Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Jedno je sigurno: ne bih preporučio drugaru ni da ima, ni da nema dete. Zašto? Zato što ne želim da se mešam u tuđ život i tuđe odluke.
Pa postoje neodlučni ljudi, šta ako te prijatelj pita za savet ili barem tvoje mišljenje? Ako bi morao da mu nekako odgovoriš, mislim da je očigledno kakav bi mu savet dao.
Dok propagiranje podrazumeva aktivno ubeđivanje i "širi dalje" stav.
Ogradih se od toga malopre, i mislim da je stvarno glupo i pomisliti da ja ili bilo ko drugi ovde želi nekoga da ubedi da ima dete a da taj neko to ne želi.
Za mene je ovaj svet shithole, za tebe nije. Zašto ne bismo mogli da uvažimo each other's stavove i da diskutujemo bez uvredljivih kvalifikacija?
Možda je i za mene, i to neopevani shithole, pogotovu kada se sagledaju sva sranja i paradoksi na planeti zemlji, ratovi za gluposti, glad i nemaština dok 10 porodica drži 90% kapitala sveta u svojim rukama. Ali isto tako verujem da će moje dete biti zahvalno na životu koji će mu biti pružen baš onako kao što sam ja zahvalan svojim roditeljima. Stvari koje čine svet shitholom na sreću nisu naša svakodnevica ili nas se to ne dotiče u toj meri da imaju veliki uticaj na naše živote. Opet, ima porodica koje žive u neviđenoj nemaštini i koje žive u užasnim uslovima sa po 4, 5, 6 dece, ali duboko verujem da se nijendom od njih ne mota po glavi "kud ste me doneli na ovaj svet". Tema je jako, jako kompleksna i ako bih ulazio u detalje kako i šta, i u svaki aspekt zašto mislim da treba imati dete, tačnije, zašto ću ga ja imati, mogao bi da napišem 100 strana.
Zašto ne bismo mogli da uvažimo each other's stavove i da diskutujemo bez uvredljivih kvalifikacija?
Pa ja uvažavam tvoj stav, ali ne mogu da se složim sa njim. Ja sam ga doživeo kako sam doživeo sa još jednom napomenom da ste reč nenormalno predimenzionirali van svake moje namere, mogao sam da upotrebim neku drugu reč koja bi imala isto ili slično značenje, pa nek eto to bude moja greška. Da se "vadim" za ostalo, nema sada smisla i licemerno je, mogu samo da kažem da mi je žao ako se neko našao uvređenim i da mi to nije bila namera.
Ne radi se o odabiru da se kupi Mek ili PC, ili da se ode na Santorini ili Skopelos, pa da mogu da prihvatim ovo razdvajanje etiketiranja ličnosti i odluke te ličnosti.
Pa ja stvarno mogu. I stvarno nikad čoveka ne bih proglasio nenormalnim zato što se ne slažem sa nekim po jednom pitanju koje, kako su već drugi rekli, nema nikakav uticaj na mene i moj život i lični je izbor te osobe. Nemam nikakav problem da kažem da sigurno i ja imam par stavova o od banalnih do jako bitnih stvari ljudima oko mene za koje bi mnogi rekli da su nenormalni, al da budem iskren, i dont give a fuck, valjda zato što znam da me to ne definiše kao čoveka, ko sam, i šta sam, dobar čovek ili smradina, zao i pokvaren a kontam da je to najbitnije ljudima oko mene, prijateljima i sl. Meni svakako jeste najbitnije.
Link to comment
Pa postoje neodlučni ljudi, šta ako te prijatelj pita za savet ili barem tvoje mišljenje? Ako bi morao da mu nekako odgovoriš, mislim da je očigledno kakav bi mu savet dao.
prvo bih mu rekla da mu je pitanje užasno glupo, onda da je odgovor ne, jer ako već sam ne može da dođe do te odluke onda sigurno još uvek nije za to. jel bi to mene onda činilo pobornikom neimanja dece?
Link to comment
prvo bih mu rekla da mu je pitanje užasno glupo, onda da je odgovor ne, jer ako već sam ne može da dođe do te odluke onda sigurno još uvek nije za to. jel bi to mene onda činilo pobornikom neimanja dece?
Malo se sve ovde rečeno shvata i više nego bukvalno, pa sve mora da se crta.Sigurno nisam kontam da će taj razgovor da ide ovako:Osoba A: Šta misliš, jel treba da imam dete?Osoba B: DaOsoba A: Ode kući i napumpa ženuTo je veliki korak u životu svake osobe, nema ništa nenormalno popričati sa prijateljima o tome, koliko je to pametno, koji su pros, koji su cons, jednostavno, razmeniti mišljenja, pogotovu kada živimo u fakat teškim vremenima u svakom mogućem smislu. Da ti konkretno odgovorim: Ne, to ne bi tebe činilo pobornikom neimanja dece, već pobornikom toga da čovek treba sam da donese jednu takvu odluku. Što će naravno na samom kraju svakako biti slučaj, i što se apsolutno podrazumeva.
Link to comment

Nije trebalo nasloviti ovu temu sa Zašto imati decu?To nije pitanje za čoveka.Priroda ili bog su postavili da je naš najvažniji zadatak produženje vrste.Zašto, ne znam. Evolucijski ili već kako, to je jedino bitno i samo to se računa posle nekoliko hiljada godina.Dolazimo do toga da smo programirani da treba da imamo decu i kraj. Zašto treba, to još niko ne zna.Priroda je odredila da velika većina ljudi želi i ima decu.Pitanje je zašto kod određenog broja ljudi postoji dilema i zašto je priroda to dopustila. To je interesantno za raspravu.Odluka o tome da li neko želi da ima decu se donosi između petnaeste i četrdesete godine. Znači, treba sačekati, a ne diskutovati o tome prerano.Ne poznajem nikoga ko se pokajao što je dobio dete, jer je to priroda tako postavila. I to je dobro i neophodno.Ali, mnogo je onih koji su se pokajali kada je već bilo kasno.Ne znam za druge, ali poznajem veliki broj žena koje su bile protiv dece, a na kraju su sa četrdesetak godina (u posledjnem trenutku) rodile. U braku ili van njega. I nisu se pokajale. Kao da su ipak morale, kao da je to bilo neophodno da ispune zadatak.Po pravilu, to su vrlo obrazovane žene koje su ceo život sebi postavljale pitanja da li i zašto imati decu. Na kraju, priroda je i njih pobedila. Zbog toga, mislim da većina na ovoj temi treba da sačeka.

Link to comment
Nije trebalo nasloviti ovu temu sa Zašto imati decu?To nije pitanje za čoveka.
A za koga je pitanje ako ne za coveka?
Priroda ili bog su postavili da je naš najvažniji zadatak produženje vrste.Zašto, ne znam. Evolucijski ili već kako, to je jedino bitno i samo to se računa posle nekoliko hiljada godina.
Pa, ako svoju egzistenciju zelis da podredis fiziologiji, onda ok. Ja mislim da je covek nesto vise od toga, da je i misaono bice, da ima neke potrebe i zelje koje nisu iskljucivo bioloski determinisane. Osim toga, ne mislim da ono sto se percipira kao prirodno (bioloska datost) ima primat nad onim sto izlazi iz te sfere.
Dolazimo do toga da smo programirani da treba da imamo decu i kraj. Zašto treba, to još niko ne zna.
Nismo programirani, vec se insistira na ideji da je to osnovna ljudska svrha i, na neki nacin, duznost svakog od nas. Pojedinac to duguje, pre svega, svojim roditeljima i precima (kako bi se nastavila porodicna loza i ime), drzavi, Bogu, a onda i citavoj ljudskoj rasi, jer "moramo se razmnozavati, inace nam preti istrebljenje". U te svrhe, na svakom od ovih nivoa, koriste se najraznovrsnije strategije "ubedjivanja", da se tako izrazim. (emocionalne ucene, zastrasivanja, poreske olaksice, lupanje etiketa ljudima koji nemaju dece, ne zele decu ili ne mogu da ih imaju). Sve je u igri.
Priroda je odredila da velika većina ljudi želi i ima decu.
Priroda je, isto tako, odredila da i jedan pozamasan deo ljudi ne zeli da ima decu, a da, isto tako, jedan deo ne moze da ima decu. Da li su oni manje ljudi? Da li sa njima nesto nije u redu? Da li je priroda u njihovom slucaju zakazala? Nadam se da to nije implikacija onog sto govoris.
Pitanje je zašto kod određenog broja ljudi postoji dilema i zašto je priroda to dopustila. To je interesantno za raspravu.
Ipak tvrdis da su gore pomenuti ljudi, na neki nacin, rezultat greske? Plasim se da se kreces po vrlo skliskom terenu, na korak si do socijal-darvinizma i sociobiologije, cak. Ma, vec si tu. ;)
Odluka o tome da li neko želi da ima decu se donosi između petnaeste i četrdesete godine.Znači, treba sačekati, a ne diskutovati o tome prerano.
Odluka je licna i nema potrebe da se diskutuje, niti da se bilo koja strana instanca tu mesa (porodica, drustvo, drzava, crkva, nauka).
Ne poznajem nikoga ko se pokajao što je dobio dete, jer je to priroda tako postavila. I to je dobro i neophodno.
Izvini, ali ocigledno krug tvojih poznanstava ne ispunjava uslov za reprezentacijski uzorak. Puno je onih koji su se pokajali, predomislili i okrenuli ledja toj sirotoj deci. Idi u Zvecansku, ako meni ne verujes. Da ne pricam o roditeljima koji zlostavljaju i/ili zapostavljaju decu u svoja cetiri zida, pa to niko i ne vidi.
Ali, mnogo je onih koji su se pokajali kada je već bilo kasno.
U svakom slucaju, to je manja steta nego kad neko uzme da napravi/rodi dete zato sto oseca pritisak da to tako treba, pa se posle ne snadje, pokaje, zakaze. Ne treba svako da bude roditelj (bez obzira sto zeli i misli da moze) i ne mora svako da bude roditelj (cak i ako ima uslova i bio bi dobar u tome).
Ne znam za druge, ali poznajem veliki broj žena koje su bile protiv dece, a na kraju su sa četrdesetak godina (u posledjnem trenutku) rodile. U braku ili van njega. I nisu se pokajale. Kao da su ipak morale, kao da je to bilo neophodno da ispune zadatak.
Ne znam za druge, ali poznajem veliki broj ljudi koji su oduvek zeleli da imaju decu, a onda su tu svoju decu upropastili na ovaj ili onaj nacin. Ne znam da li su se pokajali, ali kao da su morali da ih imaju, kao da je to bilo neophodno da ispune nekakav zadatak.
Po pravilu, to su vrlo obrazovane žene koje su ceo život sebi postavljale pitanja da li i zašto imati decu. Na kraju, priroda je i njih pobedila. Zbog toga, mislim da većina na ovoj temi treba da sačeka.
:D Naravno, tu je i poznata patrijarhalna matrica. Mozes ti da imas razna interesovanja, ambicije, ali dok ne rodis, nisi zena. Nisi celovita, uvek nesto nedostaje..Pricam ti pricu..
Link to comment

ja samo da kazem da sam onomad, kad sam bila daleeeeko od posljednjeg trenutka, tj jedno peshesedam godina umalo u kasnim 30im, osjetila kako mi kvrcn'o satak i klikn'o taj neki reflex na sve nesto malo, roze, dobro moze i tamnoputije, slatko, bucmasto po mogucnosti, koje onda raste, rasteeeee dok ne poraaaaste...ih gdje me to sad odvelo, majicu 'i want six' ne skidam.

Link to comment
ja samo da kazem da sam onomad, kad sam bila daleeeeko od posljednjeg trenutka, tj jedno peshesedam godina umalo u kasnim 30im, osjetila kako mi kvrcn'o satak i klikn'o taj neki reflex na sve nesto malo, roze, dobro moze i tamnoputije, slatko, bucmasto po mogucnosti, koje onda raste, rasteeeee dok ne poraaaaste...ih gdje me to sad odvelo, majicu 'i want six' ne skidam.
uveren sam da su mnogi pogresno razumeli poruku.
Link to comment
uveren sam da su mnogi pogresno razumeli poruku.
Kakvu poruku?Nema poruke, vec je Pikoleta podelila sa nama svoje licno iskustvo. Ja je odlicno razumem. Zbog cega si je ti pogresno razumeo?
Link to comment

meni je, bas ko i pikoleti, telo zatrazilo bebu, lepo sam to mogla da osetim.s tom razlikom sto bi meni sasvim prilicila one is quite enough majica.a ne mislim da sam sada vise zena nego li prije. naprotiv :lolol:

Link to comment

Pa, ako svoju egzistenciju zelis da podredis fiziologiji, onda ok. Ja mislim da je covek nesto vise od toga, da je i misaono bice, da ima neke potrebe i zelje koje nisu iskljucivo bioloski determinisane. Osim toga, ne mislim da ono sto se percipira kao prirodno (bioloska datost) ima primat nad onim sto izlazi iz te sfere.ja mislim da mora. ne zalažem se za to, već mislim da je tako.Nismo programirani, vec se insistira na ideji da je to osnovna ljudska svrha i, na neki nacin, duznost svakog od nas. Pojedinac to duguje, pre svega, svojim roditeljima i precima (kako bi se nastavila porodicna loza i ime), drzavi, Bogu, a onda i citavoj ljudskoj rasi, jer "moramo se razmnozavati, inace nam preti istrebljenje". U te svrhe, na svakom od ovih nivoa, koriste se najraznovrsnije strategije "ubedjivanja", da se tako izrazim. (emocionalne ucene, zastrasivanja, poreske olaksice, lupanje etiketa ljudima koji nemaju dece, ne zele decu ili ne mogu da ih imaju). Sve je u igri.niokakvom dugu ne govorim. to, da nam preti istrebljenje ako se ne razmnožavamo, to je istina. da li me to brine? ne.ne govorim o razmnožavanju srba, već ljudske rase. naravno da ne treba osuđivati ljude koji ne žele da imaju decu. samo se pitam zašto je to tako i da li je tako. u jednom periodu jeste. Priroda je, isto tako, odredila da i jedan pozamasan deo ljudi ne zeli da ima decu, a da, isto tako, jedan deo ne moze da ima decu. Da li su oni manje ljudi? Da li sa njima nesto nije u redu? Da li je priroda u njihovom slucaju zakazala? Nadam se da to nije implikacija onog sto govoris.broj ljudi koji ne želi da ima decu uopšte nije pozamašan. ljudi koji ne mogu da imaju decu nisu manje ljudi, glupa ti je zamena teza. ipak, sa njima nešto nije u redu, kao i sa drugim bolesnim ljudima. nešto nije u redu, samo to. često je fiziološki i leči se. ako ne može da se leči, bože moj. ja govorim o ljudima koji ne žele, a mogu da imaju decu.Ipak tvrdis da su gore pomenuti ljudi, na neki nacin, rezultat greske? Plasim se da se kreces po vrlo skliskom terenu, na korak si do socijal-darvinizma i sociobiologije, cak. Ma, vec si tu. ;)izvini, za mene je ovo previše nepoznato, mada imam utisak da je na ivici uvrede :huh: Odluka je licna i nema potrebe da se diskutuje, niti da se bilo koja strana instanca tu mesa (porodica, drustvo, drzava, crkva, nauka).pa nisam ni mislila da iko treba da se meša. odluka je lična, ali je treba preispitati i razmisliti da li je konačna.Izvini, ali ocigledno krug tvojih poznanstava ne ispunjava uslov za reprezentacijski uzorak. Puno je onih koji su se pokajali, predomislili i okrenuli ledja toj sirotoj deci. Idi u Zvecansku, ako meni ne verujes. Da ne pricam o roditeljima koji zlostavljaju i/ili zapostavljaju decu u svoja cetiri zida, pa to niko i ne vidi.broj onih koji su se pokajali je mali. ovi što zlostavljaju decu se ne kaju i ponovo bi ih pravili. i jedni i drugi su ipak napravili decu i samo to se računa. to da li je trebalo sprečiti takve, naravno da jeste. možda će u budućnosti postojati takvi mehanizmi.ovi što neće da imaju decu zbog raznih tuđih iskustava, verovatno ne bi ni pravili takve greške kada bi postali roditelji.U svakom slucaju, to je manja steta nego kad neko uzme da napravi/rodi dete zato sto oseca pritisak da to tako treba, pa se posle ne snadje, pokaje, zakaze. Ne treba svako da bude roditelj (bez obzira sto zeli i misli da moze) i ne mora svako da bude roditelj (cak i ako ima uslova i bio bi dobar u tome).opet pominješ pritisak. deca se ne prave zbog drugih. da li se neko snašao ili zakazao, da li je dobar u tome, je relativno. možda će ta njihova deca biti fenomenalni roditelji svojoj deci. to su već tri generacije. za prirodu je to uspeh, preskočena je jedna kritična i sve se nastavlja po planu. Ne znam za druge, ali poznajem veliki broj ljudi koji su oduvek zeleli da imaju decu, a onda su tu svoju decu upropastili na ovaj ili onaj nacin. Ne znam da li su se pokajali, ali kao da su morali da ih imaju, kao da je to bilo neophodno da ispune nekakav zadatak.pa o tome i govorim, očigledno su morali. upropašćavanje je relativno. krajnji rezultat može biti sasvim dobar, uprkos početnim otežavajućim okolnostima. :D Naravno, tu je i poznata patrijarhalna matrica. Mozes ti da imas razna interesovanja, ambicije, ali dok ne rodis, nisi zena. Nisi celovita, uvek nesto nedostaje..nije to patrijahalna matrica, već prirodni zakon. nisam srećna što je tako, ali tako je.Pricam ti pricu..pričamo priču...

Link to comment
meni je, bas ko i pikoleti, telo zatrazilo bebu, lepo sam to mogla da osetim.s tom razlikom sto bi meni sasvim prilicila one is quite enough majica.a ne mislim da sam sada vise zena nego li prije. naprotiv :lolol:
+1(jednostavne misli i jednostavni postupci ne podrazumevaju praznu glavu bez sumnji i dilema)
Link to comment
broj ljudi koji ne želi da ima decu uopšte nije pozamašan. ljudi koji ne mogu da imaju decu nisu manje ljudi, glupa ti je zamena teza. ipak, sa njima nešto nije u redu, kao i sa drugim bolesnim ljudima. nešto nije u redu, samo to. često je fiziološki i leči se. ako ne može da se leči, bože moj. ja govorim o ljudima koji ne žele, a mogu da imaju decu.
Spremi se... :D
Link to comment

pa nisam ni mislila da iko treba da se meša. odluka je lična, ali je treba preispitati i razmisliti da li je konačna. Pa ako je licna, cemu tudji komentar da je treba preispitati?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...