Jump to content

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

kako vam taj velingot ne ispusti krvcu i ne sjebe to lisnato testo?

 

npr ja sam danas oprljio biftek a la rozbif od sigurno 1.4kg i iako je bio vise medium nego medium to rare, kad sam ga izvadio iz rerne i zamotao u foliju da se iskulira, ispustio je barem 1dl ako ne i vise vode iz sebe, pecene krvce.

 

to mi e jedina nepoznanica u vezi velingtona inace sve odlican pet. jedino me jebe velicina toga jela te moram eksperimentisati sa gostima, sto ne volim....

 

meso je zasticeno pecurkama s kestenom  i prsutom/slaninom. pecurke prze dok i zadnja kap vode ne ispari. meso se prvo oprlji sa svih strana i namaze senfom pa ostavi da odmori dok se prze pecurke. zatim treba dva puta da odstoji u foliji, prvi put kad se umota u pecurke i parmu (moje je lezalo preko noci) pa zatim kad se stavi u testo. od mesa do testa ima fino razmaka, cenim da zbog prethodne obrade bude manje tecnosti a ono sto izadje popiju pecurke i kesten.

Link to comment

Daklem, na netu sam pronašao recept za ćureće karabatake na luku, u fazonu da im taj luk da never viđen ukus, pa rekoh da probam. Original sam modifikovao Nerinom marinadom (koju sam pojačao još nekim sastojcima), zatim onim puter-namazom za ispod kožice koji je Adam pomenuo, i na kraju Banatjaninovom tehnologijom pečenja sve sa 2dl supe :)

 

Karabatake tj karabatak od 1,2kg sam uzeo u dobrom marketu tako da je meso obećavalo već u startu. Odvajanje kožice je odlično prošlo, meso je posle mariniranja prenoćilo u frižideru, na novogodišnje veče sam ga položio u pleh na kilo blendiranog luka i eto... Stvarno mu je dao odličan ukus a u kombinaciji sa marinadom i onim puterom ispalo je fenomenalno. Ovaj deo što je na slici krenuo da se odvaja sa bataka, to sam samo malo zabo viljušku na kraju pečenja i meso je krenulo da se samoinicijativno razdvaja na odgovarajuće komade :mljac:  Ovi nedefinisani oblici u uglovima fotke su režnjevi pršute u koje je meso bilo obmotano do finiša pečenja, to je bila tako ukusna grickalica da sam odmah iskusno izblefirao gospoju kako je to dozlaboga nezdravo i kako bi bilo najbolje da se ja žrtvujem i pojedem njen deo :s_d:

 

Kao prilog dodao pire krompir po receptu Žoela Robušena i otvorio bocu Skovina koji sam nedavno dobio na poklon. Beše to kul i romantična večera. Jedino mi je bilo malo bzvz što 90% luka na kraju mora da se baci iako perfektno leže na onaj pire. Ipak, dve kašike po tanjiru su neki optimum a u plehu je ostalo jedno 20 kašika i to je moralo u kantu, tako da ću sledeći put da isprobam te karabatake na nečemu drugom.

Link to comment

Daleko bilo :)

 

Dakle, ćurka na luka:

 

Sastojci:

1kg ćurećih karabataka ili različitih komada
1kg crnog luka (može i malo manje)

 

Kaže Adam:

ako na mesu ima kože pažljivo je odvojiti pa između staviti mešavinu putera, bilja i smilja (npr puter, beli luk, peršun i možda malo narendane kore od limuna). Ostatak mesa premazati istom mešavinom i na kraju glazirati maslinovim uljem (koje sprečava da puter izgori).

Zatim meso izmarinirati. Za 1kg potrebno je:
2 kafene kašike soli
1 kafena kašika vegete
1/4 kafene kašike bibera

1/4 kafene kašike tucane ljute paprike (ili slatke paprike, po volji)

1 kafena kašika belog luka (svež ili u prahu)

1/2 kafene kašike bosiljka (svež ili suv)

1/2 kafene kašike suvog vlašca (u Srbiji može da se kupi strava Kotanyi vlašac)

1/4 kafene kašike muskatnog oraščića

5 kašika maslinovog ulja

2 kašike putera (otprilike)
može i 1/4 limuna plus narendana kora istog

Karabatake oprati i osušiti papirnim ubrusom. Pomešati sve navedene začine i dobro ih utrljati u meso sa svih strana (ako nisi koristio onu puter smesu onda ubaci marinadu i pod kožu). Ostaviti da prenoći.

Oljušten luk iseckati (može krupno, može i blender) i rasporediti u podmazanu posudu za pečenje.

 

Kaže Banatjanin:

Zagrejati rernu na 220 C. Preko luka položiti meso i peći ga otvorenog 10-ak minuta. Zatim izvaditi posudu, uviti meso u tanke režnjeve slanine/pršute, zatvoriti posudu folijom (nauljenom odozdo) i smanjiti temperaturu na 180 C. Nastaviti sa pečenjem još dva sata, otprilike dok luk ne dobije braonkastu boju i potpuno ne omekša. U poslednjih pola sata skinuti foliju da kožica porumeni, skinuti i slaninu sa mesa i peći je na luku da i ona porumeni i postane hrskava. Negde na polovini čitavog procesa meso može da se okrene, ja sam to uradio za svaki slučaj.

 

Gotovo meso razdvojiti na komadiće ili služiti u komadu sa pire krompirom i prilogom od luka na kojem se peklo meso. Ostaviti da odstoji 10-ak minuta pre služenja, ali ne duže od toga.

Link to comment

kud baci toliki luk, mogao si da napravis bazu za kari/gulas/bilo sta gde se luk satima dinsta dok se ne raspadne... zamrznes u porcije koje kasnije koristis tako da finisiras jelo kad ti zatreba....

Link to comment

Ebga, friz i onako jedva zatvaram koliko je natovaren, gde još da ga punim i smrznutim lukom...

 

Palo mi je na pamet da bi krupnije sečenje pomoglo ali realno nisam imao vremena a ni pređašnjeg iskustva sa tolikim količinama luka pa nisam znao šta tačno da očekujem.

 

Svakog dana sam sve više napržen na onog Wellingtona. Pri tome živim u zemlji kestenja tako da je i taj momenat rešen.

Link to comment

Zvuci odlicno, moracu da isprobam uskoro. :) Ja sam i ovaj put uzela samo curece belo meso i marinirala osnovnim zacinima, upravo pecem drugu turu snicli. 

Ti si bas obogatio marinadu ali uz karabatak zvuci savrseno. Ja uvek imam trip da cu preterati sa zacinima ali izgleda da preterujem samo u tripovima :D

Link to comment

Uh kako dobro izgleda. Samo i meni bi bilo zao da bacam luk, nego bih napravila serpicu gulasa, on se ionako skroz raspadne kad se to pravi pa moze i dva puta vise luka od mesa da se stavi, nece nimalo da smeta.

Link to comment

E, jeste malo pikantno i oseti se ovaj namaz sa peršunom i belim lukom (puter se istopi a oni komadići peršuna ostanu ispod kožice i tačno možeš da u pojedinim zalogajima osetiš uticaj tog namaza). Ali pokusni kunići (tj. pokusna kunica :D) kažu da mu baš to daje ekstra šmek u odnosu na neku klasičnu ćuretinu. Doduše ja sam baš udario onako junački debeo namaz pod kožicu, može komotno da se ide i tanje od toga.

Edited by beowl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...