Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

ua Vola je idealno jelo što sam danas spremao. ISeka sv.but na što tanje trake, baci ga na baš vrelo ulje, prži pet minuta, posoli, pobiberi, doda ljute tucane ako voli. Posle pet minuta doda cluk na rebarca, mladi luk, praziluk, promeša i skine sa vatre. Gotov ručak za sedam minuta

Link to comment
To bre.A šta s njima? Mislim šta još?Arame zaboravi patke i med i pivo. :D
najjednostavniji recept, a jedan od najukusnijih su njoki ala sorentina. treba ti jos pasata od paradajza, mocarela i parmezan i par listova bosiljka.skuvas njoke u slanoj vodi (gotovi su cim plivaju na povrsini), pomesas sa paradajzom, odozgo pobacas na kockice naseckanu mocarelu i pospes parmezanom. zapeces to lepo u rerni, recimo na 180°C, dok se lepo sir ne zatopi. cim izvadis, bacis odozgo listove bosiljka, pazljivo, da budu prakticno ukras i to je to:gnocchi-recipe-sorrentina.jpgzgodno je ako imas male vatrostalne posudice da to izvedes direktno u njima, pa da svako dobije svoju tepsijicu.ja kupio ovde neke male zemljane kod spanaca, sa sve nekakvim gustim pasuljem i chorizo kobajama koji se lepo izeo a posude ostale :)a za patke u medu i pivu gresis, vrlo je jednostavno Edited by aram
Link to comment

Walle, care, vidim ja da ces ti jos malo da dajes casove ovde :)elem, kojote, tzv. bolonjeze, a pravilno ragu alla bolognese se moze praviti i pravi se na mnoge nacine, ali postoji jedan jedini zasticeni recept, deponovan u privrednoj komori grada bolonje. on glasi ovako:Sastojci za 4 osobe: 300 grama mlevene nemasne govedine 100 grama pančete 1dl crvenog vina (Sangiovese suvo) 1 šolja goveđe supe 5 kašika koncentrata paradajza 1 glavica luka 1 šargarepa 1 stabljika celera maslinovo ulje biber sositno naseckati luk, šargarepu i celer, nešto krupnije pančetu i propržiti to sve na kašici mulja. zatim dodati mleveno meso i prodinstati desetak minuta. onda naliti vino, dobro promešati i ostaviti da vino ispari. tada ide supa i paradajz koncentrat i opet dobro promešati. dodati biber i so po ukusu i ostaviti na tihoj vatri oko dva sata, uz povremeno mešanje.naravno, ovaj se recept može na milion načina modifikovati i retko će se dobiti nešto loše. npr, ja volim da meso malo izdinstam u mleku, pa onda u vinu, cesto koristim običan seckani paradajz iz konzerve i malo masnije meso, pa tako izbegnem govedju supu, kad mi se žuri, skinem ga sa vatre i za pola sata, ... ali dobro je prvo savladati osnovni recept, pa se onda igraj do mile voljeinače, opšte poznati špageti "alla bolognese" su nemačka prevara, ragu se koristi uz taljatele s jajima ili se stavlja u lazanju.

Link to comment
  • 3 weeks later...
kako praviš zelenu salatu?
pa nikako, posto je ne volim. kazem zeni da je spremi, ako oce da je jede :Dprobaj salatu od narandzi, nista lakse. najbolje od onih sto su crvene unutra.samo iseces na kolutove, dodas malo mulja, neke fine soli i sveze mlevenog bibera i nezno promesas.15-tak minuta je dovoljno da se prozmu ukusimoze se posle igrati i sa raznim dodacima, npr. ovde sa mladim lukom i pecorino sirom:1627187327.jpgili ove sa datulama, bademom i pistacima:insarance.jpg Edited by aram
Link to comment

taman za ovu temunajjednostavniji, nimalo fensi, starinski, obični, voćni sezonski kolača uber vrhrecept objašnjavana 1 jaje ide po 3 kašike od svega (ja samo smanjim šećer)brašnošećeruljemleko (može i jogurt)1 prašak za pecivo (ako je min 4 jaja, ako je manje, onda smanjiti)umutiti belanca sa malo soli, umutiti penasto žumanca sa šećerom, onda dodati ulje, mleko i na kraju brašno sa praškom za pecivo pa lagano izmešatipotom sjediniti (opet lagano) sa belancempola smese sipati u pleh i turiti u vruću rernu (180) pa peći ccca 10 min (da se napravi korica)onda preko toga staviti sezonsko voće (ne previše, da se donji sloj ne skeca) i preliti drugom polovinom testaponovo u rernu pa dok se ne ispeče (zavisi od debljine, proveriti drvenim štapićem)razne varijacije mogućeja u gornju polovinu dodala mlevenog rogača, onako, ofrlje, a fil mi bile iseckane i oceđene šljive (iz zamrzivača)pojelo se u roku od odma'

Link to comment
  • 3 months later...

OK shvatam ja Pejsijev pristup, ali neki ukusi ipak treba da prozmu krilce, za sta je potrebno vreme.Moja najdraza pikantna marinada na karipski fazon u poslednje vreme izgleda ovako: na 1.5 kg krilaca ide: pola boce Limmi soka od limete, maslinovo ulje, pet kasika boljeg smedjeg secera, izmrvljena glavica belog luka, supena kasika ljute aleve paprike, jedno tri santima rendanog djumbira, dve dobre kasike soli. To je "mokra" marinada, idealno je staviti krilca u cistu i celu najlonsku kesu, naliti marinadu, kesu stegnuti i zatvoriti i umotati u prianjajucu foliju tako da krilca budu skroz potopljena, i nema potrebe da se okrece kesa. Posto je ovo vrlo kisela marinada, ne sme da stoji duze od jednog dana.Marinirana krilca poredjas u pleh. Zatvoris pleh folijom, peces oko sat i po na 130 stepeni. Sklonis foliju. Krilca treba da budu meka kao dusa u ovoj fazi. Posoli ih jos jednom, i digni temperaturu na 200-220 i peci dok kozica ne bude suva i pecena, sa mestimicnim samo jako malo ugljenisanim delovima. To moze da traje 15 minuta, moze i pola sata, gledaj sta se desava, da ne pregore. Znaces kad budu gotova. Sipas pivkana, i jedes.Mogu se za krilca praviti i razne glazure, od meda i paradajza, soja sosa, redukovane kokakole...sve to lepo i aromaticno se moze naliti na krilca pred kraj pecenja, da se zapeku sa time i budu gnusno lepljiva i diiiivna.inace kako znati da je krilce po mom standardu dobro:- mora biti prozeto aromaticnim ukusom- mora biti dovoljno slano da izaziva viziju hladnog piva, ali ne toliko slano da posle cele noci budes zedan- mora imati pikantnu notu i spolja i iznutra- mora biti potpuno mekano iznutra, a spolja da ima koliko-toliko formiranu koricu- delovi krilca moraju da se odvajaju lakim pokretom ruke, gotovo bez otpora- kada jedes, treba da sve spadne sa kosti bez ikakvog napora.ovo je moj kanon krilaca.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • 4 months later...

pocinjem da skupljam predloge za ovu godinu. za sad izvesna ruska (naravno) i isleri (ispali fenomenalno pre neki dan, pa da ponovim). razmisljam o curecem bataku.

Link to comment

ne razmisljaj nego pravi, i to u podvarku!ja jos ne znam sta cu posto slavim samo sa gospodjom...verovatno neki jednostavni americki deep south soul food, uz pivo i burbonza dezert se dvoumim izmedju duvanja i eksera

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Biće na meniju:Goveđi gulaš sa bukovačama,Sočivo sa rebrima,Ostatke pomenutih rebara ću blago premazati sečuan sosom i ubaciti u rernu.Prisetiću se egipatskih ukusa i konačno pripremiti tahinu koja tavori na polici od maja meseca,Aktiviraću sveto trojstvo šafran, neki egipatski kari, korijander kao dodatak stir fry sezonskom povrću i piletini.Od drugara koji priprema i prodaje gotova jela ću poručiti sarme i prebranjeros. Numem da spremam, jebiga.Sve to će se jesti tokom 11 neradnih dana, jupi!Inače, taj ćureći batak, ako je dimljen, je odličan za neku varijaciju na paprikaš. Lukac, meso, šargarepa, malo tomatina, lovorov list, aleva ,kućno spremljena vegeta, na kraju krompir pa peršun.

Link to comment

ja spremam sarmu okolo, a unutra butkica, plus prebranac i pitu. zena i svastika zaduzene za salate, predjela i grickalice. tasta za bistecca alla fiorentina i lenticchie con zampone. buduceg pasenoga sam zaduzio za vina, ako ne budu valjala, slaba mu je buducnost :D

Link to comment
Goveđi gulaš sa bukovačama,
e bravo,super predlog...a o rebrima(vec nekako spremljenim) sam i sama razmisljala posto idem u ne moju kuhinju na nekoliko dana ideja je da jelovnik bude sto jednostavnije a izdasno .. samo bih klopu bez mnogo komplikacija
Link to comment

spremila posnu sarmu, zazelela se, a presla na vegansku+riba ishranu. kombinovala vise recepata, pa na kraju ispalo sa crvenim, crnim, prazilukom, blukom, samlevenom sargarepom, celerom, krompirom + pirinac + ljuspice soje + seckani orasi + persun + biber, so + horgoska paprika. poredjala u veliku serpu i izmedju stavljala dimnjenog sarana. eno je, krcka se na tihoj vatrici, smanjicu posle jos malo, pa tako do jutra...

Link to comment

Ove godine skromno. Planiram biftek u lisnatom testu sa sosom od budnevinog semena, selekciju sireva i suvomesnatog, domaću pogaču, neku salatu na bazi matovilca i apple crumble + Guinness.

Link to comment

meni je festival počeood jučerašnje ribe na puteru, sinoć kiflice na dečiji zahtev, ama, nikako da ih nabodem, nikad mi nisu uspele pa ni sad. suve nekako, nisu ukusne onako pravo.danas uvijam sarmice, sa klincima sutra pravim rusku, ja mutim majonezzadnji čereg od praseta od juče je u salamurižena pravi tortu od 600gr crne čokolade, putera, badema i ništa brašna.onda se selimo u homtaun kod keve da nas dotuče badnjovečernjom i božićnom klopom

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...