.

 

No se ne slazem sa kao reakciju na njihove postupke podcenjivanje toga. Toga ovde na furumu ima poprilicno.

 

A ako pogledas srpske politicare  i sve partije, njima je stanovnistvo Srbije u danasnjim granicama koje je vezano iskljucivo za to tlo i birokratski poslednja rupa na svirali i njihove interese ne zastupa niko i na njega se uredno izdrkavaju svi.


Za to sam ja najkivnija na one medju njima koji poreklom jesu iz Srbije, kao i na same Srbijance koji su ih pustili bez fajta i ponosa da se sa time izvlace skoro cetiri decenije. Kako ih pustaju, tako im i jeste. 

 

U kulturolski aspekt njihovog delovanja necu da ulazim nije mi zvanje. Kao ni u analizu pesme.
Realno, imajuci u vidu ovaj cirkus sa Izraelom, i mogucu alternativnu pesmu, taj koji ju je poslao tamo pametno je uradio. Mozda nije vrhunsko ostvarenje, ali je korektno i nemamo belaj na ledjima. Jer smo mi jad, a ne Izrael.
 

Apropos Matica fudbalera poreklom iz sela iz okoline Uba koji onomad nije  hteo da stavi poppy na dres na utakmici (100 godisnjica) time je simbolcki iskljucio doprinos svojih predaka u istom ratu, docim je Nemac Klop stavio taj «Djuricev projekat» na rever za utakmicu u Beogradu.

 

I na kraju, kad se ostali ne bave necim, onda ostane prostor za one koji ce time sa se bave na pogresan, pa i stetan nacin.

Edited by Moonwalker
Link to comment
Posted (edited)

o, da. poslali smo trejdmark "pametne" srbije: manje zlo.

samo sto nije manje, nego za dlaku suptilnije od one krilate ulicarke.

 

inace se slazem sa ostalim sto si napisala.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

aham, ovde moze o poreklu.

oki.

moj djed, da ne idem dalje, je bio sa rodejnom bracom u mojkovackoj bici

bio je onaj porucnik kiji je otisao medj austrijance i vezao im neke krpe na oci zarad pregovora.

sta reci. 

posle je branio kuk, onaj vrh kad se popnete onom zicarom i tamo popijete kafu. drzao je to sa svojom cetom dok nisu falsifikovali potpis nadredjenog tj princa peteovica btw sina nikolinog.

posle je bio u baldagasonu sledecih 3-4 godine. 

danas ga slavi pola crne gore a lola ga mrzi.

sta bih hteo reci. mnogo je tragedije u nas, mnogo ljudi ne znaju jista o tadasnjim vremenima, mnogo je krvi palo, mnogo se mi kircino danas da smo gistro partizani ilicetnici, ne znamo mnogo o svemu tome, previse osudjujemo te ljude. lako je kenjati danas.

1 utisak, majka vukmano ic tempa. prica se da je jedan sin otisao u cetnike a drugi u partizane i da je ona rekla da joj se jedan nece vratiti.

meni je tata bio skojevac, partizan, porucnik i komesar iz rata, bio je na zidanom mostu, spasio je jednog momka, do danas je ta familija zahvalna, zive svi u kanadi.

pored toga su u mom selu mog stric djeda koji je posle bio potpredsednik skupstine fnrj sa sve fameljom oterali suseljani.

moj djed, koji pociva na ostrogu, je sa mojim ocem bio u 13-jul ustanku. iako je bio antikomunist a moj otac predratni gimnazijalac i skojevac.

zajedno su isli u rat, na plevlja posle isto isli zajedno. 

italijanski okipatori  su mu nudili penziju i snabdevanje sto je odbije o, posle su nam opljackali kucu i njega jurili da ga streljaju.

znate onog jovovica koji je ucestvoavao u streljanju u bjelopavlicima?

znate ko ga je spasio?

blazo jovanovic.

jovovic mu je u komanima/ katunska nahija, spasio trudnu zenu da je ne ubiju lokal cetnici.

ovaj mu je iako je bio na listi zlocinaca dozvolio da se dovuce do kotora i ode u italiju.

mnogo ljudi laju, mnogo vredjaju a ne znaju mnoge stvari.

misle to je bila neka internet peticija, neki izbor se nudio.

imam mome ocu brata od rodjene tetke, bacao je ljude u jame, bio posle pomocnik ministra unutarnjih  u fnrj/sfrj. nikakav komunist. bukvalno sto kod nas kazu " iskopao porodice".

sa druge strane isto. 

meni teca bio mozda najznamenitiji udbas i najpopularniji medj drugom srbijom.

 

mnogo se kenja bez znanja bez skrupula.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Samo da napisem svoje misljenje za koje me niko nije pitao - meni su simbol prvog svetskog rata kod nas Cerska i Kolubarska bitka, povlacenje preko Albanije i stradanje u tome, oporavak na Krfu i proboj solunskog fronta tih ljudi koji su sve to prosli, te potom Zejtinlik. Ipak, Krf mi je nekako najjaci simbol tu, prvo zbog toga sto se tek tu videlo koliko su ti ljudi propatili u povlacenju, te pomoc Grcke i saveznika... Mozda je razlog sto sam i bio na ostrvu Vido gde imate veliku kosturnicu, spomenik i cuo celu pricu vezano za to. Tesko je ne ostati dirnut.

 

Na kraju, posle Plave Grobnice i Tamo Daleko, pesma koja se bavi stradanjem Srbije i njenog naroda tokom prvog svetskog rata mora da bude na vrlo visokom nivou, sa puno pijeteta prema svima koji su dali zivote. To je jako visok zahtev i mislim da ova Ramonda koju smo poslali nije ni delic prenela to. Na kraju, alergican sam na novotarije a do skoro niko nije uopste spominjao ramondu kao simbol naseg stradanja u prvom svetskom ratu.

  • +1 3
Link to comment

da se pitam, kao sto se ne pitam: simbol je sajkaca. ili ladja spustenih jedara na nepomicnoj tamnoj vodi.

 

poz

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...