Jump to content
IGNORED

GIMP


Recommended Posts

Sa bledunjavom nadom otvaram ovaj topik, računajući na element sreće, da ovde može zalaziti neko ko koristi Gimp kao osnovni (ili svejedno ozbiljni) alat prevashodno za obradu fotografija (lično me ne zanima toliko grafički dizajn ili digitalna umetnost, a ko hoće da piše o tome, naravno da može). Znam da se to može i da postoje adekvatni plaginovi (čak sam negde video i plagin za korišćenje Photoshop plaginova na Gimpu).Elem, za definitivno napuštanje Pendžera* mislim da je neophodno naći adekvatnu zamenu Adobeovom najpoznatijem čedu. Usput, ako niste još probali darktable - ošacujte. Izgleda vrlo sposoban za obradu fotki, premda ne mogu da kažem da je lako ovladati njime (još nisam).screenshot-2.png______* Pošto sam dobrano ošacovao Pendžere 8 betu, mogu reći da izgleda odlaze u pravcu u kom definitivno ne želim da ih pratim, stoga im srećan put. Mislim tu kao personalni korisnik... naravno u profesionalnom smislu, pošto sam sad neki IT-ijevac, moraću verovatno da se bakćem s njima doživotno.EDIT. Skrinšot darktejbla

Edited by Indy
Link to comment

ja koristim gimp, pre svega zato sto mi se ne daju pare za adobe, a mrzi me da se akam sa piratskim verzijama :Dali, nazalost, ja sam ti slab korisnik, ja samo malo secnem fotku tu i tamo, slabo te plaginove koristim. sto me ne sprecava da ponesto ovde i naucim, te se nadam da ce se javiti jos poneko, ko nesto stvarno i zna o ovoj temi :)

Link to comment

I ja tu i tamo koristim GIMP kao osnovni alat za obradu slika mada moram da priznam na vrlo amaterskoj bazi. Ono sto mi strasno ide na zivce je njegov multi-windowed UI (ili kako se to vec zove). Zasto se ne objedini sve u isti prozor i pored ozbiljne kuknjave buljuka korisnika, ostace vecna misterija.

Edited by ManicMiner
Link to comment
I ja tu i tamo koristim GIMP kao osnovni alat za obradu slika mada moram da priznam na vrlo amaterskoj bazi. Ono sto mi strasno ide na zivce je njegov multi-windowed UI (ili kako se to vec zove). Zasto se ne objedini sve u isti prozor i pored ozbiljne kuknjave buljuka korisnika, ostace vecna misterija.
nedavno naleteh na vest da su izdali single window verziju. nisam proveravao
Link to comment

I ja ga povremeno koristim, mada mi je ponekad zamorno da se snalazim, drukčije je od fotošopa. Imam i neke jednostavne sasvim za isecanje i tako to, PhotoScape, razni online editori, nšta posebno.

Edited by kapetanm
Link to comment
ja koristim gimp, pre svega zato sto mi se ne daju pare za adobe, a mrzi me da se akam sa piratskim verzijama :Dali, nazalost, ja sam ti slab korisnik, ja samo malo secnem fotku tu i tamo, slabo te plaginove koristim. sto me ne sprecava da ponesto ovde i naucim, te se nadam da ce se javiti jos poneko, ko nesto stvarno i zna o ovoj temi :)
+1Poslednje što sam pokušavao sa GIMPom da uradim pa nisam umeo su bili neki gifovi. Na kraju sam morao da upotrebim neki online image editor, ali baš me je iznerviralo što nikako nisam mogao da se snađem ovamo, inače je sve dosta intuitivno :(
Link to comment

Ja sam ga skoro instalirao, ali sasvim jednokratno/namenski: za vizit kartu. U MS Publisheru nije ispala lepo, a koristim 2 fotografije u kombinaciji sa tekstom i objektima. Snalazim se za sada :)

Edited by buffalo bill
Link to comment
nedavno naleteh na vest da su izdali single window verziju. nisam proveravao
Dobra vest, i mene su te prozorske froncle uvek nervirale. Elem, vise o tome ima ovde:http://arstechnica.com/business/2012/05/hands-on-testing-the-gimp-28-and-its-new-single-window-interface/Jos nisam to skinuo i probao (istina je da najvise vremena provodim u Windowsu, laptop sa Ubuntuom otvaram 2x nedeljno... a to je bas prevashodno zbog bloody Photoshopa...)
Link to comment

Ne. Sad gledam i cini mi se da ima puna podrska samo za Mac, a da Windows verzija ne moze da rad sa jpeg, dng, i tiff formatima (odnosno da radi samo sa raw fajlovima).

Link to comment

Dajte šansu programu "Fotoxx". Meni je najbolji od svih programa za obradu fotografija na linuksuhttp://kornelix.squarespace.com/fotoxx/http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/tutorials/7152/1

Link to comment
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...