Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Koji god, a moze i sve to.
najprostiji moguci suljpa, a odlican400 g pasulja2-3 glavice luka200 g slanine2 kasicice soli10-ak zrna bibera2 lista lovorapasulj potopis vece pre kuvanja, prospes tu vodu i nalijes novu, kad provri prospes i tu, isperes pasulj pa dodas oko 2l vode i dodas sitno iseckan luk, zacine i slaninu. trebace mu do dva sata da se skuva, zavisi od pasulja. ja se ovde obicno zaustavim jer ne volim zaprsku, ali evo ti i to: na dve kasike ulja proprzis dve ravne kasike brasna, 3-4 minuta, dodas kasicicu-dve tucane paprike na samom kraju i odmah skidas sa ringle, paprika oce brzo da zagori. podlijes to sa oko pola case hladne vode (hladne jer se u njoj lakse razmuti), pa umesas u pasulj.sve ostalo je opciono: sargarepa, celer, beli luk, suva rebarca, kobasice, sveze govedje meso... ma i slanina je opciona, ali kad nju ne stavljam onda stavim sargarepu i malo celera obavezno.za gust pasulj je poenta samo u odnosu pasulj:luk = 1:2 ili cak 3. pasulj skuvas u malo vode, koliko da bude pokriven, luk izdinstas, promesas sve i zapeces u rerni koliko da ne ostane vode, ali i da se ne presusi. recimo da ti za pola kila pasulja i kilo luka treba od 60 do 90 minuta na 180°C. prijatno :)
Link to comment
  • 5 months later...

ne treba za lovačke da pliva, naprotiv, treba jedva da ima tečnosti. ja to ovako: izlupam šnicle, isečem na komade oko 3x4cm, tako mi brže upiju saft čini mi se. uvaljam u brašno i propržim na ulju. kad je gotova poslednja tura, naslažem sve u manju šerpicu tako da između redova mesa stavljam sitno seckani bluk, tu i tamo i neki list lovora, a ubacim i poneko celo ili ovlaš zdrobljeno zrno bibera. nalijem deci belog vina, poklopim i zaboravim na šporetu na najslabijoj vatri. povremeno u prolazu prodrmam šerpicu, ako zatreba dolijem pomalo vode. gotovo je kad je skroz mekano...

Link to comment
  • 1 month later...

tako nekako :)

 

ima na netu recepata za blue cheese dip. u principu - oko 100gr plavog sira, jedna čaša pavlake, kašičica senfa, kašičica vuster sosa, kašičica belog luka u prahu, malo bibera. Pa se sve to dovede do relativno homogene teksture. 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Kvasac rastopiš u malo mleka, pošećeriš i malo posoliš. Kad naraste kvasac sipaš ga u brašno, dodaš još malo tople vode (koliko da može da se ztamesi), dodaš kašiku pšeničnog griza (ne moraš, ali bude mnogo krckavije), ostaviš da naraste i gotovo.

Link to comment
  • 1 month later...

nemoj da pržiš, skuvaj ih na pari. ovako: na dno plitke šerpe ili tiganja stavi kriške crnog luka debele oko 1 cm (da služe kao klocne). na njih stavi filete prelivene limunom,posoljene i pobiberene. pored stavi par čenove belog luka, list lovora, biber u zrnu, ruzmarin, peršun. sipaj u šerpu 1/2 cm vode, prelij ribu sa malo maslinovog ulja. poklopi. kad provri smanji vatru na minimum. za 15 minuta riba je gotova. ako hoćeš kompletan obrok, poređaj sa strane krompir sačen na tanke listove.

 

p.s. možešna ribu da staviš tanke kriške limuna.

Edited by mammy two shoes
Link to comment
  • 1 month later...

Citam li ja to neku zajedljivost gresnice,a? :P

Evo jedan za skuse,trazi malo vise truda ali je bozanstven.Ovako se spremaju u Iranu

Ociscenje skuse se pune nadevom i nakon punjenja se pazljivo zatvore cackalicama ili zasiju koncem.Peku se u rerni bez okretnja na m. ulju.Nadev se pravi od sitno seckanog crnog luka,seckanih oraha,suvog grozdja,seckanih listova sveze nane i persuna.Nadev pre punjenja malo zaciniti mlevenim biberom i posoliti.Sve sastojke nadeva dobro izmesati i puniti utrobu ribe.

Srdele nikad ne spremam u rerni ,uvek na rostilju,na gradele.Klasika pri toj delikatnoj operaciji kaze da riba mora da se osusi krpom pre redjanja na zicu rostilja i malo naulji pre toga.Sam rostilj je najbolje da je od sto tanjih zica,gusto poredjanih.Od alata ti treba mala spahtla,obicna zidarska je sasvim ok.Srdele tokom pecenja premazujem mesavinom m ulja,seckanog b luka,persuna a kao alat za nanosenje istog koristim grancicu ruzmarina

Link to comment
  • 1 month later...

Mene zanima pod uslovom da ćuretina nekom magijom ispadne sočna a ne suva.

 

Ispadne sočna kad je pečeš pokopljenu alu-folijom (pa je pred kraj otkriješ, da se zapeče kožurica). 

Link to comment

majka se slaze sa vilouvom. osim pod (nauljenom) folijom, ona curku pece i u pekacu, poklopljenu, kaze isto da nije suva, a ja se secam njene curke na podvarku: natrpas kupus na podmazano dno, gore curku, onda curku uskusas sa svih strana i zatrpas kupusom, i listovima odozgo, i tako je peces. rernu na 250, a onda stavi curku, spusti temp na 200 i ako ima 4,5 kila pece je dva i po do tri sata. 

Link to comment

prvo sto moras uraditi s curkom je pazljivo prstima odvojiti kozu od pluca/ belog mesa (krenes od vrata pa polako) I u tu supljinu staviti nekoliko komada putera I ako volis bilja I smilja. zatim curku zaciniti, obloziti reznjevima slanine, na pleh I onda kako je ovde preporuceno - folija I u rernu pola sata po kilu plus pola sata bez folije, da kozica porumeni. slanina se skine da I ona porumeni I postane hrskava, bude super ukusna.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...