Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Adame, samo par tehnikalija ako si pri forumu:

 

1. Gledao sam nekoliko recepata za pečenje ćurećih karabataka i svi kažu da se 4 komada peku oko 2,5h (pola sata na 220 pa onda još dva sata na 180). Ovih pola sata po kg koje si pomenuo deluju znatno kraće? :unsure:

 

2. Da li ovaj puter-tretman može da se uradi jedno veče unapred, zajedno sa marinadom? Ili može da se uradi pred samo pečenje?

 

Tenks :)

sad stigoh... 

 

ja sam ovo opisivao celu curku. sad, kad imas karabatake i meso je socnije pa ne mora previse da se obradjuje ali ce svakako biti socnije i ukusnije ako ga malo obogatis. i dalje je puter ispod koze vrlo pozeljan a i slaninica preko.

 

e, sad, cetiri karabataka moze biti oko dva kila, ja bih to pekao kao jagnjetinu, pola sata po kilu plus sat, znaci oko dva sata, prvo na jako jedno petnaestak minuta pa bih smanjio na jedno 170 i jos dva sata max. puter pred samo pecenje, kapni malo mulja preko da puter ne krene da gori, hoce kad je sam. zatim posolis i u rernu. pozeljno bi bilo da sunes jedno pola case vode ili cidera u tepsiju, da isparava dok se pece ai da prelivas, bice socnije. prelivati s vremena na vreme, otprilike na dvadesetak minuta. trebalo bi biti ok. 

 

ja bih tu narendao i malo limunove kore i nacedio malo limuna pre ubacivanja u rernu, jedan limun je vise nego dovoljan - to ako volis. i malo majcine dusice (timijana) stavis par grancica u tepsiju, dobije dobar smek a ne jak. curka nije aromaticna pa zahteva malo doteravanja ukusa. 

 

hajde, srecno. 

Link to comment

beowle,

 

pekao sam ćureće karabatake prekjuče, sa mlincima.

 

cenim adamove savete, ali ne bi ja dodavao masnoću, jer su bar ovi moji ispod kože imali ohoho masnoće. ja sam ih dobro posolio dan pre - mrzelo me da pravim salamuru, i ostavio u frižideru. sutradan stavio u zemljanu posudu debelih zidova, vrlo malo nauljio i nalio sa 2dl supe. zapakovao folijom i ubacio u rernu na 180. posle dva i po sata skinuo foliju i pekao još oko 45 minuta. supa se redukovala, koža zakrckavila, meso bilo kao puter meko, ravnomernp slano, suvišna masnoća otopljena.

Link to comment

Znači, može ta varijanta od 2,5 sata. Reših da iskombinujem vaše savete pa ću sad napraviti onaj puter mix sa začinima a sutra ih pečem u foliji, na luku i sa dva deci supe. Allah korusun.

 

Hvala drugari, javljam ishod :)

 

PS Adame ako si se odvažio na onog Wellingtona baci recept kada bude gotov.

Link to comment

druze to je vec popapano. i bilo je super. nisam stigao da slikam, bila guzva. 

 

evo ovako.

 

file bio oveci komad, kilo mesa. to sam posolio krupnom solju, pobiberio i bacio na vrelo mulje da se oprlji sa svih strana. premazao dizonom i ostavio na tanjir da odmori. 

 

uzeo pola kg pecuraka (koristio chestnut, te su oblika kao sampinjoni samo tamnije, idu na braon), zatim shaku, kuvanih kestena i cen bluka, ubacio u secka i sitno iseckao. to bacio na vreo suv tiganj i przio uz mesanje dok sva voda nije isparila. ovo je bitno, mora ispariti voda da testo posle ne bi bilo gnjecavo. trajalo je al sam istrajao. ostavio sa strane da se malo ohladi. 

 

razvukao prozirnu foliju i na nju poredjao listove parme, dva reda, da se malo preklapaju i nemas slobodan hod. na parmu bacio one pecurke i istanjio na otprilike 5mm debljine. na to stavio biftek, pazljivo urolao uz pomoc folije, preklopio meso sa svih strana, isekao foliju da ima slobodnog hoda, uvio, uhvatio sa strana, zavrteo da se fino zategne, savio coskove i u frizider preko noci da se oformi neraspadajuca kobaja.

 

sutradan razvukao lisnato testo na pola cm debljine, opet razvukao foliiju, bacio testo na foliju, na sredinu bacio biftek kobaju koju sam odmotao iz prethodne folije, pazljivo umotao da je sve pokriveno, malo pritegao na coskovima, opet urolao u foliju, zategao i u frizider na jedno sat. izvadio, premazao smuckanim zumancetom, bacio na pleh, ubacio u ugrejanu rernu (200 stepeni) pekao 40 minuta - bio veliki komad. izvadio, odstojalo pola sata i to je to. bilo idealno. nisu ni mrvice ostale. 

 

iznenadio sam se kako je folija odradila posao, bilo je mnogo lakse nego sto sam ocekivao. da li je pocetnicka sreca ili sta drugo, ne znam ali nije ni bitno. strah savladan. 

 

edit - e da, kad redjas parmu imaj u vidu da moras obaviti i strane, treba viska sa strana, da ne zafali. 

Edited by adam
Link to comment

Eyvallah abi :Hail:

 

Ovo mora da se proba pa kud puklo. Teško ću stići u januaru, čekaju me dve iteracije u Londonu ali čim se vratim udaram po ovome.

 

 

Samo jedna provera (za druga naravno): Parma je pršuta?

Link to comment

cekaj, kad kazes: "file bio oveci komad, kilo mesa", od cega je taj file? od svinje? zar se wellington ne pravi od govedine kao sto mu i ime kaze. manji govedji file je minimum 1.5-1.8kg, veci komadi idu do 2.5kg i jace.

Link to comment

Е ја то сутра правим, купио кило бифтека, то је овај рецепт

 

 

 

edit: to je iskqučivo biftek

Edited by kapetanm
Link to comment

aha, sad vidim ovaj spot. pretpostavljam onda da se u inostranstvu ne mora kupiti celi biftek kao ovde u srbiji....

 

OK, sta je zamena za kesten iz ovog remzijevog recepta (za nas bednike koji zivimo ovde....)

Link to comment

cekaj, kad kazes: "file bio oveci komad, kilo mesa", od cega je taj file? od svinje? zar se wellington ne pravi od govedine kao sto mu i ime kaze. manji govedji file je minimum 1.5-1.8kg, veci komadi idu do 2.5kg i jace.

 

file juneci. kupio ceo juneci file, isekao komad od kilo za velington i ostalo za jos cetiri pristojna odreska i jedno trista grama za tartar, to tanje pri kraju. rekoh veliki jer se obicno pravi od jedno 700 g mesa.

Edited by adam
Link to comment

Eyvallah abi :Hail:

 

Ovo mora da se proba pa kud puklo. Teško ću stići u januaru, čekaju me dve iteracije u Londonu ali čim se vratim udaram po ovome.

 

 

Samo jedna provera (za druga naravno): Parma je pršuta?

prsuta. moze razna, koju volis, samo da je fino tanko seckana. 

 

edit - ovo je kao praznicni recept. po originalnom je slanina umesto parme i nema kestena nego ide dziga kako sto rece mammy. 

Edited by adam
Link to comment

 

 

OK, sta je zamena za kesten iz ovog remzijevog recepta (za nas bednike koji zivimo ovde....)

 

 

ima kuvanog kestena u biospajzu na kalenicu. 100 grama 293 dinara. 

 

:)

Link to comment

ili da uzmeš njihov Vranac ili Ergo Temetov - to bi ti leglo uz divljninu

 

nego, taj Syrah mi je uvek bio onako - banalno drvo, previše kafe na nosu, kao jeftina Južna Afrika...

dočim mi j enjohov Signature merlo jedno od najboljih balkanskih vina

Edited by banatjanin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...