Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

PA u tom položaju se i peče, kako bi drukčije, ne može na leđa?

ne moze na ledja posto ostanu suve grudi, nego mora da lezi na grudima (u stanju labilne ravnoteze koja se predupredi sa potporom od povrca/voca kako se ne bi prevrnula). tako su mi pripovedali ovi moji pekaci curki. 

Link to comment

a ima i varijanta da se potopi u brine jedan dan pre pecenja :)

na to sam mislila, imam super recept za brine, ako nekog zanima.

 

nego, da se vratimo na topic, sta se sprema za najludju noc/gledanje skokova 01.01./lenjost 02.01. a bogami i 03.01.?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ruska gotova. Ujak peče prase sutra u svojoj pekari koju je sam ozidao. Sutra pečem Pavlovu. Mama će sarmu večeras. Sutra još pravim i namaz od švapskog sira sa karijem i đumbirom. I gvakamoli sutra. Za meze ima i četničko i ustaško i sandžaklijsko. Pirotska peglanja kobasica, pazarski sudžuk, užički goveđi suvi biftek, suvo meso od mangulice iz Srema, paški sir, beli kravlji i kajmak iz Ivanjice.

Link to comment

vau, draga majdej, pa ovo kao da radis kampanju ''najbolje iz srbije'' :-) fale ti samo slovacki kulen i duvan cvarci /mada ja vise volim ove nase, banatske, ko bombone/ i mos' pravis prezentejsn ;-)

Link to comment

Ja uzeh prosle godine samo belo meso pa sam sekla na deblje snicle i marinirala sa: maslinovo ulje, so, biber, beli luk u prahu (moze i obican naravno), i mislim da to bese to.... ostavila da prenoci, ubacila pod foliju i bile su bas mekane... posto ih je bilo dosta pekla sam u nekoliko tura u par dana po potrebi i bile su odlicne

 

Reših na kraju da isprobam ovu tvoju marinadu na ćurećim karabatacima. Ima neka varijanta da se ispeku u rerni na crvenom luku, zvuči dobro.

 

Večera će dakle biti prilično skromna pa sam stoga posvetio malo više pažnje doručku. Full Turkish je sam po sebi doručak iz snova a dodaću mu jednu stvar u kojoj sam se izveštio ovih godina - sendvič hleb sa jajima i pršutom po receptu J. Olivera.

 

Vrlo je jednostavan. Testo se zamesi od 0,5kg brašna, 2,5dl vode, malo šećera, soli i 2/3 pakovanja svežeg kvasca (idealno je da se umesi prethodne večeri i ostavi u frižideru do jutra).

 

Razvlačenje se uradi na oko 25cm širine i što veću dužinu. Onda ide redom: prvo podloga od pršute ili neke vrhunske pečenice/vrata (nekih 250 grama ukupno), preko nje 6 kuvanih jaja u komadu, između njih sveže izgnječen paradajz, parčići mocarele, iseckane masline, može i još nešto po želji. Na kraju se na sve to narenda parmezan ili neki lep tvrd sir za rendanje, pospe se bosiljkom/nanom/peršunom, urola po dužini i napravi kolut. Premaže se maslinovim uljem, pospe kimom i susamom, peče 30-40 minuta na 200 stepeni dok testo ne porumeni onako lepo. Super stvar za zimski doručak :)

 

Imam dosta svojih fotki ovoga ali nisu u laptopu pa kačim par komada sa neta:

 

img_4240.jpg

 

 

brotkranz-2.jpg

Link to comment

Sarma se krčka. Klasika, 500 grama junetine, malo riže, malo isjeckane slanine, jedno jaje, so, biber, aleva. Dodao sam i koje rebarce da zamiriše na starevinu. Biće još mimoza, kao fol promjena u odnosu na rusku, neko meze, kolači i to je to. 

Link to comment

pecite curku kod mog pekara u kursulinoj, bilo 60 din po kg, ispece onako kako kazes. oces socno, moze, oces suvo, moze. nema zamlacivanja, kupis na pijaci, ostavis u pekari 100m nize, dodjes kad dogovoris i podignes.

 

Како се зове пекара?

Link to comment

prvo sto moras uraditi s curkom je pazljivo prstima odvojiti kozu od pluca/ belog mesa (krenes od vrata pa polako) I u tu supljinu staviti nekoliko komada putera I ako volis bilja I smilja. zatim curku zaciniti, obloziti reznjevima slanine, na pleh I onda kako je ovde preporuceno - folija I u rernu pola sata po kilu plus pola sata bez folije, da kozica porumeni. slanina se skine da I ona porumeni I postane hrskava, bude super ukusna.

 

Adame, samo par tehnikalija ako si pri forumu:

 

1. Gledao sam nekoliko recepata za pečenje ćurećih karabataka i svi kažu da se 4 komada peku oko 2,5h (pola sata na 220 pa onda još dva sata na 180). Ovih pola sata po kg koje si pomenuo deluju znatno kraće? :unsure:

 

2. Da li ovaj puter-tretman može da se uradi jedno veče unapred, zajedno sa marinadom? Ili može da se uradi pred samo pečenje?

 

Tenks :)

Link to comment

Како се зове пекара?

Od raskrsnice sa Njegosevoj ka Krunskoj, 10 metara sa leve strane. Sutra je pakao, odnesi rano...100din po kg, poskupelo.... Edited by yolo
Link to comment

Е то је права информација. Видех данас како уносе у једну малу печењару у Вишкој преко пута општине прасиће и јагњиће на плеховима из правца Курсулине на сваких 15 минута.

Link to comment

Е то је права информација. Видех данас како уносе у једну малу печењару у Вишкој преко пута општине прасиће и јагњиће на плеховима из правца Курсулине на сваких 15 минута.

 

 jel to ona pecenjara u kiosku sa zadnje strane pijace, ka parkingu ( ne mislim na kapitalni kiosk mali tabor na kruznom toku)? taj cica je ozbiljan, tamo se pece na raznju na cumuru, kako alah zapoveda.

 

nego ovo sto sam ti objasnio, ova pekara. pazi, ako hoces da peces u pekari udji kao da kupujes pecivo ili bilo sta drugo, pa ce te oni uputiti na zadnji ulaz. ako su oni puni, u zadnjem dvoristu imas usluznu pecenjaru, pretpostavljam da su se vec izjednacili s cenama, tako da je verovatno sve jedno gde ces peci. ne znam kakva je pekara za prase, ja sam tamo uvek pekao curku. ako peces curku, moj savet ti je da trazis da je raseku i rastvore tako da je peces spljostenu. meni su ove godine prvi put pekli u komadu i nisam bio najsrecniji, mada sam posle skapirao da nisam bas kupio ni najbolju curku....

 

mislim da se ta pekara zove gold, obojena je u zeleno i nalazi se izmedju masinbravarske radnje i nekog bife kafica u crvenom.....

 

street view je ovo

 

https://www.google.rs/maps/place/PEKARA+GOLD/@44.8006689,20.4738541,3a,15y,38.77h,87.56t/data=!3m4!1e1!3m2!1skFSZTIhEIevBQb-chgyd9A!2e0!4m2!3m1!1s0x0:0x2625362322ea799c!6m1!1e1?hl=sr

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...