Jump to content

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ma jesam, to je biftek Wellington, stavio sam negde jutjub Gordona Remzija. Ali prateće aktivnosti i improvizacija sa sosom su moje.

Biftek mora malo spolja da odstoji da se olabavi i bilo bi dobro da je pravilnovaljkastog oblika što se, naravno, ne može naći, nisam ni ja. Uvalja se u morsku so i biber i proprži sa svih strana na jakoj vatri uključivši i čeone strane. Dok je topao zamazati ga senfom i opet ga ostaviš da malo džonja. Za to vreme tanko (3mm) lisnato testo razvučeš i na njega staviš krupne liske pršute. Preko pršute iseckanu smesu pečurki i kestena oko petšest mm, pobiberiš, začiniš sa raznim travama. Onda swve zarolaš u testo i zategneš, spolja tu veknu omažeš žumancetom da cakli i pospeš krupnim kristalima soli. Pa u rernu na oko 200 stepeni na 35 minuta. Ako je vekna debela na 45 min. Ako ne voliš krvavo dodati još 10 min na manjoj temp.

E kad izvadiš izgleda ko na onoj slici, staviš da se odmara i za to vreme u avan tučkom drndaš zeleni i beli biber, ali ne na sitno, poželjno i neka cela, omekšaju i cele u procesu™. Sve to u ono malo moče od pečenja bifteka, dodaš po želji ruzmarin, nanu, bosiljak, origano, beli luk, šta god, soli i senf. Preko toga odmah 100 gr putera. Kad se zatopi, posuti sa 3 dl vina, bilo kog. Bilo bi interesantno i malo meda, ja nisam ali sledeći put ću. Stavio i malo seckane crvene ljute. Dok je to ključalo, dodao sam i bombicu konjaka. Lažem, Rubinko je u pitanju, a na kraju 2 dl pavlake za kuvanje. Kad se redukovao™ sos, skinuo sam s vatre i razlio u posude.

Sad, brzinski, priprema za serviranje - na tanjir krupni listovi salate, i štapovi kuvane šargarepe, može i drugo, bitne su boje. Stavio svakom po nekoliko suvih šljiva i crtao po tanjiru sa tamnim sosom za roštilj.. Onda, kad se biftek opustio, nastupa sečenje na kriške, Za to treba ekstremno oštar nož, što je meni bio problem. Iz bifteka koji je bio trostruko zaptiven tada izleću oni divni sosovi. Ako je dobar, ne sme imati krvave rupe i proreze po sredini, mora biti kompaktan i mekan, bez obzira krvav ili ne. Zato je bitno opuštanje i masaža uoči pečenja i u međufazama.

E kad sam se ja posle nekoliko sati grča, prethodne nabavke i razvlačenja testa flašom vina (jer sam zagubio oklagiju) izneo, ona džovanka reče pa ja pečenje jedem pečenije, sa onim akcentom na "i"

Uzimam posran da joj dopečem, ostalima se hladi, i uključim jopj ringlu, Crkava faza™ i cele noći nisam imao grejanje jer pijan nisam umeo da pogodim glinericom, samo sam zujao oko osigurača, kraj njih sam dočekao ponoć..

Edited by kapetanm
Link to comment

Tebra, veruj mi da bih bez trunke griže savesti i prema gošči i prema prijateljima skoknuo do kuhinje, zveknuo dve šnite mortadele na hleb, dodao par zdenki pored, stavio na zaseban tanjir i poslužio na sto uz: "Evo, kome je pečenje™ smor tu je 1 gurmanska alternativa"...

 

Izgleda da sam još uvek malkice balzamovan od sinoć, tek sad sam skontao da si pravio Wellingtona :D Ubacujem ovaj tvoj recept zajedno sa onim koji je Adam već okačio pa ću da ga isprobam ovog meseca.

Link to comment

kako vam taj velingot ne ispusti krvcu i ne sjebe to lisnato testo?

 

npr ja sam danas oprljio biftek a la rozbif od sigurno 1.4kg i iako je bio vise medium nego medium to rare, kad sam ga izvadio iz rerne i zamotao u foliju da se iskulira, ispustio je barem 1dl ako ne i vise vode iz sebe, pecene krvce.

 

to mi e jedina nepoznanica u vezi velingtona inace sve odlican pet. jedino me jebe velicina toga jela te moram eksperimentisati sa gostima, sto ne volim....

Link to comment

Uf to tvoje je bilo baš veliki komad, možda je prljenje trebalo trajati malo duže na tišoj vatri, kao i boravak u rerni. Bolje da si imao dva malo manja komada. Inače, izađe malo, ali tanko je testo pa se dobro ispeče i ne može se zeznuti više plus ima onaj međusloj pršute i pečurki. Takođe, i sam nož kojim ga posle sečeš ako nije dovoljno oštar može da ga razgnjavi i namuči pri sečenju pa da počne da ga cedi. Lično, volim potpuno krvav, ali ne voli svako. Brzo i efikasno sečenje treba da dovede do toga da sokovi izlaze tek u tanjiru kad počne jelo.

Dakle vidiš ovaj recept, npr. Tu se vidi da je komad od 600 gr, a ne bi trebalo da ima različit asimetričan oblik. ZA četiri osobe sa prilozima je max kilo mesa, i previše, zasitno je

Druga varijanta, ako meso nije dobrog oblika ili preveliko je improvizacija sa sečenim komadima debljine 4 cm recimo pa više komada na opisan način pa imaš 7-8 Wellingtona drrugačijeg preseka.

Inače lep filing je ona neizvesnost kad zasečeš testo a ne znaš na šta ćeš da naiđeš

Link to comment

Vodič kroz pečenost bifteka

BLEU
Unutrašnja temperatura: 45°Celzijusa
Izgled: crven u središtu

RARE
Unutrašnja temperatura: 50°Celzijusa
Izgled: crvena boja postaje blago zagasita

MEDIUM RARE
Unutrašnja temperatura: 55°Celzijusa
Izgled: zagasito, svetlo crvem, kada ga isečete ispušta sok.

MEDIUM (USDA: RARE)
Unutrašnja temperatura: 60°Celzijusa
Izgled: crvena boja prelazi u roze, odrezak počinje da se skuplja, sokova je manje.

MEDIUM WELL (USDA: MEDIUM RARE)
Unutrašnja temperatura: 65°Celzijusa
Izgled: roza boja prelazi u sivkasto-smeđu, odrezak se skuplja, sokova je još manje

WELL (USDA: MEDIUM)
Unutrašnja temperatura: 70°Celzijusa
Izgled: sivo – smeđe boje, malo slobodnih sokova

VERY WELL (USDA: WELL)
Unutrašnja temperatura: 75°Celzijusa
Izgled: sivo smeđe boje, suv

Link to comment

ma ne, moj je bio medium to medium to rare, seceno u sredini je bilo roze, seceno sa strane je bilo manje roze za one koji ne vole krvavo a mogu da podnesu roze. moja zena je odrasla u UK u vreme kada je ova vrsta pecenja bila na vrhuncu i bila je u fazonu perfektno, meni od toga ne treba bolji komplajment jer ona prva, sebe da ne pominjem, ne jede biftek ispecen kao sniclu. ali kad imas 8 ljudi za stolom (da ne pominjem kumu, kuma i kumcice) onda se jbga ne moze peci da bude raw. to smo zena i ja sinoc jeli pa nam posle bilo zlo pola noci....:=) ali boshkic to ne razume posto je kod njega socijalna retardacija poodmakla pa bi on da kuha samo za sebe a ostatak planete ko hebe....

Link to comment

PA jeste, ne možeš svakom ugoditi, to jeste nezgodno jelo ako se ne poklope ili ako nisu bar približni ukusi. Da si imao dva manja komada, jedan si mogao kasnije da izvadiš iz rerne, serviraš sve džumle pa ko šta voli

Link to comment

 

 

jes' malo ispada iz ruska - pečenje repertoara, ali skvo i ja smo ovako za NG veče. recimo da sam usavršio suši pirinač, prava je greota što u nas nema dovoljni dobre ribe da čovek može da se razmaše.

usput, ovaj Ferrari Perla je ozbiljan penušavi mamojeb, u rangu vrlo dobrog šampanjca (nema veze sa auto industrijom, brend je stariji od brenda kola)

Edited by banatjanin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...