Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Tih pola sata bez folije ide na kraju?

 

Darling, kod mene u kući je za sada samo dvoje gladnih usti, imaj milosti sa tim ćurkama od po pet kila :D 

 

Imaš li neki mamin recept za dobar podvarak sa komadima mesa? Ono, dekomponovana ćurka ili ako može nešto juneće?

Link to comment

da, na kraju.

 

ako bi curetinu a dvoje vas je, mozda da probas da nadjes delove? ovde obicno prodaju samo belo meso ucelo I sa kozom (crown) pa je to ok ljudima koji ne bi citavu zivotinju. ili mozda ima karabataka. Bataci su puni zila, nisu nesto jestivi, dobri su za corbicu al nema tu materijala za peci.

Link to comment

Belo meso od ćurke mi je nekako uvek bilo suvo, i to onako baš suvo. Ali probaću ove trikove sa puterom i folijom, možda omekša. U Srbiji je ćale uvek nalazio neke sumanuto dobre dimljene batake, nisam siguran da li ovde valjaju čemu osim za supu kako kažeš. Probaću da nađem i karabatak negde, to je uvek sigurna varijanta.

Link to comment

prvo sto moras uraditi s curkom je pazljivo prstima odvojiti kozu od pluca/ belog mesa (krenes od vrata pa polako) I u tu supljinu staviti nekoliko komada putera I ako volis bilja I smilja. zatim curku zaciniti, obloziti reznjevima slanine, na pleh I onda kako je ovde preporuceno - folija I u rernu pola sata po kilu plus pola sata bez folije, da kozica porumeni. slanina se skine da I ona porumeni I postane hrskava, bude super ukusna.

super zvuči

ja sam često u životu pekla ćurku i isto uvek sa folijom, lagano, pa na kraju otvoreno i na jaču temperaturu da dobije zlaćanu kožuricu ko iz burdetm

ali ovo za puter između kožice i belog mesa nisam znala, a zvuči jako dobro

isprobaću

Link to comment

ja pecem curku zbog obicaja I to svakih otprilike tri, cetiri godine al nije mi nesto draga. ima tih trikova I bude socnije al opet mi je pile u odnosu na curku rajska ptica. a ako je vec specijalna prilika - guska.

 

ove godine necu ni to nego sam resio da pravim beef wellington. poceo sam za vikend da proucavam recepte. videcemo...

Link to comment

pecite curku kod mog pekara u kursulinoj, bilo 60 din po kg, ispece onako kako kazes. oces socno, moze, oces suvo, moze. nema zamlacivanja, kupis na pijaci, ostavis u pekari 100m nize, dodjes kad dogovoris i podignes.

Link to comment

Belo meso od ćurke mi je nekako uvek bilo suvo, i to onako baš suvo. Ali probaću ove trikove sa puterom i folijom, možda omekša. U Srbiji je ćale uvek nalazio neke sumanuto dobre dimljene batake, nisam siguran da li ovde valjaju čemu osim za supu kako kažeš. Probaću da nađem i karabatak negde, to je uvek sigurna varijanta.

 

Ja uzeh prosle godine samo belo meso pa sam sekla na deblje snicle i marinirala sa: maslinovo ulje, so, biber, beli luk u prahu (moze i obican naravno), i mislim da to bese to.... ostavila da prenoci, ubacila pod foliju i bile su bas mekane... posto ih je bilo dosta pekla sam u nekoliko tura u par dana po potrebi i bile su odlicne

 

P.S. nisam sigurna da je ovo bilo sve od zacina, ali ako ne dopunim uskoro to je to...

sifra: mozak cao :isuse:

Link to comment

Bataci su puni zila, nisu nesto jestivi, dobri su za corbicu al nema tu materijala za peci.

 

kad se pece isto ispod folije, pa dovrsi da bude hrskav, bude odlican

nije za goste i finu klopu, jer mora da se komada nozem i rukom, ali meso je fantasticno ukusno

 

ako bih nesto pekao od curke (a da nije cela), onda batak-karabatak

zapravo, belo od curke mi je najmanje ukusno, kolko god socno da ostane posle pecenja, a i ima ga ko pleve pa dosadi

Link to comment

ja onomad pekla kombinaciju guska-ćurka, bili istranžirano sve na veće komade

e to je bilo nešto, guska je vrh, a ova kombinacija sa ćurkom bila baš prava mera, guska ima nekako jači ukus, ćuretina to malo spusti i divota

mlinci uz to, ofkors

 

samo mi nije jasna ona fora sa dodavanjem još i gorgonzole u te mlince

mislim, ako su mlinci bez ičeg drugog, ok, ali ako su pečeni u masnoći od guske/ćurke, onda je gorgonzola tu mač

bar za mene

Link to comment

sad gledao neki gordonov novogodisnji program. on isto stavlja puter ispod koze al u puter pre toga smulja beli luk, persun i naredna koru od limuna pa ga dobro izgnjavi i to gura pod kozu a zamaze i preko citave curke. pa zalije s malo maslinovog ulja da puter ne gori i ubaci na 10 minuta u rernu na 220 stepeni. zatim izvadi curku pa tek tad poredja slaninu preko grudi i nazad u rernu na dugo pecenje. preliva svako malo. cenim da tako izvuce najvise iz curke. 

Link to comment

Ja stavim ceo limun u ćurku i razne travke, a obmotam celu tankim listovima dimljene slanine, da ne bude suha. Posle tom veličanstvenom močom prelivam pri serviranju, radi potpunog holesterolskog doživljaja

Link to comment

ja jednom tako probala da pečem ćurku sa prelivanjem

ma idi bre, isprskala celu rernu

folija je zakon

ništa se ne isprska a nema šanse da ćurka bude suva

fora je samo u tome da na kraju bude otvorena kratko, na visokoj temperaturi

a i kada se trpaju začini, bolje se upiju kada je sve zatvoreno u foliji

Link to comment

Mene zanima pod uslovom da ćuretina nekom magijom ispadne sočna a ne suva.

nisam nikad pekla celu curku, ali nekoliko amera mi je reklo da peku curku naopacke, postave je u pleh tako da grudi idu dole, ledja gore, tako da se u grudi sliva tecnost tokom pecenja, te one ne ostanu suve. poslednjih 15 minuta pecenja okrenu curku normalno na ledja, kako bi kozica dobila lepu boju. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...